Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Redakční systémy  (Přečteno 15215 krát)

Pavel Půlpán

Redakční systémy
« kdy: 10 Července 2008, 10:47:54 »
Zdarec mrkvani.

Spousta z Vás určo má svoje webovky. Někdo si napíše CMSko sám, někdo zvolí hotový řešení ala Drupal, Joomla, WordPress. Já si zrovna tímto procházím a i když už běžím na Drupalu, nedá se říct že by mi plně vyhovoval. Joomlu a WordPress jsem odpískal hned ze začátku. Tímto spotem nechci rozpoutat žádné vášnivé debaty A vs B vs zbytek.

Jen bych rád, kdyby se někdo podělil, kdyby měl zkušenosti a jaké s něčím jednoduše jiným (Xaraya, Xoops, etc.).

Smix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re: Redakční systémy
« Odpověď #1 kdy: 10 Července 2008, 11:06:22 »
Mě připadne nejlepší a nejvhodnější naprogramovat si vlastní řešení, protože je napsané namíru ... Bohužel to zabere (pokud to budeš dělat kvalitně a přemýšlet i na to, že to v budoucnu budeš rozšiřovat) hoooodně času a tak je opravdu mnohem snažší a jednodušší sáhnout po hotovém balíku - nejlépe opravdu Drupal vs. Joomla a případně se podívat po nějakých pluginech a modech ...

Nevím co jsi odsoudil na Joomle, ale s Drupalem jsou více než rovnocenní. Nedávno jsem je testoval oba, ale nevybral jsem si jako finální řešení ani jeden.

Přestože na 95% věcí se dají použít oba CMS stejně vhodně, tak pro mé potřeby news/bugtracker/download/knowledge base/fórum bohatě vystačilo phpBB3 + pár modů ...

Zajímavým řešením (např. pro mě) může být např. phpBB3 + nějaká portálová modifikace či bridge k CMS ...

Ale to se dá těžko říct, když nepíšeš, co bys s tím chtěl převážně dělat ...
Main (NB1) : Fujitsu-Siemens 1536 NB Intel CoreDuo 2x1.6 Ghz, ATI Mobility Radeon x1400 256 MB, 1024 MB RAM, 120 GB S-ATA (8.04)
Desktop : Intel Celeron 2,6GHz, ATI Radeon 9600 Sapphire Special FireBlade Edition, 512 MB RAM, 200 GB S-ATA (8:04)
NB2 : Fujitsu-Siemens 2040 NB Intel Pentium M 1.6 GHz, Intel integrated GC, 512 MB RAM, 60 GB (7.10)

Pavel Půlpán

Re: Redakční systémy
« Odpověď #2 kdy: 10 Července 2008, 11:19:09 »
Vlastní CMSko dělám, ale vždycky se mi povede celý vývoj rozšířt do takových mezí, že potom krátím a krátím, až to vykrátím úplně. :D

Navíc, když se člověk podívá na web, zjistí že už je na světe tolik redakčních systémů, tak proč tvořit další. Je to skoro jak s tučňáčíma distrama. ;)

Pojmem odpískal jsem nemyslel, že jsem Joomlu nebo WordPress zavrhl, ale jednoduše se mi s nimi nepracuje až tak dobře. Nemám moc v oblibě oddělené administrační rozhraní. Zejména proto padla volba na Drupal. 8)

SonnY

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 98
Re: Redakční systémy
« Odpověď #3 kdy: 12 Července 2008, 04:54:46 »
Jednoznacne Drupal je najlepsi dostupny CMS. Tu nie je co riesit. Nehovorim ze Joomla je zla, ale proste na Drupal nikdy mat nebude.

Este mi povedz co ti v nom nevyhovuje?

Pavel Půlpán

Re: Redakční systémy
« Odpověď #4 kdy: 12 Července 2008, 12:09:19 »
Nevyhovuje mi to, jak jsem línej dopsat si vlastní moduly... :D

Thomas123

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 383
Re: Redakční systémy
« Odpověď #5 kdy: 15 Července 2008, 07:35:06 »
Zkus český SunLight CMS - sunlight-cms.net

Mě na něm běží pár webů, je jednoduchý, ale autor je na odvezení do bohnic.
Ten Linux není špatná věc, jen se s tím naučit. Windowsák není zvyklý.

Pavel Půlpán

Re: Redakční systémy
« Odpověď #6 kdy: 15 Července 2008, 18:51:38 »
Zkus český SunLight CMS - sunlight-cms.net
Na něj jsem už taky narazil, nicméně nezkoušel jsem. Spíš si pohrávám teď s myšlenkou nasazení a testuju Xoops či nedávno z něj vycházejícího Impress. Celkem robustní RS, mohlo by to třeba vyhovovat.

...ale autor je na odvezení do bohnic...
Proč myslíš?

vystrcil.martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: Redakční systémy
« Odpověď #7 kdy: 03 Října 2008, 17:48:06 »
Zkus nově vyvíjenej K:CMS, je dobrej.
www stránky: http://kcms.matl-soft.cz/
Pomalu je přesně, přesně je rychle ! Tak si to pamatuj a makej.

Pavel Půlpán

Re: Redakční systémy
« Odpověď #8 kdy: 04 Října 2008, 00:27:41 »
Stejnak se vždycky vrátim k Drupalu... i když mě na něm *censored* spousta věcí. Tak nevím, třeba dneska mi pod ruku skočilo Xoops 2.3.x a je to taky kvalitní kousek, ale bych musel i kvůli debilnímu article managementu hledat modul?!

vystrcil.martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: Redakční systémy
« Odpověď #9 kdy: 04 Října 2008, 08:13:53 »
Ale opravdu zkus ten K:CMS, co ti bude chybět tak napíšeš autorovi a v další verzi se to s největší pravděpodobností objeví  ;)
« Poslední změna: 04 Října 2008, 09:44:42 od qUAKER »
Pomalu je přesně, přesně je rychle ! Tak si to pamatuj a makej.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Redakční systémy
« Odpověď #10 kdy: 10 Října 2008, 17:00:58 »
Já jsem hledal zase něco jednoduchého a zvolil jsem Textpattern. Prostě jsem to hodil na web, neupravoval, neskinoval a ono to nějak funguje. Otázka na 10 minut, jen pro pipni bylo potřeba upravený .htaccess pro mod-rewrite (chtěl jsem hezké odkazy).
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

emil54

  • Host
Re: Redakční systémy
« Odpověď #11 kdy: 12 Října 2008, 19:39:58 »
Osobne preferuju vlastni reseni. Duvodu je hned nekolik:
1. Nerad si poustim na serveru kod, o kterym moc nevim, co vlastne a hlavne jak to dela - u nekterejch redakcaku uz to nevi ani jejich autori :)
2. Prevazna vetsina RS je zbytecne prekomplikovana nesmyslnejma statistikama, komentarena, anketama a podobnejma neuzitecnejma ficurama - prijde mi to, jako kdybych jel pro rohliky do supermarketu s Tatrou s vlekem.
3. U vetsiny RS jsem si vsiml, ze jedinej zpusob, jak nakladat s daty, je MySQL - u Joomly jsem na jedny strance napocital na jeden klik 17 dotazu na DB (pri zapnutym cacheovani u "jenom" 8) - nedovedu si predstavit, jakej bych musel mit HW, aby neco takovyho utocil treba na domene, kde je denne zobrazeno 2,5 mil. dokumentu.
4. HTML kod prevazny vetsiny redakcaku je aspon z hlediska validity a SEO naprosto katastrofa. Systemy naprosto kaslou na pouzivani semantickejch tagu, h1 - h6 bud vubec, nebo naprosto bez kousku logiky atdatd. - nedavno jsem pro jednu zakaznici upravoval Joomlu a kdybych byl vedel, co to bude obnaset, urcite bych se do toho nepustil - za stejnej cas bych z vlastnich modulu poskladal daleko sviznejsi a k systemu setrnejsi aplikaci, aniz bych se musel stresovat.

Vono je to vcelku logicky, protoze moduly do techhle open projektu pise a prebastluje kdo ma diru do zadku a asi malokterej projekt ma na dostatecny urovni nejakou smysluplnou koordinaci.
Ani nechci tvrdit, ze bych tyhle veci nejak zavrhoval - naopak, myslim si, ze to je docela fajn reseni pro zacatecnika s webikem s par pristupama za den, kterej si s tim pohraje a neco se na tom i nauci. Rozhodne to ale neni zalezitost pro komercni vyuziti, obvzlast pokud by na tom mel bejt nejakej vetsi provoz. Pro provozovatele hostingu jsou to vetsinou nocni mury  :D

Mozna uz se u nekterejch RS situace trochu zlepsila - tyhle moje zkusenosti jsou zhruba rok stary. Taky je mozny, ze jsem na nekterej skutecne dobrej open RS nemel stesti narazit, prestoze existuje.

Pavel Půlpán

Re: Redakční systémy
« Odpověď #12 kdy: 16 Listopadu 2008, 20:21:50 »
Tak trochu obnovím diskuzi na toto téma. 8)

Též mám rád řešení na míru, nicméně mám takovou suprovou vlastnost, díky které mi žádnej vlastnoruční kód nepřipadá dobrej. Furt bych se v něčem vrtal, opravoval, přepisoval. Takhle to prostě naleju a používám. A propó, poslední dobou mě opět tíží myšlenka, že bych si nějaký to CMSko zasejc zkusil udělat sám. :D

K MySQL, tam si téměř nevybereš, většina levnějších hostingů na něm jede. Kdyby se dalo vybrat, raději sáhnu po Postgresu... :-X

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Redakční systémy
« Odpověď #13 kdy: 16 Listopadu 2008, 20:53:47 »
Pavel:
Tak to by jsi mne hochu docela zajímal :)
Nabízím pracovní čas kdykoliv to bude možné (tj. víkendy, svátky atp.) + výdělek veškerý žádný.
Odměnou ti budiž nehynoucí sláva.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Redakční systémy
« Odpověď #14 kdy: 16 Listopadu 2008, 22:25:53 »
K MySQL, tam si téměř nevybereš, většina levnějších hostingů na něm jede. Kdyby se dalo vybrat, raději sáhnu po Postgresu... :-X
Pipni nabízí MySQL, PostgreSQL a FireBird. Rozhodně ale nedoporučuji free hosting, s profi jsem celkem spokojený - za ty peníze.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Pavel Půlpán

Re: Redakční systémy
« Odpověď #15 kdy: 17 Listopadu 2008, 09:26:27 »
Weby hostuju na Klenot.cz, nemůžu nic než doporučit. Za minimální cenu opravdu skvělé služby, vše se řeší v osobní rovině, navíc velice rychle.

Nicméně nejlepší hosting je vlastní hosting, kde si člověk prostě vše udělá podle sebe. Kdo si ho dnes ale může dovolit?

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: Redakční systémy
« Odpověď #16 kdy: 21 Listopadu 2008, 09:24:22 »
hehe, včera som si na localhoste spustil svoj prvý RS. vôbec sa do týchto vecí nevyznám, ale aby som odpovedal na tvoju pôvodnú otázku, tak som použil PHP-Fusion. máte niekto skúsenosti?
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: Redakční systémy
« Odpověď #17 kdy: 21 Listopadu 2008, 10:58:49 »
ci pana, aká vec: tu sa dá priamo si vyskúšať mrte CMS na testovacej stránke: http://opensourcecms.com/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=3&id=68&Itemid=1

fijúú
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Pavel Půlpán

Re: Redakční systémy
« Odpověď #18 kdy: 21 Listopadu 2008, 11:13:39 »
Sice pěkné, i když možnosti těchto demoinstalací jsou někdy omezené... prostě se to chce podívat spíše pod povrch.

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Redakční systémy
« Odpověď #19 kdy: 21 Listopadu 2008, 12:05:53 »
Vlastní server je super věc, taky o něm nějakou dobu uvažuju, ale vážně budu jedině když tam budu mít nějaký projekt co se i sám zaplatí. Případně že se podělím o stroj se známým který má podobné potřeby. Takže zatím hostuju u vshostingu, na čemž mi vyhovuje hlavně to, že je v čechách a zároveň mám v jednom prostoru až 10 různých webů na svch doménách.

No a co se týká redakčních systémů... já jsem línej zkoumat co a jak by se v tom dalo přizpůsobit, nerad dělám kompromisy, takže mi přijde vždycky pohodlnější napsat si vlastní řešení na míru :)

Vigo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
    • Osobní stránky
Re: Redakční systémy
« Odpověď #20 kdy: 21 Listopadu 2008, 22:13:57 »
A co phpRS? http://www.supersvet.cz/phprs/ . Koukám na 1245 registrovaných uživatelů s neregistrovanýma jich bude ještě mnohem více....
Ubuntu 6.10->7.04->7.10->8.04->8.10->9.04->9.10->10.4
Linux mi jede na stolním AMD, AMD64 i Intelu a na notebooku Dell D820.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Redakční systémy
« Odpověď #21 kdy: 22 Listopadu 2008, 00:15:16 »
Reaguji na původní dotaz, diskuzi jsem nečetl:

Já osobně na většině projektů používám Joomlu, přijde mi kvalitně zpracovaná, má spoustu výhod. Taky nechci založit flame, ale Drupal mi zrovna extra nevyhovoval (subjektivní pohled, chápu jiné názory). Ono v Joomle se dá vytvořit krásná prezentace, hlavně když jí potřebuji rychle. Blbé je asi ovládání, je to takové zamotané, ale když do toho člověk pronikne, dají se s tím dělat divy. Také jsem zkoušel United-Nuke, ale ten CMS mě neohromil, měl jsem v něm hrozně svázané ruce. Bohužel jsem s Joomlou měl nějaké problémy při upgrade. Nakonec jsem dospěl k tomu, že si vyvíjím vlastní redakční systém a v brzké době ho budu nasazovat do nových projektů, zatím je to ale v plenkách. Osobně ten systém bude zaměřen na jednoduchost použití i pro laiky, ale i flexibilitu. Nechci tu propagovat však svůj produkt, nicméně si myslím, že věci jako galerie, podpora více jazyků a s tím spojená snadná lokalizace, či podpora šablon by měla být v každém CMS. Toť věc názoru. Takže poslední dobou tedy dávám přednost vlastnímu řešení, výhoda je to, že když nastane problém, většinou vím, kde je problém a rychle ho odstraním, navíc znám strukturu, takže mohu snadno vytvářet šablony, upravovat vzhled atd., nevýhodou je časová náročnost vývoje.

A co se týče hostingu, mám rád Profitux, ta firma mi přijde jako solidní, výpadky tam nejsou skoro žádné a mají rychlou podporu. S freehostingy jsem nadobro skončil.

A ještě tedy reakce na další diskuzi:

Navíc, když se člověk podívá na web, zjistí že už je na světe tolik redakčních systémů, tak proč tvořit další. Je to skoro jak s tučňáčíma distrama. ;)

Ano, redakčních systémů je hodně, také se s tím potýkám. Ale mám důvod - různé roboty, spamery. Jakmile narazí na známější systém, hned návalově začnou přidávat příspěvky a pokud nemáme alespon captcha, tak je to nemilé. Když bude mnoho RS, tak jim to nepůjde tak lehce. A já jsem pro variabilitu. Další důvody jsem nastínil výše. Pak je tu ještě otázka komerčního nasazení. S mým produktem nejsou problémy s licencemi atd. Prostě si vše vyrobím či použiji produkty, které toto nasazení dovolí. Pokud budu mít finanční úspěch, jistě autorům něco přispěju. A tak by to mělo vždy fungovat.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2008, 00:21:28 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Pavel Půlpán

Re: Redakční systémy
« Odpověď #22 kdy: 22 Listopadu 2008, 11:08:21 »
nicméně si myslím, že věci jako galerie, podpora více jazyků a s tím spojená snadná lokalizace, či podpora šablon by měla být v každém CMS

Mluvíš mi z duše... je hezké, že je třeba možné o tyto funkce CMSka rozšířit pomocí thirdparty modulů, ale co není přímo v projektu většinou není ono.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: Redakční systémy
« Odpověď #23 kdy: 23 Listopadu 2008, 22:24:25 »
Tyhle věci většinou zákazník chce, člověk to pak hledá po netu, mám stejný názor jak ty. Fórum už mi přijde zbytečné, ale třeba návštěvní kniha, tu bych taky dal do základu...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

emil54

  • Host
Re: Redakční systémy
« Odpověď #24 kdy: 25 Listopadu 2008, 08:14:06 »
Nicméně nejlepší hosting je vlastní hosting, kde si člověk prostě vše udělá podle sebe. Kdo si ho dnes ale může dovolit?
Kdyz uz se tu plka o hostingu  :):
Neni to zas az tak financne nedostupna vec - mam svou masinu uz par let a s vyjimkou prvnich par mesicu, kdy jsem na ni mel temer vyhradne svoje zalezitosti, si na sebe sama v pohode vydela. Pokud delas projekty pro zakazniky, neni nic snazsiho, nez je presvedcit, aby hostovali u tebe, byt treba i trochu draz, ale s garanci minimalnich vypadku a plny funkcnosti 24/365, sviznosti (na masine nevrci 3000 domen, ale jenom par dobre optimalizovanejch projektu, ktery server ani ve spickach vyrazne nezapoti).  Kdyz pak zakaznikovi ukazes:
Kód: [Vybrat]
Kernel Version  2.6.15-23-server (SMP)
Distro Name Ubuntu 6.06.2 LTS
Uptime 550 days 6 hours 38 minutes
tak vetsinou nema argument proti.

Na zadny hostiongu ti neudelaji podminky, jaky by sis v kontextu konkretnihoé projektu predstavoval, takze vzdy musis jit na nejakej kompromis - na svym serveru si proste prostredi upravis.
Na vlastnim se ti nestane, ze nejakej doveda treba zapne bez varovani globalne gz_handler, aby pak par neosetrenejch stranek (k ohromnymu nadseni zakaznika) vypadalo jako logr z cinskyho caje. Na tvym hostingu ti taky nikdo bez varovani ze dne na den nenahodi jinou verzi OS a s tim spojenou odlisnou verzi vsech serverovejch aplikaci, na svym se nemusis doprosovat o navyseni limitu na cokoli, nastaveni cehokoli.... a tak bych mohl pokracovat donekonecna.

Osobne musim pouze konstatovat, ze nez bych sel dneska se svou praci nekam na hosting, tak to radsi zabalim a pujdu pestovat jahody nebo popijet s homelessakama na nadrazi lahvace  ;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.