Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome  (Přečteno 26159 krát)

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« kdy: 25 Dubna 2006, 18:40:25 »
XGL je program (server) ktorý akceleruje pracovnú plochu procesorom v grafickej karte. Funguje to nejak ako pri hrách.
Compiz je vecička, ktorou sa nastavujú efekty.

Tento návod je preložením z anglického Wiki z https://wiki.ubuntu.com/XglHowto
Neplatí pre ATI karty. Na tej stránke je návod aj pre ne. Nemusíte sa báť, že si pri tom spackáte systém. Je tu aj návod ako sa potom toho neskôr zbaviť. To bol môj prípad, lebo moja grafika nebola medzi podporovaními kartami. Síce som videl že to funguje, ale bolo zrejmé, že nie na mojej starej  TNT :-) (myš nechávala za sebou štvorčeky atď.).

Inštalácia:
----------------
Povoliť universe repozitory ak doposial nemáš. (Ak nevieš, hladaj vo fore)
Otvoríme si terminál a vkladáme:

sudo apt-get update   (Updatuje sa nám system)
sudo apt-get install libgl1-mesa libglitz1 libglitz-glx1 xserver-xgl  (nainstalujú sa tieto balicky XGL)
sudo apt-get install compiz-gnome  (nainstaluje sa Compiz)

Ak chceme mať XGL defaultne, potom:
------------------------------------------------------------

sudo ln -sf /usr/bin/Xgl /etc/X11/X      (Zamení /etc/X11/X   za    /usr/bin/Xgl)
sudo /etc/init.d/gdm restart    (pri tomto sa restaruje gnome - odporuca sa ukoncit spustene programy)

Prihlaste sa ako užívatel, nie ako root!! Napíšte:

compiz --replace gconf decoration wobbly fade minimize cube rotate zoom scale move resize place switcher  
nohup gnome-window-decorator &

Ak len na skušku. (to som neskušal)
---------------------------------------------------------

echo "compiz --replace gconf decoration wobbly fade minimize cube rotate zoom scale move resize place switcher" >> ~/.gnomerc
echo "nohup gnome-window-decorator &" >> ~/.gnomerc

ODINSTALACIA
---------------------

To bolo hned u mna .-)
Takže:

sudo ln -sf /usr/bin/Xorg /etc/X11/X
sudo /etc/init.d/gdm restart

Ak by bol problem snovu nastartovaním X, skuste toto:
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg-core


Príkazy:
-----------

Kill the Xgl server = Shift + Backspace
Switch windows = Alt + Tab
Arrange and View All Windows = F12 turns on or off; clicking a window will zoom it to the front
Switch desktops on cube = Ctrl + Alt + Left/Right Arrow
Switch desktops on cube with active window following = Ctrl + Shift + Alt + Left/Right Arrow
Rotate desktop cube = Ctrl + Alt + Left-click on wallpaper and drag
Change opacity = Ctrl + Shift + Mouse wheel
Make window translucent/opaque = right-click the window's title bar and select Opacity (seems to be absent in current compiz cvs. Use the tip above to set transparency)
Zoom-in once = Super-key right-click
Zoom-in manually = Super-key + wheel mouse up
Zoom-out manually = Super-key + wheel mouse down
Move window = Alt + left-click
Snap Move window (will stick to borders) = Ctrl during move (either by Alt + left-click or by title bar)
Resize window = Alt + right-click
Display svg picture on top of cube = modify gconf db,add svg files to /apps/compiz/plugins/cube/screen0/options/svgs (restart needed
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

jojko

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 230
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2006, 20:48:46 »
Moze mi zistiti niekto ci ma Ubuntu 6.06 64bit compiz v repozitoroch ? Vopred dakujem.
Amd Sempron 2600+ 1.6Ghz 64 Bit, Asus K8N, 512Mb Ram DDR ECC Twin, Wdc 40Gb 8Mb Cache, Geforce 4 MX440 64Mb Ram. Mam rad Linux pretoze je ako moja priatelka vrtochiva a proste uzastna. Xite RT/Gnu Linux - Oficialny vyvojar.

joska

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2006, 23:07:09 »
Diky za navod chodi to perfektne. Na nejakym videu od Suse se dalo rotovat plochou i okolo horizontalni osy, jde to tady take? V Suse 10.1 je instalace alespon pro me komplikovanejsi a poprve jsem to rozchodil az v Ubuntu...
Dapper 6.06 LTS PIII/1Ghz i815EP (MS-6337) 512Mb ram FX5200 Hdd 80Gb Realtek RTL8139 PCI SB128pci

DevilMuF

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 265
    • MuFí stránky
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2006, 23:14:31 »
Citace: jojko
Moze mi zistiti niekto ci ma Ubuntu 6.06 64bit compiz v repozitoroch ? Vopred dakujem.
tady se daj krasne hledat balicky a infomace o nich ;)
http://packages.ubuntu.com/cgi-bin/search_packages.pl?keywords=compiz&searchon=names&subword=1&version=dapper&release=all
Ubuntu 16.04 64bit Clevo W230SS

zutroy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 282
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #4 kdy: 26 Dubna 2006, 08:46:49 »
Repo na nejnovejsi compiz a xgl:

deb http://www.beerorkid.com/compiz/ dapper main
deb http://xgl.compiz.info/ dapper main

Info o nich na: compiz.net
"I'm not crazy. Don't call me crazy! I'm just not user-friendly."
:-P

luposovs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 149
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #5 kdy: 26 Dubna 2006, 17:29:17 »
Jen bych doplnil - pozor na volbu Display svg picture on top of cube = modify gconf db,add svg files to /apps/compiz/plugins/cube/screen0/options/svgs
 Je absolutne nutne zjistit velikost textury kterou budete pouzivat kazda GK
 to muze mit jinak,idealni je asi nejprve nahodit 800 na 800 pokud vse fachci klidne experimentovat s vetsi.Ale podle my zkusenosti textura at uz jako pozadi kostky,nebo jako vypln horni+dolni strany kostky ci vnitrku mate li IN-pohled ze vnitr uz dava zabrat a zpomaluje praci.
OS Ubuntu Edgy Eft-Window manager Beryl,komunikator Google Talk a Gajim.

Jendall

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 189
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #6 kdy: 29 Dubna 2006, 22:22:52 »
na ten XGL potrebuji fungujici OpenGL coz? To jsem nejspis se svymi ATI kartami v haji :) ...porad jsem liny rozbehat si na linuxu 3D akceleraci :(

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #7 kdy: 30 Dubna 2006, 03:01:20 »
Ak si dobre prečítaš moj článok, tak zistíš, že spomínam aj ATI. Návod v anglictine (zrozumitelne aj pre neanglictinara) je tu: https://wiki.ubuntu.com/xglati
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

Jendall

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 189
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #8 kdy: 30 Dubna 2006, 17:09:00 »
to ano, ale nikde jsem nenasel poradny navod na rozchozeni OpenGL pod ATI kartami ...a XGL mi bez toho nepojedou...nebo mozna ano,ale bude to hrozne :)

vranikx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #9 kdy: 30 Dubna 2006, 19:39:10 »
no neviem ako vam,ale mne to dajako blbne :( neukazuje mi to hornu listu otvorenych programov (ako su tlacitka minimalizovat, maximalizovat a zavriet :( plus sa mi otvorili fadovane nejake obrazky v strede obrazovky (nieco ako nahlady-thumbnails).. neviete niekto ako to opravit?
a plus este jedna dolezita vazna vec je, ze mam 100% zatazenie procesora!!! (opteron 144 @2700) a skoro nic sa neda robit :(

geoRG77

  • Host
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #10 kdy: 30 Dubna 2006, 20:10:52 »
Na http://www.ubuntu.wz.cz je český návod na XGL pro ATI, už jsem to tak rozběhal :) Na Mobility Radeonu X700 jsem musel doplnit Option "KernelModuleParm" "agplock=0", jinak se to vždy seklo...

Jendall

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 189
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #11 kdy: 30 Dubna 2006, 20:17:27 »
vranikx: to se domnivam ze preve bude tim, ze vam nechodi OpenGL a akcelerace graficke karty

vranikx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #12 kdy: 30 Dubna 2006, 20:20:51 »
no tak to si teda nemyslim, mam graficku kartu Geforce 6800 (ktora ako viem opengl zvlada) a inak xgl mi na breezy fungovalo, ale tu akosi nie...neviem ci je to ovladacmi od nvidie (mam nvidia-glx aktualne) alebo proste neviem, ale ked podla navodu chcem odstranit XGL tak sa mi restartne gnome, opengl podpora ostane, uz vidim aj titlebar ale po restarte mi to znova blbne...proste nechapem...

jojko

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 230
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #13 kdy: 03 Května 2006, 20:46:11 »
Temto manual jeu mna nefunkcny.
Amd Sempron 2600+ 1.6Ghz 64 Bit, Asus K8N, 512Mb Ram DDR ECC Twin, Wdc 40Gb 8Mb Cache, Geforce 4 MX440 64Mb Ram. Mam rad Linux pretoze je ako moja priatelka vrtochiva a proste uzastna. Xite RT/Gnu Linux - Oficialny vyvojar.

joska

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #14 kdy: 07 Května 2006, 01:13:10 »
Tak po preinstalovani Ubuntu beta se objevil problem s xgl. Vse podle vyse uvedeneho navodu funguje. Po zapsani:
compiz --replace gconf decoration wobbly fade minimize cube rotate zoom scale move resize place switcher  
nohup gnome-window-decorator &
jako uzivatel se xgl krasne spusti, ale po restartu nenabehnou xgl a pokazde musim tento prikaz zadat do konzole. Pred preinstalovanim si to nastaveni Ubuntu pamatovalo.
Nevite jak to nastaveni ulozit?
Dapper 6.06 LTS PIII/1Ghz i815EP (MS-6337) 512Mb ram FX5200 Hdd 80Gb Realtek RTL8139 PCI SB128pci

luposovs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 149
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #15 kdy: 07 Května 2006, 21:12:40 »
Mrkni moje prispevky k xgl ...Spousteni scriptem na plose-karty Nvidia.Osobne mam GF 6600,jedu na 6.06Dapper ted, stale xgl plne funkcni vcetne veci co lidi moc nepouzivaj-vyplne kostky,pozadi,funkcni od vyjiti pres x upgradu distribuce.
OS Ubuntu Edgy Eft-Window manager Beryl,komunikator Google Talk a Gajim.

musashi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #16 kdy: 10 Května 2006, 21:42:28 »
Mne to bohuzel taky nemaka ... :o(
Mam zprovoznene ovladace od nVidia (GF6600, Dapper), XGL nainstalovano, ale compiz mi nenabiha automaticky a kdyz zadam ten replace prikaz, tak mi zmizi titulky oken a hlavni lista ...
Koukal jsem do konfigurace gnome a bohuzel tam nemam tu polozku gconf ..
Nemate nekdo tuseni, jak na to ... ?

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #17 kdy: 10 Května 2006, 21:51:55 »
A konsoli nemáš :-) ?
Kód: [Vybrat]
gconf-editor...a pokud mermomocí to chceš mít v menu, tak si to tam přidej přes Alacarte (někde v aplikacích, to klikátko na úpravu menu)...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

musashi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #18 kdy: 10 Května 2006, 23:15:00 »
To jsme si nerozumeli ...
Kdyz spustis gconf-editor, je tam hromada polozek a jednou z nich je pod apps prave gconf, v tehle polozce se podle me meni tim prikazem nastaveni vzhledu ...
Jenze ja tam tu polozku gconf proste nemam ... tim jsem myslel, ze neni v menu, ale priznavam, ze jsem to nevyjadril zrovna stastne ... :o)
Tzn. problem je porad stejny ...
Po zadani prikazu compiz --replace gconf ... mi proste zmizi titulky oken a hlavni lista ...
A netusim, co s tim ... :o(

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #19 kdy: 10 Května 2006, 23:39:26 »
Hmmm...jen takový blbý dotaz - nespouštíš ten gconf-editor pod rootem? To by to mohlo vysvětlit...je to sice blbost, ale mně se to stalo :-) a pak jsem se divil...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

luposovs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 149
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #20 kdy: 11 Května 2006, 07:13:38 »
Citace: musashi
Mne to bohuzel taky nemaka ... :o(
Mam zprovoznene ovladace od nVidia (GF6600, Dapper), XGL nainstalovano, ale compiz mi nenabiha automaticky a kdyz zadam ten replace prikaz, tak mi zmizi titulky oken a hlavni lista ...
Koukal jsem do konfigurace gnome a bohuzel tam nemam tu polozku gconf ..
Nemate nekdo tuseni, jak na to ... ?
Takze fakt to pisu kde se da-xgl řešte pro nvidie scriptem nofuture ma to par vyhod-nenabiha automaticky,ale spustis ho kdykoliv z plochy a je to diky tomu zrejme uplne udolny vuci pripadnym chybam pri updatu,autospusteni xgl jsem totalne zavrhl po druhym updatu ponevadz jsem tehdy musel vse znovu nastavovat.Prikaz replace navic potrebuje pro urcite efekty jit do gconf a rucne pripisovat,prepisovat a menit a to po kazdem updatu xgl.Pokud treba mas opacity az 100procent tak s nofuture to proste funguje hned,klasicke reseni s replace - musis opacity dopsat v gconf+do onoho replace.Zajimave nechapu vubec proc ale je to tak.
OS Ubuntu Edgy Eft-Window manager Beryl,komunikator Google Talk a Gajim.

musashi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #21 kdy: 11 Května 2006, 09:30:08 »
Jestli to nepisu pod rootem jsem uz kontroloval nekolikrat a skutecne ne ...
Proste to nechapu.
Ja osobne vidim problem v tom, ze tu konfigurace gconf, ktera se tim prikazem meni, tam nemam a proto nema co zmenit ... Jinak si to neumim vysvetlit :o(
Ale stve me to. Jinak mi vsechno bezi a mam vsechno, co je potreba.
Nenapada nekoho jeste neco ... ?

vranikx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #22 kdy: 11 Května 2006, 14:49:26 »
Citace: musashi
Jestli to nepisu pod rootem jsem uz kontroloval nekolikrat a skutecne ne ...
Proste to nechapu.
Ja osobne vidim problem v tom, ze tu konfigurace gconf, ktera se tim prikazem meni, tam nemam a proto nema co zmenit ... Jinak si to neumim vysvetlit :o(
Ale stve me to. Jinak mi vsechno bezi a mam vsechno, co je potreba.
Nenapada nekoho jeste neco ... ?
a mas ho vobec nainstalovany z repozitarov? (mozno som tresol vedla, ale skus ho pozriet cez synaptic ci ho vobec mas nainstalovany)

jojko

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 230
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #23 kdy: 31 Května 2006, 12:31:16 »
Ked dam spustit compiz tak mi zmiznu horne listi a nemozem nic robit. V gconf nemam ziadnu polozku ktora by aspon niejak naznacovala na compiz.
Amd Sempron 2600+ 1.6Ghz 64 Bit, Asus K8N, 512Mb Ram DDR ECC Twin, Wdc 40Gb 8Mb Cache, Geforce 4 MX440 64Mb Ram. Mam rad Linux pretoze je ako moja priatelka vrtochiva a proste uzastna. Xite RT/Gnu Linux - Oficialny vyvojar.

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Instalacia XGL, Compiz v Drake 6.06 - Gnome
« Odpověď #24 kdy: 31 Května 2006, 13:59:55 »
Nevíte jak to rozchodit na KDE?
Kubuntu forever :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.