Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [VYŘEŠENO]Smazání Unity a všech věcí okolo  (Přečteno 3520 krát)

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
[VYŘEŠENO]Smazání Unity a všech věcí okolo
« kdy: 20 Července 2014, 06:02:11 »
Zdravím,
chtěl jsem zkusit "lean install" od arrange, jenže ta se nezdařila(abych se dostal do systému tak jsem msel drtit F8, abych se dostal do nabídky boot device, tam vybrat USB (místo primarního HDD) a teprv potom se bootnul systém.
Tak jsem sebral .iso co mám na notebooku (Klasický Ubuntu 14.04 s Unity) a dal ho na flashku... ovšem chci smazat naprosto vše tedy až na systém... prostě chci, aby mě to hodilo do klasického terminálu jako, když zmáčknu CTRL+ALT+F1
a nevim jak to udelat...
Dekuji za pomoc.
« Poslední změna: 21 Července 2014, 01:34:06 od Feldrod »

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #1 kdy: 20 Července 2014, 06:52:44 »
Smaž X11 -> xserver-xorg, všechny xservery, vše X... Ovšem to už ti spíše doporučuji stáhnout MinimalCD, anebo ještě lépe - jiný Linux - třeba Arch! Bude s tím daleko méně práce - zkušenost z instalace všech Linuxových,  UNIXových distribucí a vlastně i DOSů, RTOS atd. Snad již ani neexistuje instalace, kteroužto bych neznal nazpaměť... :)

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #2 kdy: 20 Července 2014, 07:07:43 »
Samms: Mohl bych poprosit celkový list co mám odinstalovat? Vím, že požaduji mnoho, ale na Linuxu jsem jenom rok a skoro nic o něm nevím... Na Arch bych šel, ale je to .rpm a prý je to šíleně složitý distro (Prý tak složitý, že jeho složitost tě nutí se vyloženě ten linux šprtat)

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #3 kdy: 20 Července 2014, 07:29:47 »
Však - Arch je jeden z nejlepších Linuxů co znám... (Stimulovat učení - to je pro mě klad. A jak píši - považuji se za někoho kdo, když si prošel toliko OS, by již měl co do hodnocení kecat...) Každopádně jak jsem napsal - všechny xservery co najdeš v Aptitude, všechna X11 stačí dát k odstranění (purge - v Aptitude příkazem "_") - zkrátka nejzákladnější balíky a celé GUI (Graphical User Interface - grafické uživatelské rozhraní) se sesype jako domino... To udělá systém závislostí. Proto stačí odstranit jen pár X balíků a bude... (v Aptitude všechna X najdeš v sekci Nainstalované -> X11...) A když pak dáš k instalaci nějaký Desktop/GUI aplikaci, všechna potřebná X se zase doplní...
« Poslední změna: 20 Července 2014, 07:34:59 od Samms »

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #4 kdy: 20 Července 2014, 07:41:07 »
Já si pamatuji, že na Debianu(7.5.0) se celej systém sesypal do terminálu jen tím, že jsem odinstaloval celý Gnome :D... Takže všechno co začíná na x a s tím se smaže i GUI... Chápu to správně?

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #5 kdy: 20 Července 2014, 07:46:00 »
A jak ty věci potom dám z5 do pořádku? Bude stačit sudo apt-get install xorg?

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #6 kdy: 20 Července 2014, 07:47:44 »
Když smažeš správce oken/celý Desktop, pak X11 běží, běží i LIGHTDM atd. - běží i všechny aplikace! Jen je nemáš jak ovládat - pokud nemají vnitřní hodiny. Ale spouštět je můžeš přes DISPLAY! Proto nepotřebuješ GNOME, nic! Já třeba pracuji na správci oken okolo 200 řádků (TinyWM jich má 50!) a nechápu nač by mi bylo GNOME/... Jediná věc - zajisti si prvně alternativní způsob připojení - přijdeš i o GNOME NetworkManagera - pokud máš spojení nastaveno přes něj, zajisti si nějaké CLI... (Command Line Interface) X11 je zkrátka základem jakéhokoliv grafického prostředí... (byť i jen myši, kteroužto pro CLI zařizuje GPM)

Reakce na tvou reakci - ne. XORG zrovna moc nepotřebuješ. Vůbec neinstaluj X, protože nikdy nevíš co co potřebuje, jak jsem psal výše - stačí nainstalovat cokoliv z GUI a X se závislostmi doplní samo... (Nejlepší je vždy nějaký Desktop - ten má nejvíce závislostí na důležitá X - Razor QT, XFCE4,... vezmou jen to nejzákladnější.)
« Poslední změna: 20 Července 2014, 07:50:52 od Samms »

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #7 kdy: 20 Července 2014, 07:53:44 »
Já zrovna chci XFCE4 nadhodit.. jen mě zaráží že v X11 jsou i věci co smazat očividně nechci... třeba fonty... Xfce si doplňuje samo fonty?

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #8 kdy: 20 Července 2014, 07:55:03 »
btw. Nevím jestli jsem to řekl dostatečně zřetelně, ale já jsem začátečník... vůbec nevím jaké alternativní připojení myslíte...

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #9 kdy: 20 Července 2014, 07:59:13 »
Pak dej vše X ke smazání, avšak nedej GO - místo toho dej nainstalovat XFCE4. To asi zrudne - zkrátka mu vrať všechny potřebné balíky. Zůstane ti k odstranění vše okolo... (prvně strhni celé X, pak dej k instalaci XFCE4 a dej mu jen to co potřebuje k instalaci - vše ostatní nech k smazání - doporučuji použít Aptitude - tam dej vše X smazat, nainstalovat XFCE4 - zrudne, neřeš - příkaz "G" a v následující obrazovce ti to dá hlášku, že XFCE4 nemohlo být nainstalováno - dej na něj 2x "+" a ono zezelená. Vše nezabarvené smaž (příkaz "_")...) Tím tedy můžeš i zachovat GNOME nadstavbu Network Managera... (když si necháš X pro XFCE4 Desktop) Fonty nemá cenu v tomto kontextu řešit...

Alternativním připojením jsem myslel jak píši - přišel bys o připojení z GUI - to ti mnou popsaným způsobem nehrozí - nenech smazat GNOME nadstavbu Network Managera...
« Poslední změna: 20 Července 2014, 08:02:00 od Samms »

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #10 kdy: 20 Července 2014, 08:01:54 »
Bez urážky, ale výrok podle toho jak to vše popisujete by pro mě bylo lepší si dohledat to co chci smazat... chci smazat pouze UNITY a to co je s ním v defatním Ubuntu, ale zanechat důležité funkce... takže chci smazat třeba Libre Office, Unity panel atp.)

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #11 kdy: 20 Července 2014, 08:06:36 »
Můj způsob to umožňuje. Dáš prvně odstranit pár X balíků. To strhne celé GUI. pak dáš k instalaci XFCE4, avšak to nepůjde, jelikož jsi dal k odstranění základní X balíky. Přesto dáš "G" - což znamená GO (proveď), načež ti to hodí hlášku, že bez X ti to nemůže nainstalovat XFCE4. Ale už budeš v obrazovce jen se všemi GUI aplikacemi. Proto stačí dát "+" na vše X - i XFCE4 a najednou bude jen pár balíků k odstranění a většina GUI nezabarvena. Pak už jen najdeš co chceš smazat a co ne... Jak již jsem psal - zbytečný proces, lepší je čerstvá instalace. A to ty jsi chtěl CLI! V tom případě bys nemohl mít žádné GUI - žádné Libre Office - proto se musíš rozhodnout! :) Každopádně ti popisuji, jak se zbavit jen toho, čeho chceš...

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #12 kdy: 20 Července 2014, 08:09:37 »
Když tak nad tím přemyšlím... nedefinuje se klasické aplikace a Unity pro UBuntu jako ubuntu-desktop? Vím, že když chci nainstlovalo upravený xfce s aplikace alá xubuntu tak napíšu sudo apt-get install xubuntu-desktop

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #13 kdy: 20 Července 2014, 08:12:34 »
NE. ubuntu-desktop je vlastní nadstavba Ubuntu - nesouvisející s desktopem jakožto ovladačem oken atp. Je to ubuntu-one a další věci související vyloženě s Ubuntu - ne s prostředím! (i když dost věcí se točí kolem prostředí Unity) Zkrátka stáhnout MinimalCD a nainstalovat z něj jen to co skutečně chceš mi vždy přišlo rozumnější...

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #14 kdy: 20 Července 2014, 08:14:26 »
Desktop je pro mě prostředí... není ubuntu-desktop Unity a jeho součásti? To je totiž to co já celou dobu chci pryč...

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #15 kdy: 20 Července 2014, 08:22:11 »
Zbavíš se ubuntu-one atp. - ano dost věcí to sebere, rozhodně ne ale celé Unity. Asi je to ale dobrý krok k odstranění čeho chceš... Dej do Google "uninstall ubuntu unity" - v dost fórech je jasně popsané, jak se zbavit jen Unity. Já jsem tu řešil jak se dostat do CLI - což jsi původně chtěl... Tak jako tak - než ze systému ukrajovat ti časově, stahováním (vším) vyjde lepší čerstvá instalace!

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #16 kdy: 20 Července 2014, 08:32:16 »
Myslíte LiveCD? To je to samý co u toho lean installu...

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #17 kdy: 20 Července 2014, 08:39:20 »
MinimalCD je MinimalCD. Je to věcička, co vše stahuje z internetu. Proto pak nemusíš instalovat aktualizace - dostaneš funkční, aktuální, svěží a boží OS... Z něj pak akoráte spustíš Aptitude a vyhledáš GUI jaké se ti zlíbí... (Samozřejmě můžeš rovnou použít XFCE4 ISO - jen ti to neumožní tu aktuálnost a poněkud tě to sváže ohledně věcí, které nechceš...)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #18 kdy: 20 Července 2014, 11:19:16 »
Balíky ubuntu-desktop, atp. jsou tzv. metabalíky, které nic neobsahují, ale mají v závislostech vše, co potřebují  dané desktopy, tedy ubuntu-desktop samozřejmě zahrnuje i Unity. Na samotném metabalíku ale nic nezávisí (maximálně nějaký jiný metabalík typu edubuntu-desktop), takže jeho odinstalací se ze systému neodinstaluje nic jiného, možná pár kousků pomocí apt-get autoremove.

Příkaz, který odinstaluje Unity, by mohl vypadat zhruba takto (nedělal jsem ho sám, ale kontroloval jsem, co odebere a vypadalo to OK, přidal jsem jen libreoffice):
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremove --purge unity unity-common unity-services unity-lens-* unity-scope-* unity-webapps-* gnome-control-center-unity hud libunity-core-6* libunity-misc4 libunity-webapps* appmenu-gtk appmenu-gtk3 appmenu-qt* overlay-scrollbar* activity-log-manager-control-center firefox-globalmenu thunderbird-globalmenu libufe-xidgetter0 xul-ext-unity xul-ext-webaccounts webaccounts-extension-common xul-ext-websites-integration libreoffice*
Samozřejmě to neodebere všechny Ubuntu/GNOME aplikace, ale třeba Nautila ano. Vždy je lepší udělat čistou instalaci rovnou s prostředím, které chceš, nebo jít přes ten Minimal, kde si vybereš v instalátoru (textovém), co přesně chceš za software.

Rover623

Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #19 kdy: 20 Července 2014, 14:43:43 »
Souhlasím s GdH, je lepší instalovat to co chci, než rozebírat stávající

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #20 kdy: 20 Července 2014, 15:11:24 »
Což jsem psal již já - přibližně 3x... (5x mi to přijde již vskutku zbytečné) Nicméně ještě jedna věc - nechceš zkusit rovnou Wayland?

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #21 kdy: 20 Července 2014, 15:41:04 »
Což jsem psal již já - přibližně 3x... (5x mi to přijde již vskutku zbytečné) Nicméně ještě jedna věc - nechceš zkusit rovnou Wayland?

Bohužel většině toho, co ty napíšeš, nikdo nerozumí, nemluvě o zavádějících, či nepravdivých tvrzeních.

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #22 kdy: 20 Července 2014, 17:37:17 »
Gdh: +
Já se jen divím, že ty nesmysly ještě žádný admin nesmazal.
Myslím si, že Samms vyrůstal nebo stále vyrůstá v dětském domově, a proto mi je hloupí na to nějak reagovat.
Jenže čeho je moc, toho je příliš ... pokud není nesvépravný.

Feldrod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #23 kdy: 20 Července 2014, 17:37:18 »
Já se omlouvám, ale šel jsem se vyspat protože jsem byl až do rána vzhůru a šlo to poznat... když jsem psal "LiveCD" tak jsem myslel MinimalCD... prostě když ho nainstaluji na HDD tak musím bootnout z flashky a potom se dostanu do terminalu... po restartu se, ale nic nenačte, ale mé změny jsou tak, aby se systém načetl...
Je pravda, že mu nikdo nerozumí... Nováček by chtěl nějakou jednoduchou cestu, pokud není možno no tak Ok a pokud možno tak vysvětlení co a co.

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:Smazání Unity a všech věcí okolo
« Odpověď #24 kdy: 20 Července 2014, 17:54:53 »
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=71948.0
Tak trochu vím, jak to asi vypadá...

Citace
a potom se dostanu do terminalu... po restartu se, ale nic nenačte, ale mé změny jsou tak, aby se systém načetl...
jenže nerozumím, co tím chceš říct? Tam je přece pseudografický instalátor (ncurses), kde skončíš? nebo?
« Poslední změna: 20 Července 2014, 17:56:36 od jadd »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.