Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Co dát na šrot?  (Přečteno 4928 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Co dát na šrot?
« kdy: 21 Října 2020, 10:54:04 »
Jaký distro na tento šrot? Kamarádovi je líto to hodit do poplenice, stálo to 26000. :-)


Acer Aspire 1651 WLMi
Intel M Pentium 730 1,6 Ghz
512 MB RAM
32 bit

Zkoušel jsem
xubuntu, běží, ale nic moc
lubundu, instalace kolabuje
zorin, zatím testuji
« Poslední změna: 21 Října 2020, 10:55:45 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #1 kdy: 21 Října 2020, 11:11:00 »
Instalace Zorinu 15.3 se zasekla na tom, že není možné naformátovat swap, jako swap. Přitom swap oddíl tam je, používají ho i jiná distra...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #2 kdy: 21 Října 2020, 11:56:52 »
Na 32b stroji mi chodil LM 19.3 Xfce, AntiX 19.2 a MX Linux 19.2.
Ovšem ak budeš chcieť na net, 512MB je konečná. Minimálne 1GB, lepšie však 2GB.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #3 kdy: 21 Října 2020, 12:27:11 »
Instalace Zorinu 15.3 se zasekla na tom, že není možné naformátovat swap, jako swap. Přitom swap oddíl tam je, používají ho i jiná distra...

Pokud tam už swap máš (používají ho ostatní distra), formátovat ho nemusíš - zkrátka ho nech být jak je. Pokud ho umí Zorin využít, využije ho.
Nebo to lze  i dodatečně upravit editací fstab (dopíšeš tam uuid toho stávajícího swapu).

Na druhou stranu, je celkem běžné, že oddíly vytvořené/naformátované ve starších verzích OS (obsahují starší verze fsck, mkfs, parted atd.)
nemusí novější verze OS akceptovat (a vice versa).
----------------------------------------
Příklad:
Již jsem se setkal, že např. U18.04 se "nelíbily" oddíly vytvořené ve U14.04 (pomocí GParted). Bylo třeba nabootovat live U18.04 a oddíly vytvořit v něm. Od té doby již vím, že není Ext4 jako Ext4 a swap jako swap.....

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #4 kdy: 21 Října 2020, 12:36:23 »

Příklad:
Již jsem se setkal, že např. U18.04 se "nelíbily" oddíly vytvořené ve U14.04 (pomocí GParted). Bylo třeba nabootovat live U18.04 a oddíly vytvořit v něm. Od té doby již vím, že není Ext4 jako Ext4 a swap jako swap.....

Ale na další oddílu je funkční xubuntu 18, kterého instalace vytvořila ty oddíly a nechci o něj přijít... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #5 kdy: 21 Října 2020, 12:39:15 »
Na 32b stroji mi chodil LM 19.3 Xfce, AntiX 19.2 a MX Linux 19.2.
Ovšem ak budeš chcieť na net, 512MB je konečná. Minimálne 1GB, lepšie však 2GB.

Na net nepůjdu, bude tam běžet jen jedna hra pokerth (ta v xubuntu běží) a wifi, ale mělo by to bootovat rychleji, než 5 min... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3536
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #6 kdy: 21 Října 2020, 15:04:52 »
Zjisti si předně, jestli má ten procák SSE2
Jinak tam dej Lubuntu 14.04.3 32bit - přesně tohle.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #7 kdy: 21 Října 2020, 15:06:15 »
Zjisti si předně, jestli má ten procák SSE2
Jinak tam dej Lubuntu 14.04.3 32bit - přesně tohle.

Dal jsem tam Lubuntu 18.04.5 a zatím jede (kromě wifi adaptéru)... :-(
Ale dík, zkusím tvůj tip.
« Poslední změna: 21 Října 2020, 16:04:33 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3536
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #8 kdy: 21 Října 2020, 15:11:41 »
Já to pochopil tak, že instalace novějších verzí Lubu kolabuje. Nicméně je to známá věc, že na starém šrotu lépe jede starší OS s nižšími nároky. Nicméně padl tady návrh na MX, který nemusí být od věci - novější verze obsahuje prostředí Fluxbox a to by mohlo fachat taky slušně i na tom šrotu s tím, že dodatečně můžeš zkusit xfce a vše kolem purgeovat, aby jsi to zeštíhlil. A ještě můžeš se dále zbavit aplikací, které nevyužiješ.
každopádně bych obětoval trochu času či několika korun na maximalizaci RAM, co chipset snese - opět se bavíme o DDR1 a tam ty ceny byly velice nízké, když jsem je naposledy řešil - 50,- za gigovku ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #9 kdy: 21 Října 2020, 15:17:06 »
...
každopádně bych obětoval trochu času či několika korun na maximalizaci RAM, co chipset snese - opět se bavíme o DDR1 a tam ty ceny byly velice nízké, když jsem je naposledy řešil - 50,- za gigovku ...

Jednám s majitelem... :-)
https://aukro.cz/kingston-2gb-ddr2-6976065461
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #10 kdy: 21 Října 2020, 16:55:18 »
Zjisti si předně, jestli má ten procák SSE2
Jinak tam dej Lubuntu 14.04.3 32bit - přesně tohle.

Nojo, díky, ale kde stáhnu iso? Doma mám jen xubuntu 14.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #11 kdy: 21 Října 2020, 17:38:14 »
Zjisti si předně, jestli má ten procák SSE2
Jinak tam dej Lubuntu 14.04.3 32bit - přesně tohle.

Nojo, díky, ale kde stáhnu iso? Doma mám jen xubuntu 14.

http://www.pcds.fi/downloads/operatingsystem/ubuntubased/UBUNTU/archive/lubuntu/1404LTS/lubuntu.1404.html

https://web.archive.org/web/20190303041433/http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/14.04.3/release/lubuntu-14.04.3-desktop-i386.iso

Hledání na webu nefunguje? Že by taky nějakej virus?

Jo a co Q4OS, ten by na tom stroji nefungoval?

https://www.q4os.org/downloads1.html - samozřejmě verze s Trinity desktopem.

https://www.root.cz/clanky/q4os-debian-a-trinity-se-vzhledem-windows-pro-nejstarsi-pocitace/

Nebo Slax (https://www.slax.org/starting.php), ale upozorňuju, že má zcela jinou filosofii než Debian based distribuce. Jednotlivé aplikace jsou tam jako tzv. moduly.

Tak jako tak bych zvednul tu paměť alespoň na 2GB (což je současně možná maximum). Mám ThinkPad T42 s Pentiem M 1.6 GHz a právě s 2GB RAM, přičemž to s Lubuntu běhá normálně použitelně. Samozřejmě nic pro netrpělivé....

Ono totiž nejde ani tak o běh základního systému, jako třeba o dnes naprosto neuvěřitelně rozežrané webové stránky/prohlížeče atd. apod.
« Poslední změna: 21 Října 2020, 18:00:42 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #12 kdy: 21 Října 2020, 20:07:14 »
Ono totiž nejde ani tak o běh základního systému, jako třeba o dnes naprosto neuvěřitelně rozežrané webové stránky/prohlížeče atd. apod.

Toto lze řešit výběrem prohlížeče ("starý" firefox esr, palemoon nebo waterfox-classic) + důsledným použitím doplňků (ublock, umatrix, ghostery, scriptblock atd.) pro blokaci nežádoucího/nechtěného obsahu.
Samozřejmě, je třeba si s těmito filtry "pohrát", aby byl nežádoucí obsah eliminován a přitom se stránky zobrazovaly (pokud možno) korektně.
Potom nároky na HW klesnou. Je ale jasné, že i tak bude např. práce se spoustou (10+) otevřených tabů čirou utopií.
Protože pokud se zaplní dostupná RAM, začne se to ukládat do swapu, což ještě více zabrzdí už tak pomalý HDD... :-[

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #13 kdy: 21 Října 2020, 20:20:01 »

Nebo Slax (https://www.slax.org/starting.php), ale upozorňuju, že má zcela jinou filosofii než Debian based distribuce. Jednotlivé aplikace jsou tam jako tzv. moduly.


Díky.

Potřebuju, aby se stroj rychle a spolehlivě nabootoval a připojil na witi, dal se spustit poker a to je vše... Nevím, jak uložit Slax na HDD, jak tam nastavit wifi adaptér a jak tam přiinstalovat appku pokerth. Tak jsem se na něj vykašlal...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3536
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #14 kdy: 21 Října 2020, 20:30:11 »
 
Citace
Nebo Slax (https://www.slax.org/starting.php), ale upozorňuju, že má zcela jinou filosofii než Debian based distribuce. Jednotlivé aplikace jsou tam jako tzv. moduly.
Ale depato - Slax je extrakce cistokrevneho Debianu a stejne tak s nim muzes pracovat. Pokusim se to lajcky vysvetlit: Modulovy system je takova feature spocivajici v mountnutych komprimatu jednotlivych zmen, ktere se automaticky mountnou a treba i vicekrat zduplikuji prislusne adresare, kdy je system nastaven tak aby cetl zaroven ze vsech. Pri trose sikovnosti si toto udelas i v Ubuntu. Jinak uz chce to mit pokrocile znalosti k tomu, aby jsi si Slax vice kustomizoval - v podstate si ho vypiplavas - je to takovy tamagochi v linuxovem svete :D
Ale napad je to dobry - v zakladu je opravdu zakladni a prostredi je tam take velmi lehky fluxbox ..

Na to mas vse na strankach navody a funguje tam apt a dpkg ...
Akorat pridavani zdroju a klicu je tam trochu porod, ale take jsem poresil nakonec ...
« Poslední změna: 21 Října 2020, 20:32:48 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #15 kdy: 22 Října 2020, 10:58:23 »
Citace
Nebo Slax (https://www.slax.org/starting.php), ale upozorňuju, že má zcela jinou filosofii než Debian based distribuce. Jednotlivé aplikace jsou tam jako tzv. moduly.
Ale depato - Slax je extrakce cistokrevneho Debianu a stejne tak s nim muzes pracovat. Pokusim se to lajcky vysvetlit: Modulovy system je takova feature spocivajici v mountnutych komprimatu jednotlivych zmen, ktere se automaticky mountnou a treba i vicekrat zduplikuji prislusne adresare, kdy je system nastaven tak aby cetl zaroven ze vsech. Pri trose sikovnosti si toto udelas i v Ubuntu. Jinak uz chce to mit pokrocile znalosti k tomu, aby jsi si Slax vice kustomizoval - v podstate si ho vypiplavas - je to takovy tamagochi v linuxovem svete :D
Ale napad je to dobry - v zakladu je opravdu zakladni a prostredi je tam take velmi lehky fluxbox ..

Na to mas vse na strankach navody a funguje tam apt a dpkg ...
Akorat pridavani zdroju a klicu je tam trochu porod, ale take jsem poresil nakonec ...

Aha, zajímavé... Faktem je, že ke Slaxu jsem čuchnul z rychlíku před více lety a tehdy jsem si nevšiml (nehledal?), že by tam byl apt a dpkg...

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #16 kdy: 22 Října 2020, 11:18:00 »
Aha, zajímavé... Faktem je, že ke Slaxu jsem čuchnul z rychlíku před více lety a tehdy jsem si nevšiml (nehledal?), že by tam byl apt a dpkg...
Tak ono v té době tam ani apt a dpkg nebylo. Tehdy to bylo založené na Slackware. Teď (pár let) je to založené na Debianu, proto ten apd a dpkg.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #17 kdy: 22 Října 2020, 13:33:22 »
Aha, zajímavé... Faktem je, že ke Slaxu jsem čuchnul z rychlíku před více lety a tehdy jsem si nevšiml (nehledal?), že by tam byl apt a dpkg...
Tak ono v té době tam ani apt a dpkg nebylo. Tehdy to bylo založené na Slackware. Teď (pár let) je to založené na Debianu, proto ten apd a dpkg.

Takže objasněno ;-)

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #18 kdy: 23 Října 2020, 14:31:48 »
Dal jsem tam Lubuntu 18.04.5 a zatím jede (kromě wifi adaptéru)... :-(
Ale dík, zkusím tvůj tip.
U Těchto acerú se tam vyskytují často wifi adaptéry Broadcom. Drivery nebývají v instalačce přibaleny. Je nutné připojit na chvíli káblem a doinstalovat wifi adaptér. Potom už se wifi chytí a je možné kábel odpojit. Dej výpis inxi -F na zjištění výrobce adaptéru (zda je to ten Broadcom). Když budeš připojený káblem a máš Broadcom adaptér, mně pomohlo spustit v terminálu toto
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install firmware-b43-installer. Pokud máš ten samý, nebo podobný typ, pomúže to.
« Poslední změna: 23 Října 2020, 14:37:32 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #19 kdy: 23 Října 2020, 14:39:00 »
Dal jsem tam Lubuntu 18.04.5 a zatím jede (kromě wifi adaptéru)... :-(
Ale dík, zkusím tvůj tip.
U Těchto acerú se tam vyskytují často wifi adaptéry Broadcom. Drivery nebývají v instalačce přibaleny. Je nutné připojit na chvíli káblem a doinstalovat wifi adaptér. Potom už se wifi chytí a je možné kábel odpojit. Dej výpis inxi -F na zjištění výrobce adaptéru (zda je to ten Broadcom).

Je tam INTEL PRO/WIreless 220BG a v xubuntu 14 i xubuntu 18 jede ihned. Obě xubunta jedou dobře, takže jsem objednal RAM a než jí budu mít, tak se zabývám vypínáním nepotřebného. Jestli máte tipy, co povypínat, tak sem s nimi.

Zatim jsem vypnul:
bluetooth
cups
sledování aktualizací
přejmenovávání složek
splash
kompozitor (stíny pod okna a podobný blbiny)
apod.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #20 kdy: 23 Října 2020, 15:09:19 »
......zabývám vypínáním nepotřebného. Jestli máte tipy, co povypínat, tak sem s nimi.

Zatim jsem vypnul:
bluetooth
cups
sledování aktualizací
přejmenovávání složek
splash
kompozitor (stíny pod okna a podobný blbiny)
apod.

A co takhle zjistit co tu RAM nejvíc žere (atop) a povypínat to?
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install atop
atop -m

(spodní část jde rolovat kolečkem)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #21 kdy: 23 Října 2020, 15:17:58 »
...než jí budu mít, tak se zabývám vypínáním nepotřebného. Jestli máte tipy, co povypínat, tak sem s nimi.

Zatim jsem vypnul:
bluetooth
cups
sledování aktualizací
přejmenovávání složek
splash
kompozitor (stíny pod okna a podobný blbiny)
apod.

Neběží nějaké indexování souborů (Tracker), pokud vůbec v Xfce je? Jestliže ano, pryč s ním...

https://www.linuxuprising.com/2019/07/how-to-completely-disable-tracker.html
« Poslední změna: 23 Října 2020, 15:20:29 od JirkaZ »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #22 kdy: 27 Října 2020, 12:33:40 »
Neběží nějaké indexování souborů (Tracker), pokud vůbec v Xfce je? Jestliže ano, pryč s ním...

https://www.linuxuprising.com/2019/07/how-to-completely-disable-tracker.html
Ve všech variantách Ubuntu (pokud vím) je indexování souborů v balíčku „mlocate“, pomůže ho odinstalovat (přestane fungovat standardní linuxový příkaz „locate“).

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1729
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #23 kdy: 27 Října 2020, 13:01:43 »
Neběží nějaké indexování souborů (Tracker), pokud vůbec v Xfce je? Jestliže ano, pryč s ním...

https://www.linuxuprising.com/2019/07/how-to-completely-disable-tracker.html
Ve všech variantách Ubuntu (pokud vím) je indexování souborů v balíčku „mlocate“, pomůže ho odinstalovat (přestane fungovat standardní linuxový příkaz „locate“).

Tak v Kubuntu (18.04 LTS) je zcela jistě tracker, mlocate ale taky.

Jsou na sobě nezávislé, tzn. lze odinstalovat tracker (a všechny jeho knihovny apod.) a mlocate zůstává...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #24 kdy: 27 Října 2020, 14:03:42 »
U mlocate je vhodné z indexování vyloučit nepotřebné cesty.
V souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/updatedb.conf
přidat do PRUNEPATHS= "/cesta1 /cesta2 /cesta3"   
(jednotlivé cesty oddělit mezerou)
Tyto cesty pak nebude mlocate indexovat. Tím se zrychlí jak indexování, tak vyhledávání + zmenší se velikost database.
-----------------------
Jinak co se vyhledávání týče, zatím nejlepší nástroj pro linux je FSearch který je prý inspirovaný nedostižným windowsáckým Everything
Ale tak rychlý ovšem není, ani být nemůže (protože NTFS > MFT).  ;)
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:christian-boxdoerfer/fsearch-daily
sudo apt-get install fsearch

Jestli si v jeho nastavení zapnete indexaci při každém spuštění nebo ne už ponechám na vás (kompromis mezi rychlostí a aktuálností hledání).
Ale vřele doporučuji z indexace vynechat určité cesty (timeshift zálohy atd.).
------------------------
Jo, a kdyby někdo chtěl do FSearch češtinu, tak jsem si dovolil udělat cz překlad (příloha).
Soubor fsearch.mo nakopírujte do složky
Kód: [Vybrat]
/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES

Po příštím spuštění bude FSearch v češtině.  :)

« Poslední změna: 27 Října 2020, 20:54:36 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.