Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Vlastní server pro meteostanici
« Poslední příspěvek od ramael kdy Včera v 11:07:59 »
@Abby Já se spíš pozastavil nad tou vzdálenou kontrolou kdejakého vrznutí v domácnosti.
Ta integrace s HomeKit bude na 99% nemožná. Avšak teoreticky by to šlo propojit s Homebridge nebo Evehome. Určitě se najde více počinů. A asi, fakt si nejsem jist, by to mělo jít propojit přímo s tou meteostanicí bez mezikusu weewx nebo raspi. Je to jen můj dojem.
To že používáš Apple vím už z Tvých předchozích příspěvků. Uživatele nepovažuji za pozéry. Asi jsi špatně pochopila můj text, nebo jsem to nejasně napsal.
Ještě malý postřeh. Já mám iPhone 14 a manželka iPhone 13 mini. Ta třináctka se chová lépe a na baterii vydrží déle. A to žena vzdáleně šmíruje, pomocí Eufy Security, koně na pastvě cca každou půlhodinu.
2
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Vlastní server pro meteostanici
« Poslední příspěvek od radin kdy Včera v 07:48:07 »
Každopádně ten weewx (jak se to vůbec čte?) se mi povedlo s mojí meteostanicí propojit, takže data tam proudí, vzhledy zkouším a vypadá to pěkně. Zatím jsem nepřišla na to, jak tam dostat naměřenou historii
Kdybych měla nějaký další dotaz, můžu se obrátit? :-)
Jak se WeeWX čte nevím, je to nějaká - mě neznámá - zkratka :)
K historii: weewx ukládá veškerá naměřená data do databáze v nastaveném intervalu - u mne 5 min. - nastavuje se ve weewx.conf v sekundách. Z databáze pak ve stejném intervalu vytváří grafy, uložené v <html_root> (podle typu instalace, používám "ruční" a tam je to /home/weewx/public_html). Ve stejném adresáři je adresář NOAA, kam ukládá měsíční rrrr-mm.txt a roční rrrr.txt tabulku ve formátu, který používá americký národní meteorologický ústav. Tabulky jsou dostupné z webové stránky a aktualizují se v každém intervalu.
Bohužel, formát tabulek je pro normálního smrtelníka dost nepřehledný, tak jsem si šablonu převedl do formátu html v lidsky pochopitelném tvaru viz.
Kód: [Vybrat]
https://www.pocasi-kucerov.cz/history.html ve části "Hist.tabulky".
Klidně se ptej dál, bude-li třeba.
3
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Vlastní server pro meteostanici
« Poslední příspěvek od Abby kdy 22 Září 2023, 22:11:36 »
Nezlob se, ale nechci se bavit o výhodách nebo nevýhodách Applu, 1. se to sem úplně nehodí a 2. by z toho (jako obvykle) vznikl ukázkový flamewar a to opravdu nechci.

Jen připomenu věc, kterou zde ví každý, kdo mě aspoň trochu zná, že máme od jablíčka prakticky úplně všechno a opravdu nejde o pozérství, ale o racionální důvody, jako je třeba spokojenost. Moje žena kvůli práci potřebuje Windows, MS Office a Teams, takže aktuálně má můj MS Surface Pro 5, který jsem dostala od kamaráda a protože mě se Surface líbí taky, tak jsem si koupila starší Pro 6, kde jdou Windows 11, ale vlastně jen na hraní, protože pro Windows neexistují app, které používám, ale aspoň tam jde sync hesel a bookmarků (Bohužel z tohoto důvodu mám Linux taky jen na hraní, protože chybí SW). Pak mám herní PC, který je fakt jenom na hry, ale práci dělám na Macu, mám Mini M1, starý MacBook Air 2017, kde mám přes OpenCore Venturu, dokonce i rodiče už jsou jableční, resp. mamka používá už druhý MacBook Air (má aktuálně M1 2020, předtím asi 8 let taky MBA a ještě předtím PC, kde byly původně Windows a pak chvíli Linux, nezvládala ani jedno. A u Macu máme tu obrovskou výhodu, že bez jakékoliv konfigurace dopředu se k ní v případě nutnosti na dálku připojím, projde to přes cokoliv a stačí znát Apple ID, je to něco jako VNC, prostě vzdálená plocha) a od té doby, co má Mac přestaly dotazy typu "jak udělat tohle" a "tohle fungovalo a nefunguje" a z původního Androidu a Garmin Venu SQ přešla na iPhone SE 2020 a Apple Watch 7. Tátovi budeme příští týden kupovat iPhone 14 a Apple Watch 8 (podotýkám, že tátovi je 80 a mamce 77). No a pak tu jsou HomePody, Apple TV, AirTagy a tak, prostě kromě Time Capsule.

Ale prosím, nedohadujme se, proč je to dobré nebo špatné. A omlouvám se, že jsem se tak rozepsala OT.
4
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Vlastní server pro meteostanici
« Poslední příspěvek od ramael kdy 22 Září 2023, 21:57:38 »
No ty vago. Tohle je dle mne cesta do pekel. Třeba u Rudiho to jakž takž chápu. On je na tom regulérně závislý. Sledování spotřeby skoro každého vodiče v domácnosti. Ovládání všeho hlasem, vzdálená kontrola absolutně všeho a vše zasenzorováno a zakamerováno. U Olafa to beru tak, že je to jeho prestiž. Milionář, tak musí mít vše dle posledního modelu. Iphonem začínaje, porschem nekonče. Ale na co to potřebuje obyčejný člověk v české kotlince? Moje sestra začíná k tomu také tíhnout, ale naštěstí je to totální technický antitalent. Je ráda, že umí zapnout a vypnout PC.
HomeKit nevím jestli bude s cizím/vlastním meteo serverem spolupracovat. On si Apple moc do jejich ekosystému nenechá nakukovat. Zákazník je tak nějak jejich rukojmým. To fakt nedovedu posoudit jak by to spolupracovalo. Nějak mě celkově Apple nesedne. Ne že by to nemělo epes rádes věci, ale čekal bych od toho víc. Bez legrace. Koukni na iPhony. Je to jejich hardware, a co si budem povídat, suprové železo. Ale ten software z mého pohledu dost pokulhává. Oni vyvíjí soft jen na svůj HW narozdíl od Androidu. Ale nejsou schopni dovolit uživateli ať si nastaví plochu přesně tak jak chce on. Je tam tolik malinkatých drobností, které mne to celé znechucuje. Doufám, že ten telefon bude po HW stránce fungovat alespoň 8let (kvůli tomu jsem ho pořídil jak sobě tak manželce).
5
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Vlastní server pro meteostanici
« Poslední příspěvek od Abby kdy 22 Září 2023, 21:05:05 »
ramael: díky za upřesnění, to zní dobře. Pokud teda bych řešila propojení s IoT, tak my používáme Apple HomeKit a Siri a to veřejnou IP nepotřebuje, můžu odkudkoliv kdykoliv (tedy samozřejmě pokud jede internet) juknout, co se kde děje nebo cokoliv zapnout/vypnout. A to samé kamery, které máme přes Synology Surveillance, taky projdou i bez veřejné IP, díky quickconnect. Takže pokud by šla raspi propojit nějak s HomeKitem (i když mě teď nenapadá na co) a integrovat do HomeKitu, tak by to byla pecka největší 🙂

Jinak ten smarthome se snad konečně pořádně rozjede, mám teď dvě nové zásuvky na vyzkoušení z Ali za pár korun, mají matter, měření spotřeby a dají se přímo připojit. Pro měření spotřeby teda je potřeba aplikace, ale funguje stejná, co mám na Zigbee 3.0 (brána od Lidlu) a senzory na okna, dveře a pohyb a všechno to můžu ovládat a sledovat přes app Domácnost. A současně to může fungovat s Alexou, Google Asistant a ještě něco tam je.
6
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Vlastní server pro meteostanici
« Poslední příspěvek od ramael kdy 22 Září 2023, 20:06:39 »
Ono Raspberry by to mělo zvládnout v pohodě. Je důležité si nainstalovat jen čisté core, bez X serveru. A vše si dobastlit jen v terminálu nebo vzdáleně přez ssh. S konektivitou je raspina na štíru. Ale pokud to bude jen pro Tvou vlastní potřebu (neveřejné), tak to bude zvládat na jedničku s hvězdičkou. Nevím jak je to v dnešní době, ale dříve, pokud bys měla na hostingu prostor, kde by každých 5min proběhl nějaký trafik, tak bys musela hodně připlatit. Proto je lepší řešení od @radin (veřejná doména s redirectem na vlastní server).
Jen pro zajímavost raspi s X serverem nezvládalo iobroker. Avšak přeinstalace na čisté core a iobroker momentálně obsluhuje kolem 160 IOT v domě. A majitel to vše sleduje přez VPN a zároveň i ovládá. Pokud je doma, tak to má propojené i s Alexou. A to bez jediného škobrtnutí. Což je další fajn řešení pro Tebe. Poskytovatel internetu ti pronajme veřejnou IP a ty si na ni můžeš chodit nejen na raspinu (asi nejlevnější řešení).
7
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Vlastní server pro meteostanici
« Poslední příspěvek od Abby kdy 22 Září 2023, 19:12:56 »
Tak to zkouším zatím jen ve virtuálu (stále nevím, jestli koupit Raspberry, NUC nebo si zaplatit prostor na webu, navíc tam co teď bydlíme je to fakt jen na zkoušku a stěhování bude v blíže neurčené době, takže pořizovat doménu zatím nemá cenu a tady teda je naprosto retardovaný internet, v novém místě je možnost symetrického gigabitu). Každopádně ten weewx (jak se to vůbec čte?) se mi povedlo s mojí meteostanicí propojit, takže data tam proudí, vzhledy zkouším a vypadá to pěkně. Zatím jsem nepřišla na to, jak tam dostat naměřenou historii (v našem budoucím bydlišti už mám meteostanici taky, takže tam měřené probíhá též a kdyby to šlo, tak bych to ráda dostala do budoucí "full verze").

Kdybych měla nějaký další dotaz, můžu se obrátit? :-)
8
Obecná podpora / Re:SWAP v souboru
« Poslední příspěvek od Abby kdy 22 Září 2023, 16:21:31 »
ramael: moc díky, už to běží :-) A musím zaklepat, ale hned na první dobrou a bez chybičky :-)
9
Obecná podpora / Re:SWAP v souboru
« Poslední příspěvek od ramael kdy 22 Září 2023, 15:34:25 »
Hm. To budu muset prozkoumat jaké jsou výhody, nevýhody tohoto řešení subvolume.

Také je zajímavé užití pacmana bez zmínění distribuce v prvním příspěvku. Já odcházím. Užijte si víkend.
Já to vzal rovnou, protože Abby má Manjaro. Také jsem napsal jak je to pro ostatní.
subvolume je kvůli tomu jejímu formátu btrfs
Také přeji pěkný víkend.
10
Obecná podpora / Re:SWAP v souboru
« Poslední příspěvek od Roman Vacho kdy 22 Září 2023, 15:26:03 »
Hm. To budu muset prozkoumat jaké jsou výhody, nevýhody tohoto řešení subvolume.

Také je zajímavé užití pacmana bez zmínění distribuce v prvním příspěvku. Já odcházím. Užijte si víkend.
Stran: [1] 2 3 ... 10
Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.