Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Poslední příspěvky

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od sabraq kdy 02 Června 2026, 15:59:50 »
No nevím, jestli je to dobou, nebo jestli už je všechno natolik uni-fikované, ale občas by se hodil i dnes. Ale kdo potřebuje, tak si donastaví.
12
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od Roman Vacho kdy 02 Června 2026, 12:18:08 »
Ano, to jsem hned měnil a zase ji zapínal. Ono kdysi se ten restart X občas hodil.
13
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od sabraq kdy 02 Června 2026, 12:08:36 »
Pomocí shift+delete smažeš soubory hned, bez přesunutí do koše.
Oni vývojáři jsou čím dál chytřejší než obyčejní uživatelé. Všiml jsem si, že mi nové GNOME bránilo v tom přímo mazat soubory a nutilo koš.
Rozumím, že to se mnou myslí dobře, ale toto tlačení do něčeho a omezování už mě někdy pomalu začíná vytáčet.
To mi taky připadá přehnaný, jakoby si lidi běžně mazali systém pod rukama. A zrovna tady u Veveroidky je to ten opačný extrémní příklad.

Nepoužívám Gnome už pár let, takže osobně tato úskalí neznám. Ale co se týče těch klávesových zkratek, tak Ctrl+Alt+Backspace kdysi restartovalo Xserver a byla to jedna z prvních věcí, vstříc uživatelské bezpečnosti, kterou z globálního nastavení v Ubuntu odstranili.
14
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od Roman Vacho kdy 02 Června 2026, 10:24:55 »
Toto ukáže kolik je místa na discích.
Kód: [Vybrat]
df -HT
15
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od Roman Vacho kdy 02 Června 2026, 10:20:20 »
Pomocí shift+delete smažeš soubory hned, bez přesunutí do koše.
Oni vývojáři jsou čím dál chytřejší než obyčejní uživatelé. Všiml jsem si, že mi nové GNOME bránilo v tom přímo mazat soubory a nutilo koš.
Rozumím, že to se mnou myslí dobře, ale toto tlačení do něčeho a omezování už mě někdy pomalu začíná vytáčet.
16
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od sabraq kdy 02 Června 2026, 03:30:56 »

Zdravim, ak si to nikto doteraz nevsimol, tak "no space left on device" znamena, ze ten disk je zaplneny, bude nutne uvolnit miesto.
Malo by to byt mozne cez ten Live spusteny operacni system.

Ak neni tak nainstaluj program baobab, tam je moznost klikat na ten disk a ukaze co je zaplneno, co mozno vymazat.
Ak nevies co smazat, mozes to odfotit a dat sem obrazek ci odkaz na to.
Vítej do jámy lvové. To by určitě šlo. Zkusím v mezičase, než dostanu další pokyny ohledně toho GRUBu něco vymazat.
Ne, nevšiml jsem si a s "No left space on device" jsem se nikdy nesetkal. Co jediný mě napadlo, že jí z nějakého důvodu nenaběhne grafické přihlášení v xdm a nějak to souvisí  diskem, který na něco čeká. Že čeká na to, až se uvolní místo, mě nenapadlo.

Co šlo, tak je fuč - nejvíc (309 GB) je toho ale v koši a to mi nejde smazat. A taky starý díly DW, ty nedám ani za zlatý tele.

Pomocí shift+delete smažeš soubory hned, bez přesunutí do koše. Pokud jsou v koši a nejdou smazat, tak v livecd otevři tvůj disk, jdi do složky /home/tve-jmeno/.local/share/Trash/files/  a smaž ty největší pomocí shift+delete. Pak restartuj a zkus spustit počítač normálně.



Jen taková poznámečka - pokud to telefon opravil na revolvery, možná měl telefon v ruce nějaký fanda akčních her.
Bejvávalo  ::) teď už mám v telefonu akorát nutný/nudný věci a max. Tetris.


mačkej shift-esc-tabulátor-mezerník znovu. To je tak jednoduché - být já začátečníkem, tak to asi okamžitě pochopím.

PRŮLOM!! To máš říct hned, že se mám přesně o půlnoci za úplňku třikrát zatočit proti směru hodinových ručiček a u toho mačkat tuhle kombinaci.
GNU GRUB version 2.12 - je to ONO? Žejo? Prosím, řekni že jo!


No je občas zvláštní, odkud berou telefony ty slovní kombinace.

Pouze tady reflektuju na další klávesy, nebo-li "hotkeys", které by to mohly být, avšak ne všechny najednou:).
17
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od Veveroid kdy 02 Června 2026, 00:14:13 »
Co šlo, tak je fuč - nejvíc (309 GB) je toho ale v koši a to mi nejde smazat. A taky starý díly DW, ty nedám ani za zlatý tele.
18
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od Veveroid kdy 01 Června 2026, 23:30:53 »

Zdravim, ak si to nikto doteraz nevsimol, tak "no space left on device" znamena, ze ten disk je zaplneny, bude nutne uvolnit miesto.
Malo by to byt mozne cez ten Live spusteny operacni system.

Ak neni tak nainstaluj program baobab, tam je moznost klikat na ten disk a ukaze co je zaplneno, co mozno vymazat.
Ak nevies co smazat, mozes to odfotit a dat sem obrazek ci odkaz na to.
Vítej do jámy lvové. To by určitě šlo. Zkusím v mezičase, než dostanu další pokyny ohledně toho GRUBu něco vymazat.
19
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od Veveroid kdy 01 Června 2026, 23:26:30 »


Jen taková poznámečka - pokud to telefon opravil na revolvery, možná měl telefon v ruce nějaký fanda akčních her.
Bejvávalo  ::) teď už mám v telefonu akorát nutný/nudný věci a max. Tetris.


mačkej shift-esc-tabulátor-mezerník znovu. To je tak jednoduché - být já začátečníkem, tak to asi okamžitě pochopím.

PRŮLOM!! To máš říct hned, že se mám přesně o půlnoci za úplňku třikrát zatočit proti směru hodinových ručiček a u toho mačkat tuhle kombinaci.
GNU GRUB version 2.12 - je to ONO? Žejo? Prosím, řekni že jo!
20
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nenacita se operacni system
« Poslední příspěvek od Veveroid kdy 01 Června 2026, 23:15:32 »
Na téhle stránce jsem už někdy byl. Možná na ni byl i kolega výše. Samozřejmě, že to tam píšou, ale z nějakého důvodu jsem si to nejspíše celé nepřečetl.
https://askubuntu.com/questions/16042/how-to-get-to-the-grub-menu-at-boot-time

Bude to stačit? Nebo to vyžaduješ česky?

Přesně tohle mě včera stálo 2 hodiny života (s Googlem jsem už si taky potykala ;). Ze zoufalství jsem zkoušela i ty triky s terminálem, ale asi nemusím psát jak to dopadlo. Do záznamu pro pořádek uvádím, že mi nedělá problém Aj, Fr, Čj, tak to na mě, kluci, hrňte bez obav  :)
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.