Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: "Zapomenuté" aptitude...  (Přečteno 2962 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
"Zapomenuté" aptitude...
« kdy: 28 Března 2023, 11:01:38 »
Jen malá glosa: asi vůbec poprvé jsem měl tu "čest" zažít malé dependency hell, kdy mi při pravidelné aktualizaci Kubuntu 18.04 apt samo odinstalovalo několik programů (výpis z aktualizace je pro zajímavost v příloze). Opravit to následně nešlo (ani postupně) pro moře nevyřešených závislostí. Zkoušel jsem apt s nejrůznějšími přikazy, Synaptic a Discover...

Vůbec jsem netušil, která bije. Po delším zkoumání jsem zjistil, že na vině nejspíš bude změna PPA repozitářů "savoury" (pro Gimp, ffmpeg a další), které autor nejnověji vyhradil pouze pro ty, co ho sponzorují. Ale je to jen spekulace vycházející z předpokladu, že ffmpeg je společným jmenovatelem pro většinu nechtěně automaticky odstraněných programů... Expkeysig pro opensuse repo je v tom (nejspíš) nevinně, opravil jsem to separátně.

Každopádně jsem věc nakonec vyřešil vypnutím oněch savoury repo a následnou už poměrně rychlou prací s nástrojem aptitude. Proti apt (a jeho klikacím rozhraním) má tu výhodu, že lépe interaktivně navrhuje různá řešení nesplněných závislostí a je možno ho tedy "nasměrovat" tak, aby celý postup vedl k cíli...

Drobnou nevýhodou je nedostupnost nejnovějšího Gimpu (pokud nechci flatpak/snap). Ale co už...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #1 kdy: 28 Března 2023, 11:50:02 »
...presne ten isty problém mám... >:( >:( >:(...ubuntu mate 20.04...
...riesim to v termináli,neodinstaluje nič,len aktualizuje baliky... :o :o :o...apt upgrade...
...savoury potom ako bude vediet,ze kto platil???... :-\ :-\ :-\
« Poslední změna: 28 Března 2023, 12:39:41 od ikx »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #2 kdy: 28 Března 2023, 17:28:49 »
Všechny Savouryho PPA jsou normálně dostupné. Že je někdo bordelář, má přidaných spoustu cizích PPA a pak se "zamotá" v nesplnitelných závislostech je věc druhá.  :-\
P.S. Potřebné balíky lze taky postahovat/nainstalovat ručně (gdebi!) aniž by se do zdrojů musel přidávat celý PPA
https://launchpad.net/~savoury1/+archive/ubuntu/gimp

A jedna dobrá rada na závěr: Aktualizace provádět výhradně ze Synapticu a zásadně hezky po jedné (po skupinách). Protože pokud něco není v pořádku, Synaptic na to hned upozorní a ani takovouto instalaci nedovolí...
« Poslední změna: 28 Března 2023, 17:33:10 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #3 kdy: 28 Března 2023, 17:42:11 »
Citace: juwa2
Všechny Savouryho PPA jsou normálně dostupné. Že je někdo bordelář, má přidaných spoustu cizích PPA a pak se "zamotá" v nesplnitelných závislostech je věc druhá.  :-\

To je zase zcela mimózní reakce úplně v duchu toho, kdy sis tady ještě hrál na mistra světa. Pak jsme si to vysvětlili, nějakou dobu byl klid, no a je tady recidiva...

Jestlipak tušíš, woe, že mi to až do oné aktualizace bezproblémově fungovalo a množství těch PPA mám zcela úmyslně, protože programy z nich potřebuju? Mezi tvé myšlenkové veletoče mj. patří odmítání a pak propagování systému PPA (dá se dohledat).

Hele, jestli nemáš dobrej den, řeš to jinak.

Citace: juwa2
P.S. Potřebné balíky lze taky postahovat/nainstalovat ručně (gdebi!) aniž by se do zdrojů musel přidávat celý PPA
https://launchpad.net/~savoury1/+archive/ubuntu/gimp

Fakt, jo?

Tuším, že jsem zde byl první, kdo na Savouryho a nezávisle i na Gdebi či Qapt upozornil...

Mimochodem: tohle jsi četl?
Citace
UPDATE (24 Mar 2023): The PPAs at this Launchpad site are now moving to a subscriber only (those who have donated) system. Given how many people and businesses are using these PPAs that I've put thousands of hours of energy into creating, and given the tiny amount of donations from all those many people and businesses, it is now necessary for the sake of my survival to restrict access to the most popular software at these PPAs to supporters.

Jo, nezkoumal jsem dál, co to přesně znamená, nicméně odstranění Savouryho repo pomohlo, jak už jsem napsal výše. A nejsem jediný (dá se vyhledat).
« Poslední změna: 28 Března 2023, 18:02:09 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #4 kdy: 28 Března 2023, 18:02:51 »
Z té tvé přílohy je ale patrné, že sis tu odinstalaci 74 balíků musel odkliknout/potvrdit.  Tak netvrď, že se něco "samo odinstalovalo".  :-\
A ne, nečetl jsem to - zajímavé...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #5 kdy: 28 Března 2023, 18:12:27 »
Z té tvé přílohy je ale patrné, že sis tu odinstalaci 74 balíků musel odkliknout/potvrdit.  Tak netvrď, že se něco "samo odinstalovalo".  :-\

Aktualizuju "skriptem" (příkazem s mnoha parametry, viz níže, kdysi jsem to tady popisoval), takže jsem nic nepotvrzoval. Možná se to po letech bezproblémové funkce na mnoha (nejen mých) počítačích ukazuje jako chyba, kdo ví. Ale rozhodně za tím stojí nějaká změna čehosi někde, a podezřívám právě Savouryho.

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade -y && sudo apt-get autoremove -y --purge && sudo apt-get autoclean && echo "$(tput setaf 3)$(tput bold)$(tput blink)Konec, můžete zavřít okno konzole$(tput sgr 0)"
« Poslední změna: 28 Března 2023, 18:23:56 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #6 kdy: 28 Března 2023, 19:04:56 »
Vidím chlapi, že ta 300000 km skvrna na Slunci nějaké důsledky má. Ale koronární expanze přejde a zase bude pohoda 8)

Jinak opětovně rád připomínám (bo se na to často zapomíná), že samotné apt umí instalovat z offline balíku a závislosti řeší. Zkoušel jsem i Gdebi a nepřišel jsem na to, v čem je lepší nebo výhodnější.

Vlastně ani nevím proč použít aptitude - z kontextu to nechápu a jediné (a to nevím, zda si pamatuji dobře), co by mohlo být zajímavé je, že snad umí zálohovat všechny nainstalované balíky i když už nejsou v apt-cache složce - tedy extrahovat z OS?

Tak se chlapi nehádejte a raději poučte mladšího kolegu  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #7 kdy: 28 Března 2023, 19:18:46 »
Jak jsem psal výše (a nemám to z vlastní hlavy, prostě byl průser a hledal jsem řešení): aptitude umí lépe než apt řešit nesplněné závislosti, vypisuje jejich kompletní seznam a navrhuje postupně různé způsoby řešení (opět přesně popíše), které lze buď potvrdit, odmítnout (skočí na další způsob), nebo to celé ukončit.

Je to jen konzolový (lépe řečeno ncurses, takže pseudografika) nástroj, ale mocný. Asi nejlepší je to vyzkoušet (ale je potřeba si úmyslně předtím rozes.at systém  ;) )...

Gdebi/Qapt slouží právě k instalaci ručně stažených *.deb, přičemž je schopen oznámit, které mu ještě chybějí. Jenže takto (bez přidání repo) udělaná instalace způsobí, že daná aplikace nemůže být automaticky aktualizovaná (prostě není kompletně v "ekosystému" apt), což alespoň mně osobně dost vadí.

Jo, je to jeden ze způsobů, podobně jako instalace skriptem, používání *.appimage atd. Používám ho i já, ale jen když nezbytně musím.

Mimochodem: ten GIMP od Savouryho vyžaduje jeho vlastní verzi ffmpeg (nějak úplně nechápu souvislost GIMPu a ffmpeg, ale dobře), no a ta zase koliduje s verzemi ffmpeg používanými jinými programy. Čili ruční stažení od Savouryho by bylo dost zdlouhavé - bylo by potřeba ručně zjistit všechny potřebné *.deb, ty postahovat a pak teprve nasadit Qapt/Gdebi.
« Poslední změna: 28 Března 2023, 19:30:57 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #8 kdy: 28 Března 2023, 19:38:05 »
To @Ventero
Pokud už .deb balík není k dispozici, je možnost ho vytvořit/extrahovat z OS:
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-repack <název_balíku>
nebo většinou stačí
fakeroot -u dpkg-repack <název-balíku>
(balíky fakeroot a dpkg-repack je třeba nejprve doinstalovat,  jsou v UBU repo).

Jinak .deb balíky si běžně edituji/upravuji. Mám skript na rozbalení a opětovné zabalení, který to usnadní.
« Poslední změna: 28 Března 2023, 19:42:41 od juwa2 »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #9 kdy: 28 Března 2023, 20:17:40 »
...vypol som savoury PPA,a systém napisalo,že je aktualny...potom som trocha pátral,a dopátral som,že savoury0 sa bez platenia nebude aktualizovat na savoury1...co zahrna aj aktualizovaný ffmpeg...potom som dopatral,ze savoury chce rocne za aktualizacie cca 76 australskych dolarov,co povazujem za vela...takze u mna vsetko zostalo na urovni savoury0...posudte sami jeho rozhodnutie... ::) ::) ::)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2023, 20:40:52 »
No, jeho rozhodnutí je naprosto jeho věc (pokud jinak dodrží pravidla licence GNU/GPL apod.). Někde tam taky píše, že mu zatím (?) přispělo cca 0,25% či tak nějak z počtu těch, co stahují.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #11 kdy: 29 Března 2023, 14:28:01 »
dselect na Vás!

K čemu je takové repo? Jaké to má výhody? Nějak to nechápu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #12 kdy: 29 Března 2023, 16:44:36 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #13 kdy: 29 Března 2023, 20:41:49 »
dselect na Vás!

K čemu je takové repo? Jaké to má výhody? Nějak to nechápu.

Není ten dselect nějak moc složitý? Aha - ty to na nás posíláš jako kletbu?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #14 kdy: 30 Března 2023, 13:40:59 »
Citace
ty to na nás posíláš jako kletbu?
Ták. :-)

Takže je to velké repo se softwarem, které je aktuálnější než  distribuční, ale z povahy věci může věci i dost zkomplikovat. A za to teď chce platit. Pořád tam nemám ten prvek, že to musím mít.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #15 kdy: 30 Března 2023, 13:59:44 »
Citace: Roman Vacho
...Pořád tam nemám ten prvek, že to musím mít.

No tak třeba zjistíš, že některá starší verze programu (a např. distribuční GIMP je ve starších vydáních *buntu fakt docela starý, konkrétně jde o verzi 2.10.22 z roku tuším cca 2020) neumí to, co potřebuješ, nebo má chyby, které zrovna v daném případě vadí...

Samozřejmě toto všechno je individuální, dle potřeb a zaměření toho kterého uživatele.

Nicméně abych nebyl u toho GIMPu úplný pesimista: našel se člověk, který momentálně předposlední verzi (2.10.32) zabalil do *.appimage, takže to je taky určitý způsob...

Mě v tom všem asi nejvíc mrzí, že neexistují univerzálnější aplikační formáty, které by bylo možné spouštět napříč distribucemi. Ze zde už mnohokrát zmiňovaných důvodů vylučuju flatpak a snap, takže zbývá jen ten *.appimage, který ale zase není systémový (myslím vůči apt).
« Poslední změna: 30 Března 2023, 14:02:37 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #16 kdy: 30 Března 2023, 14:13:15 »
Citace

No tak to jsem několik let zpět doufal, že distribuce nějak hromadně vyřeší a nakonec se akorát rozjely konkurenční projekty.

Zrovna u Gimpu bych nečekal že bude problém sehnat repo s aktuální verzí. Naposled jsem to řešil, když nová verze uměla to spojené rozhraní do 1 okna.

Asi už nejsem vůbec v obraze.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #17 kdy: 30 Března 2023, 16:15:20 »
...pre jirkaZé-stacilo vypnut savoury PPA,a vsetko zostalo po starom,akoze aktualizované,aj ffmpeg6.aj VLC...a systémove veci sa normalne aktualizuju... ;D ;D ;D

To jako že dáváš hraběcí rady, když to celé někdo vymyslel za tebe a prošel těmi problémy? To fakt nemá chybu...

Zkus spíš omezit počet těch dementních smajlíků - nebo máš zaseknutou nějakou klávesu?

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:"Zapomenuté" aptitude...
« Odpověď #18 kdy: 30 Března 2023, 18:15:17 »
...neodinstaloval som baliky,ani som nemusel riesit s aptitude... :o :o :o....dufam,ze chapes...
...dnes prvého aprila,sobotu som pátral dalej,a zistil,že okrem ffmpeg PPA savoury0,dalsie PPA netreba vypnut,aj appky sa aktualizuju... :o :o :o
« Poslední změna: 01 Dubna 2023, 13:23:52 od ikx »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.