Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR? [VYRIEŠENÉ]  (Přečteno 3020 krát)

lubokubo76

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 82
Zdravím. Po dlhom čase som skúsil Kubuntu 22.04 a potom 23.04 na PC so s775 (doska DP35DP) a v oboch prípadoch sa Kubuntu nainštalovalo v režime UEFI/GPT. Na disku bol predtým Knoppix, disk som nezozdeľoval, len som nastavil, aby Kubuntu zabralo celý disk. SSD som potom dal do druhého PC, zmazal som disk cez príkaz clean (diskpart) a vrátil som ho do starého PC. Po inštalácii rovnaký problém. Na disku bol EFI oddiel a disk v režime GPT. Inštalačka nevie zistiť, že ide o PC s BIOS-om? Nastavenie UEFI boot na enable nepomohlo. Kubuntu už neexistuje pre staršie PC? Teda ak nejde o inštaláciu 18.04 a z nej aktualizovať na novú. Inštalačku som vytvoril na novom PC cez Rufus s nastavením na BIOS/MBR.
« Poslední změna: 07 Června 2023, 18:43:00 od lubokubo76 »
OS: Linux Xubuntu 14.04 LTS 32 bit + Windows XP SP3 (neplánuji update) + Puppy, MB: Intel DP35DP, CPU: Q6700, GPU: Sapphire HD 3850, RAM: 4096 MiB - 800 MHz, Leadtek 1800H,PATA+SATA

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #1 kdy: 22 Května 2023, 10:48:53 »
Musíš nabootovat instalačku v režimě bez UEFI. Přes BIOS menu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

lubokubo76

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 82
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #2 kdy: 22 Května 2023, 23:45:15 »
Čo je nabootovať v režime bez UEFI? Doska UEFI nemá. A cez BIOS menu je ako? Stlačím F10, vyberiem flash disk, načíta sa Kubuntu, pri inštaklácii nechám rozdeliť disk inštalátorom a to je všetko.
OS: Linux Xubuntu 14.04 LTS 32 bit + Windows XP SP3 (neplánuji update) + Puppy, MB: Intel DP35DP, CPU: Q6700, GPU: Sapphire HD 3850, RAM: 4096 MiB - 800 MHz, Leadtek 1800H,PATA+SATA

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2023, 06:48:01 »
Ano - deska UEFI nema - tak jak se to mohlo nainstalovat v EFI/GPT?

Nastuduj neco o graf. prostredich (DE) a jejich narocnsti - na PC se s775 bych urcite neinstaloval Kubuntu (KDE) a pokud chces nejnovejsi verzi Linuxu (PROC vubec?), tak opravdu hledej specializovane distro ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #4 kdy: 23 Května 2023, 11:50:07 »
Toho socketu jsem si prve nevšiml.

Je možné, že je instalátor zmaten EFI oddílem, který tam mohl, ale taky nemusel být už předtím. Mohl ho vytvořit až on. Předpokládám, že GPT udělal také až on.

Šoupni sem prosímtě výstup z:
Kód: [Vybrat]
lsblk -o +fstype,label
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
« Poslední změna: 23 Května 2023, 11:59:47 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

lubokubo76

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 82
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #5 kdy: 07 Června 2023, 12:54:15 »
1. Niekto to skúsil tiež a tiež sa mu Kubuntu 22.04 nainštalovalo v režime UEFI/GPT. Takže je to chyba/vlastnosť tej verzie. Ten dotyčný mohol z CSM prepnúť na UEFI a vtedy sa Kubuntu načítalo.
2. Nainštaloval som Kubuntu 18.04 a postupne som aktualizoval na 22.04. Tá verzia sa nainštalovala korektne.
3. Inštalačka ve režime BIOS/MBR je, inak by ani nenabootvala!
4. Ventero: neviem ako si inštalačka mohla myslieť, že sa nachádza na PC s UEFI. Skôr si myslím, že Kubuntu už nie je robené pre staršie PC.
5. Roman Vacho: SSD som vymazal na PC s príkazom clean (diskpart), takže žiadny EFI oddiel tam nebol.
6. Ventero: Kubuntu nie je vhodné na C2Q s 8 GB RAM a SSD? Ten CPU a RAM utiahne ľavou zadnou aj W10. Ak nespustím 20 záložiek v EDGE, aj RAM stačí. Aj dnes je dosť NB so 4 GB! Samoz. to CPU má 10% výkonu oproti i5-12400, ale na zopár záložiek v prehliadači je to akurát a keďže to má GT 1030, prehrá aj 4K stream s rezervou. Puppy je na ten PC ako 3l motor na bycikli, na Lubuntu je stále RAM ažaž a Xubuntu je tiež ešte nejak osekané, tak ostalo Kubuntu. A s Mintom nemám žiadnu skúsenosť, tak som ho nechcel (ale nainštaloval sa korektne). Ešte existuje Knoppix (údajne nie pre BFU, ale ja s ním nemám problém), ale nesadlo mi kvôli tomu „rozbíjaniu” okien (načo taký efekt?).
7. fdisk už spustím zbytočne, lebo už mám Kubuntu 22.04 s MBR oddielom.
OS: Linux Xubuntu 14.04 LTS 32 bit + Windows XP SP3 (neplánuji update) + Puppy, MB: Intel DP35DP, CPU: Q6700, GPU: Sapphire HD 3850, RAM: 4096 MiB - 800 MHz, Leadtek 1800H,PATA+SATA

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #6 kdy: 07 Června 2023, 14:05:37 »
5. Roman Vacho: SSD som vymazal na PC s príkazom clean (diskpart), takže žiadny EFI oddiel tam nebol.
To je mylné. Na tom disku zůstanou při tomto způsobu vždycky data, dle kterých někdo jiný může detekovat třeba EFI oddíl.

diskpart umožňuje příkazy clean nebo clean all sice pohodlně mazat. Ale když smažeš gumou na papíře text psaný tužkou, lze ho zase rekonstruovat.
Musel bys daný úsek disku, kde sídlí třeba EFI oddíl, přepsat jinými daty, magnetický zápis třeba i vícekrát.

Proto také jen takové povrchní mazání trvá třeba pár vteřin a hluboké třeba hodiny. Na to jsou potom bezpečnostní normy.

Čili nějaký nástroj v Linuxu mohl stále detekovat EFI partition.

Je to častý problém i s Windows, které se také umí nekorektně nainstalovat a pak mají víc záznamů ve svým loaderu nebo nestartují vůbec.
-------------------
Linux Mintu se vůbec nemusíš bát. Je to jen upravené Ubuntu. Používá stejná linux. jádra. Takže jestli Ti jede Ubuntu, měl by ti jet i Linux Mint.

Za sebe, pokud někdy budeš chtít, určitě Mint zkus. Verzi s XFCE doporučuji. Verzi Cinnamon bych se vyhl. To prostředí je nakonec i hezčí než KDE a dá se stejně jakkoliv nastavovat.
Dále má Mint vypreparovaný Snap. Používá DEB a FLATPAK. Ale nic Ti nebude bránit Snap používat. Jen doinstaluješ jeho balíky.
Dále má velmi dobrý nástroj na správu aktualizací a jader. A pár dalších blbůstek, které začátečníka třeba dotlačí do zálohování.

Protože mě osobně nové  Kubuntu zklamalo. A je hodně zmatečné , co se týče správy softwaru.

Tu na fóru jsou lidi, co Mint či Kubuntu používají nebo dokonce spravují Mint fórum. Tak třeba zodpoví další dotazy odborněji.
« Poslední změna: 07 Června 2023, 14:12:55 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #7 kdy: 07 Června 2023, 15:23:16 »
1. Pokud to má CSM, tak je to pořád EFI a dalo by se to pochopit, ale deska se sc775 nemá EFI vůbec.
2.+6. To jsi udělal dobře a pokud trváš na KDE (s C2Q je to únosné), tak jsi měl ale zůstat na té 18.04. - XFCE ale není vůbec osekané - je to spolu s KDE jedno z nejmodernějších a progresivních DE a je dělané na efektivitu - a to se jim povedlo. Pokud není třeba speciálních KDE aplikací, které nemají jinde tak dobrou náhradu, tak si dám xfce klidně i na core i7 s tím, že ho ještě doplním o Compiz. O žádném osekání nemůže být řeč.
4. To by klidně tak mohlo být - už to samo říká, že takto nová verze není vhodná pro tak stará PC.
5. Clean ti jen odstraní tabulku oddílů - musel by jsi udělat úplný formát nebo viping, aby nebylo možné detekovat ESP oddíl.
--------------------
Jak píše Roman - Mint si klidně dej a zvol buď xfce nebo Mate - Cinnamon bývá opravdu dosti problematický a nehospodárný vůči výkonu a RAM.
--------------------
Pokud máš rád KDE, tak jsou tady ještě alternativy jako KDE Neon - zůstáváš v Ubu rodině nebo MX KDE - stěhuješ se k příbuzným do Antixu, ale taťka je stále Debian, takže na 90% stejné.

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

lubokubo76

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 82
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #8 kdy: 07 Června 2023, 16:38:37 »
Roman: máš to podložené skúsenosťami, alebo len JPP? OS/inštalačka by sa mala pozerať na to aký je HW ako taký, nie či na disku ostali nejaké zbytky dát. Defakto tam zbytky dát sú vždy ak nejde o nový disk. Za ďalšie: na tom SSD bol predtým Knoppix, alebo OpenIndiana, takže žiadny EFI. Nechápem kde na tieto teórie chodíš. To aby som každý disk prepisoval nulami ak ide o prenos disku z PC s UEFI do PC s BIOS-om? Nezmysel. OS/inštalačka má zistiť, že PC má BIOS a na disk nepchať EFI oddiel. Zbytky dát nemôže hádam skúmať. A ešte k tomu po kliku na „použiť celý disk”, keby si Kubuntu disk rozdelí podľa seba. Tak či tak, pred Kubuntu bol na disku OS bez EFI oddielu a aj Kubuntu 18.04 sa nainštalovalo korektne. Problém je novšie Kubuntu a nie Tvoja teória o nevymazaných dátach po príkaze clean. Neviem o nikom, kto by v takej situácii mazal dáta hodiny. OS si rozdelí disk ako chce a zbytkové dáta sú mu ukradnuté. Načo mám skúšať Minť? Predtým som mal skúsenosť s Xubuntu a Lubuntu, ale PC nie je z dôb Márie Terézie, tak som chcel niečo náročnejšie.
Ventero: aké CSM??? CSM skúšal iný človek, nie ja. Moja doska má BIOS. Má síce položku UEFI boot, ale ani tá nepomohla.
4. Aj Kubuntu som bral ako OS pre staršie PC. C2Q, 8 GB RAM a GT 1030 nie je PC typické pre Windows XP. Keby na tom nešlo Ubuntu, beriem. Ale rel. moderná GK, RAM na prehliadač pri skromnosti stačí a CPU má výkonu dosť (samoz. nie na strih videa).
5. Vieš to dokladovať obrazovo? Resp. publikoval si to v nejakom časpopise? Ako som už napísal, neviem si predstaviť, že by každý mazal disk hodiny ak by SSD dával z nového PC do starého. A ako som tiež písal, pred Kubuntu bol na disku Knoppix, alebo OI, ktorý EFI oddiel nemal a teda fungoval korektne. Až po 2., alebo 3. inštalácii Kubuntu som zistil, že na disku je EFI odiell/GPT a tak som ho vymazal cez príkaz clean v inom PC. Nové Kubuntu je robené pre nové PC čo aj potvrdzuješ, tak prečo teória o tom, že problém bolo neurobenie vipe?
Nechápem kde je problém s Kubuntu 22.04 na tom PC. Ide (aj keď máličko krkolomne cez viac príkazov kvôli aktualizáciam), výkon stačí (videa na tom nestrihám) a GK zvláda čo má kým YT nebude bežať čisto na AV1 a VP9 podporu má.
OS: Linux Xubuntu 14.04 LTS 32 bit + Windows XP SP3 (neplánuji update) + Puppy, MB: Intel DP35DP, CPU: Q6700, GPU: Sapphire HD 3850, RAM: 4096 MiB - 800 MHz, Leadtek 1800H,PATA+SATA

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #9 kdy: 07 Června 2023, 17:20:12 »
Všechno se dá ověřit. Internet máš. Nástroje taky. Opravdu si myslíš, že tu budu trávit další hodiny diskuzí na téma důvěra jen kvůli tomu, že v tom plaveš? Vzdělávat se musíš chtít sám.

Z informací které jsi dostal by sis měl dál udělat obrázek čemu nerozumíš a doplnit si vzdělání. Anebo se ptát nějak rozumněji. A ne mě zatahovat do takových nesmyslných diskuzí. Nejsem placený školitel.
« Poslední změna: 07 Června 2023, 17:22:53 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

lubokubo76

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 82
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #10 kdy: 07 Června 2023, 18:41:58 »
Dôkaz je aj aspoň zhruba názov videa, alebo článku. Avšak tak či tak je Tvoja teória irelevantná, lebo na SSD pre Kubuntu nebol žiadny EFI oddiel a iný OS s tým PC nemal problém. Ani starší Kubuntu = problém je len ten nový a nie som jediný, komu sa to stalo. Si síce moderátor, ale Tvoja teória mi nedáva zmysel (aby inštalátor hľadal na disku zmazané dáta a podľa neho sa rozhodol v akom móde OS nainštaluje).
OS: Linux Xubuntu 14.04 LTS 32 bit + Windows XP SP3 (neplánuji update) + Puppy, MB: Intel DP35DP, CPU: Q6700, GPU: Sapphire HD 3850, RAM: 4096 MiB - 800 MHz, Leadtek 1800H,PATA+SATA

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #11 kdy: 07 Června 2023, 19:29:10 »
Dôkaz je aj aspoň zhruba názov videa, alebo článku. Avšak tak či tak je Tvoja teória irelevantná, lebo na SSD pre Kubuntu nebol žiadny EFI oddiel a iný OS s tým PC nemal problém. Ani starší Kubuntu = problém je len ten nový a nie som jediný, komu sa to stalo. Si síce moderátor, ale Tvoja teória mi nedáva zmysel (aby inštalátor hľadal na disku zmazané dáta a podľa neho sa rozhodol v akom móde OS nainštaluje).
www.google.com

Ten instalátor třeba neví, že ty data jsou smazaná. On si je prostě načte přímo z nějaké sekce sektorů. Zkoušel ses někdy podívat na RAW data na disku?
Je tu mnoho proměnných jak se to potom bude chovat/chybovat.

Postup by měl být blbuvzdorný, takový, že je to lepší manuálně přepsat nějakým nástrojem, co ty RAW data přepíše, aby to potom něco nezmátlo. Mnoho věcí totiž není připraveno na všechny eventuality.
Samozřejmě, že se na to často kašle.

Podívej se. Můj EFI BIOS někdo naprogramoval tak, že mám partišnu FAT32 a on si myslí/předpokládá, že je na ní nějaký bootkód. Jen proto, že je to FAT32 a je třeba na začátku či konci disku.
A nenadělám s tím nic. Nelze editovat v BIOSe. Věci nejsou bezchybné. Zdaleka ne.

Moderátor nerovná se znalosti. To je irelevantní. Na to tu jsou/byli/y jiní/é frajeři/rky.

A koneckonců jsi vyignoroval výstup, co jsem požadoval. Tak proč bych se měl namáhat ti pomáhat nebo ti hledat nějaké důkazy?

Místo toho, aby sis něco našel nebo nějak sám přičinil, tu píšeš dlouhé zápisky. Pokud neznáš nějaké základy kam dát příkaz apod, tak se stačí ptát. Příště.
« Poslední změna: 07 Června 2023, 19:37:47 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR? [VYRIEŠENÉ]
« Odpověď #12 kdy: 08 Června 2023, 14:32:20 »
lubokubo:
1. To je jedno, kdo zkoušel co - psal jsem v obecné rovině jakožto tématickou reakci, která byla nastíněna.
4. Však jsem psal, že je to únosné, ale ne úplně nejvhodnější.
5. Obecný fakt vycházející z toho, jak funguje příslušný příkaz a toho, co je následně ještě možné - publikováno mnohokrát jinými. A opět psáno jako ebecná informace a nikoliv jako, že se tohle přesně stalo - podpořil jsem to jako teoretickou možnost, proč nové Kubuntu provedlo force-EFI instalaci. Dále nikdo nepsal, že toto vzniklo v důsledku neprovedení vipingu - opět to bylo v rovině obecné informace o tom, jak se úplně mažou data v příkladové formě.

Takže, co máš sakra chlape ještě za problém, vyjma toho, že ti chybí úplné základy a tak jsi hned v počátku nebyl schopen zvolit možnost "něco jiného" a nakonfigurovat si proporce instalace podle potřeby, že tady žádáš o radu (a formulací otázek vlastně i o ty teoretické možnosti) a pak se tady do nás trefuješ a že špatně chápeš psaný text v kontextu komunikační roviny?!

Nejsem jist, jestli takto má působit platný člen komunity ..

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR?
« Odpověď #13 kdy: 11 Června 2023, 14:40:14 »
2.+6. To jsi udělal dobře a pokud trváš na KDE (s C2Q je to únosné), tak jsi měl ale zůstat na té 18.04. - XFCE ale není vůbec osekané - je to spolu s KDE jedno z nejmodernějších a progresivních DE a je dělané na efektivitu - a to se jim povedlo. Pokud není třeba speciálních KDE aplikací, které nemají jinde tak dobrou náhradu, tak si dám xfce klidně i na core i7 s tím, že ho ještě doplním o Compiz. O žádném osekání nemůže být řeč.

Souhlasím, já jsem dlouho požívala KDE, ale kvůli pár nesmyslům (údajně bezpečnostním, ale je to podle mě chyba a dost otravná, při práci se sítí a k tomu nemožnost spustit Dolphin jako root) jsem přešla na XFCE a fakt nemám problém. A nemám žádnou sto let starou vykopávku, moje PC je Ryzen 7 5700X, 32 GB RAM, RTX 3070 a NVMe 1 TB SSD a opravdu není XFCE nijak osekané, je to fakt dobré DE, asi aktuálně nejlepší. A to dokonce i na staré vykopávky 🙂

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR? [VYRIEŠENÉ]
« Odpověď #14 kdy: 11 Června 2023, 14:41:21 »
Ve KDE stále jde vytvořit zástupce, kdy se Dolphin spustí pod rootem. Ale potom padá celé KDE! No neber to!
Tak je tu KDE pro lidi nebo lidi pro KDE?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR? [VYRIEŠENÉ]
« Odpověď #15 kdy: 11 Června 2023, 14:51:02 »
No právě, má to spoustu skěvlých možností, ale takovéhle drobné nedodělky a chyby to zabíjejí...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR? [VYRIEŠENÉ]
« Odpověď #16 kdy: 11 Června 2023, 16:42:24 »
U KDE jsou myslím výhoda některé specifické aplikace jako třeba KDE-Connect apod., které asi nemají tak dobrou alternativu pro jiná DE.
Dokonce se jeden čas zdálo, že KDE bude to nejlepší i když jen pro silné stroje, ale XFCE má velký progres a je max. univerzální. Ne nadarmo má MX jen 3 prostředí: XFCE jako základ, KDE pro Mašiny a nejnovější HW a Fluxbox pro úplné vykopávky - vůbec se nezahazují s trilobity a dinosaury a jejich zbytečnými forky ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR? [VYRIEŠENÉ]
« Odpověď #17 kdy: 11 Června 2023, 19:33:06 »
KDE Connect je skvělá věc pro Android, ale pro iPhone je k ničemu. Sice to prý snad má fungovat, ale nepovedlo se mi to rozběhnout. Ono KDE by bylo nejlepší, kdyby ty funkce v něm opravdu fungovaly, dá se dokonale upravit co se týče vzhledu, s tou rychlostí to není nijak špatné, i na vykopávce z roku 2012 s 16 GB RAM (což dnes je za pár korun a tehdejší počítače to mají jako maximum, je to dvoujádrový i5 s HT a je tam SSD) to běží perfektně. Ale čím víc to používáš, tím častěji narážíš na chyby a nedodělky. Což teda v XFCE se najde taky, ale v příští verzi to obvykle je pryč. A proto jsem si oblíbila Manjaro, že se mi ta příští verze do systému velmi rychle dostane a zdá se, že vyřešili občasný problém rolling release ohledně aktualizací, protože mi to funguje už skoro dva roky, přežilo to dvakrát výměnu GPU, jednou výměnu mobo, jednou výměnu CPU a dokonce výměnu SSD, z kterého to běží. Občas se teda objeví problém při aktualizaci z Aur a to ve smyslu, že je chybný nějaký řádek a na tom kompilace crashne a já to neumím opravit. Ale stačí pár dnů počkat a "opraví se to samo" 🙂 Ještě by to chtělo plnohodnotný přístup k věcem, které používám a asi bych mohla Windows přesunout na druhou kolej, protože co jsem zkoušela hry ze Steamu, tak běží normálně a na to, co neběží, by mohly zůstat Windows (Skyrim + SKSE, samotný běží, ale já ho nemůžu hrát bez SkyUI, AoE IV, Forza Horizon 4 a 5 a to je z mých her všechno, co nefunguje). Jenže občas používám PC i na surfování po netu a když se nedostanu k uloženým heslům a bookmarkům v prohlížeči, tak je to problém. A měnit Safari a Klíčenku za něco jiného fakt nechci, když mám dva Macy, iPhone, iPad, Apple Watch, dva HomePody, Apple TV a chytrá domácnost běží na HomeKitu...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR? [VYRIEŠENÉ]
« Odpověď #18 kdy: 11 Června 2023, 21:22:35 »
Prostě tě už dostaly. :_)

Kamarád začal taky nevinně už ani nevím čím. A pak najednou Apple server atd.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Dá sa nainštalovať Kubutu v režime BIOS/MBR? [VYRIEŠENÉ]
« Odpověď #19 kdy: 12 Června 2023, 21:52:24 »
Jjj, ale u mě to neměli moc těžké, můj první opravdový počítač (když nepočítám Amigu na hraní) byl Macintosh, s PC jsem se setkala poprvé na střední škole s Windows 98 (byl to těžký šok) a s Linuxem vlastně až se svým prvním PC v roce 2016, který jsem si pořídila kvůli hrám. Tehdy jsem také zkusila neúspěšný experiment s Androidem, což jsem vydržela skoro dva roky, za což jsem na sebe hrdá, že jsem to zvládla tak dlouho, ale následoval pokorný návrat k iPhonu a slib, že už takové experimenty nikdy dělat nebudu 😂 Což jsem teda porušila letos na nový rok pořízením Garmin Quatix a vydržela jsem to šest týdnů, konal se návrat k AW a obnovila jsem slib 😀

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.