Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disku při nové instalaci  (Přečteno 4718 krát)

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Rozdělení disku při nové instalaci
« kdy: 27 Září 2021, 14:15:55 »
Ahoj,

Rád bych požádal o pomoc. Dorazí nový SSD disk (velikost 120 GB) do notebooku a starý HDD použiji jako druhý disk do CD mechaniky.

SSD disk bych rád použil na systém + aplikace + hry (většinou instalace přes Steam nebo ruční od GoG v Lutrisu). K tomu tedy asi oddíl pro SWAP (nevím zda tedy vůbec používat?).

Druhý HDD bych rád použil na zálohy (jeden oddíl o velikosti cca 100GB - zálohy v režimu RSYNC). Zbytek na data (tedy home oddíl kde budou stažené soubory, fotky, hudba, filmy, dokumenty,...).

Distribuci jsem si vybral Elementary OS.

Děkuji všem za rady jak disk rozdělit a tak. :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #1 kdy: 27 Září 2021, 14:40:56 »
Asi tě zarmoutím, ale tebou vybraný disk je tak malý (na dnešní dobu, cokoli menšího jak 500GB nemá smysl), že není co dělit.
Je ovšem možné, že je tvoje fin. situace tak bídná, že jinou možnost prostě nemáš. V tom případě jsem ochoten vypsat sbírku, myslím, že do týdne bys měl slušný disk mít (už doma). Nebo??  :)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud budeš přesto na tom disku trvat, tak:
cca 40GB system (/)
cca 4GB swapfile
zbytek /home
« Poslední změna: 27 Září 2021, 14:45:56 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #2 kdy: 27 Září 2021, 16:05:10 »
U SSD se rozhodne na swap oddil vykaslat - on se automatiicky udela swap soubor a ten je v pripade SSD vhodnejsi. Jinak jak pise Juwa a jak jsi si napsal sam u toho HDD jeden oddil na zalohy a druhy na podruzna uzivatelska data jako filmy, hudba apod.
Velikosti na HDD si urcis podle celkove velikosti a uvazeni potreby.

Nicmene, jestli bude ntb pouzivan vice, tak bych koupil aspon 240GB - ty maji obcas v akci kolem 700,- a bezne za cca 850,-

Jesti bude pouzivan velmi zhusta, tak bud koupit bezny SSD 480GB (500GB) a nebo pokud nebudes mit moc uzivatelskych dat v /home tak 240GB (256GB)MLC - pro ntb v pripade volby MLC doporucuji radu Pro od Samsung - kvuli odberu v zatezi.
Na system porad bude stacit 40 - 60GB, u te 480GB muzes treba i 80GB system) a zbytek /home.
« Poslední změna: 27 Září 2021, 17:14:27 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #3 kdy: 27 Září 2021, 16:34:47 »
120GB + dalsi HDD je v pohode, len treba na ten HDD presmerovat adresare s velkym mnozstvom dat. Ja mam takto presmerovane stahnute, obrazky, steam, kvm_disk a disky VB. Mam to ako obycajny odkaz na adresar a vsetko funguje bez problemov.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #4 kdy: 27 Září 2021, 21:17:01 »
Děkuji za názory, ale úplně jsem nedoslat odpověď v jakou jsem doufal. Otázka nezněla jaký SSD koupit, ale jak ho rozdělit podle prvního příspěvku.

SSD o velikosti 120 GB se mi zdá naprosto dostačující pro starší notebook, kde bude sloužit čistě jako disk pro systém + aplikace (jak jsem psal v prvním příspěvku).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #5 kdy: 27 Září 2021, 22:30:53 »
Na to jsi ale odpoved dostal hned v prvni odpovedi od Juwy a potom potvrzeni s doplnenim, ze se mas vykaslat na swap, ode mne.
Nebo jsi svou otazkou myslel jako, ze chces navod, jak to udelat?
V instalatoru ve fazi vyberu rozdeleni disku ("kam chcete ubuntu nainstalovat") zvolis moznost "neco jineho" a pak naklikas hodnoty podle vyse zminenych odpovedi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #6 kdy: 28 Září 2021, 09:23:30 »
Ohledně Swap už vím a děkuji.

Takže na SSD použít jako přípojný bod /. Na HDD vytvořit oddíl pro zálohy (bez přípojného bodu). Dále vytvořit oddíl pro home s přípojným bodem /home. Vše formátovat na ext?
Tím docílíme toho, že na SSD bude systém + aplikace a data na HDD?

A jak donutit Steam k instalaci na SSD? Vždy mi vytvořil složku v home.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #7 kdy: 28 Září 2021, 10:39:33 »
Na SSD vytvořit dva oddíly
1. 40GB na systém, příp. bod /
2. Zbytek místa, příp. bod /home

Oba formátovat na EXT4

Vše se bude instalovat na SSD (bude na něm systém+aplikace), ano, spousta aplikací si ukládá profily (data) do /home které budeš mít taky na SSD

HDD vytvoř jeden oddíl EXT4, přípojný bod si nastavíš později.
Na HDD si dávej co chceš (= skladiště na data). Systém (ani aplikace) tam nebude dávat nic.
Můžeš si později nastavit aby se připojoval automaticky.
« Poslední změna: 28 Září 2021, 10:44:24 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #8 kdy: 28 Září 2021, 10:48:20 »
Kdyz si vytvoris /home na HDD, tak si zase vytvoris brzdu, protoze prakticky vsechny stezejne uzivane aplikace maji konfiguracni a kooperacni data prave tam. A jak pises, stejne tak ten Steam. A v okamziku, kdy pocitas na HDD se zalohou rsync, kam muzes slozku home zahrnout a jeste si tam udelas oddil na podruzna uziv data, tak to postrada smysl - vlastne to muzes mit i na jednom oddilu.
Smysl to SSD ma tedy rozdelit tak, jak napsal Juwa, akorat osobne bych tam nedelal ten swap.

O tom Steamu jsi predtim nic nerikal, ale tim spis by melo smysl pouzit SSD vetsi, ale to vis ty, jak a nakolik budes ntb pouzivat.

Vsechny zakladni informace mas - jak k urceni optimalni velikosti SSD, tak k funkcnimu rozdeleni - a bud je vyuzijes nebo si to vymyslis podle sebe ...

edit: Juwa byl rychlejsi, ale pekne to navazuje :-)
« Poslední změna: 28 Září 2021, 10:52:00 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #9 kdy: 28 Září 2021, 16:59:56 »
Takže takto:

SSD:
Oddíl pro EFI (UEFI)
Oddíl ext4 (40GB) pro systém - Přípojný bod /
Oddíl ext4 (zbytek velikosti) pro home - Přípojný bod /home

HDD:
Při instalaci ignorovat. Po instalaci provést formát na ext4. V nastavení gparted u HDD povolit možnost Připojit po spuštění systému. Jako přípojný bod mám pak zadat tedy co?

Nakonec odstranit staré složky pro Videa, Dokumenty, Hudbu a Stažené soubory. Nové složky vytvořit na HDD a udělat symlinky pomocí:
Kód: [Vybrat]
ln -s /<přípojný bod>/"Stažené soubory" ~/"Stažené soubory"
Pro zálohu nevytvářet samostatný oddíl na HDD, ale stačí vytvořit složku Zálohy. Do té zálohovací program navést a do zálohy zahrnout oddíl se systémem + home.

Tímhle tedy docílím toho, že na SSD bude systém + aplikace (včetně her přes Steam) + jejich konfigurace. Data budou už na HDD a díky symlinkům systém (tedy i aplikace) adresáře správně najde bez nutnosti ručního zadávání cíle v aplikacích (například ve Firefoxu kam se mají soubory stahovat). Při zálohování se zálohuje systém + aplikace + konfigurace, ale samotná data už se zálohovat nebudou?
« Poslední změna: 28 Září 2021, 17:26:30 od Fargotroniac »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #10 kdy: 28 Září 2021, 20:13:46 »
1. Nastavení připojování HDD si udělej v aplikaci Disky (Gnome-disks).
Nebo si přípojný bod zvol ručně (/mnt/UUID), pak to ovšem musíš zapsat do souboru /etc/fstab  Ta aplikace udělá to samé...

2. Ano, uživatelské složky můžeš vyřešit pomocí těch symlinků.

3. Zálohovat hodláš čím (pomocí čeho)??  Dle toho se odvíjí co se bude zálohovat.  Důrazně doporučuji použít Timeshift, zálohovat pouze /  (systém), tj. ze záloh vyloučit celé /home, jsou pro to dobré důvody (hlavně místo).
« Poslední změna: 28 Září 2021, 20:17:42 od juwa2 »

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #11 kdy: 29 Září 2021, 08:44:57 »
1. Dobrá, místo gparted nahodit Gnome disk.

2. A ten symlink mám správně?

3. Uvažoval jsem nad použitím programu Vorta. /home tedy vyloučím.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #12 kdy: 29 Září 2021, 16:40:44 »
1. Ne "místo", ale souběžně - každá aplikace je určena k něčemu jinému...

2. Ano. Ale taky si uvědom, jak konkétní aplikace ty symlinky "vidí".  Některé je ignorují, některé vidí jako složky, u jiných záleží na nastavení. To samé je u sdílení (samba - nutno nastavit jak má s odkazy nakládat).

3. Pokud  bys uvažoval o nejlepší variantě (kterou používám já):
Systémový oddíl mít jako btrfs a zálohovat Timeshiftem jako btrfs snapshoty - má to spoustu předností.
Home mít jako EXT4 a z těch (btrfs) záloh je tím pochopitelně vyloučeno.

O programu Vorta slyším poprvé, ale zřejmě to bude něco na bázi rsync, tj. obdobné jako timeshift v rsync režimu....

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #13 kdy: 29 Září 2021, 16:51:00 »
1. Chápu

2. Asi chápu. Ale nejspíše není jiný způsob jak to udělat? Tedy aby tyhle adresáře byly umístěné na HDD, ale samotné /home na SSD?

3. O BTRFS vím. Někde jsem ale četl, že neumí ukládat zálohy na jiný disk (například po síti). Je to možné?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #14 kdy: 29 Září 2021, 18:52:43 »
1. Chápu

2. Asi chápu. Ale nejspíše není jiný způsob jak to udělat? Tedy aby tyhle adresáře byly umístěné na HDD, ale samotné /home na SSD?

3. O BTRFS vím. Někde jsem ale četl, že neumí ukládat zálohy na jiný disk (například po síti). Je to možné?

Ad2.
Ty uživatelské složky bych v /home ponechal, ale v nich bych vytvořil symlinky směřující na HDD, to funguje a nemá to žádné záludnosti.
Příklad:
ve složce ~/Videa
je symlink ~/Videa/Filmy
který odkazuje na složku "Filmy" která je na HDD
Kód: [Vybrat]
ln -s "/mountpoint_hdd/Filmy" "~/Videa/Filmy"
Dále je vhodné nastavit sambu, aby "brala v potaz" symlinky:
Kód: [Vybrat]
Aby samba sdílela i symlinky (vnitřní, tak i z nesdílených pathů),
je třeba v souboru /etc/samba/smb.conf

přidat
do sekce [global]
unix extensions = no

případně
allow insecure wide links = yes (v novějších verzích samby (2+3)

Tyto parametry se vzájemně vylučují (pokud je "unix extensions = yes" (=default), pak je parametr "allow insecure wide links = yes" validní/účinný. V opačném případě na něm nezáleží/nemusí být použit.

Toto neplatí pro SMB1. Proto bylo jediné funkční nastavení (u18.04.3) pomocí jediného parametru:

unix extensions = no
---------------------------------------------------------------------------
přidat
do sekcí jednotlivých share [název_share] (např. [Videa], [Filmy2] atd.)
follow symlinks = yes
wide links = yes

*************************
Nakonec stačí restartovat sambu:
sudo /etc/init.d/smbd restart
------------------------------------------------
https://unix.stackexchange.com/questions/5120/how-do-you-make-samba-follow-symlink-outside-the-shared-path#

Ad 3.
BTRFS snapshoty se z principu věci ukládají v rámci téhož filesystému (tj. na stejný disk/oddíl, jinam to už z principu věci možné není).
Z tohoto důvodu to doporučuji výhradně na systém (/), tam to naopak výhody má (rychlost, minim. spotřeba místa atd.). Krom toho je vhodné občas udělat zálohu toho oddílu (Clonezillou) do image (na jiný disk). To se může hodit v případě, pokud ten disk "umře"....
« Poslední změna: 29 Září 2021, 18:56:51 od juwa2 »

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #15 kdy: 29 Září 2021, 19:59:04 »
Tak jsem narazil u těch symlinků. Zkusil jsem následující:
Kód: [Vybrat]
ln -s "mnt/Data/Dokumenty" "~/Dokumenty"
Ale vrátilo to chybu:
Kód: [Vybrat]
ln: symbolický odkaz '~/Dokumenty' nebylo možné vytvořit: Adresář nebo soubor neexistuje
To stejné při pokusu:
Kód: [Vybrat]
ln -s "mnt/Data/Dokumenty" "~/Documents"

Na HDD mám vytvořenou složku s názvem Dokumenty. Snažím se zachovat originální složku Dokumenty v home/fargotroniac. Ale donutit systém, aby tuto složku "ignoroval" a vše co směřuje do home/fargotroniac/Dokumenty (tedy i klik v rychlé navigaci v průzkumníku) automaticky přesměrovalo do složky Dokumenty na druhém HDD.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #16 kdy: 29 Září 2021, 20:16:21 »
Jsi málo důsledný - před "mnt" ti chybí lomítko (/)..... :)
Kód: [Vybrat]
ln -s "/mnt/Data/Dokumenty" "~/Dokumenty"
1. Zkus tam zadat plné cesty:
Kód: [Vybrat]
ln -s "/mnt/Data/Dokumenty" "/home/uživatel/Dokumenty"
A lépe:
Kód: [Vybrat]
ln -s "/mnt/Data/Dokumenty" "/home/uživatel/Dokumenty/Moje_dokumenty"
Dotaz: Path "/mnt/Data/Dokumenty" opravdu  existuje??

2. Zkus to se "sudo"
Kód: [Vybrat]
sudo ln -s "/mnt/Data/Dokumenty" "/home/uživatel/Dokumenty"
« Poslední změna: 29 Září 2021, 20:20:40 od juwa2 »

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #17 kdy: 30 Září 2021, 10:02:07 »
Tak nakonec se povedlo. Musel jsem přesunout originální adresáře na HDD. Následně přes příkaz:
Kód: [Vybrat]
ln -s "/mnt/Data/Dokumenty" "/home/fargotroniac"
To samé se povedlo u Zorin OS (nakonec jsem dneska provedl změnu systému z Elementary OS).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #18 kdy: 30 Září 2021, 11:42:04 »
Tak nakonec se povedlo. Musel jsem přesunout originální adresáře na HDD. Následně přes příkaz:
Kód: [Vybrat]
ln -s "/mnt/Data/Dokumenty" "/home/fargotroniac"
To samé se povedlo u Zorin OS (nakonec jsem dneska provedl změnu systému z Elementary OS).

OK.  ;)

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #19 kdy: 16 Listopadu 2021, 09:06:27 »
Ahoj znovu,

Vyzkoušel jsem si instalaci systému a instalaci aplikací (většina už je přes flathub). Po instalaci všeho potřebného systém zabírá 12,2 GB. Bude stačit pro systémový oddíl méně než 40 GB? Třeba 20 GB? Nebude pak třeba problém, pokud budu provádět povýšení na novější systém (nevím kam to "cachuje" data).

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #20 kdy: 16 Listopadu 2021, 09:22:07 »
Ok, rozbehla sa tu celkom zdrava diskusia, tak pridam len par vlastnych nazorov:

120GB SSD je sice dost malo, ale da sa s tym existovat - /, /home na SSD, vsetko ostatne na HDD. Nie vsak pomocou symlinkov, ale radsej bind mount. To bude fungovat aj so zasandboxovanymi snap aplikaciami.

Co sa Steamu tyka, tak tam vobec netreba nic riesit, samotny steam ma v nastaveniach moznost presunu, pripadne vytvorenia dalsich tzv. kniznic (adresarov do ktorych sa instaluju hry) a potom si mozes pre kazdu hru vybrat do ktorej kniznice ju nainstalujes, resp. presunies. Ja mam takymto sposobom niekolko kniznic - jednu na velmi rychlom NVME SSD, kde mam hry, ktore hram aktualne, pripadne kde rychle SSD = rychly loading (to zial neplati vsade, niekde su aj ine bottlenecky).

Druhu kniznicu mam na starsom SATA-3 SSD - mnozstvo mensich nenarocnych hier, kde na rychlosti az tak nezalezi.

Tretiu kniznicu mam na 4TB HDD, kde mam 3TB zaplnene hrami, ktore sa mi nechce stahovat vzdy, ked si ich chcem zahrat a ktore presuvam do NVME akonahle ich zacnem hrat trochu castejsie. Nutnost tejto kniznice vsak vyrazne klesla s mojim upgradeom z VDSL na optiku.


Ahoj znovu,

Vyzkoušel jsem si instalaci systému a instalaci aplikací (většina už je přes flathub). Po instalaci všeho potřebného systém zabírá 12,2 GB. Bude stačit pro systémový oddíl méně než 40 GB? Třeba 20 GB? Nebude pak třeba problém, pokud budu provádět povýšení na novější systém (nevím kam to "cachuje" data).

Neviem ako ZorinOS, ale Elementary nepodporuje upgrade medzi velkymi verziami - vzdy musis robit novu instalaciu, takze toto riesit nemusis.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #21 kdy: 16 Listopadu 2021, 10:05:07 »
Ahoj znovu,

Vyzkoušel jsem si instalaci systému a instalaci aplikací (většina už je přes flathub). Po instalaci všeho potřebného systém zabírá 12,2 GB. Bude stačit pro systémový oddíl méně než 40 GB? Třeba 20 GB? Nebude pak třeba problém, pokud budu provádět povýšení na novější systém (nevím kam to "cachuje" data).

Při používání snapů/flatpaků je 20GB málo - i při poctivé údržbě (odstraňování starých verzí, kernelů atd.) budeš stále zápasit s nedostatkem místa.
Navíc je vhodné si systém pravidelně zálohovat a to rovněž zabere místo (rsync lze i na jiný oddíl).
Těch 40GB bych tedy viděl jako rozumné minimum.

Povýšení nikdy nedělej, většinou selže - vždy čistá instalace nové verze. /home můžeš zachovat, máš li ho zvlášť.

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #22 kdy: 16 Listopadu 2021, 10:08:53 »
Díky za odpověď.

Z /home přesouvám adresáře Videa, Stažené, Obrázky a Hudba na HDD. Konrétně pomocí úpravy souboru .config/user-dirs.dirs:
Kód: [Vybrat]
# This file is written by xdg-user-dirs-update
# If you want to change or add directories, just edit the line you're
# interested in. All local changes will be retained on the next run.
# Format is XDG_xxx_DIR="$HOME/yyy", where yyy is a shell-escaped
# homedir-relative path, or XDG_xxx_DIR="/yyy", where /yyy is an
# absolute path. No other format is supported.
#
XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/Plocha"
XDG_TEMPLATES_DIR="$HOME/Šablony"
XDG_PUBLICSHARE_DIR="$HOME/Veřejné"
XDG_DOCUMENTS_DIR="$HOME/Dokumenty"
XDG_DOWNLOAD_DIR="$HOME/"
XDG_MUSIC_DIR="$HOME/"
XDG_PICTURES_DIR="$HOME/"
XDG_VIDEOS_DIR="$HOME/"
I když teď koukám, že z nějakého důvodu to resetovalo zadané hodnoty (možná kvůli tvrdému restartu kvůli zamrznutí?). Předtím to bylo:
Kód: [Vybrat]
# This file is written by xdg-user-dirs-update
# If you want to change or add directories, just edit the line you're
# interested in. All local changes will be retained on the next run.
# Format is XDG_xxx_DIR="$HOME/yyy", where yyy is a shell-escaped
# homedir-relative path, or XDG_xxx_DIR="/yyy", where /yyy is an
# absolute path. No other format is supported.
#
XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/Plocha"
XDG_TEMPLATES_DIR="$HOME/Šablony"
XDG_PUBLICSHARE_DIR="$HOME/Veřejné"
XDG_DOCUMENTS_DIR="$HOME/Dokumenty"
XDG_DOWNLOAD_DIR="/mnt/Data/Stažené soubory"
XDG_MUSIC_DIR="/mnt/Data/Hudba"
XDG_PICTURES_DIR="/mnt/Data/Obrázky"
XDG_VIDEOS_DIR="/mnt/Data/Filmy"
Jaký je tedy správný postup pro přesunutí?

Takže při vydání novější verze Elementary OS tedy provádím instalaci jako poprvé. Při instalaci pouze napojím na existující oddíly a vypnu funkci formátovat. Akorát oddíl s / nechám naformátovat? Zachová to i veškerá nastavení (nastavení systému, uživatele,...), aplikace a tak (tedy třeba i přidané repozitářeú?

Bude pro Elemetary OS tedy dostačujících 20 GB pro systém? Mám zapnutou i automatickou "údržbu" (čistění nepotřených souborů).

-- Dodatek --
Počkat, myslel jsem že Flatpak aplikace se instalují do /home oddílu?
Zálohu provádím přes RSYNC na HDD.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #23 kdy: 16 Listopadu 2021, 10:41:09 »
1. Pomocí úpravy souboru ~/.config/user-dirs.dirs to nepřesuneš, vždy se to (po odhlášení) zresetuje - ale to už jsi zjistil...
Udělej dle potřeby symlinky do těch stávajících složek, složky samotné nepřesuneš, nech je být.

2. Ano, naformátuješ akorát oddíl /
Vše v rámci /home zůstane (např. nastavení aplikací, profily prohlížečů atd..).
Přidané repozitáře a nainstalované aplikace se pochopitelně nezachovají - lze to ale řešit nejsnadněji jejich zálohou/obnovou pomocí Aptik (nové verze jsou sice placené, ale poslední free stále funguje).
https://github.com/teejee2008/aptik/releases/download/v18.6/aptik-v18.6-amd64.deb
https://github.com/teejee2008/aptik-gtk/releases/download/v18.6/aptik-gtk-v18.6-amd64.deb

3. 20GB je málo - pokud nevěříš, záhy se o tom přesvědčíš...
« Poslední změna: 16 Listopadu 2021, 10:51:20 od juwa2 »

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení disku při nové instalaci
« Odpověď #24 kdy: 17 Listopadu 2021, 08:39:20 »
Nahoře Michal "Tylnesh" Kohútek psal o tom, že raději přes mount bind než přes symlink. Proto se na to ptám.

Ohledně aktualizace systému moc děkuji za odpověď.

Tak 30 GB by mohlo stačit?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.