Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Asus X553M wifi  (Přečteno 5089 krát)

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Asus X553M wifi
« kdy: 17 Listopadu 2020, 19:03:09 »
Pěkný večer. Ubuntu Mate 20.04.1 model Asus X553M, nainstalovala jsem Broadcom BCM43142 802.11b/g/n ale musím být stále na kabelu. Používám ten ovladač , posílám obrázek. Našla jsem https://askubuntu.com/questions/524157/missing-wifi-driver-on-asus-x551ma-laptop  Případně mám dát výpis  lspci?
Koukám na fórum ale nejsem si jistá co dělám špatně. Děkuji za odpověď.

Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #1 kdy: 17 Listopadu 2020, 19:15:02 »
Mas to v dualboot s Win10?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #2 kdy: 17 Listopadu 2020, 19:26:54 »
Co hovori
Kód: [Vybrat]
ip aa
Kód: [Vybrat]
rfkill list
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #3 kdy: 17 Listopadu 2020, 19:37:45 »
Ano Dual boot s win 8.1

X553MA:~$ ip a
1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet6 ::1/128 scope host
       valid_lft forever preferred_lft forever
2: enp3s0f2: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state UP group default qlen 1000
    link/ether ac:9e:17:1a:bb:2c brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet 192.168.1.6/24 brd 192.168.1.255 scope global dynamic noprefixroute enp3s0f2
       valid_lft 7010sec preferred_lft 7010sec
    inet6 fe80::467d:2ec6:64c0:d9a/64 scope link noprefixroute
       valid_lft forever preferred_lft forever


-X553MA:~$ rfkill list
0: hci0: Bluetooth
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #4 kdy: 17 Listopadu 2020, 19:55:07 »
Nieje tu wifi vidiet.
Co spravy
Kód: [Vybrat]
sudo rmmod bcma wl
Kód: [Vybrat]
sudo modprobe -v wl
Toto spravy docasne zmeny a po restarte sa to vrati naspat.

Viac, vychadzam z https://suryanshpradhan.wordpress.com/2020/01/17/how-to-fix-broadcom-bcm43142-wifi-not-working-on-ubuntu-18-04-3-lts/
Ak by tie prikazy pomohli v odkaze je postup pre trvalu zmenu.

Priadne este pozri co napise Ventero ak sa to da odblokovat vo win.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #5 kdy: 17 Listopadu 2020, 20:08:05 »
rmmod bcma wl
rmmod: ERROR: Module bcma is not currently loaded
rmmod: ERROR: Module wl is not currently loaded

sudo modprobe -v wl
install /sbin/modprobe --ignore-install wl $CMDLINE_OPTS
insmod /lib/modules/5.4.0-54-generic/updates/dkms/wl.ko
modprobe: ERROR: could not insert 'wl': Operation not permitted
modprobe: ERROR: ../libkmod/libkmod-module.c:990 command_do() Error running install command '/sbin/modprobe --ignore-install wl ' for module wl: retcode 1
modprobe: ERROR: could not insert 'wl': Invalid argument

Snad jsem to okopírovala dobře, ten odkaz si prostuduji. Děkuji.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #6 kdy: 17 Listopadu 2020, 21:13:02 »
Bohuzel - prave, ze jsem to uz v minulosti na jednom ntb resil a niceho se nedopatral. Pokud jsem instaloval Xubu samostatne, tak mi wifi sla - pokud jsem mel v dualboot s W10, tak sice byla instalovana (zkousel jsem i pres terminal drivery) ale nejak znefunkcnena - nebyla na vyber zadna sit - nic. Zkousel jsem v nastaveni biosu i Win uplne vsechno, co me napadlo - fastboot pryc, secureboot pryc, s tpm laboroval atd.
Nic nepomohlo ..

Co zkusit jeste modprobe bcma? Pripadne jeste s tim argumentem -v
« Poslední změna: 17 Listopadu 2020, 21:16:02 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #7 kdy: 17 Listopadu 2020, 21:51:48 »
Bohuzel - prave, ze jsem to uz v minulosti na jednom ntb resil a niceho se nedopatral. Pokud jsem instaloval Xubu samostatne, tak mi wifi sla - pokud jsem mel v dualboot s W10, tak sice byla instalovana (zkousel jsem i pres terminal drivery) ale nejak znefunkcnena - nebyla na vyber zadna sit - nic. Zkousel jsem v nastaveni biosu i Win uplne vsechno, co me napadlo - fastboot pryc, secureboot pryc, s tpm laboroval atd.
Nic nepomohlo ..

Nešlo o známý problém, že pokud se widle 10 pouze hibernují a korektně nevypínají (https://www.top-password.com/blog/fully-shutdown-windows-10-instead-of-hibernating-it/), tak jsou schopny blokovat síťový adaptér?

Nejde o něj i tady, přestože to jsou 8.1?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #8 kdy: 17 Listopadu 2020, 23:09:09 »
Z tohojsem vychazel a vsemi nastavenimi ve Win toto vyloucil - bezvysledne.
Leda by Win tech nastavenich uplne nedbal - nebylo by to zadne prekvapeni.
Momentalne jsem treba u dvou ruznych ntb a dvou ruznych verzi Win resil, ze pres nastaveni hibernovat po zavreni vika vubec nereagoval, zatimco pri nakliknuti hibernace v normalu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #9 kdy: 19 Listopadu 2020, 20:47:50 »
Děkuji všem za pomoc, zkusím tedy ještě v live tu wifi jestli se chytne. Návody snad najdu. Pěkný večer.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #10 kdy: 19 Listopadu 2020, 21:21:02 »
Právě, že po instalaci Win pak nenaběhla ani z live. Asi by se musel disk odpojit a FW resetovat do továrního stavu. A nevím, jestli sw reset pomůže - zkus každopádně - jistější je hw reset - jenže to vyžaduje rozebrat ntb a tam určitě nebude jumper a ani nejspíše kontaktní plošky pro to a tak odpojit hlavní i malou placatou baterku na několik minut.
Poslední možnost a možná nejlepší je vyměnit wifikartu za jinou, která jede v Ubu out of box a tam už žádný takový problém nebude.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #11 kdy: 20 Listopadu 2020, 00:21:10 »
Prípadne pokukaj čo je nastavené v rozšírených možnostaich drivera wifi karty vo Windows. Karta môže byť v hibernačnom režme prepnutá do WakeOnWLAN režimu. To je špeciálny režim, ktorý čaká na určitú sekvenciu dát v pakete a dá z toho dostať jedine prechodom na normálny režim z hibernácie, alebo resetom. V prípade dualbootu je možné, že ten režim môže zrušiť len driver, ktorý ten režim aktivoval, alebo na Linuxe ten režim nie je zapnutý, prípadne v driveri chýba podpora WakeOnWLAN.
« Poslední změna: 20 Listopadu 2020, 00:29:03 od West »

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #12 kdy: 21 Listopadu 2020, 10:59:19 »
Hezký den, děkuji  pěkně všem za odpovědi. Vyhledám si jak na to ve WIndows  WakeOnWLAN . 
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #13 kdy: 25 Listopadu 2020, 14:12:30 »
Pěkný den, tak ani ťuk  :-\ žádná reakce. Na druhé straně když je to v duálu s Win 8.1 je asi blbost se zbavovat když jsou originální aby to šlo. Nešla ta wifina ani přes live. Málem letěl s okna nebýt toho že je slušně zachovalý.  Tak pokud máte nápady či zkušenosti ráda si je vyzkouším.  Případně koupit jinou wifi, ale to bych se nejdříve s Vámi poradila. Děkuji
« Poslední změna: 25 Listopadu 2020, 14:44:55 od kočkopejsek »
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #14 kdy: 25 Listopadu 2020, 20:15:30 »
Tohle teda asi nepomůže - z toho vycházel Tibor.
https://suryanshpradhan.wordpress.com/2020/01/17/how-to-fix-broadcom-bcm43142-wifi-not-working-on-ubuntu-18-04-3-lts/
Tak asi koupit fakt jinou - potřebuješ kombo s BT a nejspíš half velikost
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #15 kdy: 28 Listopadu 2020, 12:38:21 »
Pěkný den, děkuji všem za pomoc. Asi si pořídím tuto usb wifi Tenda W311MI . Má fungovat i na Linuxu. Tak uvidím.  Nebo doporučíte jiný model? 
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #16 kdy: 28 Listopadu 2020, 12:59:08 »
No - nemyslel jsem nějaký USB kolík - i když je to taky řešení, byť ne elegantní, ale kartu, která je v ntb vyměnit za jinou. Hledáš kombo BT a Wifi miniPCIe half (poloviční délka). Něco takového, ale zjisti si předem, zda to má podporu v Linuxu přímou (Out Of Box) - ideálně Intel, něco na Atheros, něco na Realtek či Ralink - ty většinou chodí hned, nebo se to aspoň dá nějak rozumě rozchodit:
https://www.sbazar.cz/pxa.cz/detail/94372147-mt7630e-80211bgn-wi-fi-bt-40-mini-pci-e-karta
To se dělá tak, že do google zadáš model karty a slovo "Ubuntu" - v tomto případě by to bylo něco jako:
"wifi MT7630E ubuntu" popř."model karty support in ubuntu" " ... suport linux mint" apod ...

Taky jsem v minulosti viděl nějaký seznam podporovaného HW na Ubuntu, ale teď ho nemůžu najít ...

Jestli nevyužiješ BT, tak stačí sólo wifi a to seženeš snadněji. Také se můžeš podívat po nových výrobcích, ale to už je investice o několik stovek větší.

K tomu  Broadcomu mě ještě napadlo, zda se nejedná o to, že EFI prostě zablokuje načtení nepodepsaných ovladačů - možná by se to ještě dořešilo, kdyby tu někdo věděl, jak tohle v Ubuntu obejít - tuším, že se tu kdysi někdo zmiňoval o nějakém bootparametru, který to řeší ...
« Poslední změna: 28 Listopadu 2020, 13:34:29 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #17 kdy: 28 Listopadu 2020, 15:39:02 »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #18 kdy: 28 Listopadu 2020, 20:10:56 »
Tohle je na jistotu - funguje v 18.04 OOB ...
https://pc.bazos.cz/inzerat/128673790/intel-wireless-wifi-n-7260-mini-pcie.php

Dobrý večer, děkuji pěkně za odkaz. Hloupý teoretický dotaz, kdybych se vzdala Windows asi by problém nezmizel  :-\ ?
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #19 kdy: 28 Listopadu 2020, 20:43:09 »
Můžeš zkusit ve win zrušit fofrstart, vypnout, odpojit ten disk s Win - pokud to půjde, provést všechny ty úkony nastavení FW - tedy vymazat TPM, vypnout TPM, vymazat secureboot záznamy, všechny další možné záznamy - popř. udělat tovární reset FW a jestliže to ntb podporuje tak přepnout na Legacy/CSM. Pak najet Live a zkus přes dodatečné ovladače nainstalovat popř. v terminále:
Kód: [Vybrat]
sudo apt update
sudo apt install bcmwl-kernel-source
Možná bude třeba nastavit v "software a aktualizece" v "ostatní zdroje" všechny čtverečky kde je tvoje instalačka - začíná to vždy "cdrom:"


Pokud by to šlo - tak můžeš zkusit dualboot v Legacy - v případě SSD to není tak strašné ani s Win10. Nicméně ta karta nemá v Linuxu moc dobrý výkon, pokud máš router někde za zdí, tak to bude dost uškrcený  - jestli ještě ten chlapík má tu kartu, tak ji kup.
« Poslední změna: 28 Listopadu 2020, 20:52:15 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #20 kdy: 01 Prosince 2020, 11:08:33 »
Pěkný den,velmi děkuji  Ventero. Tu wifi mě vymění kamarád, zkoušela jsem to sama. U jiného notebooku by to asi šlo. Ale Asus X553M  má baterii pod  víkem mají to zvláštně zpracované tak jsem do toho raději více nezasahovala. Windows ať jsou to již starší osmičky si ponechám. Pro někoho to může vyznít strašně že si je uchovávám.  Ale jsou originální které byli při koupi notebooku. 
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #21 kdy: 01 Prosince 2020, 13:31:50 »
Tam, kde je originál Osmiček, tak tam měním na Sedmi, když jsou k dispozici drivery ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #22 kdy: 02 Prosince 2020, 19:07:25 »
Windows ať jsou to již starší osmičky si ponechám. Pro někoho to může vyznít strašně že si je uchovávám.  Ale jsou originální které byli při koupi notebooku.

Můžeš je legálně aktualizovat na 10, což je rozumnější, protože notebook, který byl dodaný s osmičkama běhá s desítkama lépe a osmičky už snad ani nejsou podporované. Windows 10 se ti po instalaci a připojení k internetu aktivují automaticky (klíč se uloží do UEFI a pokud máš náhodou ještě BIOS, tak stejně je to i na serverech Microsoftu). A je možné, že tahle možnost bude fungovat navždy, ale taky je možné, že ta možnost povýšení zadarmo prostě jednou zanikne a byla by škoda přijít o legální a hlavně aktuální OS.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #23 kdy: 02 Prosince 2020, 21:39:27 »
Prosim nepostovat nepravdiva tvrzeni. W10 je mnohem narocnejsi, pomalejsi a nektere slabsi ntb, kde jakstaks bezel W8, temer paralyzuje. V osmach uz se prave objevil ten neduh sluzeb zasekavajicich hdd a dodnes ho mrkvosroti nevyresili - naopak je to cimdal horsi.
Pokud je notas silnejsi, tak si tu licenci mozna zajistit - hodit se to muze. Popr. na nektere hry. Jinak neni duvod.
Pokud potrebuji na nejakou specifickou aplikaci Win, tak mam vsude W7 s Avastem, ktere jeste celkem behaj, to i na slabsich strojich a lepe vypadaji a lepe se konfiguruji. Jako hlavni Linux na internetove operace a beznou praci. Rizikove operace provadim v docasnem sezeni bez prav nebo v livku - tim mam vyresenou bezpecnost.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Asus X553M wifi
« Odpověď #24 kdy: 03 Prosince 2020, 01:31:12 »
Na tom není nic nepravdivého. Windows 10 je mnohem méně náročný než Windows 7 na stejném starém HW (ověřeno na HP 650 s Pentiem B980, Lenovo ThinkPad X220, Lenovo ThinkPad T430 (všechny tři s 8 GB RAM a SSD) a jakýsi Asus s Celeronem, 4 GB RAM a HDD, ten po vymazání Windows 7 a nainstalování Windows 10 přímo zázračně ožil).
Jaký neduh zasekávající HDD máš na mysli? Nejspíš jsem se s ním nesetkala, protože fakt nevím, co máš na mysli.

Důvod samozřejmě je, protože už teď je software, který na Windows 7 nefunguje a Windows 10 mají menší systémové nároky, takže se jednoznačně vyplatí přejít, i se slabým HW (samozřejmě fakt nemám na mysli nějaké jednojádro s 2 GB RAM, to snad ani už nikdo nepoužívá).

S Avastem? Aha, tak asi chápu, proč tvrdíš, že Windows je pomalý a zasekává počítač. Za to ale nemůže Windows, ale ten Avast. Stačí si nechat Defender, není špatný a případně free Comodo včetně firewallu. Co se týče vzhledu, je to subjektivní, ale když porovnám Windows 7 a Windows 10, tak desítky jsou prostě hezčí, sedmičky jsou ošklivé a nepřehledné, naštěstí jsem je viděla jen párkrát. Nejhorší je, že vypadají jinak. Zlatý macOS, který od 10.0 do 11.0 vypadá prakticky stejně a základ ovládání je stejný, akorát přibývají funkce a z 3D se přes flat zase pomalu vrací ke 3D, ale základ je prostě už bezmála dvacet let stejný a to je to, co mi dokonale vyhovuje.

Co jsou rizikové operace? Asi nejsem dost geek, ale já na počítači žádné rizikové operace nedělám. A pro své soukromí mám zaplacenou kvalitní VPN + AdGuard (škoda, že stále není pro Linux, ale možná se taky konečně dočkáme, protože doplněk pro browser aplikaci konkurovat nedokáže, i když je jednoznačně lepší než různé AdBlock, Ublock a podobně).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.