Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Pracovní prostředí / Re:Prostředí jako W10
« Poslední příspěvek od JirkaZ kdy Dnes v 13:58:32 »
No já jsem nic nerozběhával, prostě to fungovalo samo (jak už jsem psal v tom vlákně).

A sledoval jsem zatížení CPU ve VLC, když jsem vypnul nebo zapnul akceleraci - rozdíl byl téměř řádový... Možná jsem to tady taky už někde psal, nevím.

Jinak já si naopak myslím, že widle se začínají přibližovat Linuxu - tedy alespoň po grafické stránce a těm "moderním" prostředím, které já nemůžu ani cítit (obří jakési karty či "dlaždice", ikony atd.). Plus k tomu ale přidávají šmírování a onu tradici, že oni vědí všechno nejlíp.

Fuj.

A k těm ovladačům: kromě toho, že korporáty to sabotují (ať už úmyslně či neúmyslně) to může být tzv. "daň za roztříštěnost" u Linuxu (každá distribuce má svá specifika a i jader je moře). Ale to je mi úplně putna.

Bože, jak já jsem rád, že nemáme všichni všechno stejný!
2
Pracovní prostředí / Re:Prostředí jako W10
« Poslední příspěvek od Ventero kdy Dnes v 13:55:46 »
Tak proto taky hodně lidí od Win utíkají a zkoušejí Lin. Jenže tam ten mentální a politický trend je momentálně podobný jako ten, který zmrvil naprosto vymazlené a takřka dokonalé W7 do dnešní podoby. Však Ubuntu se W10 či W11 podobá svou hloupou filozofií čímdálvíc a Win se začíná také dost Linuxu podobat - vlastně, když se podívám na W11, tak se to jaksi začíná ty rozdíly stírat.

Co mě jen moc mrzí a děsí, že se Linux nepoučil z Win v práci s ovladačemi - prostě máš nějaký HW, tak k němu stáhneš driver a doinstaluješ - a naopak si Win bere to horší z Lin ..

Mám stroj s Ryzen 3 3200U Radeon Vega 3 - na to, že machruje Linux i AMD, že ovladače jsou ve spolupráci už od nějaké verze 15.10 integrovány v jádrech, tak tam je tearing jako kráva a když ho parametrem upravím na už současně dobové verzi Xubu 18.04.5, tak je rendering roztřepený násobně více, než ten samý systém na nějakém Intel GPU v 2. generaci Core i se stejným funkčním parametrem.
Tedy mnohem výkonnější grafika jede mnohem slaběji.

To jsou prostě věci, které mi nejdou do hlavy ..

Ale fajn - nebudu jen hudrovat a až zase budu u tohoto stroje, tak založím vlákno a můžete mi zkusit pomoci tu grafiku vylepšit, když jste to s Michalem rozběhali :)
3
Pracovní prostředí / Re:Prostředí jako W10
« Poslední příspěvek od JirkaZ kdy Dnes v 12:50:54 »
Tady je k tématu hw akcelerace videa v Linuxu místní dlouhé a výživné téma a myslím, že je stále platné.

Shrnutí: hw akcelerace videa na Linuxu není zcela bez problémů a asi se stane, že nelze vůbec, ale např. mně a Tylneshovi prostě funguje (a to fakt máme úplně jiný hw).

Dodávám, že já mám integrovanou grafiku Intel Iris Pro Graphics 6200 v CPU Intel Core i5-5675C (Broadwell), čili z dnešního pohledu žádná novinka.

Mám ještě NTB s novějším i7 a kartou nVidia, tak to asi časem zkusím ověřit i tam.

Závěr: i kdybych měl s hw akcelerací v Linuxu problémy, tak by mě to fakt nikdy nepřinutilo se vrátit k hrůze zvané widlous. Cca před hodinou jsem měl tu čest (W10, ne na mém počítači) a zvracet se mi chce ještě teď...
4
Pracovní prostředí / Re:Prostředí jako W10
« Poslední příspěvek od Ventero kdy Dnes v 12:29:33 »
Citace
Tzv. "lehčí" distra jsou méně náročná hlavně na RAM, možná trochu CPU. Ale na schopnosti přehrávat video to nic nemění - to nemá žádný vliv/efekt.
Myslím, že v důsledku kombinace vytížení CPU prostředím a videem to nějaký vliv nakonec má. Když se něco ulehčí, tak zbyde víc pro jiné - v tomto případě pro to video.
Ale jak píšeš - zásadní je ta akcelerace a je to makroostuda pro Linux a všechny vývojáře, obzvláště ty korporátní jako např. Canonical, že tohle za 20 let nikam nedotáhly. Vždyť i ten pitomej tearing se dodnes řeší. Částečně to řeší Compiz, ale jak na čem a jak píši - je to jen zlepšení.

Jenže když na Core 2 Duo zapneš Compiz, tak jsi zasekanej, jak já kdysi po hospodách.

Rajče: Ale ten MX nenabízíme jen tak - on je opravdu odladěn i pro starší HW a myslím, že už ve verzi 17.1. je i alternativně Compton - třeba by nějak pomohl.

A nebo tam dát dualboot s Win7 - ten by sloužil na média a Lin na důležité věci jako bankovnictví apod.
5
Pracovní prostředí / Re:Prostředí jako W10
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy Dnes v 11:49:52 »
Doufal jsem právě, že když zkusím nějaký Linux distro bude ten OS lehčí = více prostředků = lepší výkon.

Tzv. "lehčí" distra jsou méně náročná hlavně na RAM, možná trochu CPU. Ale na schopnosti přehrávat video to nic nemění - to nemá žádný vliv/efekt.
Zásadní je zprovoznit HW akceleraci videa - což je v linuxu probém.  Bez ní to celé táhne (slabý) procesor a výsledek tomu odpovídá... :(

Mám zde např. notebook Acer s integrovanou grafikou (Intel). Ani přes veškerou snahu se mi nepodařilo HW akceleraci zprovoznit. A to jsem se snažil opravdu hodně.
Výsledkem je, že se fullhd video přehrává s 90% vytížením CPU. Přitom na stejném stroji ve W7 se to samé video přehrává při 5 - 10% CPU...
Strašně mě to štve, protože jinak bych se těch windowsů dávno zbavil. Ale pokud se chci dívat na video, musím bohužel do windows.

P.S.  Svého času jsem nabízel 5 000 Kč za zprovoznění HW akcelerace v linuxu. Přihlásil se mi pouze jeden "guru", který to ale po cca 2 hodinách vzdal s tím "že to prostě nejde".... :-\
6
Pracovní prostředí / Re:Prostředí jako W10
« Poslední příspěvek od JirkaZ kdy Včera v 20:09:27 »
Hardware video acceleration

A tady je nějaká diskuse na téma přímo u nVidie.
7
Pracovní prostředí / Re:Prostředí jako W10
« Poslední příspěvek od panRajce kdy Včera v 20:03:44 »
Ve Windows se o to "stará" DirectX (DXVA). Takže aplikace které toho umí využít (třeba MPCHC, Potplayer a další) přehrávají náročnější videa se zlomkem CPU výkonu (táhne to grafika). Samozřejmě, starší PC nepodporují nejnovější videokodeky (HEVC, AV1 atd.). h.264 ale většinou funguje.

Díky za vysvětlení. Konečně trochu chápu, proč mi v těch W7 v PotPlayeru jde FullHD video přehrávat celkem koukatelně.

Doufal jsem právě, že když zkusím nějaký Linux distro bude ten OS lehčí = více prostředků = lepší výkon.

Spíše mne právě docela překvapilo, jak se ty instalace chovají čím dál hůře, aniž bych na nich vůbec něco začal kloudně dělat.
Stran: [1] 2 3 ... 10
Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.