Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vlastní server pro meteostanici  (Přečteno 13737 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Vlastní server pro meteostanici
« kdy: 28 Srpna 2023, 14:39:33 »
Ahojky 🙂 Chtěla bych si rozběhnout vlastní server pro meteostanici, co pro to budu potřebovat? Meteostanice je Gogen ME3900 a podporuje protokoly Ecowitt a Wunderground. Nejlépe kdyby to šlo na NAS Synology DS418, pokud ne, tak bych potřebovala poradit i přímo nějaký HW na server, pokud možno co nejlevnější s minimálním apetitem 🙂 Takže asi Raspberry?

Zatím mám zaregistrované právě Ecowitt a Wunderground, ale ráda bych měla data i hezky u sebe 🙂

Díky.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #1 kdy: 04 Září 2023, 15:57:43 »
 :) Pokud chceš používat ty výše zmíněné protokoly, tak to vždy půjde přez jejich server. Pokud se chceš bez nich obejít, budeš si to muset sama rozklíčovat. A napsat si své vlastní API. Což by nemělo být nic extra těžkého (super jednoduchého také ne). Tak i tak výsledný domácí server si budeš muset nabastlit sama dle Tvých požadavků.
Jejich API https://doc.ecowitt.net/web/#/apiv3en?page_id=1 To pak jen parsuješ a buď si to ukládáš do vlastní databáze nebo zobrazuješ real-time. Data běhají přez půlsvěta.
Svoje API můžeš vybudovat podle toho jak se bude chovat Tvá stanice v domácí síti. Začal bych GET metodou dotazů:
Kód: [Vybrat]
curl -i -H "Accept: application/json" -H "Content-Type: application/json" http://ip_adresa_stanice
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #2 kdy: 04 Září 2023, 16:57:47 »
Děkuju 🙂 Ale jestli je to takhle "jednoduchý", tak to asi nechám tak jak to je... Z Ecowitt se dají data exportovat, i v XLSX, takže se s tím dá dál pracovat. Ale tohle prostě nezvládnu, jako s tou studnou, nakonec to vyřešil provázek, stupnice a závaží 😂

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #3 kdy: 04 Září 2023, 17:12:36 »
Citace
Z Ecowitt se dají data exportovat, i v XLSX, takže se s tím dá dál pracovat.
No vidíš a to už je začátek parsování. Lepší je si to stahovat ve formátu JSON. Pracuje se s tím pak jednoduššeji.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #4 kdy: 04 Září 2023, 18:18:58 »
XLSX otevřu i v Numbers, v čem bych mohla otevřít JSON?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #5 kdy: 04 Září 2023, 19:03:28 »
V netbrowseru?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #6 kdy: 04 Září 2023, 19:37:02 »
@Abby těžko říct. Kdybych si před pár měsíci nepořídil iPhone, nevěděl bych o čem píšeš. Pokud ti stačí co ti vyplivne Numbers, tak nevím nevím. Asi nejjednodušší by bylo nainstalovat si https://apps.apple.com/us/app/ecowitt/id1576152334?platform=iphone anebo lépe hodnocený https://apps.apple.com/us/app/weather-underground-local-map/id486154808?platform=iphone Nebo, jenže to už asi není nic pro Tebe, si napsat nějakou lehkou WebApp. A to se píše, v dnešní době, v příjemném čistém html5 + javascript. A JSON je vlastně dělán přímo pro javascript. Výhoda WebAppek je, že to bude makat všude. Jak na linuxu, win, tak i Apple rodině. Pro člověka co vládne angličtinou by to neměl být velký problém ;) Zrovna nedávno jsem něco napsal kolegovi kvůli skladu. Chtěl to samé co jsem si naťukal ve Zkratky (hodně nepříjemná neintuitivní věc) na iPhonu. Jenže on má Android. A tak jsem se dostal k WebApp. Pokud se do toho pustíš, mám dobrý tip, jak si urychlit appku parametrem na addEventListener.
@Ventero si nejsem jist, ale podle prvotního popisu je netbrowser dělán na gps data.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #7 kdy: 04 Září 2023, 20:03:48 »
Že se do toho pletu: JSON jakožto normální user pouze velmi lehce políbený programováním považuju za šílenost vhodnou pouze pro geeky. Ještě jsem nenašel nic, čím by se tento formát v Linuxu dal nějak lidsky editovat či jinak zpracovávat (rozuměj bez znalosti syntaxe, prostě "vizuálně")...

Ano, existují on-line free editory či jiné nástroje, ale pročpak asi? Krást data komukoliv kdykoliv je dnešní zhoubná nemoc, tak ji nepodporujme alespoň tady...

Howgh.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #8 kdy: 04 Září 2023, 20:24:03 »
Každý internetový prohlížeč má java plugin a třeba Firefox běžně používá data ve formátu json - třeba na export a import záložek - tedy by teoreticky měl umět data v takovém formátu umět přečíst a zobrazit ..
Ale asi to taky bude vyžadovat nějaký programátorský fígl ..
« Poslední změna: 04 Září 2023, 20:26:43 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #9 kdy: 04 Září 2023, 20:51:55 »
@ramael omlouvám se, ale aspoň teda víš, co mám na mysli. A pro ostatní, je to applí vere Excelu 🙂 Tu Ecowitt app mám od samého začátku, dobré je, že se k datům dostanu kdekoliv na světě, alespoň pokud mi doma jde internet. Ale já bych chtěla mít naměřená data u sebe, pro případ, že by třeba Ecowitt skončil nebo měl nějaký velký výpadek. A i když zatím mám historii jen rok a půl, tak za deset let to bude 11.5 let historie a o to bych fakt nerada přišla. Navíc kdyby/až současná meteostanice umře a musela bych ji nahradit, tak teoreticky by se dalo na vlastním serveru v historii pokračovat, u Ecowitt je to otázka, musela bych vybírat meteostanici kompatibilní s Ecowitt. Jinak tedy Evowitt mi vyhovuje, má přehledné grafy, má export, to je všechno super, ale prostě je tu ta nejistota, bude existovat za deset let? Nezpoplatní se?

Mám taky meteostanici připojenou na Weather Underground a oba protokoly je možné použít pro custom server, takže jde jen o to ten server nějak rozběhnout (podle mě by klidně stačilo nějaké Raspberry Pi, jen jaký SW na to použít). Viz příloha.

@JirkaZ podle všeho to umí TextMate, který používám kvůli zvýraznění syntaxe, ale ten XLSX je přeci jen poněkud rozšířenější. A omlouvám se, TextMate je pouze pro macOS, takže tahle znalost ti nijak nepomůže... Každopádně do online čehokoliv bych nikdy nic neposlala, ať už na konverzi nebo úpravu, nevěřím, že to dělají jen z dobroty srdce...
« Poslední změna: 04 Září 2023, 20:54:47 od Abby »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #10 kdy: 04 Září 2023, 22:11:24 »
Jestliže to "umí" TextMate, tak to neznamená vůbec nic jiného, než že to "umí" i jakýkoliv jiný lepší textový editor. JSON je totiž v podstatě prostý text...

Rozdíly budou právě v té práci se syntaxí, nicméně to pořád ani náhodou neřeší to, co jsem napsal výše o "lidském" zobrazení...

1, 2, 3 (pod Wine), 4 atd. apod.

Jinak pro mě je zdaleka nejlepší *.csv, ale chápu, že má nesrovnatelně méně možností než *.json.
« Poslední změna: 04 Září 2023, 22:25:40 od JirkaZ »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #11 kdy: 04 Září 2023, 22:12:49 »
Chápu, proto dávám přednost XLSX, ten je přehledný a dá se otevřít všude.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #12 kdy: 05 Září 2023, 00:48:33 »
Ok, zkusím to napsat ještě jednou. To je tak, když se střídají klávesnice. Omylem jsem si smazal dlouhatánský příspěvek a už se mi nechtělo...
JSON je velice flexibilní a normálně se v tom nedá ztratit. Syntaxi nemá skoro žádnou. csv má pevně dané pořadí dat v rámci aplikace, což je dost omezující. Pro porovnání:
CSV:
Kód: [Vybrat]
me3900,202308091645,C,27.5,25,1Babo raď co je co...

JSON:
Kód: [Vybrat]
{"me3900":[
    {"time_stamp":202308091645,
     "unit_temp":"C",
     "t_na_dvore":27.5,
     "t_zahrada":25,
     "v_vitr":1}
]}
To už je jasnější

A nakonec XML (zabalené XLXS):
Kód: [Vybrat]
<me3900>
    <data>
        <time_stamp>202308091645</time_stamp>
        <unit_temp>C</unit_temp>
        <t_na_dvore>27.5</t_na_dvore>
        <t_zahrada>25</t_zahrada>
        <v_vitr>1</v_vitr>
    </data>
</me3900>
Je jasné že na zpracování a velikost je v tomto ohledu JSON jednička. CSV musí mít pevně dané pořadí. U JSON je to stejně jako u XML jedno. Důležité je mít správně pojmenovaný klíč. Dále je možné oproti CSV mít zanořená data a také pole. Takže by šlo v JSON napsat neprakticky něco na způsob CSV takto:
Kód: [Vybrat]
{ "me3900": [202308091645,"C",27.5,25,1]}což nezvládne XML. Anebo prakticky čistě JSON:
Kód: [Vybrat]
{"me3900":
    {"time_stamp":202308091645,
     "unit_temp":"C",
        "temp_data": {
           "t_na_dvore":27.5,
           "t_zahrada":25
            },
      "unit_speed":"m/s",
        "speed_data":{
          "v_vitr":1
      }
    }
}
Což by zvládlo i to XML:
Kód: [Vybrat]
<me3900>
    <time_stamp>202308091645
        <temp unit="C">
            <t_na_dvore>27.5</t_na_dvore>
            <t_zahrada>25</t_zahrada>
         </temp>
         <speed unit="m/s">
             <v_vitr>1</v_vitr>
         </speed>
    </time_stamp>
</me3900>

Ve světě linuxu i3 nebo swaywm používají JSON jako komunikační protokol.
Kdybych nebyl mezek, tak bych použil JSON i v conkys (https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=85965.250) a vyhnul bych se tak momentální nefunkčnosti s vyšší verzí smartmontools a spousty dalších drobností. Až budu mít čas, musím to přepsat. Achjo.
V IOT probíhají RPC komunikace také většinou v JSON.
A v neposlední řadě, jak podotkla Abby, protokoly Ecowitt a Wunderground nejsou nic jiného než opět JSON.
Pro nás běžné uživatele, nemá cenu vymýšlet jak vytvářet/editovat JSON soubor. Pro nás je důležité ho umět dobře parsovat/číst. V ukázkách výše je jasné, že JSON je pro člověka normálně čitelný. A v linuxu, tím myslím v bash je dobrý jq na parsování.
Pokud Abby nenajdeš třeba na github.com co hledáš, tak máš nejspíš smůlu. Myslím, že pomocí wget nebo curl by se ty data dala z Ecowitt stáhnout a stahovat. Ale jak si to jednodušše zpracovávat u sebe aby to mělo nějakou grafickou úroveň si nedovedu představit. Respektive, dovedu, ale to je tolik práce...
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #13 kdy: 05 Září 2023, 06:15:05 »
Už 10 let mi jede meteostanice na WeeWX http://www.weewx.com/ , stabilní, pravidelně aktualizované, bohatá wiki https://github.com/weewx/weewx/wiki , aktivní skupina na google https://groups.google.com/g/weewx-user , ovladače na všechny možné meteostanice, řada skinů, maximální spokojenost.
Mám sice vlastní miniserver na Intel NUC, ale Raspberry PI 2 stíhá, jen doporučuji přesunout OS min. na Flashdisk, karta dlouho nevydrží pro množství zápisů (chodí mi data každých 12 sec). Někde jsem zaregistroval i provoz na Synology, ale nestudoval jsem to, nevlastním.
Jeden z nejhezčích skinů funguje třeba zde https://belchertownweather.com/ , já si vytvořil vlastní zde: https://www.pocasi-kucerov.cz/
Nobody is perfect!

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #14 kdy: 05 Září 2023, 12:23:20 »
@radin děkuju, to prozkoumám.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #15 kdy: 05 Září 2023, 13:40:10 »
Už 10 let mi jede meteostanice na WeeWX http://www.weewx.com/ , stabilní, pravidelně aktualizované, bohatá wiki https://github.com/weewx/weewx/wiki , aktivní skupina na google https://groups.google.com/g/weewx-user , ovladače na všechny možné meteostanice, řada skinů, maximální spokojenost.
Mám sice vlastní miniserver na Intel NUC, ale Raspberry PI 2 stíhá, jen doporučuji přesunout OS min. na Flashdisk, karta dlouho nevydrží pro množství zápisů (chodí mi data každých 12 sec). Někde jsem zaregistroval i provoz na Synology, ale nestudoval jsem to, nevlastním.
Jeden z nejhezčích skinů funguje třeba zde https://belchertownweather.com/ , já si vytvořil vlastní zde: https://www.pocasi-kucerov.cz/
Jsem se na to koukl a ... Klobouk dolů. To muselo dát práce. Že je to v Pythonu považuji tak trochu za masochismus, ale budiž. Aby to dobře běhalo, musí to být ukrutná spolupráce spousty lidí s tím, že jádro udržuje jen pár jedinců. Fakt jsem mile překvapen.
Množství zápisu si můžeš zredukovat v souboru weewx.conf v sekci [StdArchive] v proměnné archive_interval. Klidně bych místo defaultních 300s (5minut), dal 600. Databázi bych nechal SQLite jak je v základu, protože je ten soubor dobře přenositelný.
@Abby Gogen je prý to samé jako Garni. Tady máš jak na to https://www.garni-meteo.cz/files/95-priloha.pdf Samozřejmě je to jen o ukázání směru, protože máš jiný typ.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #16 kdy: 05 Září 2023, 16:33:06 »
Pokud je Gogen totéž co Garni (záleží také jaký model) mám i řešení na připojení k WeeWX - ovšem záleží na verzi. Já mám Garni 2055 Arcus, ta umožňuje bez úprav posílat data na Weather Unerground, Weathercloud a libovolný další server - i vlastní. Formát odesílaných dat je všude stejný, shodný s WU. Starší verze třetí možnost nemají, ale zase existuje způsob, jak "očichat" data pro WU a využít je pro svou potřebu.
S tím intervalem je to pravda, jenže já si Garni kupoval právě proto, že data posílá v intervalu 12 a 24 sec., což je potřeba pokud chcete průběžně sledovat směr a rychlost větru a intenzitu srážek. Ostatní údaje už se tak rychle nemění, tak delší interval nevadí. Vyřešil jsem to jednoduše - data ukládám před zpracováním do ramdisku jako JSON, odkud je pak javascryptem zobrazuji na webu. Ostatní data zpracovává a ukládá WeeWX do databáze SQLite, generuje webové šablony atd. MySQL jsem taky používal, ale nakonec zavrhl - zbytečně složitá. Po deseti letech má databáze s intervalem zápisu 5 min. velikost cca 185 MB.
V případě zájmu poskytnu součinnost

Edit: teď jsem se díval na manuál k té meteostanici, možnost zadání ext. IP a portu tam je, tak by to neměl být problém.
« Poslední změna: 05 Září 2023, 17:46:13 od radin »
Nobody is perfect!

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #17 kdy: 07 Září 2023, 21:00:09 »
Gogen by opravdu měl být totéž jako Garni, podle všeho konkrétně Garni 940 a zrovna tak by měla být stejná Ambient Weather WS-2902.

Zadání externí IP a portu tam opravdu je, v aplikaci WS View.

Jinak tvůj web na meteo se mi fakt líbí, jak to máš prosímpěkně udělané? Adresa je napojena na tvůj server doma nebo ho provozuješ někde jinde? Já zatím mám naprosto retardovaný internet, aby to aspoň trochu běželo máme dvě připojení (naštěstí to Synology router umožňuje), ale za nějakou dobu se budeme stěhovat (v blíže neurčené budoucnosti) a tam budeme mít optikou symetrický gigabit, to bude o něčem jiném. Jak moc je to náročné na internetové připojení, kdybych si chtěla udělat takovýhle web? Se současnou lokací jako zkušební, po přestěhování nová lokace na ostro. A jaké Raspberry bys doporučil? Musela bych ho koupit, zatím žádné nemám a nenašla jsem, jestli to běží na Synology bez Dockeru. A poslední (zatím) otázka, jaký by byl dobrý poskytovatel domény? Dá se případně zaplatit web prostor s doménou a posílat to tam? Nebo je lepší to Raspberry? Omlouvám se za hloupé dotazy, ale nějak se to naučit musím 🙂

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #18 kdy: 13 Září 2023, 07:39:53 »
Omlouvám se, nechodím sem každý den, tak jsem si všiml až dnes.
Webserver mám vlastní, první pokusy s weewxem jsem dělal na RP1 - tehdy novinka - a fungoval bez problémů. Pak jsem přešel na RPI2 s Raspbianem, Apache2, Sambou..., pořád to RPI stíhalo, ale když jsem přidal SW pro kamery (Motion), už mělo problémy. Nakonec jsem pořídil Intel NUC v té nejslabší verzi (nějaký Celeron, už ani nevím jaký) a ten se ani "nezadýchá" - aktuálně Debian 11, Apache2, Nginx jako proxi, Motion, Home Assistant, Samba-server, FTP server, něco k hlídání a ochraně... Využití CPU kolem 20%, teploty do 50˚C (je to pasiv). Rozhodně by však už mělo stačit Raspberry PI 4.
Mám veřejnou IP, koupil jsem si vlastní CZ doménu od Český hosting - první rok za 151,-, pak za 327,-/rok, poskytují i webový prostor, ale cenu nevím, neřešil jsem. Připojení jsem měl jen nějakých 4/2 mbps wifi, bohatě stačilo i s nějakým občasným videem, teď mám optiku 100/100.
Neexistují "hloupé" dotazy, jen hloupě položené, ale to v tomto případě neplatí.
Nevím, jak dalece je zde zájem o tuto problematiku, takže abych nezasvinil fórum, pošlu raději SZ s podrobnostmi. Leda že by zájem projevil i někdo další.
Jen ještě k SW - originální WeeWX vytváří každý interval (u mne 5 min., dá se nastavit) stránky podle šablony, kam doplní aktuální data. V dokumentaci je jejich úprava perfektně popsána, takže není problém udělat si vlastní, což jsem taky udělal (taky podle šablony z webu). Výhodou tohoto řešení je, že i kdyby ti stránku někdo hacknul, do pěti minut je zpět opravená :). Ale zatím se mi to nestalo, i když registruji násobně víc útoků než "legálních" přístupů - nevyužívám externí reklamy, tak o stránkách moc lidí neví. Ale nevadí, je to jen koníček, ne předmět podnikání.
Nobody is perfect!

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #19 kdy: 22 Září 2023, 19:12:56 »
Tak to zkouším zatím jen ve virtuálu (stále nevím, jestli koupit Raspberry, NUC nebo si zaplatit prostor na webu, navíc tam co teď bydlíme je to fakt jen na zkoušku a stěhování bude v blíže neurčené době, takže pořizovat doménu zatím nemá cenu a tady teda je naprosto retardovaný internet, v novém místě je možnost symetrického gigabitu). Každopádně ten weewx (jak se to vůbec čte?) se mi povedlo s mojí meteostanicí propojit, takže data tam proudí, vzhledy zkouším a vypadá to pěkně. Zatím jsem nepřišla na to, jak tam dostat naměřenou historii (v našem budoucím bydlišti už mám meteostanici taky, takže tam měřené probíhá též a kdyby to šlo, tak bych to ráda dostala do budoucí "full verze").

Kdybych měla nějaký další dotaz, můžu se obrátit? :-)

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #20 kdy: 22 Září 2023, 20:06:39 »
Ono Raspberry by to mělo zvládnout v pohodě. Je důležité si nainstalovat jen čisté core, bez X serveru. A vše si dobastlit jen v terminálu nebo vzdáleně přez ssh. S konektivitou je raspina na štíru. Ale pokud to bude jen pro Tvou vlastní potřebu (neveřejné), tak to bude zvládat na jedničku s hvězdičkou. Nevím jak je to v dnešní době, ale dříve, pokud bys měla na hostingu prostor, kde by každých 5min proběhl nějaký trafik, tak bys musela hodně připlatit. Proto je lepší řešení od @radin (veřejná doména s redirectem na vlastní server).
Jen pro zajímavost raspi s X serverem nezvládalo iobroker. Avšak přeinstalace na čisté core a iobroker momentálně obsluhuje kolem 160 IOT v domě. A majitel to vše sleduje přez VPN a zároveň i ovládá. Pokud je doma, tak to má propojené i s Alexou. A to bez jediného škobrtnutí. Což je další fajn řešení pro Tebe. Poskytovatel internetu ti pronajme veřejnou IP a ty si na ni můžeš chodit nejen na raspinu (asi nejlevnější řešení).
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #21 kdy: 22 Září 2023, 21:05:05 »
ramael: díky za upřesnění, to zní dobře. Pokud teda bych řešila propojení s IoT, tak my používáme Apple HomeKit a Siri a to veřejnou IP nepotřebuje, můžu odkudkoliv kdykoliv (tedy samozřejmě pokud jede internet) juknout, co se kde děje nebo cokoliv zapnout/vypnout. A to samé kamery, které máme přes Synology Surveillance, taky projdou i bez veřejné IP, díky quickconnect. Takže pokud by šla raspi propojit nějak s HomeKitem (i když mě teď nenapadá na co) a integrovat do HomeKitu, tak by to byla pecka největší 🙂

Jinak ten smarthome se snad konečně pořádně rozjede, mám teď dvě nové zásuvky na vyzkoušení z Ali za pár korun, mají matter, měření spotřeby a dají se přímo připojit. Pro měření spotřeby teda je potřeba aplikace, ale funguje stejná, co mám na Zigbee 3.0 (brána od Lidlu) a senzory na okna, dveře a pohyb a všechno to můžu ovládat a sledovat přes app Domácnost. A současně to může fungovat s Alexou, Google Asistant a ještě něco tam je.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 638
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #22 kdy: 22 Září 2023, 21:57:38 »
No ty vago. Tohle je dle mne cesta do pekel. Třeba u Rudiho to jakž takž chápu. On je na tom regulérně závislý. Sledování spotřeby skoro každého vodiče v domácnosti. Ovládání všeho hlasem, vzdálená kontrola absolutně všeho a vše zasenzorováno a zakamerováno. U Olafa to beru tak, že je to jeho prestiž. Milionář, tak musí mít vše dle posledního modelu. Iphonem začínaje, porschem nekonče. Ale na co to potřebuje obyčejný člověk v české kotlince? Moje sestra začíná k tomu také tíhnout, ale naštěstí je to totální technický antitalent. Je ráda, že umí zapnout a vypnout PC.
HomeKit nevím jestli bude s cizím/vlastním meteo serverem spolupracovat. On si Apple moc do jejich ekosystému nenechá nakukovat. Zákazník je tak nějak jejich rukojmým. To fakt nedovedu posoudit jak by to spolupracovalo. Nějak mě celkově Apple nesedne. Ne že by to nemělo epes rádes věci, ale čekal bych od toho víc. Bez legrace. Koukni na iPhony. Je to jejich hardware, a co si budem povídat, suprové železo. Ale ten software z mého pohledu dost pokulhává. Oni vyvíjí soft jen na svůj HW narozdíl od Androidu. Ale nejsou schopni dovolit uživateli ať si nastaví plochu přesně tak jak chce on. Je tam tolik malinkatých drobností, které mne to celé znechucuje. Doufám, že ten telefon bude po HW stránce fungovat alespoň 8let (kvůli tomu jsem ho pořídil jak sobě tak manželce).
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #23 kdy: 22 Září 2023, 22:11:36 »
Nezlob se, ale nechci se bavit o výhodách nebo nevýhodách Applu, 1. se to sem úplně nehodí a 2. by z toho (jako obvykle) vznikl ukázkový flamewar a to opravdu nechci.

Jen připomenu věc, kterou zde ví každý, kdo mě aspoň trochu zná, že máme od jablíčka prakticky úplně všechno a opravdu nejde o pozérství, ale o racionální důvody, jako je třeba spokojenost. Moje žena kvůli práci potřebuje Windows, MS Office a Teams, takže aktuálně má můj MS Surface Pro 5, který jsem dostala od kamaráda a protože mě se Surface líbí taky, tak jsem si koupila starší Pro 6, kde jdou Windows 11, ale vlastně jen na hraní, protože pro Windows neexistují app, které používám, ale aspoň tam jde sync hesel a bookmarků (Bohužel z tohoto důvodu mám Linux taky jen na hraní, protože chybí SW). Pak mám herní PC, který je fakt jenom na hry, ale práci dělám na Macu, mám Mini M1, starý MacBook Air 2017, kde mám přes OpenCore Venturu, dokonce i rodiče už jsou jableční, resp. mamka používá už druhý MacBook Air (má aktuálně M1 2020, předtím asi 8 let taky MBA a ještě předtím PC, kde byly původně Windows a pak chvíli Linux, nezvládala ani jedno. A u Macu máme tu obrovskou výhodu, že bez jakékoliv konfigurace dopředu se k ní v případě nutnosti na dálku připojím, projde to přes cokoliv a stačí znát Apple ID, je to něco jako VNC, prostě vzdálená plocha) a od té doby, co má Mac přestaly dotazy typu "jak udělat tohle" a "tohle fungovalo a nefunguje" a z původního Androidu a Garmin Venu SQ přešla na iPhone SE 2020 a Apple Watch 7. Tátovi budeme příští týden kupovat iPhone 14 a Apple Watch 8 (podotýkám, že tátovi je 80 a mamce 77). No a pak tu jsou HomePody, Apple TV, AirTagy a tak, prostě kromě Time Capsule.

Ale prosím, nedohadujme se, proč je to dobré nebo špatné. A omlouvám se, že jsem se tak rozepsala OT.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Vlastní server pro meteostanici
« Odpověď #24 kdy: 23 Září 2023, 07:48:07 »
Každopádně ten weewx (jak se to vůbec čte?) se mi povedlo s mojí meteostanicí propojit, takže data tam proudí, vzhledy zkouším a vypadá to pěkně. Zatím jsem nepřišla na to, jak tam dostat naměřenou historii
Kdybych měla nějaký další dotaz, můžu se obrátit? :-)
Jak se WeeWX čte nevím, je to nějaká - mě neznámá - zkratka :)
K historii: weewx ukládá veškerá naměřená data do databáze v nastaveném intervalu - u mne 5 min. - nastavuje se ve weewx.conf v sekundách. Z databáze pak ve stejném intervalu vytváří grafy, uložené v <html_root> (podle typu instalace, používám "ruční" a tam je to /home/weewx/public_html). Ve stejném adresáři je adresář NOAA, kam ukládá měsíční rrrr-mm.txt a roční rrrr.txt tabulku ve formátu, který používá americký národní meteorologický ústav. Tabulky jsou dostupné z webové stránky a aktualizují se v každém intervalu.
Bohužel, formát tabulek je pro normálního smrtelníka dost nepřehledný, tak jsem si šablonu převedl do formátu html v lidsky pochopitelném tvaru viz.
Kód: [Vybrat]
https://www.pocasi-kucerov.cz/history.html ve části "Hist.tabulky".
Klidně se ptej dál, bude-li třeba.
Nobody is perfect!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.