Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: NTB Asus N61JV - nebootuje z USB  (Přečteno 2447 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
NTB Asus N61JV - nebootuje z USB
« kdy: 28 Dubna 2022, 12:18:15 »
Pokoušel jsem se nainstalovat Linux (konkrétně Elementary OS 6.1 coby ubuntu-based distribuci) na NTB Asus N61JV. Ten stroj se mi žádným způsobem nepodařilo přimět k tomu, aby bootoval z USB... Prostě se v legacy BIOSu tato možnost vůbec neobjevila, a to jsem měl připojenou bootovací FAT32 klíčenku jak do USB2, tak do USB3...

Ty porty normálně fungují (klíčenka je po spuštění Windows 7 nebo live Elementary OS z DVD vidět), na jiném PC z klíčenky normálně jde bootovat. Zkoušel jsem i jinou FAT32 klíčenku s MX Linuxem, taky nic.

Prošel jsem všechny možné návody na webu, kde mj. uvádějí vypnout v legacy BIOSU Fast boot (já tam tu možnost vůbec nemám), nic nepomohlo. Updatoval jsem BIOS na poslední dostupnou verzi, opět bez výsledku...

Elementary OS jsem nakonec instaloval z DVD (z něj je boot OK), ale půjde pryč, protože něco tak problémového jsem dlouho neviděl a dělal bych Linuxu pouze špatnou reklamu. Stroj není pro mě...

Nemá někdo nějaké smysluplné rady či doporučení, co ještě ohledně toho USB bootu zkusit apod.? Fakt nechci kvůli ev. dalšímu testování pálit x kusů DVD.

Díky.
« Poslední změna: 28 Dubna 2022, 12:25:42 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:NTB Asus N61JV - nebootuje z USB
« Odpověď #1 kdy: 30 Dubna 2022, 09:02:11 »
To je otázkou vytváření té flashky-bootovacího média. Různé programy to dělají různě a ne vždy to funguje 100%.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:NTB Asus N61JV - nebootuje z USB
« Odpověď #2 kdy: 30 Dubna 2022, 12:01:55 »
1. Fast boot vypneš jedině z (nabootovaného) windows (pokud ho tam vůbec v té sestavě máš)...
Zamezí to opravdu různým "potížím", ale pokud instalaci windows neprovozuješ/nemáš tam, je to bezpředmětné, bios/uefi s tím nemá nic...

2. Před instalací je třeba si rozmyslet, v jakém módu se bude instalovat (závisí od módu instalace již nainstalovaných OS, každá další instalace musí proběhnout ve stejném módu (bios (legacy) + mbr nebo uefi + gpt) včetně umístění zavaděče. Tj. nelze to "míchat".

Tohle se (což kupodivu málokdo ví) týká i přípravy instalačního media (musí být připraveno pro ten který mód/režim).
Korektně připravené instalační medium by mělo jít nabootovat v obou módech/ režimech. Což se ti zjevně u DVD podařilo... :)

Já v tomto případě, při přípravě bootflešky vždy sázím na "jistotu":  Použiji Rufus, nikdy v tomto směru nezklamal.
Pravda, je to sice windowsí aplikace :(, ale obdobnou (spolehlivou) pod linuxem bohužel neznám - možná nějaká existuje, ale nemám čas ani sílu toto dále zkoumat (woeusb, etcher, multibootusb + další..).  :-\

P.S.  V průběhu času jsem (na základě trpkých zkušeností) zjistil, že sice linux už "nějaký ten pátek" umí pracovat s NTFS oddíly, nicméně k jejich kontrole/opravě/editaci atd.
není moudré používat linuxové nástroje (fsck - gparted atd.). Ono totiž na první pohled vše proběhne OK, ale opak většinou bývá pravdou.

Z toho plyne ponaučení: Každý svému = windowsí oddíly spravovat zásadně windows utilitami (třeba chkdsk, ADD, MiniTool, výhradně z boot media).
A samozř. i naopak, mnohé windowsí nástroje (ADD, ATI, MiniTool) umí sice (teoreticky) pracovat s EXT4 oddíly, ovšem úplně spolehlivé to není ani náhodou...

A z úplně striktního hlediska je používání NTFS oddílů v režimu zápisu (z linuxu) nadále značně rizikové (možná ztráta dat) - bohužel osobně zažito...
Samozř. i naopak - i pro windows existují EXT drivery (Paragon, Ext2Fsd), takže je možné procházet obsah linux disků  v Průzkumníkovi windows vč. náhledů atd. což je jistě pohodlné. Důrazně ale doporučuji mít  v tomto případě zapnutý režim "read only"..
« Poslední změna: 30 Dubna 2022, 12:27:21 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:NTB Asus N61JV - nebootuje z USB
« Odpověď #3 kdy: 30 Dubna 2022, 21:03:18 »
1. Fast boot vypneš jedině z (nabootovaného) windows (pokud ho tam vůbec v té sestavě máš)...
Zamezí to opravdu různým "potížím", ale pokud instalaci windows neprovozuješ/nemáš tam, je to bezpředmětné, bios/uefi s tím nemá nic...
...

No není to tak, viz třeba https://www.informatiweb.net/images/tutoriels/BIOS/boot_priority/msi-american-megatrends/1-uefi-csm/1-fast-boot-minimal-set-devices.jpg . Právě tuto utilitu (Aptio) v BIOSu ten Asus měl, ale volba pro Fast boot tam nebyla, jak píšu výše. Ten obrázek dávám i sem do přílohy.

Se zbytkem vcelku souhlasím, ale nedomnívám se, že to byl můj případ. Nakonec už je to stejně jedno, mezitím různé okolnosti způsobily, že ta věc je pasé....

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:NTB Asus N61JV - nebootuje z USB
« Odpověď #4 kdy: 30 Dubna 2022, 21:26:25 »
To by mě teda zajímalo, co vlastně ten "biosácký" fastboot reálně dělá.... :D

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:NTB Asus N61JV - nebootuje z USB
« Odpověď #5 kdy: 30 Dubna 2022, 21:34:32 »
To by mě teda zajímalo, co vlastně ten "biosácký" fastboot reálně dělá.... :D

No to mě taky, ale bohužel jsem neměl možnost to zkusit, neb to tam nebylo. Jak píšu v úvodu, jeho vypnutí má u Asusu umožnit boot z USB (objeví se v nabídce). Dal bych sem přímo pramen, ale zmizel někde v historii a nechce se mi to zase hledat...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:NTB Asus N61JV - nebootuje z USB
« Odpověď #6 kdy: 01 Května 2022, 13:55:36 »
To by mě teda zajímalo, co vlastně ten "biosácký" fastboot reálně dělá.... :D
Dělá to co má. Sou tam i podpoložky a vybereš si jak se má přesně co inicializovat.
Asi je to spolehlivější než obecná volba Rychlé spouštění ve Windows. která se ráda resetuje při updatech. Potom je sranda, že něco potřebuješ, a bez klávesnice máš smůlu.

Ad boot flash. Kdysi jsem to u jednoho PC řešil, ale detaily už si nepamatuju. A nakonec se zdařilo vytvořit funkční flash. Akorát mám pocit, že zase bootovala pomale, ale detaily si opět nepamatuju. Něco z kompresí jádra. Hlavní bylo, že když už to naběhlo, fungovalo to dobře.
Dále se to dá řešit "předzavaděčem". Který natáhne zavaděč OS nebo flashku.
Nejvíc jsem používal Rufus jao kolega. Ale i ten nemusí být na ten případ funkční řešení.

Když to vezmeme kolem a kolem... víme jak je to rentabilní, tyto případy, že :D

Dneska jsem zahlédl inzerát borca z Hodonína, kde prodává PC za 2500Kč... jedná se o GF 4MX, tehdejší architektura atd... naprosto mimo... Fakt netuším, kdo by kupoval 15-20 let staré krámy.
« Poslední změna: 01 Května 2022, 14:04:05 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.