Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync  (Přečteno 2312 krát)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« kdy: 06 Června 2011, 11:26:34 »
Ahoj, jaký fs doporučíte pro externí hdd? Budou na něm zálohy dat. Zaujal mne xfs, který má oproti ext4 menší nároky na prostor. U 320gb disku je po naformátování s xfs o 20gb víc místa. To není zanedbatelné. Zálohy dělám synchronizací přes grsync. Dočetl jsem se, že xfs při přerušení napájení při zápisu zapíše jen soubory s nulovou velikostí. Odhalil by to pak grsync a provedl nápravu v daném adresáři? Díky za postřehy...
Kubuntu 20.04

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #1 kdy: 06 Června 2011, 11:31:54 »
S tím volným místem je to tak, že záleží kolik inodů má být reservováno. Takže podívejte se na další parametry pro formátování.
A chcete to mít přístupné i z Woken, nebo Vám stačí pouze z Linuxu?

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #2 kdy: 06 Června 2011, 12:19:36 »
Díky za odpověď. Stačí přístup v linuxu, čímž naštěstí nemusím lpět na ext2/3 a fat/ntfs kvůli woknům. Teoreticky nepotřebuju žurnál, ale pokud xfs používá hlavně ram pro žurnálování, je to teoreticky bezpečnější, než pouhé ext2.  A zároveň méně náročné na prostor HDD, než ext3,4. Mám např. nestabilní PC(teď letí z baráku) a zamrzl mi systém při zápisu dat (na xfs přes esata připojení). Takže po restartu jsem nevěděl, jestli je vše ok, nebo ne. Takže vlastně nevím, jak se v této situaci OS zachová. Můj laický předpoklad je, že případnou obecnou neintegritu XFS partišny by přímo OS nahlásil po připojení a grsync by při opětovné synchronizaci měl znovu přepsat soubory s nulovou délkou(díky volbě kontrolovat kontrolní součty souborů). Nebo se mýlím?
Kubuntu 20.04

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #3 kdy: 06 Června 2011, 13:12:29 »
XFS jsem v praxi nezkoušel, nicméně pro přenosné médium bych zvolil EXT4, tedy pokud je přes esata. Jinak, pokud by bylo připojeno přes USB, možná by byl lepší fs s menší režií, tedy EXT2. Já používám na přenosném hdd (WD 240GB) EXT4 bez problémů. Připadá mi i podstatně rychlejší, než když tam před časem byl NTFS a připojeno k Woknům XP. Asi jsem Vám moc neporadil, ale myslím, že v tomto případě bude nejlepší vlastní zkušenost. BTW - zkuste při formátování snížit počet inode - nevím, kolik a jak toho zálohujete, ale pokud zálohujete do nějakých komprimovaných archivů, tak to rapidně snižuje počet fyzických souborů, tím byste ušetřil místo.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #4 kdy: 06 Června 2011, 21:23:22 »
je mozne take zmensit misto pro vyhrazene bloky, i 0% by nemelo delat problem
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=40023.0

jinak rsync samozrejme jakoukoliv nesrovnalost mezi originalem a zrcadlem "opravi"

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #5 kdy: 07 Června 2011, 17:34:23 »
Pratele, diky za infos. Ten velky hdd je esata s usb2 a pak mam jeste 2,5" usb2. Na esata je nejrychlejsi ext4. S usb2 jsou rozdily samozrejme mnohem mensi. Protoze potrebuju co nejvic mista na disku k dispozici, volim xfs.
Kubuntu 20.04

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #6 kdy: 08 Června 2011, 22:58:34 »
Dnes jsem zkoušel exFAT. Je to sice z dílny Micro$oftu, ale má výhodu, že chodí v Linuxu i ve Woknech, data jsou vzájemně kompatibilní, nejsou problémy ani s divoce diakritickými názvy souborů  Do Linuxu se musí doinstalovat podpora pro tento fs a na Win XP se mi jej nepodařilo rozchodit (jen ve Win7, i když Micro$oft tvrdí, že už je tam dávno patch). Podle Wiki by měl chodit i pod Mac OS.
Nechal jsem ho na jednom přenosném hdd (250GB), tak uvidím, jak se osvědčí,

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #7 kdy: 08 Června 2011, 23:45:33 »
zkoušel jsem měnit ty vyhrazené bloky.v konzoli je vše ok,ale nautilus i gparted ukazuje pořád stejně místa jak v původním nastavení.kde dělám chybu?
Kubuntu 20.04

jmp

  • Host
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #8 kdy: 09 Června 2011, 08:20:44 »
na Win XP se mi jej nepodařilo rozchodit (jen ve Win7, i když Micro$oft tvrdí, že už je tam dávno patch).

zkuste mrknout na http://support.microsoft.com/kb/955704/

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
« Odpověď #9 kdy: 20 Července 2011, 10:41:58 »
Dnes jsem zkoušel exFAT. Je to sice z dílny Micro$oftu, ale má výhodu, že chodí v Linuxu i ve Woknech, data jsou vzájemně kompatibilní, nejsou problémy ani s divoce diakritickými názvy souborů  Do Linuxu se musí doinstalovat podpora pro tento fs a na Win XP se mi jej nepodařilo rozchodit (jen ve Win7, i když Micro$oft tvrdí, že už je tam dávno patch). Podle Wiki by měl chodit i pod Mac OS.
Nechal jsem ho na jednom přenosném hdd (250GB), tak uvidím, jak se osvědčí,


Ahoj, chtěl bych se tě zeptat, jak se ti exFAT osvědčil. Taky přemýšlím, jaký FS nasadit - koupil jsem si 1TB ext. disk a potřebuju na něj nahrávat i soubory větší jak 4GB a zároveň ho potřebuju číst a zapisovat na něj jak v Linuxu, tak ve Windows.. Tak přemýšlím, jestli nasadit EXT3 (pod Win se na něj dá díky ovladačům taky zapisovat), nebo třeba ten exFAT..

Díky :-)

EDIT: budu rád, když mi odpoví i někdo jiný než jen RNA - jaký FS dát na externí harddisk (potřeby popsány výše + měl by zvládat rychlý zápis i čtení)
« Poslední změna: 20 Července 2011, 23:10:40 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.