Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?  (Přečteno 26000 krát)

wam]Spider007

  • Host
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #25 kdy: 12 Prosince 2009, 13:21:11 »
cakal som podla nadpisu, ze sem budu pisat novacikovia aka novopeceni linuxaci :) ale ked sem pisu o svojich zaciatkoch aj skusenejsi pouzivatelia, tak aj ja prispejem :D

prve co som videl este ako maly chlapec bol RedHat z chipu ....teda aspon to co mi instalacka dovolila vidiet, bol som z toho jelen a nedostal som sa v podstate ani do systemu. Takze sa da povedat, ze som sa len s linuxom stretol, ale ostal mi v povedomi.
O par rokov neskor dostal do ruk nejake live CD knopixu, co mi dost pripominalo Win, ale nejak som sa tomu nevenoval.
Asi pred 2.5 rokom ma kamos prehovaral na Ubuntu. Dost som sa zdrahal, kedze na nete clovek cita len same negativa. Kedze som vsak mal na notase predinstalovanu vistu a jej fungovanie sa mi cim dalej tym menej pacilo, tak som sa nakoniec prehovorit nehal.
A co ma prekvapilo?
Lahka instalacia a to, ze mi vsetko fungovalo a problemy, ktore sa riesili pravidelne na forach ma obchadzali...asi mam linux friendly notas :P
A potom co ma dost prekvapilo bola adresarova struktura. Hodnu chvilu som si na to zvykal, ale teraz mi pride ovela logickejsia ako ta vo windowse. Dokonca pri praci s windowsom chytam nervy na systemove adresare s nazvom "Documents and Settings" ci "Program Files" - naco take dlhe a este aj s medzerami?

RapMan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 290
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #26 kdy: 12 Prosince 2009, 19:09:29 »
Linux jsem kdysi koncem devadesatych let pouzival na strane serveru, konfigurace DNS, sendmailu, atd. Vsechno se muselo kompilovat, kdyz pri kompilaci program zarval, ze mu chybi knihovna xx, musely se stahnout zdrojaky knihovny xx a zkompilovat, pak zkompilovat vytouzeny program, ktery zarval, ze mu chybi knihovna yy, a tak to slo dal...

Nekdy kolem vydani Ubuntu 6.10 jsem ho nahodou objevil a vyzkousel z live CD, pak jako virtualni PC. V dokumentaci jsem si pak precetl, jak se pres synaptic instalujou programy, a to jsem jenom cumel jaky to byl rozdil oproti kompilaci :) Pak me s kazdou novou verzi prekvapuji ruzna vylepseni, ale ted se to z verze 9.04 na 9.10 zaseklo, kdy mi prestala s novym jadrem fungovat spravne wifi karta (rt61), usb-creator nevytvori spravne flashku s persistenci, system instalovany pres wubi po aktualizaci jadra prestane bootovat... Tak zatim zustavam u stabilni 9.04.

q66

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #27 kdy: 12 Prosince 2009, 21:09:47 »
Linux jsem kdysi koncem devadesatych let pouzival na strane serveru, konfigurace DNS, sendmailu, atd. Vsechno se muselo kompilovat, kdyz pri kompilaci program zarval, ze mu chybi knihovna xx, musely se stahnout zdrojaky knihovny xx a zkompilovat, pak zkompilovat vytouzeny program, ktery zarval, ze mu chybi knihovna yy, a tak to slo dal...

Nekdy kolem vydani Ubuntu 6.10 jsem ho nahodou objevil a vyzkousel z live CD, pak jako virtualni PC. V dokumentaci jsem si pak precetl, jak se pres synaptic instalujou programy, a to jsem jenom cumel jaky to byl rozdil oproti kompilaci :) Pak me s kazdou novou verzi prekvapuji ruzna vylepseni, ale ted se to z verze 9.04 na 9.10 zaseklo, kdy mi prestala s novym jadrem fungovat spravne wifi karta (rt61), usb-creator nevytvori spravne flashku s persistenci, system instalovany pres wubi po aktualizaci jadra prestane bootovat... Tak zatim zustavam u stabilni 9.04.

fakt?? dyť v tý době už byl Debian..
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

Kedrigern

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #28 kdy: 12 Prosince 2009, 23:08:09 »
Linux? Jaké to bylo poprvé? Trochu jsme pili, ta společnost u mě přespala a ráno jsem se probudil zapl PC a naběhl tam terminál... inu bylo to Gentoo, které mi tam kamarád dal a ten zrovna odcházel se slovy: "man <příkaz> a vše si najdeš... jo kdybys chtěl Xka, tak napiš startx"... (kdyby se alespoň zmínil "apropos")

No Xka byl eufemismus byl tam fluxbox. No ale alespoň měl menu a uměl spustit firefox a openoffice - tak to bylo ok a bylo to o dost rychlejší než Windows a nerozptylovaly mě hry :). Postupem času jsem s pomocí známých dokázal nainstalovat KDE, XFCE (ani jedno se mi nelíbilo)... no pak jsem přešel na Debian. Na tom bylo gnome, které se mi líbilo, co se týče ergonomie (ala win 98).
Po čase mě začalo štvát, že mi nejdou Xka po instalacích nového jádra, tak jsem googlil, pořídil si Ubuntu, které bylo dosti user-friendly a mělo dosti vychytávek na to, že jsem se v tom začal v tom systému rejpat :).

Nicméně i na poprvé jsem věděl o co jde (svobodný software, programy nejsou to co je *.exe...) a o to víc jsem se toho bál :).

Jo a dnes jede celá rodina na Ubuntu. Technickou neznalou mámu nic nepřekvapilo (ta nic neinstalovala ani na Win), sestra už vzásadě vyrostla na Ubuntu (tuhle jsem zjistil, že jsem jí kdysi řekl heslo a že si doinstalovala spoustu aplikací), táta je rád, že to nemá viry, že se o to docela ochotně starám a je nakloněn myšlenkám OSS - nemá problém, občas i sám aktivně něco zkoumá.
« Poslední změna: 12 Prosince 2009, 23:12:24 od Kedrigern »

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #29 kdy: 12 Prosince 2009, 23:13:37 »
Ja som sa k linuxu dostal iba kôli svojej zvedavosti... Vždy som chcel vyskúšať niečo iné, ale vždy som sa bál, že prídem o svoje drahocenné dáta.
Až jedného dňa, som zobral všetky čisté cédečká čo som doma našiel, a všetko dôležité si zazálohoval, preistotu...
písal sa rok 2005. Do gúgla som hodil slovo linux, hned prvé mi vyplulo gentoo. To som ešte netušil že to nieje zrovna štastné riešenie, s nadšením som si ho stiahol, napálil a horsa inštalovať... Samozrejme som nepohol ani s inštaláciou :D sklamaný som sa vratil o5 k winu... Samozrejme mi to nedalo spávať, a nasledne som si stiahol debian s kde. Ten sa mi podarilo nainštalovať, pamätám si že som bol veľmi prekvapený aké to je pekné :) samozrejme som snim nevedel ani pohnúť, no napriek tomu som ho používal na net. Nakoniec som sa niekde dočítal o ubuntu, tak som ho skúsil... Používam ho od dapper drake, nevynechal som ani jeden release :)

Spomínam si, že som nevedel pochopiť prečo je linuxov tak veľa. Ale sranda je, že to neviem pochopiť ani dnes :D
Taktiež inštalácia programov, nevedel som pochopiť ako si vlastne do systemu dostanem dáky program. Všade rôzne čudesné prípony ako .run .sh .rpm... ani boh sa vtom nevyznal :D

Ale musím sa priznať, nebyť tohto fóra, na linuxe nezostanem... :)
« Poslední změna: 12 Prosince 2009, 23:15:09 od PELKO »

pivik

  • Host
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #30 kdy: 13 Prosince 2009, 00:13:37 »
Matně vzpomínám na moje začátky někdy v roce 2006. Bylo to na Mandrivě a Ubuntu zároveň. Největší problém pro mě byl pochopit systém repozitářů a instalace programů. Dneska mi to přijde směšný, ale tehdy jsem s tím měl opravdu problémy...

Meharts

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 52
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #31 kdy: 14 Prosince 2009, 08:30:13 »
Kamarád mi poslal obrázek ubuntu 7.10 začal jsem googlit, ještě ten den jsem stáhl ISO vypálil a večer už byl nahozený jako dual s XP první problém O2 usb šunka modem se s ubuntu nechtěl kamarádit takže přepnout do windows na googl a zjistit o co jde. Modem nebyl podporovaný fórum jsem ještě neznal a veškeré rady směřovaly k postupu připojte ethernet modem. Druhý den jsem z práce vzal nonusb modem a doma rozběhal. Pak následovalo neustále instalování a opravování systému (holt je třeba číst návody a rady :D). Dostal jsem se do stavu, kdy vše fungovalo/funguje  . Překvapilo mě jak s programy, které jsou jednoduše dostupné lze udělat vše co potřebuji. Pidgina cpu už i na windows avidemux taktéž. Je pravda, že z počátku jsem si tisknul tuny návodů a četl jsem kdejaké téma ohledně linuxu/ubuntu/GNU atd ale to spíše proto, že jsem chtěl do svého PC s ubuntu dostat spoustu těch vychytávek a věcí na které jsem na netu narazil. Takže metodou pokus omyl jsem se s Linuxem seznámil a po osvojení si základního pravidla, že vše jde najít jen vědět kde (google, fórum, wiki atd.) se mi systém odvděčil rychlostí jednoduchostí a krásou.
Závěrem Linux mě překvapuje, každý den.
Není důležité všechno vědět, ale je důležité vědět kde to všechno najdu

Kedrigern

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #32 kdy: 14 Prosince 2009, 09:53:34 »
Mimochodem nedávno mě překvapilo, že jsem připojil USB modem (Ufon) a hned naběhlo grafické nastavovátko. A také na Ubuntu nejlépe chodí Eduroam. - Což ani jedno Wokna neuměj :).

Mraky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 386
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #33 kdy: 14 Prosince 2009, 10:18:12 »
Já sem zas před několika lety zkusil nějaké live distro KDE, a zaboha sem tam nemoh najít film nebo hudbu na disku ,naštěstí sem měl 2 romky, takže sem si spustil film z cd, modrý obraz a zvuk myslím nešel.Asi před rokem mě to ve win už přestalo bavit,hlavně furt platit za antivir a shánět na programy různé cracky ze zavirovaných servrů.Prostě sem toužil po změně.Tak sem na linux.cz(nebo tak nějak) stáhnul ubuntu,jelikož měl dobrý reference, a nejdřív sem zkusil , live, pak rádoby pevná instalace,a líbíl se mi tam firefox, a že můžubezpečně  spustit jednu on-line hru,která bejvá zavirovaná.-))). Pak jsem v jednom  knihkupectví objevil knížku ubuntu 8.10, a podle návodu to nainstaloval.vše fungovalo,a klidně sem mohl instalovat/odinstalovávat do nekonečna, systém se nezabrzdil.verzi 9.04 sem přeskočil,páč sem na fóru čet samý problémy,tak sem si řek tohle nechci.-)))) a 9.10 sem nainstaloval s tím že já ty problémy mít nemusím, když mi super šla 8.10, no pravda to nebyla-nešel zvuk.-)))
Zapoměl sem dodat, ze mám dual boot s xp, jakožee kdyby náhodou něco, a občas musím do win, aktualizovat avgfreee ,minule se mchytil nějakýho vira, a nemohl sem spustit systém-zajebaný okna.-)))

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #34 kdy: 14 Prosince 2009, 13:50:41 »
...verzi 9.04 sem přeskočil,páč sem na fóru čet samý problémy,tak sem si řek tohle nechci.-))))...

Přesně kvůli tomu jsem vynechal 9.10 :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

mikes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #35 kdy: 14 Prosince 2009, 22:31:13 »
Překvapilo mě to snadností. Kupoval jsem novej komp a vzhledem k dobrým zkušenostem s open-source programy pod windows jsem si řekl, že zkusím na novej komp čistou instalaci (tehdy 7.04). Jsem myslím dost klasickej uživatel (kancelářský programy, internet, věci co potřebuju k práci), plánovitě jsem oželel hry s tím, že budu mít aspoň víc ušetřeného času (což mimochodem podle mě platí: ano, linux znamená spoustu času stráveného laděním, ale dvojnásobek času ušetřeného odvirováváním a hraním blbostí). Řekl jsem si, že když to nepůjde, nainstaluju opirátěný windows. A ono to šlo, akorát jsem se zakousnul na tom, že mi nešla zprovoznit wifi, a tak jsem napsal svůj první dotaz na fóru a během 24 hodin dostal skvělou, přátelskou odpověď, která mě přesvědčila, že linux je něco kvalitatině úplně jinýho, než windows - ta odpověď mi, bez jakýhokoliv vysmívání se, radila zapnout tu klávesu co je na ní nakreslená anténka; mě nenapadlo, že by tyhle věci fakt mohly fungovat "out of the box". Ubuntu zůstalo na mém kompu jako jediný OS doteď a k MS se už nehodlám vracet.
Shrnutí: ubuntu od té doby všem doporučuju jako věc, která je sice trochu složitější k rozběhání než windows, ale stojí to mnohonásobně za to.

NoWin

  • Host
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #36 kdy: 14 Prosince 2009, 23:32:52 »
Sice nejsem nováček, ale na svý začátky si ještě matně vzpomínám.

Odjakživa mne přitahovaly alternativní věci, písíčkářům jsem se kdysi tlemil, že mám Amigu (budiž ji země lehká), golfistům, že mám Trabanta (;D; budiž mu země lehká), možná je to k smíchu, ale vysvětlím: PC (v tý době s CPU i80286-i80486) měl každej, já drahou Amigu CDTV, smáli se mi, že to má 1MiB RAM a 7.14MHz procesor, ale když viděli, jak je to mocnej stroj, málem brečeli. Prostě jsem nikdy nechtěl bejt ve stádu tupých ovcí.

Po chvíli, co Amiga zdechla, byl koupen moderní rodinnej stroj s XP. No tak co, má to každej, nic jinýho stejně neexistuje, udělám výjimku a budu jej používat. Po čase jsem ale začal objevovat jeho vážný nedostatky, což mne dost prudilo a čím víc jsem jich nalezl, tím to bylo horší.
Jednoho dne jsem vygooglil podivný slovo Linux. To slovo už jsem někde slyšel, ale nijak moc jsem jej v tu dobu nevnímal. Wikipedie mi prozradila pár detailů a začal jsem se pídit, jaká distribuce bude pro mne nejvhodnější.
Nejdřív jsem okoštoval Mandrivu, ale KDE se mi moc nelíbilo. Pak přišlo na řadu Ubuntu 6.06LTS, v tý době to bylo čerstvě vydaný.

V první řadě se mi líbilo GNOME, čistý, jednoduchý, oproti Woknouzu v širokým rozsahu konfigurovatelný. Zaujal mne balíčkovací systém, celkem jednoduchej, ale geniální, se Synapticem jsem se skamarádil brzy. Dále se mi líbila adresářová struktura, jednoduchá a přehledná, neskutečná konfigurovatelnost systému... po čase i příkazová řádka, na níž teď nedám dopustit! :)

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #37 kdy: 14 Prosince 2009, 23:41:49 »
...verzi 9.04 sem přeskočil,páč sem na fóru čet samý problémy,tak sem si řek tohle nechci.-))))...

Přesně kvůli tomu jsem vynechal 9.10 :)
Ja vynechal Intrepida i Jaunty.. ;D
Karmic jede zatim slusne, ikdyz mi nesla po instalaci zvukovka. Vsiml jsem si ale, ze nemam dost veci nainstalovanych na zakladni desce a treba lm-sensors mi vubec nejedou, pac to hlasi no hw sensors a nechce se mi verit, ze by tam zadne nebyly.. :)
Jo jinak k tematu dodavam, ze muj prvni pokus byl Fedora Core 3(na 3 cd) a skoncil driv nez zacal. Nainstaloval jsem to, ale jako spravnej widlovej lamer vubec nepochopil, behem par dni smazal a nechal osvedcene XP(samozrejme nelegalni). Tak 3 roky dozadu jsem zkousel EE, ale nesla mi tam wifi, tak jsem zkusil FF a tam taktez, nicmene jsem si dal tu praci a pres ndiswrapper to rozchodil a jak jsem byl uz online, tak jsem u Ubuntu zustal, nicmene jsem zacal zkouset i jina distra a tam me oslovil nejvic Sabayon, viz podpis...

Beren

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #38 kdy: 16 Prosince 2009, 11:42:02 »
     U mě to bylo dáno možnostmi PC. W98 si neustále hrály na podzim a na nový PC s XP jsem neměl. A zrovna mi scházelo i na OEM XP. Tou dobou jsem na Technet.cz našel článek o možnosti zkusit Linux (Ubuntu) nainstalovat do Woken jako normální program pomocí instalátoru Wubi. Jsem na tyhle věci celkem zvědavej, tak jsem to prubnul. Největší překvapení? Nainstaluju a funguju. S trochou přehánění jsem kromě grafiky nezaznamenal rozdíl.
     Druhým krokem byl dualboot. Další příjemné překvapení - Ubuntu si nehraje na boha a respektuje přítomnost dalšího operačního systému a při startu mi dává na výběr, co chci spustit. Od té doby (tehdy HH) je Ubuntu mým primárním OS a W98 si držím už jen kvůli pár hrám (na virtualizaci to pořád není - PC jsem stále ještě nezměnil  :) )
     Nejsem znalec Linuxu, ale oslovil mě. Jasně, můžu přiznat že jsem zparchantělej Woknama a asi už to nezměním, ale právě proto oceňuju to, že Ubuntu nainstaluju a okamžitě můžu fungovat. V naprosté většině případů i bez terminálu (prosím, nekamenovat!!!). A právě tohle je, podle mě, cesta jak Linux dostat mezi běžné uživatele PC. Ne každý je takový nadšenec, jako Vy.
     A to je další plus - mám problém? Na fóru mi pomohli, nebo jsem tam řešení našel. A česky. Prostě jsem spokojený a hodlám v tom pokračovat.

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #39 kdy: 16 Prosince 2009, 13:03:43 »
A zabudol som ešte na jednu vec...
Minimalne tyždeň som skúšal všetko možné, len aby som sa v ubuntu prihlásil ako root :D
nevedel som pochopiť že proste niesom automaticky administrátor a nemôžem si robiť čo sa mi zachce :)

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #40 kdy: 17 Prosince 2009, 07:01:12 »
No, tak není to ani tak dávno. Jsem Linuxovým uživatelem 2 roky. Řekl mi o něm můj bratr, který fungoval už na Red Hatech, tehda jsem na něj nadával, proč se drbe se systémem, na kterém vlastně nejde nic spustit. Tehda jsem nepochopil, že i Linux má své nativní programy a náhrady za widlácký software tam prostě je.

Pak jsem teda zkusil Ubuntu 7.10, no...první dojmy hrůza. Rozcházení grafiky mi trvalo asi týden, reinstaloval jsem systém snad každý druhý den, pač když jsem nahrál špatné ovladače pro grafiku a systém nenajel, samozřejmě jsem neměl tušení, že existuje nějaký xorg. Takže ty pokusy byly "na dlouhé lokty". Pak jsem narazil na stránku ATI, kde byl asi tří stránkový anglický návod, podle kterého jsem to teda rozjel...Tehda mi pomohl (mimojiné) tuším zrovna zakladatel tohoto vlákna - dík :)  doteď si pamatuju, když mi grafika jednoho dne o půlnoci úspěšně naběhla a já se šel vítězně vys*at. Nevím co mě u toho drželo, že jsem se drbal s blbou grafikou, když ve winech pichnu CD a vše jede. Neznal jsem výhody Linuxu, i přesto jsem prostě zůstal...po čase, po získání zkušeností právě z tohoto fóra jsem zjistil co mám v PC vlastně za zbraň. V tu chvíli se Ubuntu stalo mým primárním systémem a Win slouží jen na hry a testovací účely.

Kromě grafiky jsem samozřejmě nechápal, jak se v Linuxu instalují programy. Koncovky *.deb byly nejpochopitelnější, pač je to vlastně ekvivalent exe souborů, jen trošku lepší..s balíčky deb člověk jen klikne a vytvoří se v nabídce spouštěč, bez nějakých dalších připomínek. Pak byly další koncovky jako *.run, sh, rpm...to jsou základní věci, které jsem potřeboval znát a neznal. Vše jsem se postupně naučil a pochopil, že na tom není nic těžkého. Neznat Windows, tak ani neřeším, jestli to těžké je nebo není. Až jsem přesně pochopil, jak funguje instalace programů v Linuxu, do toho excelentní grafické prostředí a ona legendární kostka, se kterou si vyhraje snad každý začátečník (já ji mám doteď) a hlavně, v současné době stačí Ubuntu nainstalovat a prostě tam VŠE JEDE, tak už od Ubuntu nešlo odejít.

Zkoušel jsem ještě PC Linux OS a Kubuntu, ale ani jedno mi nejspíš nevyhovovalo. PC LOS je výborný co se hardwaru týká, jen na něm jsem rozjel jednu wi-fi kartu bez problémů. Kubuntu mi moc nesedlo, nejspíš proto, že to už malinko smrdí tím widláckým prostředím.  V současné době jsem Ubuntu nainstaloval i kolegyni v práci a instaluji ho vlastně do všech PC, které skládám, byť jako druhotný systém. Pač až se jim zase něco pose*e, spravovat to půjdu já, tak ať tam funguje aspoň něco.

« Poslední změna: 17 Prosince 2009, 07:10:47 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #41 kdy: 17 Prosince 2009, 16:00:29 »
Komfortní terminál. Hafo možností.

Problém mi dělalo se zpočátku zorientovat jak co funguje. Linux není Windows a Windows není Linux. Naštěstí  ;D

Začátky si moc nepamatuju, asi Red Hat, ale konec v terminálu. Poté pauza a OpenSuse 10.x. A nakonec Ubuntu 7.10+. Vyzkoušel jsem spoustu distribucí, ale s rpm jsem se neskamarádil. Tak pro mě existuje jen Debian a ti další. V budoucnu možná ochutnám kompilační a balíčkovací systém dalších distribucí pro fajnšmejkry.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Nemo7

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #42 kdy: 18 Prosince 2009, 11:35:46 »
Nejvíc mě překvapilo, že jsem se cítil jak naprostý blbec...  ;D Kde co nastavit ? Jak mám nainstalovat program a kam se po instalaci uložil spouštěč ? Proč mi nejede wifi s WPA ? Proč mi FTP místo diakritiky zobrazuje rozsypaný čaj ? Jak rozjet nesvobodné kodeky ? Bylo to docela dřevní Ubuntu(někdy v roce 2006), takže zážitek. Ale vydržel jsem a s podporou fóra všechno přežil a nastavil.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #43 kdy: 18 Prosince 2009, 11:57:41 »
Nejvíc mě překvapilo, že jsem se cítil jak naprostý blbec...  ;D Kde co nastavit ? Jak mám nainstalovat program a kam se po instalaci uložil spouštěč ? Proč mi nejede wifi s WPA ? Proč mi FTP místo diakritiky zobrazuje rozsypaný čaj ? Jak rozjet nesvobodné kodeky ? Bylo to docela dřevní Ubuntu(někdy v roce 2006), takže zážitek. Ale vydržel jsem a s podporou fóra všechno přežil a nastavil.
Přesně tak, první týden jsem zoufale hledal Program Files ;D
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Vinkisek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #44 kdy: 27 Prosince 2009, 00:09:05 »
Ahoj

Já můžu říct že mě nejvíc příjemně překvapilo co se všechno dá dělat s grafikou.Je to prostě úžesné,něco takového ve windows není. :D

Pavel Půlpán

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #45 kdy: 27 Prosince 2009, 11:10:05 »
Myslíš grafickou kartu? Že se na ní dát dívat, v rukou ji pomačkat a zanadávat, co je to za voly, co to vyrobili, když to nefunguje? :D

q66

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #46 kdy: 27 Prosince 2009, 12:06:32 »
<rejp>jo, už vím v čem mě překvapilo! kolik žere paměti ;D (ale až po instalaci *jiné distribuce*)</rejp>
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #47 kdy: 27 Prosince 2009, 12:15:54 »
<rejp>jo, už vím v čem mě překvapilo! kolik žere paměti ;D (ale až po instalaci *jiné distribuce*)</rejp>

Ahoj Quakere,
až mi dáš relevantní testy výkonosti, popřemýšlím o tom. To, že nějaký systém žere určité množství paměti RAM po startu zhola nic nevyjadřuje. A jako začínající programátor by jsi to měl vědět.

PS: Mám Tě rád a pouze vyvažuji Tvé řádění :p
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

q66

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #48 kdy: 27 Prosince 2009, 12:24:47 »
<rejp>jo, už vím v čem mě překvapilo! kolik žere paměti ;D (ale až po instalaci *jiné distribuce*)</rejp>

Ahoj Quakere,
až mi dáš relevantní testy výkonosti, popřemýšlím o tom. To, že nějaký systém žere určité množství paměti RAM po startu zhola nic nevyjadřuje. A jako začínající programátor by jsi to měl vědět.

PS: Mám Tě rád a pouze vyvažuji Tvé řádění :p

LATT (Look At Those Tags) :P
ale xorg by po startu šedesát megabajtů brát neměl a reakce na spouštění aplikací by taky neměly trvat sekundu ;)
ok, rejp nezabral :P
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

Karlos615

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 146
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #49 kdy: 27 Prosince 2009, 12:57:31 »
mé začátky linuxu se datují cca k roku 2004  při jedné návštěvě u zákazníka tam byl týpek který o tom básnil a rovnou mi do ruky vrazil cd z distribucí DANIX-u natěšenej příjel domu vrznul do komplu a nainstaloval vše ok jem mi tam jaksi nešel nainstalovat winrout to mě vyděsilo ..... co teď jak dál proč to nejde pustím setup a nic........ nevadí skusím něco jiného použiji svojí oblíbenou hru StarCraft a to samý jsem zhnusen vypínám počítač a nádám vám si co jsem to zase *censored* moje WIn98SE jsou v prdeli a mě čeká reinstalace, jo a ten človíček co mi to dal asi celou noc škytal ;). Nic meně to nevzdávám a druhý den zapnu pc a jsem jako alenka v řiši divů spustil jse Grub a win je tam slava omlouvám se linuxu i človíčkovi. No pak nastalo martýrium jak nastavit v linuxu Nat respektive routování jak to kam to uložit aby to najelo hned po spuštění pc hledám ruzně po netu a ptám  a všude dostávám odpovědi typu bfu to nezvládne na to se vys..r když tomu nerozumíš atd.. a tak šel milej danix k šípku a stím i linux na několik let. Můj komp na kterým byli zmiňované win 98 umřel a já musel sháňět nový. A o pár let později jaro 2008 jsem po dětech zdědil starý počítač wrznul na nej XP-čka ale vzhledem na to že to byl Duron 800mhz 256mb RAM a riva tnt2 32MB to byla dost býda tak jsem začal zhánět co tam dát a googlil a googli až jsem vygooglil Ubuntu verze 7.10 G. Gibon. Nainstaloval a jáké bylo překvapení že jaksi vše funkguje out of box. Těd jsem po upgrade jak pc Athlon 900, 768MB Ram a Nvidia FX440 Ubuntu 9.10 a jak já říkám idealní dualboot Ubuntu/kubuntu sice to stále jěště občas hodně bolí ale jak se říká co bolí to roste.....
A proč Ubuntu:
protože SKVĚLÁ WIKI A FORUM a tím chci všem okolo české komunity co se o to starají moc poděkovat za výtečnou práci  fakt moc díííííííííííííííííík. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.