Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Poslední příspěvky

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Zeleno: je to tak jak píšeš. Filmoru 9 jsem zkusil nainstalovat do Wine 6.0 a jde s ní pracovat bez jakýchkoliv problémů. Pro úplnost zkusil jsem jenom několik základních věcí, protože se střihem videa nezabývám a asi ani nebudu  :)
22
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy 23 Leden 2021, 20:55:09 »
BTRFS snapshoty jsou (z principu) možné pouze na tom samém (BTRFS) oddíle. A naopak, na ne BTRFS oddílech nejsou tyto snapshoty možné (ani BTRFS snapshot není možné uložit jinde než na ten samý oddíl) - myslím, že nedá příliš úsilí to pochopit...

A ano, pokud se poruší struktura FS nebo je nějaký problém s diskem (třeba sektory zrovna v té BTRFS oblasti - ostatní OS mohou fungovat bez závad), pak obnova snapshotu nepomůže (zkusilas jich více?).
Pokus o opravu (fsck) nabořeného BTRFS filesystému s mnoha snapshoty většinou dopadne nevalně...
Z tohoto důvodu se doporučuje občas udělat rsync snapshot na jiný disk (opět ten manuál...).
To je ovšem obecné pravidlo i pro jiné způsoby zálohování - mít zálohu fyzicky ještě jinde...
Zkrátka to chtělo udělat si snapshot (rsync) na NAS/ext. disk - ten by nyní stačilo obnovit.

Kromě rsync je další plně funkční/spolehlivá záloha pomocí TAR (oba způsoby fungují na bázi souborů).
K použití stačí Terminál - není třeba žádná "obalující" GUI aplikace.
Kód: [Vybrat]
sudo tar -cvpzf /cesta/k/uložení/system-backup.tar.gz --one-file-system /
Další je osvědčená Clonezilla (pouze offline zálohy). Cíl může být i NTFS.

Acronis - jedině z boot media (je linux based).

Jinak právě že u Timeshift rsync (na rozdíl od btrfs) snapshotů je co nastavovat (exclude) - pokud nic nevyloučíš, nelze se divit obrovské velikosti zálohy (ano, kdo nečte manuál, nechá defaultní nastavení kde se zálohuje vše včetně celého /home a dalších zbytečností /proc /dev /run /snap atd...)

Zkrátka nečíst manuály se nevyplácí - tak to prostě je.... ;)
23
...Nezlob se na mě, ale tohle je řešení jako se drbat pravou rukou za levým uchem. A pro informaci - Filmoru (a nejen tu) sem ve wine zkoušel, jelikož mám teď hlavní systém Linux Mint Mate a jedním slovem to je tragédie.

Mám dojem, že tragédia sú aj tvoje schopnosti niečo vo Wine poriadne nainštalovať. Urobil si všetko, ako je popísané https://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=it&u=https://www.telodiceunfesso.it/2019/11/21/installare-filmora-su-ubuntu-mate-19-10-con-wine/&prev=search&pto=aue
24
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Abby kdy 23 Leden 2021, 20:10:04 »
Dobře, ale neumí ty snapshoty jako na btrfs. Rsync mi po pěti cyklech udělal z 17 GB skoro 150 GB, takže buď jsem to špatně nastavila (což si nemyslím, protože nebylo prakticky co nastavovat) nebo tam je nějaká chyba. Záloha proběhla na Synology NAS připojený přes smb. Btrfs mi to vůbec nenabídlo.

Acronis je možné nainstalovat do Linuxu, nastavit pravidelné zálohování všech oddílů a zapomenout na něj? V Linuxu používám jen btrfs a naučila jsem se nemít samotný /home, protože v první řadě důležité dokumenty mám na cloudu (který ale v Linuxu stejně nefunguje, takže tam je pouze přístup přes web), fotky mi v Linuxu nefungují vůbec (ale to ani ve Windows a příliš mě to netrápí) a zbytek dat je na Synology, takže není o co přijít. Ono mi jde vlastně jen o to mít zálohu plně funkčního a nastaveného systému (není nic otravnějšího, než všechno nastavovat po čisté instalaci), která se optimálně každou hodinu (Time Machine) nebo přinejhorším tak, jak si to nastavím (jednou týdně - Windows Acronis) automaticky aktualizuje a mám k ní jednoduchý přístup (a není nutné mít připojený sdílený disk v celém systému, stačí aby na něj měl přístup zálohovací program) a v případě problémů mám možnost obnovit systém do posledního zaznamenaného funkčního stavu (samozřejmě že bych chtěla plnohodnotnou Time Machine, ostatně to by chtěl asi každý, kdo to zná a kromě  používá i něco jiného, ale když není, tak alespoň co nejlépe funkční náhražku). Existuje něco takového?

Jinak ten postup s live, instalací Time Shift a obnovením nezabral. Resp. obnovilo se to, ale stejně systém nenaběhne, je možné, že se při kernel panic a následném tvrdém restartu mohla poškodit struktura disku? Fsck na připojeném disku mi žádné chyby nenašly.
25
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy 23 Leden 2021, 19:49:25 »
Ad 2.) Takto to ale funguje pouze někdy a v případě "mírného poškození". V případě většího to zpravidla selže....

Ad 3.) Timeshift samozřejmě funguje i na EXT2,3,4 (zase to nečtení manuálu  :-\).
Zálohu je možno ukládat kdekoli, i na ext. disk nebo síť (podmínkou je linuxový FS). A záloha rsync je už z principu vždy přírůstková (ukládají se pouze změny, co je stejné se hardlinkuje).

Rovněž Acronis umí odjakživa i EXT2,3,4 vč. přírůstkových záloh (zase to nečtení manuálu  :-\). Samozřejmě pouze z boot media. A umí ukládat na NTFS).
26
Podľa mna nejde o hysteriu, skor o zakladnu slusnost. Toto forum je urcene pre pouzivatelov Ubuntu. Skus ist s otazkami aky Mac si mas kupit na Windows fora a dostanes podstatne neprijemnejsie odpovede aku tu.
Nechci se hádat, ale ptát se na Mac a ptát se na komponenty pro stavbu PC je sakra velký rozdíl. Tam je to daný platformou a ekosystémem. Na  PC které postavím rozjedu všechny OS.
A co se týká nového HW tak vím, že s tím má linux problémy a vždycky trvá než jsou novinky plně funkční i v linuxu. To ale pořád není důvod se nemoct zeptat i když plánuju jako hlavní systém widle. Ale jak sem psal, neřeš to, vlákno zamkni a odstraň.

Filmora pre linux nie je, ale dá sa nainštalovať cez Wine, alebo Playonlinux https://www.telodiceunfesso.it/2019/11/21/installare-filmora-su-ubuntu-mate-19-10-con-wine/
obr https://postimg.cc/y31VCN9c

Nezlob se na mě, ale tohle je řešení jako se drbat pravou rukou za levým uchem. A pro informaci - Filmoru (a nejen tu) sem ve wine zkoušel, jelikož mám teď hlavní systém Linux Mint Mate a jedním slovem to je tragédie.
27
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Abby kdy 23 Leden 2021, 19:18:11 »
1. proč? I když vlastně asi máš pravdu, v době cloudů a internetu všude je flashdisk poněkud přežitek 😊

2. není. Nedávno jsem opravovala nebootující Windows (mojí vinou) a instalační disk jsem nepotřebovala, ono mi to po dvou neúspěšných startech samo nabídlo menu, kde jsem si vybrala co jsem potřebovala a po chvíli to zase normálně běželo. Už chybí jen možnost instalace z internetu (jako má  ) a bude to zase o kousek k dokonalosti blíž.

3. to je sice pravda, ale já jsem psala o něčem jiném. Každopádně Time Shift si (neúspěšně) hraje na Time Machine a k funkčnosti Time Machine mu něco chybí, třeba ta funkčnost... Navíc funguje normálně pouze na btrfs a něco jako externí disk nebo NAS a přírůstkové zálohy mu nic neříkaji... A nic jako Acronis pro Linux není, že by se z běžícího systému udělala přírůstková záloha a v případě potíží se v boot menu vybrala možnost obnovy (přesně takhle mi totiž Acronis funguje, mám prostě v boot menu možnost spustit Acronis Recovery a je to bezva věc. A pro případ úmrtí disku mám teda vytvořený i flashdisk, přes Ventoy, což funguje taky skvěle, ale jak říkám, pro Linux nic takového Bohužel není).

4. neznám nikoho z normálních uživatelů počítačů (a opravdu nemám na mysli geeky ani IT profesionály), kteří by četli manuály. Každý počítač prostě jen používá. Ale fakt je ten, že v mém okolí používá cca 45% Mac a 55% Windows a já jsem ta divná, kdo má na PC ještě Linux. Mamka dostala s novým MBA jako dárek knížku "První kroky s Macem" a za více než tři roky, co ten MBA má, ji neotevřela. A zvládá všechno co potřebuje zatímco dříve, když měla Windows a pak chvíli Linux, tak každou chvíli volala, že jí něco nefunguje. Ostatně právě Linux ji přesvědčil k tomu, co udělala, prostě řekla, že pokud to nebude fungovat, tak žádný počítač nechce, tak dostala MBA a jak říkám, přes tři roky je klid. Naposledy mi volala, proč jí svítí jednička na Nastavení a bylo to po aktualizaci na Big Sur (kterou zvládla sama a ani nevěděla, že jí přišla nová verze, jen že to chtělo restart a změnily se ikonky) a je to doporučení na zapnutí dvoufaktoru. Já jsem se i přes blokování ze strany místního retardovaného vesnického poskytovatele připojení vzdáleně připojila, zjistila o co jde a od té doby je zase klid.

Spíš přemýšlím, jestli vůbec má smysl se snažit naučit používat Linux, když tu mám dokonale funkční  a skoro dokonale funkční herní PC s Windows, kde po pár zásazích (jako třeba vypnutí automatických aktualizací a nastavení pouze ruční instalace tehdy, kdy já uznám za vhodné) také všechno funguje na 100%. Akorát že tu mám vlastně zbytečný disk, který byl původně určený pro Linux a pokud na něm nebude, tak je k ničemu.Možná zkusím nějakou víc profi distribuci, OpenSUSE nebo Fedoru, tam snad takové věci jako rozbití systému po aktualizaci pár aplikací nehrozí... Přeci jen je to free verze placených distribucí a tam si to snad nemůžou dovolit...
28
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy 23 Leden 2021, 18:50:59 »
1. Argument s flashdiskem je (v. r. 2021) úsměvný :) Navíc existují aplikace které dokážou udělat bootflešku z libovolné flešky (nemusí být prázdná, stačí trocha volného místa na ní) bez nutnosti formátu.
2. Ve Windows je způsob obnovy nebootujícího systému naprosto stejný - nabootovat instalačku a z ní provést obnovu (bod obnovy, záloha .vhd)
3. Veškerý zálohovací SW třetích stran (Acronis, Aomei, Macrium, Easeus.....) funguje stejně - umožňuje vytvoření tzv. záchranného média pomocí kterého lze obnovit unbootable OS.
4. Pokud někdo nečte (nemá čas, nechce se mu) manuály k čemukoli, je to jeho věc - pak se nesmí divit, že danou věc není schopen používat.

To já si zase manuál vždy s chutí přečtu (než to apriori odmítat a pak tápat...) - ještě jsem toho nikdy nelitoval, vždy se tam většinou dozvím, co by mě samotného nenapadlo.... ;)
29
Obecná podpora / Re:fonty na U20.04
« Poslední příspěvek od JoK kdy 23 Leden 2021, 13:00:08 »
jj díky moc.
30
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Abby kdy 23 Leden 2021, 11:47:05 »
Já počítače používám, nestuduju manuály, na to nemám čas ani chuť. Když jsem třeba před lety nastavovala poprvé Time Machine, tak tam bylo ve dvou větách shrnuto, jak to funguje a ono to bohatě stačí. Dnes už ani ty dvě věty nejsou přítomny a neexistuje člověk, který by měl Mac a nevěděl, jak používat Time Machine a jak z ní obnovit data nebo celý operační systém. Prostě je potřeba to dělat jednoduše, pro normální lidi a ne pro geeky.

Time Shift, aby to mělo smysl, by měl být přímo v grubu. Kdo má doma samotný flashdisk na live pro případ havárie? Většina lidí co znám mají pouze jeden, na kterém mají svá data. Optickou mechaniku nemá už skoro nikdo kromě jednoho kamaráda, který si na blu-ray zálohoval, tak aby se dostal k záloze. Takže jak by mohli vytvořit live, když nemají na co? Já sice mám flashdisků víc, ale to je spíš výjimka.
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10