Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: XFCE a škálování  (Přečteno 3808 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
XFCE a škálování
« kdy: 21 Dubna 2020, 14:09:53 »
Ahojky, chtěla bych se zeptat, dá se v XFCE nastavit i jiné škálování než 1x a 2x? Já bych třeba chtěla nastavit na svůj monitor (40", 3840x2160) 175% (tedy 1,75) a ono to nejde. Je na to někde nějaká možnost nebo je XFCE tak omezené že to prostě neumí? 1x je na mě moc malé, tak dobrý zrak nemám a 2x je kravsky velké. Díky moc.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #1 kdy: 22 Dubna 2020, 18:36:47 »
Škálování asi ne, ale jdou s tím dělat jiné věci:

Nejdřív zkus nastavit v nastavení „Vzhled“ na kartě „Písma“ vyšší DPI (v políčku dole, musí být zatržené to zatržítko u toho). To by mělo být nejlepší řešení.

Pokud to nepomůže dostatečně, jsou ještě další dvě možnosti:
  • Lepší řešení je nastavit v nastavení „Vzhled“ na kartě „Písma“ větší velikost písem (výchozí je 10). Ale je potřeba otestovat, jak s tím budou vypadat různé programy, ne všechny tato nastavení respektují.
  • Horší řešení je nastavit v nastavení „Displej“ nižší rozlišení monitoru. To může vést k rozmazanému písmu, vypadá to trochu ošklivě a ne všechna nastavení daná kombinace monitoru a grafické karty zvládne.
« Poslední změna: 22 Dubna 2020, 18:44:20 od singularis »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #2 kdy: 22 Dubna 2020, 18:44:18 »
Nekupovala jsem si 4k monitor abych na něm používala fullHD rozlišení :-) To fakt XFCE je tak omezené, že neumí nastavit škálování? Nastavení DPI a velikost písma nic neřeší, problém s "zlobivými" programy řeší právě to systémové škálování, kdy třeba to 2x prostě zobrazí jakoby poloviční rozlišení, ale v tom vysokém. Jenže to mi nevyhovuje, je to obrovské (ostatně fullHD na 40" je také obrovské, tam jsem používala 85%).

Takže jestli XFCE neumí takovou základní věc, která se používá už roky (mnohem déle než já vlastním 4k monitor, já ho mám teprve asi tři roky), tak asi budu muset hledat další prostředí. Nechápu, proč každé umí něco a žádné neumí všechno...
Gnome je taky omezené, sice ne tak moc, ale 100, 150 a 200% mi taky nestačí, pro mě prostě je optimální 175%, naprosto skvělá velikost.

Každopádně díky.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #3 kdy: 22 Dubna 2020, 19:23:46 »
Nemyslím si, že je škálování v okenním prostředí až tak základní věc, která by se používala dlouhé roky (možná tak maximálně od roku 2017). Škálování byla přece původně úloha grafické karty a způsob, jak toho dosáhnout, bylo právě nastavit nižší rozlišení než fyzické rozlišení monitoru a nechat grafickou kartu, ať to přeškáluje. To se dělalo už před rokem 2000 a já jsem dlouho pracoval/a na „přeškálovaném“ monitoru.

Jinak ale musím uznat, že Xfce má poměrně jednoduchý kompozitor, který toho moc neumí. (Proto ho někteří kombinují s kompozitorem kwin.)

Ještě mě ale napadlo jedno řešení – místo škálování můžeš použít lupu. Tím nepřijdeš o výhody vysokého rozlišení a vyřešíš problém se zlobivými programy. (Pokud si nechceš pořizovat skutečnou lupu, existuje program „kmag“, který podporuje i v Xfce zvětšení 150%, ale je méně praktický.)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #4 kdy: 22 Dubna 2020, 19:47:45 »
Ono není důležité co si člověk myslí, důležité je jak je to doopravdy a co se mě týče, tak jsem se setkala poprvé se škálováním kvůli vysokému rozlišení tuším v roce 2014 kdy (jestli mě paměť neklame, neměla jsem ho) vyšel první MacBook Pro Retina (já v té době stále fungovala na MBP 2008, jen notně upgradovanému a na něm jsem měla s menším "hackem" bokem nainstalované Ubuntu a v Parallels jsem zkoušela další distribuce). Ten jsem nahradila až MacBookem Pro 2016 a tam jsem se setkala na svém HW se škálováním poprvé. Nejsem si úplně jistá, kdy vyšly první Windows 10, ale jsem si jistá, že škálování uměly hned v první verzi a v nich se dodnes nic nezměnilo (mám u PC dva monitory, jeden primární 4k - 3840x2160 - 40" a používám 175%, druhý je malinký, asi 22" nebo 24" fullHD - 1920x1080 - a na něm používám 150% protože tím jak je malinký na něj špatně vidím, navíc je dál než ten primární, který je cca 60 cm daleko). V macOS to není označené v procentech ani v rozlišení, tam je to čistě jen "normální, menší, větší", nicméně když jsem měla chvíli na MBP Windows 10 kvůli jednomu programu do práce (pak dostali rozum a přešli celá firma na Macy) tak tam jsem měla 150% a vypadalo to asi jako "normální" v macOS.

Jde o to, že systém škálováním využije víc než jeden pixel pro zobrazení jednoho pixelu aniž by došlo ke ztrátě ostrosti, deformacím a celkové degradaci obrazu, což obyčejné zvětšení písma, DPI nebo nedej Bože použití lupy či nižšího rozlišení sebou nese. Takže holt budu muset vyzkoušet další prostředí. Teď už vím, že kromě Gnome je nepoužitelné i XFCE. KDE to umí nastavit v rozsahu 100-200% po pěti procentech což je super, ale má jiné chyby, které mi znemožňují jeho používání. Co vlastně ještě zbývá za prostředí? Mate, Cinnamon, LXDE? Nebo je ještě něco dalšího?

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #5 kdy: 22 Dubna 2020, 21:59:22 »
Tak to jsi oproti mě ve vývoji o hodně napřed, já jsem teprve nedávno začal/a používat rozlišení 1920x1080 a koukal/a jsem, jak je oproti tomu původnímu (tuším 1600x1200) mnohem přehlednější. A pokud Windows 10 podporovaly škálování od začátků, má Linux ještě co dohánět.

Po GNOME, KDE a Xfce můžeš vyzkoušet ještě Cinnamon, Budgie, Mate či LXQt (v Lubuntu 20.04) a existuje ještě Enlightment, ale hůř se instaluje. LXDE a TDE jsou už spíš historické. Pak jsem slyšel/a o Awesome, i3, dwm, ale obávám se, že spokojená nebudeš nikde. Vývojáři mají prostě jiné priority než zvětšovat okna programů, které nerespektují nastavené DPI. Někde jsem četl/a, že plnohodnotnou podporu neceločíselného škálování má přinést až Wayland, ale to potrvá ještě dlouho. (Zajímalo by mě, jak to teď dělá to KDE...) Obecně technologické novinky hledej hlavně v GNOME a KDE, do těch ostatních se většinou dostávají až se značným zpožděním nebo vůbec.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #6 kdy: 22 Dubna 2020, 22:33:33 »
Jak uz je psano, lze nainstalovat jiny kompozitor - KWin neznam, ale Compiz ma take opravdu mnoho moznosti a treba i to skalovani - zkusit se to da ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #7 kdy: 22 Dubna 2020, 22:40:53 »
Citace
Gnome je taky omezené, sice ne tak moc, ale 100, 150 a 200% mi taky nestačí, pro mě prostě je optimální 175%, naprosto skvělá velikost.

ale no tak, to snad ne...vždyť tohle jsem si nastavoval už cca před rokem kdy mi odešel starý monitor do křemíkového nebe a koupil jsem si nový hdpi...

návod viz. třeba
https://www.omgubuntu.co.uk/2017/09/enable-fractional-scaling-gnome-linux
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #8 kdy: 22 Dubna 2020, 23:20:18 »
Někde jsem četl že KDE 5.19 počítá s plynulým škálováním

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #9 kdy: 23 Dubna 2020, 07:47:29 »
Citace
Gnome je taky omezené, sice ne tak moc, ale 100, 150 a 200% mi taky nestačí, pro mě prostě je optimální 175%, naprosto skvělá velikost.

ale no tak, to snad ne...vždyť tohle jsem si nastavoval už cca před rokem kdy mi odešel starý monitor do křemíkového nebe a koupil jsem si nový hdpi...

návod viz. třeba
https://www.omgubuntu.co.uk/2017/09/enable-fractional-scaling-gnome-linux
Ale no tak, co bylo bylo. Bylo to zabugovane* tak to zrusili, priste si to over misto ale no tak.
Ani LTS 20.04 od ktereho jsem pred cca mesicem odesel k 18.04.4 neumelo skalovat jinak nez na cele cislo.
*jinak to bylo v ramci experimentu, takze nic o cem by se dalo rict ze to funguje bez problemu.
« Poslední změna: 23 Dubna 2020, 08:17:22 od Korek »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #10 kdy: 23 Dubna 2020, 08:17:19 »
Citace
Ale no tak, co bylo bylo. Bylo to zabugovane tak to zrusili, priste si to over misto ale no tak.
Ani LTS 20.04 od ktereho jsem pred cca mesicem odesel k 18.04.4 neumelo skalovat jinak nez na cele cislo.

What? Tak asi opravdu nevím, co celou dobu používám na Ubuntu 19.10 a teď cca 14 dní na nové instalai 20.04
Ale pokud máš na dálku schopnost znát konfiguraci SW v mém PC, pak se hluboce klaním a takovou schnopnost chci mít taky ;) A nebo mám v systému sakra bezpečnostní díru :D
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #11 kdy: 23 Dubna 2020, 08:31:47 »
Citace
What? Tak asi opravdu nevím, co celou dobu používám na Ubuntu 19.10 a teď cca 14 dní na nové instalai 20.04
Ale pokud máš na dálku schopnost znát konfiguraci SW v mém PC, pak se hluboce klaním a takovou schnopnost chci mít taky ;) A nebo mám v systému sakra bezpečnostní díru :D
Ok, pak je to zalezitost konkretni konfigurace, pak je ale odpoved
Citace
ale no tak, to snad ne...vždyť tohle jsem si nastavoval už cca před rokem kdy mi odešel starý monitor do křemíkového nebe a koupil jsem si nový hdpi
zkratkovite neobjektivni.
Ja mam obrazovku laptopu i ext monitoru 2560 × 1440 pres propritarni ovladac nvidia pro GTX 1070 a jedine pouzitelne je 200% (skalovani) ale ve Windows mi spis vyhovuje 175 nebo pripadne 150.
Jeste jsem nasel ten bug vizualne a treba tento "mensi" bug

Jinak abych se vratil k XFCE, necelociselne "frakcni" skalovani by melo byt az ve verzi 4.18 ale jestli to bude fungovat na jakekoliv grafice ...
« Poslední změna: 23 Dubna 2020, 09:46:22 od Korek »

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #12 kdy: 23 Dubna 2020, 08:42:53 »
Někde jsem četl že KDE 5.19 počítá s plynulým škálováním
Co je to plynule skalovani? KDE v soucasnosti umi frakcni skalovani.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #13 kdy: 23 Dubna 2020, 10:31:58 »
V tom xfce je to škálování kde?

Jinak tyhle všechny možnosti na doúpravu nestačí:

Zvětšení grafických prvků:
    Velikost písma (obecně): xfce4-appearance-settings (Vzhled) → Písma → Výchozí písmo
    Velikost písma (nadpis okna): xfwm4-settings (Správce oken) → Styl → Písmo titulku
    Velikost písma (na bázi DPI): xfce4-appearance-settings (Vzhled) → Písma → Vlastní nastavení rozlišení DPI
    Ovládací prvky oken: xfce-theme-manager (Xfce Theme Manager) → Window Borders → Default-hdpi/Default-xhdpi
    Motiv kurzoru myši: xfce4-mouse-settings (Myš a touchpad) → Motiv → Adwaita
    Velikost kurzoru myši: xfce4-mouse-settings (Myš a touchpad) → Motiv → Velikost kurzoru → 48
    Rozlišení obrazovky: xfce4-display-settings (Displej) → Rozlišení
Lupa:
    Zapnout kompozitor: xfwm4-tweaks-settings (Vyladění správce oken) → Kompozitor → Používat kompozitor → ano
    Aktivovat lupu: xfce4-settings-editor (Editor nastavení) → xfwm4 → zoom_desktop → Upravit → Hodnota: TRUE
    Přiblížení/oddálení: levý Alt + kolečko myši
Xfce terminál:
    Písmo: Úpravy → Nastavení…​ → Vzhled → Písmo
    Typ pozadí: Úpravy → Nastavení…​ → Vzhled → Pozadí → Žádné (použít barevnou výplň)
    Barvy: Úpravy → Nastavení…​ → Barvy
    Lupa:
        Přiblížení přes menu: Zobrazit → Přiblížit
        Oddálení přes menu: Zobrazit → Oddálit
        Přiblížení/oddálení pomocí klávesnice/myši: Ctrl + kolečko myši nebo Ctrl++ / Ctrl+-
        Původní velikost přes menu: Zobrazit → Běžná velikost
        Původní velikost pomocí klávesnice: Ctrl+0
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #14 kdy: 23 Dubna 2020, 13:51:55 »
Citace
Gnome je taky omezené, sice ne tak moc, ale 100, 150 a 200% mi taky nestačí, pro mě prostě je optimální 175%, naprosto skvělá velikost.

ale no tak, to snad ne...vždyť tohle jsem si nastavoval už cca před rokem kdy mi odešel starý monitor do křemíkového nebe a koupil jsem si nový hdpi...

návod viz. třeba
https://www.omgubuntu.co.uk/2017/09/enable-fractional-scaling-gnome-linux

Ale no tak, to snad ne??? Tyhle věci se nastavují v nastavení, ne přes terminál a u tohoto je navíc problém, že to funguje pouze na Waylandu a ten já nepoužívám.

Někde jsem četl že KDE 5.19 počítá s plynulým škálováním

Co to přesně znamená plynulé škálování? Ono osobně by mi stačilo to, co umí KDE dnes, tedy v rozsahu 100, 105, 110, 115...190, 195, 200. Jenže v KDE mám problém s přístupem k síti, když připojím sdílený disk z Dolphinu (smb) tak mi nefunguje přehrávání filmů přímo, nejdřív to ten film chce nahrát lokálně do cache, což je samozřejmě hovadina. Doinstalování jiného správce souborů (Thunar např.) problém vyřeší, ale Thunar zase neumí jiné věci co Dolphin ano. A když připojím sdílený disk přes /etc/fstab tak to funguje jak má, ale tahle možnost u notebooku je nesmyslná.

V tom xfce je to škálování kde?

Jinak tyhle všechny možnosti na doúpravu nestačí:
....

Jak jednoduché, nastavit milion věcí, když je normální, že se přepne posuvník nebo číselná hodnota a udělá to všechno za tebe. Navíc tohle co píšeš ve skutečnosti není škálování. -> https://www.howtogeek.com/302916/what-is-the-difference-between-scaling-and-screen-resolution-in-windows/

Tak to jsi oproti mě ve vývoji o hodně napřed, já jsem teprve nedávno začal/a používat rozlišení 1920x1080 a koukal/a jsem, jak je oproti tomu původnímu (tuším 1600x1200) mnohem přehlednější. A pokud Windows 10 podporovaly škálování od začátků, má Linux ještě co dohánět.

Po GNOME, KDE a Xfce můžeš vyzkoušet ještě Cinnamon, Budgie, Mate či LXQt (v Lubuntu 20.04) a existuje ještě Enlightment, ale hůř se instaluje. LXDE a TDE jsou už spíš historické. Pak jsem slyšel/a o Awesome, i3, dwm, ale obávám se, že spokojená nebudeš nikde. Vývojáři mají prostě jiné priority než zvětšovat okna programů, které nerespektují nastavené DPI. Někde jsem četl/a, že plnohodnotnou podporu neceločíselného škálování má přinést až Wayland, ale to potrvá ještě dlouho. (Zajímalo by mě, jak to teď dělá to KDE...) Obecně technologické novinky hledej hlavně v GNOME a KDE, do těch ostatních se většinou dostávají až se značným zpožděním nebo vůbec.

Je fakt, že tím jak jsem vyrostla na Macu tak se nespokojím s kdejakým šuntem a víceméně jdu s dobou (i když nemusím mít žádný high end, můj současný PC je klasická střední třída - Ryzen 5 3600, 32 GB DDR4, NVMe SSD 1 TB pro systém a 480 GB na data + 275 GB pro Linux, RTX 2060, Sound Blaster Audigy RX, prostě žádný high end ale výkonu má požehnaně oproti předchozí i5 7600k :-) a Mac mám MacBook Air 2017, akorát s 512 GB SSD. Vlastně akorát notebook je starý HP 650 - Pentium B980 dual core, 8 GB RAM, 240 GB SSD+500 GB HDD). Už v roce 2009 jsem přešla z mrňavého 27" monitoru na 40" televizi a s tou jsem vydržela do přechodu na 40" 4k a silně uvažuju o koupi většího monitoru, resp. asi spíš zase televize, protože monitory takhle velké jsou brutálně drahé, pokukuju po 55" s podporou HDR, na téhle velikosti bych mohla nastavit škálování na 125% a vešlo by se mi na jednu plochu víc věcí než na dva malinkaté monitory :-) A při práci s grafikou a videem se velká plocha hodně hodí, víc než dva a více monitorů. A tím jak si hraju s Linuxem a ráda bych trvale přešla z Windows zjišťuju různé nedostatky, něco se dá vyřešit snadno, něco obtížněji ale dá se a něco asi řešení nemá. Ale nevzdávám se :)

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #15 kdy: 23 Dubna 2020, 14:04:49 »
Citace
Ale no tak, to snad ne??? Tyhle věci se nastavují v nastavení, ne přes terminál a u tohoto je navíc problém, že to funguje pouze na Waylandu a ten já nepoužívám.

Jedná se o experimentální funkci, proto se nastavuje tak, jak se nastavuje...Navíc, kdybych to naprosto zobecnil, nejedná se o nastavení v plném slova smyslu, ale zpřístupnění dalších "možností", které si pak klikáním již nastavím.
Opravdu jsi si jistá jen tím Waylandem? Jak jsem již psal dříve...Ubuntu 19.10 a teď Ubuntu 20.04 funkční...a k tvé smůle/štěstí (to už si vyber) si představ, že jedu na Xku, nikoli Waylandu  ;) Vím, že topic je k Xfce, nicméně když jsi zmínila, že ani v Gnome ti to nefunguje, tak jsem jen chtěl podotknout, že se pleteš a že je to funkční ;)

PS: experimentální funkce jsou ve spoustě dalšího SW - ať už jde o OS, nebo třeba web browsery....a u všech se to zapíná nějakou "skrytou" volbou - proč asi vytušíš z názvu "experimentální funkce" - tudíž dle mého se není třeba podivovat, proč takhle či onak
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #16 kdy: 23 Dubna 2020, 16:24:23 »
V tom xfce je to škálování kde?
V Xfce 4.14 (např. na Xubuntu 20.04) je nastavení škálování v panelu „Vzhled“ na kartě „Nastavení“ dole. V Xfce 4.12 (např. na Xubuntu 18.04) tam není.

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #17 kdy: 24 Dubna 2020, 08:00:52 »
Jinak po precteni ze vyslo nove LTS, jsou zmineny v poznamkach k vydani (zname chyby) problemy s nvidii
Citace
Desktop

    Fractional scaling does not work with the NVIDIA proprietary driver (bug 1870736, bug 1873403).

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #18 kdy: 24 Dubna 2020, 17:42:15 »
nicméně když jsi zmínila, že ani v Gnome ti to nefunguje, tak jsem jen chtěl podotknout, že se pleteš a že je to funkční ;)

Dobře, tak se pletu, nicméně mi to nefunguje, řešila jsem to dost dlouho a prostě 175% se nastavit nepodařilo. Jestli tobě to funguje, tak buď rád, ale žádný návod z internetu mi nezabral a navíc když přímo vývojáři Gnome tvrdí že to funguje pouze na Waylandu tak se s nimi hádat nebudu.

Jinak po precteni ze vyslo nove LTS, jsou zmineny v poznamkach k vydani (zname chyby) problemy s nvidii
Citace
Desktop

    Fractional scaling does not work with the NVIDIA proprietary driver (bug 1870736, bug 1873403).

Hmmm, no to je radost. Já měla pocit, že LTS verze má být bez chyb a stabilní...
« Poslední změna: 24 Dubna 2020, 17:44:07 od Abby »

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #19 kdy: 25 Dubna 2020, 14:52:47 »
Hmmm, no to je radost. Já měla pocit, že LTS verze má být bez chyb a stabilní...

Ziadny netrivialny softver nie je bez chyb. Navyse 20.04 je relativne nove.

BTW, nechcem sa ta dotknut, ale 175% skalovanie na 40" 4k displeji asi naznacuje, ze si legalne nevidoma :D Ja pouzivam rovnaku uhlopriecku a pri 100% skalovani je to tak akurat (dpi je podobne ako pri 24" FullHD)
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #20 kdy: 25 Dubna 2020, 18:37:34 »
Pri prechodu cekam na min. ~.04.1 verzi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #21 kdy: 26 Dubna 2020, 14:02:58 »
Ziadny netrivialny softver nie je bez chyb. Navyse 20.04 je relativne nove.

BTW, nechcem sa ta dotknut, ale 175% skalovanie na 40" 4k displeji asi naznacuje, ze si legalne nevidoma :D Ja pouzivam rovnaku uhlopriecku a pri 100% skalovani je to tak akurat (dpi je podobne ako pri 24" FullHD)

To možná není, ale jsem roky zvyklá že když mi přijde nová verze jakéhokoliv software, ať už jde o OS nebo cokoliv jiného (s výjimkou Windows 10), že to funguje jak má a chyby se odstraní v beta verzi. Vždyť dokonce na produkčním MB používám novou verzi OS od první public bety což bych si u Windows ani u Linuxu netroufla a akorát jednou jsem měla problém že něco nefungovalo, oprava vyšla za dva dny (nefungovala Time Machine, vidělo to záložní disk, ale nebylo možné zálohu provést). Takže jsem asi zmlsaná, ale považuji za normální, že když vyjde finální verze čehokoliv tak že je bez chyb a pokud už se nějaká chyba objeví tak je maximálně do několika dnů odstraněna.

A co se týče toho nevidění, 175% je normální pohodlná hodnota a nevěřím, že při rozlišení 3840x2160 na 40" používáš pohodlně 100%. Já to taky přečtu když se snažím, ale je to nepohodlné a co jsem zatím zkoušela kohokoliv kdo přišel na návštěvu, tak 175% je pro každého normální pohodlná hodnota. Pár lidí zvládlo pohodlně 150%, některým naopak vyhovovalo 200%, ale 175% je pro drtivou většinu optimální. Takže gratuluji ke skvělému zraku, važ si ho.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #22 kdy: 27 Dubna 2020, 08:54:16 »
Uvedomujes si, ze hustota bodov pri 40" 4K je takmer totozna s 24" FullHD, co je najpouzivanejsi rozmer a rozlisenie displejov? To znamena, ze prvky a fonty su taktiez rovnako velke. Toto je moja obrazovka:


Osobne mam v rodine aj zopar novsich MB Pro (2016 a 2018) a s upgradeom na Catalinu bolo mrte problemov, ktore sa vsak netykaju Ubuntu, tak ich tu nebudem rozmazavat.
« Poslední změna: 27 Dubna 2020, 08:57:15 od Michal "Tylnesh" Kohútek »
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #23 kdy: 27 Dubna 2020, 09:00:23 »
Citace
ze hustota bodov pri 40" 4K je takmer totozna s 24" FullHD
Obracene - ne?
« Poslední změna: 27 Dubna 2020, 09:02:03 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:XFCE a škálování
« Odpověď #24 kdy: 27 Dubna 2020, 09:37:08 »
Citace
ze hustota bodov pri 40" 4K je takmer totozna s 24" FullHD
Obracene - ne?

Obratene? Rovnitko predsa funguje obojsmerne. 43" 4K je 102.87 PPI, 24" 1080p je 91.79 PPI. Oboje je velmi blizko 96ppi, co vsetky bezne desktopy beru ako 100% skalovanie.

P.S.: Poznam sialenca, ktory na 15.6" displeji Dell XPS 15 pouziva 4k pri 100% skalovani. To je vsak uz aj na mna extrem :D
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.