Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kernel panic po aktualizaci  (Přečteno 3701 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Kernel panic po aktualizaci
« kdy: 20 Ledna 2021, 21:31:24 »
Po dnešní aktualizaci (bez jádra, ani ovladače grafiky nebyly nové, jen software) nejde PC spustit, po chvíli se objeví kernel panic, bez jakéhokoliv kódu. Vybrání staršího jádra nepomůže a k Time Shift se nemůžu dostat. Nějaká rada jak to rozběhnout nebo bude snazší prostě formát a instalovat načisto? Děkuji.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2021, 07:39:14 »
Vravis, že staršie jadro nepomaha - znamena to, ze tiez hadze kernel panic, alebo ma iny problem? Da sa ti nabootovat Live Session z flashky? Naposledy ked som mal kernel panic bez rozumneho vysvetlenia to sposobovala hw chyba (odisla mi doska).
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2021, 11:25:26 »
Starší jádro neháže nic, jen to prostě v nějaké části startu zatuhne a už to nic neudělá. Live funguje bez problémů a Windows 10 na jiném disku také, ostatně včera večer jsem na tom PC odehrála asi 5.5 hodiny Cyberpunku bez nejmenšího problému, takže HW je v pořádku. A i ten linuxový disk je v pořádku. Tady je problém v nějaké aktualizaci, ale Bůhví jaké, neprohlížím seznam aktualizací, když něco přijde, tak to prostě nainstaluju.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #3 kdy: 22 Ledna 2021, 18:54:33 »
1. Nabootuj live.
2. Nainstaluj do něj Timeshift a spusť ho.
3. Obnov libovolný snapshot, ukonči Timeshift a restartuj
Hotovo, systém zase běží.... ;)

Až systém poběží, je třeba zjistit, co konkrétně se instalovalo (z dpkg logu) a určit "viníka". Třebas tím, že nabízené aktualizace budeš instalovat po jedné (Synaptic). Až bude "viník" určen, tak příslušný balík uzamčít. Tipuji nějaký linux-firmware..
Pokud totiž "viníka" nenajdeš, bude se situace opakovat.

P.S. Je sice hezké vytvářet si snapshoty, ale co je ti to platné, když je v případě potřeby neumíš obnovit... :-\
« Poslední změna: 22 Ledna 2021, 19:23:58 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #4 kdy: 22 Ledna 2021, 22:30:14 »
Děkuji, snad se mi to podaří.

S PS plně souhlasím... Jenže ono tak nějak nebylo kde zjistit, jak snapshot obnovit, když systém nenabíhá...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #5 kdy: 22 Ledna 2021, 23:11:48 »
Jenže ono tak nějak nebylo kde zjistit, jak snapshot obnovit, když systém nenabíhá...

Je to "překvapivě" :o v manuálu k Timeshiftu.
A že to vím, nevzniklo záhadným osvícením mé mysli, ale zkrátka jsem si to tam našel - je to totiž dosti důležité, bylo to první o co jsem se zajímal.... :)

" An offline restore is when you restore a system other than the one that you are currently running. If you have a multi-boot setup, then you can boot into one installed OS and then restore another OS that may be installed on another disk. You can also boot from a Linux Live CD or USB, install Timeshift and then restore the installed system. An offline restore using a Live CD/USB may be required if your installed system is not bootable."

« Poslední změna: 22 Ledna 2021, 23:41:16 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #6 kdy: 23 Ledna 2021, 11:47:05 »
Já počítače používám, nestuduju manuály, na to nemám čas ani chuť. Když jsem třeba před lety nastavovala poprvé Time Machine, tak tam bylo ve dvou větách shrnuto, jak to funguje a ono to bohatě stačí. Dnes už ani ty dvě věty nejsou přítomny a neexistuje člověk, který by měl Mac a nevěděl, jak používat Time Machine a jak z ní obnovit data nebo celý operační systém. Prostě je potřeba to dělat jednoduše, pro normální lidi a ne pro geeky.

Time Shift, aby to mělo smysl, by měl být přímo v grubu. Kdo má doma samotný flashdisk na live pro případ havárie? Většina lidí co znám mají pouze jeden, na kterém mají svá data. Optickou mechaniku nemá už skoro nikdo kromě jednoho kamaráda, který si na blu-ray zálohoval, tak aby se dostal k záloze. Takže jak by mohli vytvořit live, když nemají na co? Já sice mám flashdisků víc, ale to je spíš výjimka.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #7 kdy: 23 Ledna 2021, 18:50:59 »
1. Argument s flashdiskem je (v. r. 2021) úsměvný :) Navíc existují aplikace které dokážou udělat bootflešku z libovolné flešky (nemusí být prázdná, stačí trocha volného místa na ní) bez nutnosti formátu.
2. Ve Windows je způsob obnovy nebootujícího systému naprosto stejný - nabootovat instalačku a z ní provést obnovu (bod obnovy, záloha .vhd)
3. Veškerý zálohovací SW třetích stran (Acronis, Aomei, Macrium, Easeus.....) funguje stejně - umožňuje vytvoření tzv. záchranného média pomocí kterého lze obnovit unbootable OS.
4. Pokud někdo nečte (nemá čas, nechce se mu) manuály k čemukoli, je to jeho věc - pak se nesmí divit, že danou věc není schopen používat.

To já si zase manuál vždy s chutí přečtu (než to apriori odmítat a pak tápat...) - ještě jsem toho nikdy nelitoval, vždy se tam většinou dozvím, co by mě samotného nenapadlo.... ;)
« Poslední změna: 23 Ledna 2021, 19:05:07 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #8 kdy: 23 Ledna 2021, 19:18:11 »
1. proč? I když vlastně asi máš pravdu, v době cloudů a internetu všude je flashdisk poněkud přežitek 😊

2. není. Nedávno jsem opravovala nebootující Windows (mojí vinou) a instalační disk jsem nepotřebovala, ono mi to po dvou neúspěšných startech samo nabídlo menu, kde jsem si vybrala co jsem potřebovala a po chvíli to zase normálně běželo. Už chybí jen možnost instalace z internetu (jako má  ) a bude to zase o kousek k dokonalosti blíž.

3. to je sice pravda, ale já jsem psala o něčem jiném. Každopádně Time Shift si (neúspěšně) hraje na Time Machine a k funkčnosti Time Machine mu něco chybí, třeba ta funkčnost... Navíc funguje normálně pouze na btrfs a něco jako externí disk nebo NAS a přírůstkové zálohy mu nic neříkaji... A nic jako Acronis pro Linux není, že by se z běžícího systému udělala přírůstková záloha a v případě potíží se v boot menu vybrala možnost obnovy (přesně takhle mi totiž Acronis funguje, mám prostě v boot menu možnost spustit Acronis Recovery a je to bezva věc. A pro případ úmrtí disku mám teda vytvořený i flashdisk, přes Ventoy, což funguje taky skvěle, ale jak říkám, pro Linux nic takového Bohužel není).

4. neznám nikoho z normálních uživatelů počítačů (a opravdu nemám na mysli geeky ani IT profesionály), kteří by četli manuály. Každý počítač prostě jen používá. Ale fakt je ten, že v mém okolí používá cca 45% Mac a 55% Windows a já jsem ta divná, kdo má na PC ještě Linux. Mamka dostala s novým MBA jako dárek knížku "První kroky s Macem" a za více než tři roky, co ten MBA má, ji neotevřela. A zvládá všechno co potřebuje zatímco dříve, když měla Windows a pak chvíli Linux, tak každou chvíli volala, že jí něco nefunguje. Ostatně právě Linux ji přesvědčil k tomu, co udělala, prostě řekla, že pokud to nebude fungovat, tak žádný počítač nechce, tak dostala MBA a jak říkám, přes tři roky je klid. Naposledy mi volala, proč jí svítí jednička na Nastavení a bylo to po aktualizaci na Big Sur (kterou zvládla sama a ani nevěděla, že jí přišla nová verze, jen že to chtělo restart a změnily se ikonky) a je to doporučení na zapnutí dvoufaktoru. Já jsem se i přes blokování ze strany místního retardovaného vesnického poskytovatele připojení vzdáleně připojila, zjistila o co jde a od té doby je zase klid.

Spíš přemýšlím, jestli vůbec má smysl se snažit naučit používat Linux, když tu mám dokonale funkční  a skoro dokonale funkční herní PC s Windows, kde po pár zásazích (jako třeba vypnutí automatických aktualizací a nastavení pouze ruční instalace tehdy, kdy já uznám za vhodné) také všechno funguje na 100%. Akorát že tu mám vlastně zbytečný disk, který byl původně určený pro Linux a pokud na něm nebude, tak je k ničemu.Možná zkusím nějakou víc profi distribuci, OpenSUSE nebo Fedoru, tam snad takové věci jako rozbití systému po aktualizaci pár aplikací nehrozí... Přeci jen je to free verze placených distribucí a tam si to snad nemůžou dovolit...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #9 kdy: 23 Ledna 2021, 19:49:25 »
Ad 2.) Takto to ale funguje pouze někdy a v případě "mírného poškození". V případě většího to zpravidla selže....

Ad 3.) Timeshift samozřejmě funguje i na EXT2,3,4 (zase to nečtení manuálu  :-\).
Zálohu je možno ukládat kdekoli, i na ext. disk nebo síť (podmínkou je linuxový FS). A záloha rsync je už z principu vždy přírůstková (ukládají se pouze změny, co je stejné se hardlinkuje).

Rovněž Acronis umí odjakživa i EXT2,3,4 vč. přírůstkových záloh (zase to nečtení manuálu  :-\). Samozřejmě pouze z boot media. A umí ukládat na NTFS).
« Poslední změna: 23 Ledna 2021, 20:07:37 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #10 kdy: 23 Ledna 2021, 20:10:04 »
Dobře, ale neumí ty snapshoty jako na btrfs. Rsync mi po pěti cyklech udělal z 17 GB skoro 150 GB, takže buď jsem to špatně nastavila (což si nemyslím, protože nebylo prakticky co nastavovat) nebo tam je nějaká chyba. Záloha proběhla na Synology NAS připojený přes smb. Btrfs mi to vůbec nenabídlo.

Acronis je možné nainstalovat do Linuxu, nastavit pravidelné zálohování všech oddílů a zapomenout na něj? V Linuxu používám jen btrfs a naučila jsem se nemít samotný /home, protože v první řadě důležité dokumenty mám na cloudu (který ale v Linuxu stejně nefunguje, takže tam je pouze přístup přes web), fotky mi v Linuxu nefungují vůbec (ale to ani ve Windows a příliš mě to netrápí) a zbytek dat je na Synology, takže není o co přijít. Ono mi jde vlastně jen o to mít zálohu plně funkčního a nastaveného systému (není nic otravnějšího, než všechno nastavovat po čisté instalaci), která se optimálně každou hodinu (Time Machine) nebo přinejhorším tak, jak si to nastavím (jednou týdně - Windows Acronis) automaticky aktualizuje a mám k ní jednoduchý přístup (a není nutné mít připojený sdílený disk v celém systému, stačí aby na něj měl přístup zálohovací program) a v případě problémů mám možnost obnovit systém do posledního zaznamenaného funkčního stavu (samozřejmě že bych chtěla plnohodnotnou Time Machine, ostatně to by chtěl asi každý, kdo to zná a kromě  používá i něco jiného, ale když není, tak alespoň co nejlépe funkční náhražku). Existuje něco takového?

Jinak ten postup s live, instalací Time Shift a obnovením nezabral. Resp. obnovilo se to, ale stejně systém nenaběhne, je možné, že se při kernel panic a následném tvrdém restartu mohla poškodit struktura disku? Fsck na připojeném disku mi žádné chyby nenašly.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #11 kdy: 23 Ledna 2021, 20:55:09 »
BTRFS snapshoty jsou (z principu) možné pouze na tom samém (BTRFS) oddíle. A naopak, na ne BTRFS oddílech nejsou tyto snapshoty možné (ani BTRFS snapshot není možné uložit jinde než na ten samý oddíl) - myslím, že nedá příliš úsilí to pochopit...

A ano, pokud se poruší struktura FS nebo je nějaký problém s diskem (třeba sektory zrovna v té BTRFS oblasti - ostatní OS mohou fungovat bez závad), pak obnova snapshotu nepomůže (zkusilas jich více?).
Pokus o opravu (fsck) nabořeného BTRFS filesystému s mnoha snapshoty většinou dopadne nevalně...
Z tohoto důvodu se doporučuje občas udělat rsync snapshot na jiný disk (opět ten manuál...).
To je ovšem obecné pravidlo i pro jiné způsoby zálohování - mít zálohu fyzicky ještě jinde...
Zkrátka to chtělo udělat si snapshot (rsync) na NAS/ext. disk - ten by nyní stačilo obnovit.

Kromě rsync je další plně funkční/spolehlivá záloha pomocí TAR (oba způsoby fungují na bázi souborů).
K použití stačí Terminál - není třeba žádná "obalující" GUI aplikace.
Kód: [Vybrat]
sudo tar -cvpzf /cesta/k/uložení/system-backup.tar.gz --one-file-system /
Další je osvědčená Clonezilla (pouze offline zálohy). Cíl může být i NTFS.

Acronis - jedině z boot media (je linux based).

Jinak právě že u Timeshift rsync (na rozdíl od btrfs) snapshotů je co nastavovat (exclude) - pokud nic nevyloučíš, nelze se divit obrovské velikosti zálohy (ano, kdo nečte manuál, nechá defaultní nastavení kde se zálohuje vše včetně celého /home a dalších zbytečností /proc /dev /run /snap atd...)

Zkrátka nečíst manuály se nevyplácí - tak to prostě je.... ;)
« Poslední změna: 23 Ledna 2021, 21:56:49 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #12 kdy: 23 Ledna 2021, 23:57:48 »
K Acronisu podotkunutí:
- s EXT oddíly umí rozumě pracovat teprve 2 roky a nikoliv odjakživa
- linux-based nejspíše bude - lze ho spustit z grubu přímo, ale ten zavaděč toho bootmedia je mi záhadou - ani po mnoha pokusech a kombinacích se mi ho nepodařilo z grubu řetězit

Jinak se v rámci celé té diskuze musím tu přiklonit na jednu stranu a tam zase na druhou ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #13 kdy: 24 Ledna 2021, 13:47:06 »
Chápu, takže vlastně je to k ničemu, jen taková parodie na skutečné zálohování. A jak jsem psala, rsync mi po pěti zálohách zněkolikanásobil velikost oné zálohy a nikde jsem nenašla možnost (jinde naprosto standardní), že po zaplnění nějakého množství místa nebo po nějaké době se staré zálohy odmažou.

Problém s diskem není a ani se strukturou FS. A jestli se nedá použít fsck, tak jaký jiný způsob ověření a opravy v Linuxu je? Ve Windows je to chkdsk, macOS má Diskovou Utilitu a tam ikonku "Záchrana" (mimochodem postavené na fsck, masochisti můžou použít terminál, normální lidé jednou kliknou myší). Takže když není možné opravit poškozený btrfs, proč vůbec takový šunt existuje? K poškození fs může dojít z milionu důvodů a vůbec to nemusí být kvůli násilnému vypnutí. A kolik lidí třeba používá UPS (v Linuxu asi skoro nikdo, když ani oficiálně podporované APC nejde jednoduše nastavit).

Nesmysl, zálohu mít na několika místech? Budiž, s tím se dá souhlasit, ale není to nutné, protože záloha už z principu nemůže selhat, je to natolik kvalitní řešení, že prostě neselže. A pokud ano, tak jedině kvůli selhání místa, kam se zálohuje (možná i proto je v macOS lokální Time Machine a k tomu klasická Time Machine na externí disk, NAS atd). Jenže tohle uživatel nepotřebuje vědět a opět opakuji, uživatel nebude číst manuály, které nepotřebuje. Zálohování už z principu musí být naprosto blbuvzdorné, což Bohužel o žádném linuxovém neplatí. Time Shift zjevně není zálohování a ostatní možnosti nikdo normální řešit nebude, protože to znamená, že na to uživatel musí myslet a to není řešení. Prostě zálohování funguje automaticky podle předem zadaných parametrů, uživatel o něm ani neví a vzpomene si na něj tehdy, když to potřebuje a v ten moment prostě při startu stiskne CMD+R (v tom optimálním případě) nebo v tom horším a méně pohodlném najde flashdisk, zavede recovery z něj a obnoví poslední automaticky vytvořenou zálohu. Nějaké offline bootování kvůli vytvoření zálohy nebo dokonce kopírování příkazu do terminálu (nikdo normální si ten příkaz nebude pamatovat a už vůbec ne pravidelně provádět) je naprosto nepřijatelné. Jak jsem řekla už několikrát, záloha funguje automaticky v běžícím systému podle předem zadaných parametrů.

Clonezilla je tak dokonale ověřená, že nefunguje automaticky v běžícím systému a navíc když jsem jí jednou použila, tak záloha nešla obnovit. Fakt kvalitní prográmek...

Jedině z boot media? Nepřijatelné, jak říkám, jedině automaticky z běžícího systému podle předem zadaných parametrů, uživatel na takové věci prostě už z principu nemá myslet. Buď si to nastaví sám během/krátce po instalaci nebo mu to nastaví jeho správce. Ale uživatel prostě nebude řešit ruční zálohování.

Mýlíš se, číst manuály je zbytečnost, za uživatele totiž myslí programátor. Jak to, že ve skutečných zálohovacích aplikacích, ať už těch zabudovaných do systému (Time Machine) nebo placených (Acronis) to funguje správně a ve free napodobeninách typu Clonezilla, Time Shift a podobných hračkách to nefunguje? Proč? Pochop prosímtě, že uživatelů tvého typu moc není, většina není ani mého typu, většina prostě počítač jen používá, těch pár věcí, které umí nebo potřebuje. Co většina lidí dělá na počítači? Brouzdá na internetu v prohlížeči, který jim buď dodá operační systém resp. jeho výrobce nebo člověk, který jim to nainstaluje (tedy Edge/Safari v prvním případě) případně mají nějakou povědomost, že existuje Chrome a třeba si ho i dokážou nainstalovat sami. Dále používají e-mail, často ve webovém rozhraní a to buď seznam.cz nebo gmail.com, ti pokročilejší použijí Mail.app/Pošta. A co dál? Přehrají si video, pustí hudbu (ani nevím co je vlastně výchozí ve Windows, na Macu je na to Hudba a...no, vlastně nevím co je výchozí video přehrávač, já používám už hodně let IINA, spousta lidí používá VLC). A co dál? Prohlížení fotek? Nahrávání fotek z telefonu? Vytváření a editace dokumentů/tabulek v MS Office/iWorks? No, spíš asi ten MS Office, protože ho znají a iWorks používá vlastní formát a export je složitý (musí se třikrát kliknout myší). Prostě normálnímu uživateli, kteří tvoří...nevím...95-98% uživatelů počítačů? to někdo nastaví nebo zvládnou průvodce nastavením po vybalení z krabice a tím končí, nebudou se zatěžovat něčím, co "nepotřebují".
Nebo mi schválně řekni juwa2, kolik znáš uživatelů počítačů tvého typu a kolik těch ostatních? A chápu, že tvého typu jich bude dost, protože člověk se druží se svými. Co třeba tvoji rodiče? Umí to, co ty říkáš, že je potřeba umět? Nebo to děláš za ně?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #14 kdy: 24 Ledna 2021, 14:34:37 »
No jo Abby - ale tací - ta hromada běžných brouzdačů a pouštěčů zase v podstatě nepotřebují tu zálohu. Naučíš je dávat fotky, úř. listiny a recepty od Babici vedle na disk nebo aspoň na D-čko nebo F-ko a když si to zavirujou, nebo častěji jim to zboří aktualizace (tady už se Ubu začíná taky vyrovnávat s Windows) tak jim to jenom přeinstaluješ a je vyřešeno :D

I když i to je dnes mnohdy těžký úkol, jak jsou děti kapitalismu čímdál vypatlanější ..  :'(

.. a Ty by jsi je v tom ještě podporovala - že se nestydíš ..  >:(
« Poslední změna: 24 Ledna 2021, 14:45:27 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #15 kdy: 24 Ledna 2021, 15:02:43 »
Já nikoho nepodporuju. Proč myslíš, že se rozšířil Android a iOS? Protože ho zvládne ovládat kdekdo a není pro to nutné mít matfyz ani studovat žádné manuály. Proč lidi, kteří mají Mac nic neřeší a prostě 8 let používají MacBook a pak ho jen vymění za nový a během chvíle tam mají původní data? Protože Apple pochopil, že co nejjednodušší ovládání je to, co lidi chtějí. Proč se Linux nedokáže rozšířit i přesto, že jde o kvalitní, robustní a v případě KDE i hezký systém? Protože nikdo nebude řešit nějaký hloupý terminál a nebude studovat žádné manuály, prostě chce jen instalovat. Když zapneš nový Mac, tak ti naskočí průvodce, kde párkrát klikneš na "Další", odsouhlasíš podmínky, po restartu se přihlásíš k síti, zadáš své Apple ID, chvíli počkáš a máš hotovo, za chvíli jsi na ploše. Pokud přecházíš ze staršího Macu, tak hned na začátku v tom průvodci zadáš cestu a přihlašovací údaje ke své Time Machine záloze a během krátké (nebo i dlouhé, záleží na množství dat a rychlosti sítě) chvíle máš na novém Macu "starý Mac", software, nastavení, dokumenty, prostě úplně všechno a ty po pauze na caffe pokračuješ tam, kde jsi skončil. Takhle si já představuju správný počítač a správný operační systém. Windows nainstaluješ z flashdisku (případně když máš značkový notebook nebo desktop, tak tě opět provede průvodce), ale přesto tě ve standardním případě provede instalací a nastavením aniž bys řešil jak rozdělit disk nebo jaký použít formát disku. Prostě tyhle "blbosti" nikdo neřeší a nechce řešit. A kdo chce, tak má možnost.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #16 kdy: 24 Ledna 2021, 17:19:09 »
Nenapíšu co si myslím, ale co je jisté: Je to proto, že marketéři a korporátníci smýšlejí podobně jako Ty a podpořili masy v jejich stupiditě místo v rozvoji.
A proto třeba u Windows jsou dneska strašné desítky na místo téměř dokonalých sedmiček, Téměř dokonalý Symbian vymizel a každý nový Android je čímdál větší prasárna.
Jediný co s Tebou souhlasím je ten Mac, ale mě se v něm tak blbě pracovalo, větší konfigurovatelnost tam snad ani nebyla možná a osobně preferuji, když si dělám věci ručně a mám nad nimi kontrolu a pak mi nevadí se o to starat - to je právě ta zodpovědnost.
A ještě mi vadí, když mě šmírujou a používají moje data k podporování zločineckých syndikátů a korpofašistických režimů ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #17 kdy: 24 Ledna 2021, 17:58:25 »
Možná máš pravdu, ale takových jako ty a juwa2 moc není, většina je jako já resp. jako to co jsem popsala. Jiná věc je, že lidé degradují, o tom žádná, ale to není kvůli počítačům.
Sedmičky posoudit nedokážu, v životě jsem je neviděla, první Windows, které jsem viděla, byly ve škole 98 a to byla jedna velká hrůza, první Windows, které jsem měla, byly 8.1 a pak 10 a když to srovnám, tak 10 jsou lepší než 8.1, hlavně dostat se v 8.1 k aplikacím byla dost hrůza, nabídka Start přes celou obrazovku, nepřehledné, prostě děs. To desítky jsou oproti tomu dokonalost sama (to byla ironie kdybys to nepoznal 😂 ). Každopádně poslední tři verze už s desítkama nemám problém ani co se týče aktualizací, na herním PC jsem nainstalovala 1909, přešla na 2004 a nakonec na 20H2 (nebo jak ty verze jsou, to je něco tak zmateného...). Ale funguje to a dokonce mi to ani nic nerozbilo a dokonce ani přiřazení k programům mi to nezměnilo. Takže to je jednoznačný posun k lepšímu.
To je subjektivní, já na Macu vyrostla a lepší systém s lepší a hlavně jednodušší konfigurovatelností neznám. Spousta věcí mi jinde chybí a ani v Linuxu nejdou doplnit, i když Linux prý umí cokoliv.
S poslední větou souhlasím na 100% a řeším teď, jak přestat používat Chrome a začít používat jiný browser (Safari) a ve Windows + Linuxu ani nevím, ale prostě něco jiného. Problém je, že mám Chrome tak vyladěný k dokonalosti, že přejít je velmi těžké až nemožné. Spousta funkcí získaných doplňky chybí, v první řadě Speed Dial (používám Group Speed Dial, dokonce jsem ho přeložila a dále překládám do češtiny) a jsou i další věci. Ale Safari dbá na bezpečnost, jako první začali blokovat cookies třetích stran, jako první zařízli Flash Player a nebylo ho možné rozběhnout ani když člověk chtěl, blokuje různé trackery, znemožňuje vytvořit "digitální podpis" nebo jako tomu říkají, prostě takový ten otisk, kdy podle něj dokáží služby určit že jsi to ty i když jsi na jiném počítači, jiné IP a tak. Prostě samé dobré věci proti šmírování. A běží v sandboxu, takže potenciální breberky se nedostanou do systému. Chrome sice (stejně jako všechno) běží taky v sandboxu, ale není to tak dokonalé. Ale holt asi budu muset oželet Speed Dial a dám přednost soukromí na úkor pohodlí. Horší bude, co používat ve Windows a Linuxu a jak do toho dostat záložky resp. oblíbené (ach jo, prostě bookmarky). Nějaká rada na kvalitní a bezpečný prohlížeč pro Windows a Linux s možností synchronizovat bookmarky s iCloudem resp. Safari? Oficiální verze podporuje pouze Chrome, Firefox a Edge. A nevím, jestli třeba v Brave je možné použít rozšíření z Chrome - jde to? A byl by Brave vůbec dobrá volba?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #18 kdy: 24 Ledna 2021, 18:39:20 »
Souhlasím - nejspíše se u toho Macu ta konfigurovatelnost zlepšila od těch dob. Zase K
koncepce iOS je pro mě taková cizí kostrbatá ..
Jenže celej Apple i Microsoft jsou stejní parchanti jako Google ...
Bohužel je pravda, že v tom Linuxu jsou mnohdy nadšení vývojáři, ale dost mimo mísu a hlavně roztříštění - kdyby si egoisticky nehráli každej na svým písečku - nebo aspoň od sebe přebírali ty funkční koncepce (což můžou neboť je vše GNU - takže jde fakt jen o ego) a nehulily tolik jointů, jak říkal náš lektor IT na jednom kurzu, tak mohl být Linux někde jinde.
Ale zase nesouhlasím úplně s tím zálohováním. Jak chceš z nefunkčního systému udělat obnovu? Je tam prostě třeba min. nějaký vlastní subsystém, jako má Acronis apod. A co se týče přirůstkovky, tak tam je v TimeShift buď bug, že nemaže původní soubor nebo je to otázka nastavení, že se uchovávají přírůstky jako celek kaskádovitě - tedy jeden, druhý, třetí .. s časovou známkou. Třeba lze nastavit i to, že se uchovají jen poslední 3 nebo tak něco, aby to nerostlo jak atomovej hřib ...
No a Rsync by měl jen doplňovat rozdíl ne? Nemám s těmi programy zkušenosti,  ale taky to bude podle mě otázka nastavení ...
Jinak já na tyhle programy celkem kašlu. Ne že by nebyly užitečné, ale u mě ta potřeba taková není. Co je fakt důležité, to dám na flashku nebo si pošlu emailem, jednou ročně udělám klasickou souborovou zálohu na extérňák, pokusy dělám na jiné instanci OS nebo v live a zbytek radši řeším reinstalem, protože mám pak zase čistej systém ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #19 kdy: 24 Ledna 2021, 19:36:20 »
Ještě tedy dodám:

Clonezilla je určena pouze pro zálohy offline disk/oddílů. Z ortodoxího hlediska je to jediné čisté řešení (zálohovat soubory které jsou zrovna používány něčím jiným není vždy naprosto spolehlivé). A je rozdíl jestli něco opravdu nefunguje, nebo to zkrátka neumět používat (třeba proto, že si nepřečteš ten manuál...)

Jinak ty ostatní zálohovací programy jsou pouze GUI nástavby nad btrfs snapshoty nebo rsync. Takže zálohovat lze pouhým příkazem (skriptem) který si může každý napsat k obrazu svému (a spouštět ho třeba cronem).
Výmluva, že něco nefunguje tam neplatí - jak si to napíšeš, tak to máš.

Timeshift samozřejmě nakládání se zálohami vyřešeno má, stačí to řádně nastavit (viz manuál).

BTRFS filesystém lze samozřejmě managovat podrobně, je ale třeba se v této problematice detailněji orientovat (man btrfs).

Jinak ano, záloha systému je důležitá. Reinstalace + instalace všech aplikací + znovunastavení všeho je zdlouhavá a nepříjemná (pokud tam někdo nemá jenom pár věcí...).

Přístup, že "já ty manuály číst nebudu a nebudu" je dětinský a je v konečném důsledku namířen proti takovémuto uživateli.
Ten je pak navždy "odsouzen" k zdlouhavým a nepříjemným reinstalacím. Ale třeba si v nich libuje/má spoustu času, takoví jedinci opravdu existují.
Nu a my ostatní si ty manuály raději přečteme a svoje systémy si zálohovat budeme (samozřejmě spolehlivě - neověřená záloha = žádná záloha). Reinstalace nás totiž vůbec nebaví.  ;)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #20 kdy: 24 Ledna 2021, 19:38:37 »
Jako je fakt, že když si vzpomenu na ne až tak vzdálené doby přechodu z PowerPC na Intel, tedy Snow Leopard (který mimochodem přinesl právě Time Machine a Mac App Store) nebo Lion (který přinesl iCloud), tak jsou to z dnešního pohledu chudí příbuzní, kde toho fakt moc nastavit nešlo. Nemám nejmenší tušení, jak to v té době vypadalo u konkurence, ale tipla bych si, že stejně, prostě vývoj jde kupředu.
iOS je jiný než Android, ale po návratu jsem si připadala v bezpečí, doma. A to jsem neměla žádné levné šunty, třeba Xperia 5 byla bratru za 15k czk (to teď můj současný iPhone byl levnější, mám SE 2020 128 GB).

Neumím posoudit Microsoft, fakt je neznám, ale mám dlouhé zkušenosti s  a fakt je ten, že jim hodně záleží na soukromí a bezpečí uživatelských dat. Koneckonců člověk platí nemalou částku. Že Google prodává data uživatelů je jasné, nic vlastně nemá co by mohl prodat jiného. Jenže Apple prodává HW, SW a služby a nemá tudíž potřebu prodávat uživatelská data. A vzhledem k tomu, že jde o nejbohatší firmu na světě, které CIA, FBI a další třípísmenné agentury nemůžou přijít na jméno, se kterou se jiné třípísmenné agentury soudí, aby dala backdoor do svých systémů a služeb, tak opravdu nemám důvod jim nevěřit. Navíc když jsem kdysi ze začátku iCloud a Apple ID zapomněla heslo a nemohla se tam dostat, tak jediná možnost, která opravdu zabrala, byla infolinka, spoustu otázek na věci, které zloděj a to ani zloděj, který by mě dokonale znal, nemůže vědět a trvalo to bezmála hodinu, než mi na e-mail, na který se mimochodem ani neptali, poslali odkaz na obnovení hesla. Prostě nemám důvod jim nevěřit. Můžeš mě považovat za naivní, ale prostě za ty roky fakt nemám důvod jim nevěřit.

Říkám to často a pořád na tom trvám. Ať vezme Linux silná komerční firma a ať vznikne Apple 2.0 a bude to fungovat. Ať klidně dělají free verzi bez záruky, ale měla by být jedna distribuce pro uživatele a jedna pro servery, nejlépe jedno GUI, k tomu 100% funkční HW (počítače, notebooky, tiskárny, tv tunery, prostě to, co se používá a ať je klidně na výběr třeba jen "deset" tiskáren, ze začátku), unifikovaný app store (nejlépe flatpak, přijde mi, že z možností dneška funguje nejlépe a hlavně sebou nenese peklo závislostí) a bude vyřešeno. A myslím si, že by to mělo úspěch konkurovat jak Applu tak Microsoftu. A kdyby se spojili se Steamem a GOGem, aby tam fungovaly hry (a to v tom smyslu, že klikneš na Download a pak klikneš na Play a prostě hraješ), tak si myslím, že je úspěch zaručený na 100%. Je spousta lidí, které se*e Windows a kteří si kvůli penězům nekoupí Apple. Proč by nemohli mít spolehlivou třetí možnost? Ale s tím egem vývojářů máš naprostou pravdu...

S tou obnovou, z nefunkčního systému nijak, to samozřejmě nejde ani na Macu, ale máš tam integrovanou recovery console případně i možnost internet recovery a z toho můžeš vyvolat nejen obnovu ze zálohy, ale i nainstalovat čistý systém (tedy za předpokladu funkčního internetu). Něco podobného má Acronis také, že při spuštění počítače se může vybrat spuštění jeho recovery a funguje to stejně jako flashdisk.

V Time Shift lze nastavit, kolik uchovat snapshotů, tedy na btrfs, ale jak jsem zjistila, tak to fakt není řešení. Už mám totiž čistou instalaci, protože vrtat se v tom a pokoušet se to obnovit je jen ztráta času.

Nevím, asi ano, ale nefungovalo mi to tak, bobtnalo to jako o život...

Tak já to mám proto, že mě fakt nebaví nastavovat čistý systém a instalovat programy a upravovat si zástupce atd. Bohužel jediná skutečná funkční možnost je ta  Time Machine, kdy si můžeš vybrat při čisté instalaci, že chceš obnovit třeba jen polovinu nainstalovaných programů (samozřejmě včetně nastavení a u většiny placených včetně aktivace) nebo všechny nebo celý disk nebo třeba jen složku Dokumenty, prostě cokoliv tě napadne. Proč to nejde jinde? Netuším, ale je to podle mě obrovská chyba.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #21 kdy: 24 Ledna 2021, 19:46:16 »
Přístup, že "já ty manuály číst nebudu a nebudu" je dětinský a je v konečném důsledku namířen proti takovémuto uživateli.
Ten je pak navždy "odsouzen" k zdlouhavým a nepříjemným reinstalacím. Ale třeba si v nich libuje/má spoustu času, takoví jedinci opravdu existují.
Nu a my ostatní si ty manuály raději přečteme a svoje systémy si zálohovat budeme (samozřejmě spolehlivě - neověřená záloha = žádná záloha). Reinstalace nás totiž vůbec nebaví.  ;)

Není, protože takový uživatel nakonec skončí u toho jablíčka a nestará se vůbec o nic (tedy pokud nepotřebuje něco, co tu není, což jsou vlastně jen hry). Proč mi Linux nevydrží ani rok ve funkčním stavu a macOS mi běží po celou dobu životnosti HW a ještě navíc každý rok přijde nová verze a já ještě ke všemu instaluju i beta verze? Jak je to možné? Vždyť já tu Time Machine použiju jen když si přinesu nový HW a jednou když mi umřel disk a v servisu mi dali nový.
Takže ano, já zálohuju, zálohuju spolehlivě a manuál jsem opravdu nečetla, ani nevím, jestli existuje, i když nejspíš existovat bude, někde 😊

Mimochodem, Windows 10 mi už taky běží asi rok a půl (od července 2019) s jedním přerušením a to byla výměna SSD za větší a rychlejší a obnovení z Acronisí zálohy. Naprosto bez problémů. A ta záloha se postupně dostala na nějakých 400 GB a na té velikosti se drží, odmazává staré věci a udržuje to aktuální stav (tedy jen jednou týdně, což do zálohy každou hodinu má daleko, ale Acronis prostě funguje jinak, vlastně dost primitivně když se to tak vezme 😊 ).

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #22 kdy: 24 Ledna 2021, 21:46:05 »
Abby: Že tě pořád baví vychvalovat Mac-a a radit Linuxovejm distribucím jak by se měly rozvíjet a kterým směrem ubírat! Když ti Mac vyhovuje tak proč chceš používat něco jiného to nechápu a asi nikdy nepochopím. Já jsem Mac nikdy neviděl, mám nějaké ty zkušenosti s Windows (začínal jsem DOSem). S Linuxem jsem začal s Mandrake ke kterému byla vynikající kniha od pana Bíbra. Je pravda že že mi docela trvalo pochopit jak tenhle odlišný systém od Win vlastně funguje. Často jsem se po nějakých problémech vracel na Win.

Od Windows 8 se mi systém tak zprotivil že jsem se rozhodl definitivně přejít na Linux a to se všemi možnými omezeními která to přináší. Proto jsem žádný dualboot neřešil a asi nikdy doma nebudu. Rád používám Wine a v nouzi kvůli nějakému laborování Virtualbox.

Nikdy bych si nepřál nějaké sjednocování Linuxových distribucí nebo dokonce jejich komercializaci a to ani za cenu nedokonalostí která ti tak moc vadí. Když budu chtít jednoduchý klikací život, neřešit koupi hardware, neřešit funkčnost případně neexistenci softwaru použiju fpp Windows 10 a linux někdy mohu zkusit ve virtuálu. To že jsem se rozhodl používat trochu komplikovanější Gnu Linux bylo dobrovolné a jsem spokojený. Proto mě nezajímá co a jak funguje případně šmíruje Microsoft. Proč když jsi tak spokojená s tím komerčním MAC-em tak na linuxovém fóru neustále hledáš mouchy a nedokonalosti Linuxu? Pokud ti žádné ze 600 distribucí nevyhovuje tak to nepoužívej. Místo třech os budeš používat pouze dva. Když nechceš číst linuxové manuály kde je vše zdokumentováno téměř dokonale tak to budeš mít vždycky těžký a spokojená nebudeš nikdy :-\

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #23 kdy: 24 Ledna 2021, 22:19:41 »
Sám sis odpověděl, že to nikdy nepochopíš, tak nemá smysl, abych ti to (opět) vysvětlovala. Už je to tu několikrát, není důvod se opakovat.

A na tvou druhou otázku odpovím vlastně stejně. Už jsem to říkala několikrát, stačí si pročíst mé příspěvky a kdybys chtěl, tak to pochopíš. Je to jen na tobě, jestli pochopíš nebo ne a jestli se ti to bude chtít hledat nebo ne.

Spokojená budu v momentě, kdy bude alespoň jedna funkční distribuce. Nechci jich 600 nefunkčních nebo polofunkčních, stačila by mi jedna 100% funkční. V ten moment budu spokojená (viz jeden nebo více příspěvků zpátky). Jestli máš čas na řešení problémů s něčím co nefunguje, budiž, já na to čas nemám, mám např. rodinu a ta má prioritu. To, že mě zajímají počítače a technika obecně neznamená, že se spokojím s nějakým nefunkčním šuntem.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kernel panic po aktualizaci
« Odpověď #24 kdy: 24 Ledna 2021, 23:28:32 »
Rozhodně souhlasím s tím, že Mac je asi nejodladěnější.
Rozhodně musím rozporovat, že Win a Andy jsou takové, že jsou pro uživatele v pohodě a nestarají se o nic. Většina lidí si ten Win neumí ani nainstalovat a Andy si 1/3 lidí neumí na novém telefonu inicializovat sami. A půlka jich pak neustále vyhledává pomoc a rady u prodejců, příbuzných v servisech apod.
Na druhou stranu znám pár důchodců, kteří běžně používají Mint (a ten zrovna mě moc nesedí a má víc bugů, než Ubuntu) a stačí jim, že jim jednou za rok člověk něco poopraví či doladí. On totiž běžný uživatel nemá takové nároky jako Ty, já a spoustu lidí na tomto fóru. U lidí s Windows je to procento a četnost prakticky stejná. Teda byla až do Win10 - tam se to zhoršilo. Ale pravda je, že i tam toho funguje víc a jednodušeji. Naštěstí dostali pakoši z MS po několika letech trochu rozumu a velké aktualizace už nebudou dvakrát do roka, ale jen jednou.
Ale drtivá většina lidí nepotřebuje 80% funkcí, co je ve win nebo v mac a stačí jim vpohodě nějaký základní linux jako Mint nebo tak něco, protože jsou to jenom facebookaři, brouzdači a pouštěči plus semtam otevřít či napsat dokument ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.