Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Poslední příspěvky

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Ventero kdy Včera v 18:39:20 »
Souhlasím - nejspíše se u toho Macu ta konfigurovatelnost zlepšila od těch dob. Zase K
koncepce iOS je pro mě taková cizí kostrbatá ..
Jenže celej Apple i Microsoft jsou stejní parchanti jako Google ...
Bohužel je pravda, že v tom Linuxu jsou mnohdy nadšení vývojáři, ale dost mimo mísu a hlavně roztříštění - kdyby si egoisticky nehráli každej na svým písečku - nebo aspoň od sebe přebírali ty funkční koncepce (což můžou neboť je vše GNU - takže jde fakt jen o ego) a nehulily tolik jointů, jak říkal náš lektor IT na jednom kurzu, tak mohl být Linux někde jinde.
Ale zase nesouhlasím úplně s tím zálohováním. Jak chceš z nefunkčního systému udělat obnovu? Je tam prostě třeba min. nějaký vlastní subsystém, jako má Acronis apod. A co se týče přirůstkovky, tak tam je v TimeShift buď bug, že nemaže původní soubor nebo je to otázka nastavení, že se uchovávají přírůstky jako celek kaskádovitě - tedy jeden, druhý, třetí .. s časovou známkou. Třeba lze nastavit i to, že se uchovají jen poslední 3 nebo tak něco, aby to nerostlo jak atomovej hřib ...
No a Rsync by měl jen doplňovat rozdíl ne? Nemám s těmi programy zkušenosti,  ale taky to bude podle mě otázka nastavení ...
Jinak já na tyhle programy celkem kašlu. Ne že by nebyly užitečné, ale u mě ta potřeba taková není. Co je fakt důležité, to dám na flashku nebo si pošlu emailem, jednou ročně udělám klasickou souborovou zálohu na extérňák, pokusy dělám na jiné instanci OS nebo v live a zbytek radši řeším reinstalem, protože mám pak zase čistej systém ...
12
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Abby kdy Včera v 17:58:25 »
Možná máš pravdu, ale takových jako ty a juwa2 moc není, většina je jako já resp. jako to co jsem popsala. Jiná věc je, že lidé degradují, o tom žádná, ale to není kvůli počítačům.
Sedmičky posoudit nedokážu, v životě jsem je neviděla, první Windows, které jsem viděla, byly ve škole 98 a to byla jedna velká hrůza, první Windows, které jsem měla, byly 8.1 a pak 10 a když to srovnám, tak 10 jsou lepší než 8.1, hlavně dostat se v 8.1 k aplikacím byla dost hrůza, nabídka Start přes celou obrazovku, nepřehledné, prostě děs. To desítky jsou oproti tomu dokonalost sama (to byla ironie kdybys to nepoznal 😂 ). Každopádně poslední tři verze už s desítkama nemám problém ani co se týče aktualizací, na herním PC jsem nainstalovala 1909, přešla na 2004 a nakonec na 20H2 (nebo jak ty verze jsou, to je něco tak zmateného...). Ale funguje to a dokonce mi to ani nic nerozbilo a dokonce ani přiřazení k programům mi to nezměnilo. Takže to je jednoznačný posun k lepšímu.
To je subjektivní, já na Macu vyrostla a lepší systém s lepší a hlavně jednodušší konfigurovatelností neznám. Spousta věcí mi jinde chybí a ani v Linuxu nejdou doplnit, i když Linux prý umí cokoliv.
S poslední větou souhlasím na 100% a řeším teď, jak přestat používat Chrome a začít používat jiný browser (Safari) a ve Windows + Linuxu ani nevím, ale prostě něco jiného. Problém je, že mám Chrome tak vyladěný k dokonalosti, že přejít je velmi těžké až nemožné. Spousta funkcí získaných doplňky chybí, v první řadě Speed Dial (používám Group Speed Dial, dokonce jsem ho přeložila a dále překládám do češtiny) a jsou i další věci. Ale Safari dbá na bezpečnost, jako první začali blokovat cookies třetích stran, jako první zařízli Flash Player a nebylo ho možné rozběhnout ani když člověk chtěl, blokuje různé trackery, znemožňuje vytvořit "digitální podpis" nebo jako tomu říkají, prostě takový ten otisk, kdy podle něj dokáží služby určit že jsi to ty i když jsi na jiném počítači, jiné IP a tak. Prostě samé dobré věci proti šmírování. A běží v sandboxu, takže potenciální breberky se nedostanou do systému. Chrome sice (stejně jako všechno) běží taky v sandboxu, ale není to tak dokonalé. Ale holt asi budu muset oželet Speed Dial a dám přednost soukromí na úkor pohodlí. Horší bude, co používat ve Windows a Linuxu a jak do toho dostat záložky resp. oblíbené (ach jo, prostě bookmarky). Nějaká rada na kvalitní a bezpečný prohlížeč pro Windows a Linux s možností synchronizovat bookmarky s iCloudem resp. Safari? Oficiální verze podporuje pouze Chrome, Firefox a Edge. A nevím, jestli třeba v Brave je možné použít rozšíření z Chrome - jde to? A byl by Brave vůbec dobrá volba?
13
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Ventero kdy Včera v 17:19:09 »
Nenapíšu co si myslím, ale co je jisté: Je to proto, že marketéři a korporátníci smýšlejí podobně jako Ty a podpořili masy v jejich stupiditě místo v rozvoji.
A proto třeba u Windows jsou dneska strašné desítky na místo téměř dokonalých sedmiček, Téměř dokonalý Symbian vymizel a každý nový Android je čímdál větší prasárna.
Jediný co s Tebou souhlasím je ten Mac, ale mě se v něm tak blbě pracovalo, větší konfigurovatelnost tam snad ani nebyla možná a osobně preferuji, když si dělám věci ručně a mám nad nimi kontrolu a pak mi nevadí se o to starat - to je právě ta zodpovědnost.
A ještě mi vadí, když mě šmírujou a používají moje data k podporování zločineckých syndikátů a korpofašistických režimů ...
14
Zeleno: je to tak jak píšeš. Filmoru 9 jsem zkusil nainstalovat do Wine 6.0 a jde s ní pracovat bez jakýchkoliv problémů. Pro úplnost zkusil jsem jenom několik základních věcí, protože se střihem videa nezabývám a asi ani nebudu  :)
Zkoušel si tři věci a víš úplně přesně, že vše funguje na 100% včetně hardwarové akcelerace pomocí grafické karty. Hmm, tak to ti gratuluji.

Může admin toto vlákno zamknout a nebo rovnou odstranit. Děkuji.
15
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Abby kdy Včera v 15:02:43 »
Já nikoho nepodporuju. Proč myslíš, že se rozšířil Android a iOS? Protože ho zvládne ovládat kdekdo a není pro to nutné mít matfyz ani studovat žádné manuály. Proč lidi, kteří mají Mac nic neřeší a prostě 8 let používají MacBook a pak ho jen vymění za nový a během chvíle tam mají původní data? Protože Apple pochopil, že co nejjednodušší ovládání je to, co lidi chtějí. Proč se Linux nedokáže rozšířit i přesto, že jde o kvalitní, robustní a v případě KDE i hezký systém? Protože nikdo nebude řešit nějaký hloupý terminál a nebude studovat žádné manuály, prostě chce jen instalovat. Když zapneš nový Mac, tak ti naskočí průvodce, kde párkrát klikneš na "Další", odsouhlasíš podmínky, po restartu se přihlásíš k síti, zadáš své Apple ID, chvíli počkáš a máš hotovo, za chvíli jsi na ploše. Pokud přecházíš ze staršího Macu, tak hned na začátku v tom průvodci zadáš cestu a přihlašovací údaje ke své Time Machine záloze a během krátké (nebo i dlouhé, záleží na množství dat a rychlosti sítě) chvíle máš na novém Macu "starý Mac", software, nastavení, dokumenty, prostě úplně všechno a ty po pauze na caffe pokračuješ tam, kde jsi skončil. Takhle si já představuju správný počítač a správný operační systém. Windows nainstaluješ z flashdisku (případně když máš značkový notebook nebo desktop, tak tě opět provede průvodce), ale přesto tě ve standardním případě provede instalací a nastavením aniž bys řešil jak rozdělit disk nebo jaký použít formát disku. Prostě tyhle "blbosti" nikdo neřeší a nechce řešit. A kdo chce, tak má možnost.
16
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Ventero kdy Včera v 14:34:37 »
No jo Abby - ale tací - ta hromada běžných brouzdačů a pouštěčů zase v podstatě nepotřebují tu zálohu. Naučíš je dávat fotky, úř. listiny a recepty od Babici vedle na disk nebo aspoň na D-čko nebo F-ko a když si to zavirujou, nebo častěji jim to zboří aktualizace (tady už se Ubu začíná taky vyrovnávat s Windows) tak jim to jenom přeinstaluješ a je vyřešeno :D

I když i to je dnes mnohdy těžký úkol, jak jsou děti kapitalismu čímdál vypatlanější ..  :'(

.. a Ty by jsi je v tom ještě podporovala - že se nestydíš ..  >:(
17
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Abby kdy Včera v 13:47:06 »
Chápu, takže vlastně je to k ničemu, jen taková parodie na skutečné zálohování. A jak jsem psala, rsync mi po pěti zálohách zněkolikanásobil velikost oné zálohy a nikde jsem nenašla možnost (jinde naprosto standardní), že po zaplnění nějakého množství místa nebo po nějaké době se staré zálohy odmažou.

Problém s diskem není a ani se strukturou FS. A jestli se nedá použít fsck, tak jaký jiný způsob ověření a opravy v Linuxu je? Ve Windows je to chkdsk, macOS má Diskovou Utilitu a tam ikonku "Záchrana" (mimochodem postavené na fsck, masochisti můžou použít terminál, normální lidé jednou kliknou myší). Takže když není možné opravit poškozený btrfs, proč vůbec takový šunt existuje? K poškození fs může dojít z milionu důvodů a vůbec to nemusí být kvůli násilnému vypnutí. A kolik lidí třeba používá UPS (v Linuxu asi skoro nikdo, když ani oficiálně podporované APC nejde jednoduše nastavit).

Nesmysl, zálohu mít na několika místech? Budiž, s tím se dá souhlasit, ale není to nutné, protože záloha už z principu nemůže selhat, je to natolik kvalitní řešení, že prostě neselže. A pokud ano, tak jedině kvůli selhání místa, kam se zálohuje (možná i proto je v macOS lokální Time Machine a k tomu klasická Time Machine na externí disk, NAS atd). Jenže tohle uživatel nepotřebuje vědět a opět opakuji, uživatel nebude číst manuály, které nepotřebuje. Zálohování už z principu musí být naprosto blbuvzdorné, což Bohužel o žádném linuxovém neplatí. Time Shift zjevně není zálohování a ostatní možnosti nikdo normální řešit nebude, protože to znamená, že na to uživatel musí myslet a to není řešení. Prostě zálohování funguje automaticky podle předem zadaných parametrů, uživatel o něm ani neví a vzpomene si na něj tehdy, když to potřebuje a v ten moment prostě při startu stiskne CMD+R (v tom optimálním případě) nebo v tom horším a méně pohodlném najde flashdisk, zavede recovery z něj a obnoví poslední automaticky vytvořenou zálohu. Nějaké offline bootování kvůli vytvoření zálohy nebo dokonce kopírování příkazu do terminálu (nikdo normální si ten příkaz nebude pamatovat a už vůbec ne pravidelně provádět) je naprosto nepřijatelné. Jak jsem řekla už několikrát, záloha funguje automaticky v běžícím systému podle předem zadaných parametrů.

Clonezilla je tak dokonale ověřená, že nefunguje automaticky v běžícím systému a navíc když jsem jí jednou použila, tak záloha nešla obnovit. Fakt kvalitní prográmek...

Jedině z boot media? Nepřijatelné, jak říkám, jedině automaticky z běžícího systému podle předem zadaných parametrů, uživatel na takové věci prostě už z principu nemá myslet. Buď si to nastaví sám během/krátce po instalaci nebo mu to nastaví jeho správce. Ale uživatel prostě nebude řešit ruční zálohování.

Mýlíš se, číst manuály je zbytečnost, za uživatele totiž myslí programátor. Jak to, že ve skutečných zálohovacích aplikacích, ať už těch zabudovaných do systému (Time Machine) nebo placených (Acronis) to funguje správně a ve free napodobeninách typu Clonezilla, Time Shift a podobných hračkách to nefunguje? Proč? Pochop prosímtě, že uživatelů tvého typu moc není, většina není ani mého typu, většina prostě počítač jen používá, těch pár věcí, které umí nebo potřebuje. Co většina lidí dělá na počítači? Brouzdá na internetu v prohlížeči, který jim buď dodá operační systém resp. jeho výrobce nebo člověk, který jim to nainstaluje (tedy Edge/Safari v prvním případě) případně mají nějakou povědomost, že existuje Chrome a třeba si ho i dokážou nainstalovat sami. Dále používají e-mail, často ve webovém rozhraní a to buď seznam.cz nebo gmail.com, ti pokročilejší použijí Mail.app/Pošta. A co dál? Přehrají si video, pustí hudbu (ani nevím co je vlastně výchozí ve Windows, na Macu je na to Hudba a...no, vlastně nevím co je výchozí video přehrávač, já používám už hodně let IINA, spousta lidí používá VLC). A co dál? Prohlížení fotek? Nahrávání fotek z telefonu? Vytváření a editace dokumentů/tabulek v MS Office/iWorks? No, spíš asi ten MS Office, protože ho znají a iWorks používá vlastní formát a export je složitý (musí se třikrát kliknout myší). Prostě normálnímu uživateli, kteří tvoří...nevím...95-98% uživatelů počítačů? to někdo nastaví nebo zvládnou průvodce nastavením po vybalení z krabice a tím končí, nebudou se zatěžovat něčím, co "nepotřebují".
Nebo mi schválně řekni juwa2, kolik znáš uživatelů počítačů tvého typu a kolik těch ostatních? A chápu, že tvého typu jich bude dost, protože člověk se druží se svými. Co třeba tvoji rodiče? Umí to, co ty říkáš, že je potřeba umět? Nebo to děláš za ně?
18
Obecná podpora / Re:Pidgin - purple-facebook : ERROR_QUEUE_UNDERFLOW - / VYŘEŠENO /
« Poslední příspěvek od vivalin kdy Včera v 11:28:07 »
    Hex editace /usr/lib/purple-2/libfacebook.so     
                       /usr/lib64/purple-2/libfacebook.so
editace( př. : okteta - editor)


    Vyhledejte 192.0.0.31.101
    Změňte na 537.0.0.31.101
    Uložit restart Pidgin.19
Příkazový řádek a programování pro GNU/Linux / Re:speedtest-cli
« Poslední příspěvek od standa kdy Včera v 10:17:04 »
DĚKUJI, to je ono, nic se nezavřelo       :) 
20
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Kernel panic po aktualizaci
« Poslední příspěvek od Ventero kdy 23 Leden 2021, 23:57:48 »
K Acronisu podotkunutí:
- s EXT oddíly umí rozumě pracovat teprve 2 roky a nikoliv odjakživa
- linux-based nejspíše bude - lze ho spustit z grubu přímo, ale ten zavaděč toho bootmedia je mi záhadou - ani po mnoha pokusech a kombinacích se mi ho nepodařilo z grubu řetězit

Jinak se v rámci celé té diskuze musím tu přiklonit na jednu stranu a tam zase na druhou ...
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10