Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pripojenie cez kábel  (Přečteno 33412 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #25 kdy: 28 Května 2022, 21:35:39 »
Ubu šlo od verze 14.04 hodně dolů. Sice 18.04 celkem jde, ale pak už je to jen větší a větší průšvih. Ještě jedu jako vedlejší OS Xubuntu 18.04.5, ale pak už to bude vypadat na MX nebo možná Devuan ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #26 kdy: 28 Května 2022, 21:40:28 »
Ještě mne napadla taková maličkost. Osobně jsem naposledy instaloval někdy před dvěma roky. Ale setkal jsem se s tím už v roce 2017. A to, že jádro neobsahuje skoro žádné WIFI a ETH ovladače vyjma USB. Řešení bylo jednoduché. Připojit přez usb kabel mobil a nasdílet internetové připojení. Instalace vždy proběhla úspěšně a systém si při tom stáhl potřebné ovladače na detekované WIFIny a ETHernety.
Můžeš to zkusit jako to dělám já a jiní. To není z mé hlavy, našel jsem to tenkrát přez google a funguje.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #27 kdy: 28 Května 2022, 21:53:20 »
Ono se dá taky ta wifina v ntb vyměnit fyzicky za nějakou, co jede OoB  - my vlastně ani nevíme, za celou dobu, jakou tam máš.
Ale jestli ti jede Debian a umíš s ním fungovat, tak není jediný důvod mít Ubu - naopak - dost už proti.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #28 kdy: 28 Května 2022, 22:25:45 »
Ono se dá taky ta wifina v ntb vyměnit fyzicky za nějakou, co jede OoB  - my vlastně ani nevíme, za celou dobu, jakou tam máš.
Ale jestli ti jede Debian a umíš s ním fungovat, tak není jediný důvod mít Ubu - naopak - dost už proti.

U NTB pozor na whitelist v biosu - ne každý modul musí běžet....

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #29 kdy: 28 Května 2022, 22:27:50 »
nechám ten Debian 11 keď ide a hotovo. V tej wifi sa nevyznám, mám to prepojené cez kábel- skrinka TP-Link nejaká. Ale nechám to asi tak. Debian 11 keď ide

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #30 kdy: 28 Května 2022, 22:30:56 »
Ono se dá taky ta wifina v ntb vyměnit fyzicky za nějakou, co jede OoB  - my vlastně ani nevíme, za celou dobu, jakou tam máš.
Ale jestli ti jede Debian a umíš s ním fungovat, tak není jediný důvod mít Ubu - naopak - dost už proti.

U NTB pozor na whitelist v biosu - ne každý modul musí běžet....


čo to znamená?môže to mať vplyv na pripojenie?

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #31 kdy: 28 Května 2022, 22:40:50 »
Ono se dá taky ta wifina v ntb vyměnit fyzicky za nějakou, co jede OoB  - my vlastně ani nevíme, za celou dobu, jakou tam máš.
Ale jestli ti jede Debian a umíš s ním fungovat, tak není jediný důvod mít Ubu - naopak - dost už proti.

U NTB pozor na whitelist v biosu - ne každý modul musí běžet....

niečo som si našiel na nete o tom.čo s tým?je to možná príčina?ako to odstrániť?ako skontrolovať? Ale Ubuntu je jediné distro od verzie 20.04 kde by mi vypadával net. vôbec tomu nerozumiem ako to je možné. Keď pri iných distrách ide. Tam som mal problém s NVIDOU graf. kartou.
« Poslední změna: 28 Května 2022, 22:50:36 od pepestar1 »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #32 kdy: 29 Května 2022, 07:50:35 »
...ventero-devuan mate skade stiahnem???...mal som stranku,kde boli iso-vky na stiahnutie prehladné,nuž teraz sa zahadne stratila...v kompu... :( :( :(...akoze stranka... :o

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #33 kdy: 29 Května 2022, 08:07:45 »
Třeba na serveru projektu je i tato stránka https://www.devuan.org/get-devuan Tam se najde dost míst kde to stáhnout.
Už jsem si kdysi něco o tom četl. Symppatické je hlavně bez systemd. Asi si rozdělím disk a vrhnu se na to.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #34 kdy: 29 Května 2022, 09:35:48 »
Ono se dá taky ta wifina v ntb vyměnit fyzicky za nějakou, co jede OoB  - my vlastně ani nevíme, za celou dobu, jakou tam máš.
Ale jestli ti jede Debian a umíš s ním fungovat, tak není jediný důvod mít Ubu - naopak - dost už proti.

U NTB pozor na whitelist v biosu - ne každý modul musí běžet....

Asi myslíš vendorlock - zatím jsem se tím setkal jenom u jednoho modelu Zotac (a to byla zrovna wifi) a co vím, tak teď na to najelo Lenovo s AMD u CPU na podnikových desktopech. Osobně jsem přesvědčen, že to porušuje legislativu na ochranu spotřebitele jak EU tak USA.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #35 kdy: 29 Května 2022, 09:43:49 »
Ono se dá taky ta wifina v ntb vyměnit fyzicky za nějakou, co jede OoB  - my vlastně ani nevíme, za celou dobu, jakou tam máš.
Ale jestli ti jede Debian a umíš s ním fungovat, tak není jediný důvod mít Ubu - naopak - dost už proti.

U NTB pozor na whitelist v biosu - ne každý modul musí běžet....

niečo som si našiel na nete o tom.čo s tým?je to možná príčina?ako to odstrániť?ako skontrolovať? Ale Ubuntu je jediné distro od verzie 20.04 kde by mi vypadával net. vôbec tomu nerozumiem ako to je možné. Keď pri iných distrách ide. Tam som mal problém s NVIDOU graf. kartou.

To se týká toho, kdyby jsi ten modul měnil - jde o to, že FW NTB (UEFI) je naprogramován tak, že nespolupracuje se zařízením, které nemá konkrétní mac adresu nebo její sekvenci určující výrobce a modelovou řadu.
To by jsi ovšem zjistil velmi rychle a pak by nezbývalo, než tam nechat původní nebo nahradit stejným modelem (může se stát, že je vadný konkrétní kus - třeba, když se zapne bez připojených antén, tak se může odpálit radiová část a projevuje se to právě nestabilitou a výpadky).
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #36 kdy: 29 Května 2022, 09:47:57 »
Třeba na serveru projektu je i tato stránka https://www.devuan.org/get-devuan Tam se najde dost míst kde to stáhnout.
Už jsem si kdysi něco o tom četl. Symppatické je hlavně bez systemd. Asi si rozdělím disk a vrhnu se na to.

Ano - je to v podstatě Debian, který se dále vyvíjí na bázi SysVinit a nikoliv Systemd, které je méně efektivní (zatěžuje více a trvá s ním vše déle) a má komplikovanější a delší sekvence příkazů, tedy to klade mnohem větší nároky na čas při psaní skriptů apod. - no prostě čistokrevná polodemence vývojářů ...
Je zajímavé, že je u něj psaná výhoda, že zjednodušuje boot systému, ale od dob, kdy se na to přešlo, je ta doba bootu mnohem delší a běh i odezvy systému mi přijdou od Systemd takový těžkopádnější - když třeba porovnám Xubu 14.04 a 16.04 či 18.04 na stejné konfiguraci.
« Poslední změna: 29 Května 2022, 09:54:16 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #37 kdy: 29 Května 2022, 09:54:38 »
Ono se dá taky ta wifina v ntb vyměnit fyzicky za nějakou, co jede OoB  - my vlastně ani nevíme, za celou dobu, jakou tam máš.
Ale jestli ti jede Debian a umíš s ním fungovat, tak není jediný důvod mít Ubu - naopak - dost už proti.

U NTB pozor na whitelist v biosu - ne každý modul musí běžet....

niečo som si našiel na nete o tom.čo s tým?je to možná príčina?ako to odstrániť?ako skontrolovať? Ale Ubuntu je jediné distro od verzie 20.04 kde by mi vypadával net. vôbec tomu nerozumiem ako to je možné. Keď pri iných distrách ide. Tam som mal problém s NVIDOU graf. kartou.

To se týká toho, kdyby jsi ten modul měnil - jde o to, že FW NTB (UEFI) je naprogramován tak, že nespolupracuje se zařízením, které nemá konkrétní mac adresu nebo její sekvenci určující výrobce a modelovou řadu.
To by jsi ovšem zjistil velmi rychle a pak by nezbývalo, než tam nechat původní nebo nahradit stejným modelem (může se stát, že je vadný konkrétní kus - třeba, když se zapne bez připojených antén, tak se může odpálit radiová část a projevuje se to právě nestabilitou a výpadky).


až také kritické to určite nie je, tak to tento prípad nebude. Dík za podrobné info k tématike

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #38 kdy: 29 Května 2022, 10:45:56 »
Třeba na serveru projektu je i tato stránka https://www.devuan.org/get-devuan Tam se najde dost míst kde to stáhnout.
Už jsem si kdysi něco o tom četl. Symppatické je hlavně bez systemd. Asi si rozdělím disk a vrhnu se na to.

Ano - je to v podstatě Debian, který se dále vyvíjí na bázi SysVinit a nikoliv Systemd, které je méně efektivní (zatěžuje více a trvá s ním vše déle) a má komplikovanější a delší sekvence příkazů, tedy to klade mnohem větší nároky na čas při psaní skriptů apod. - no prostě čistokrevná polodemence vývojářů ...
Je zajímavé, že je u něj psaná výhoda, že zjednodušuje boot systému, ale od dob, kdy se na to přešlo, je ta doba bootu mnohem delší a běh i odezvy systému mi přijdou od Systemd takový těžkopádnější - když třeba porovnám Xubu 14.04 a 16.04 či 18.04 na stejné konfiguraci.

Systemd je čiré zlo. Nemohu si pomoci a ani nechápu jak a co za tím stojí, že tolik disribucí na to přešlo. Kdyby fungoval tak jak má, ještě bych to pochopil. Ale to "kurvítko" nedělá pořádně ani co má, a ještě navíc se séře do všeho. Jsem myslel, že zešílím když jsem potřeboval do systému přidat práva na soubory a adresář. A to hned po startu a vytvoření adresářové struktury. Zkrátka všechny howtů se spouštěli dřív než byl kompletní strom hotov. Nakonec jsem to vyřešil smyčkou která ty práva mění dokud nemá úspěch. A pokud si pamatuji, tak jsem kvůli tomu musel vytvořit minimálně tři konfigurační soubory na různých místech a ještě spustit "kurvítko" s extra přepínačem aby si to zapsal někam do svého interního chaosu. Normální restart celého systému nestačil. Ty doby kdy se jednoduše vrazil jeden konfigurák na své místo a už si toho nikdo nemusel všímat mě fakt chybí.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #39 kdy: 29 Května 2022, 14:48:52 »
...neni ono...to bola stranka s desktopmi... :( :( :(...devuanu... >:(

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #40 kdy: 29 Května 2022, 15:58:18 »
keď stiahneš celé 4G ISO DEVUAN, pri install máš na výber aké prostredie chceš nainštalovať ako pri iných distrách. Pozri toto

https://www.devuan.org/os/documentation/install-guides/chimaera/install-devuan

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #41 kdy: 29 Května 2022, 16:05:17 »
aj pri server-670 MB píše

Xfce
MATE
Cinnamon

Stiahni 4G iso Devuan a nájdeš tam všetko 

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #42 kdy: 29 Května 2022, 17:29:12 »
Musíš kliknout na nějaký ten mirrorlink a tam hledat

Jen přemýšlím, kam jsme se to dostali - 4GB to je jak Win - Xubuntu 14.04 mělo necelej giga - v tom musí být snad i basa piv ...

.. live-verze má necelých 1,5GB - tak, jestli tam rovnou dávají všechny možné základní balíky do instalačky ..
« Poslední změna: 29 Května 2022, 17:32:48 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #43 kdy: 29 Května 2022, 18:59:41 »
Musíš kliknout na nějaký ten mirrorlink a tam hledat

Jen přemýšlím, kam jsme se to dostali - 4GB to je jak Win - Xubuntu 14.04 mělo necelej giga - v tom musí být snad i basa piv ...

.. live-verze má necelých 1,5GB - tak, jestli tam rovnou dávají všechny možné základní balíky do instalačky ..

ak niekto vyskúša,napíše ako sa mu zdalo ::)

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #44 kdy: 31 Května 2022, 19:05:57 »
nooo ja som tam už dal Devuan,aj doinštalovávam veci,nastavil som firewall,aj graf.karta mi ide,len neviem či mám všetko dobre nastavené.

v terminály mi píše niekedy na konci keď niečo inštalujem toto

Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #45 kdy: 31 Května 2022, 19:14:54 »
ide fakt lahko,ale neviem či to nie je s grafickou.stále mi píše nvidia-persistenced na konci.hm?

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #46 kdy: 31 Května 2022, 21:41:04 »
...E sub proces-...Ide tu o problémy so systémovými súbormi a podľa dodatočných výstupov z terminálu môžu mať rôzne pozadia – chyby pri spracovaní určitých systémových súborov, chyby počas inštalácie balíkov, problémy so závislosťami balíčkov a pod.
...mozes riesit... :( :( :(

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #47 kdy: 01 Června 2022, 22:38:12 »
moje znalosti až tam nesiahajú :-[,až tak sa v tom nevyznám,ale musím uznať, že tak rýchly Linux som ešte nevidel. Ani MX Linux mi na tomto notebooku tak rýchlo nenačítal. Asi ani 1 minútu netrvalo načítanie distra a nemám SSD disk. veľmi rýchlo sa načítal. nestopoval som to,ale veľmi rýchlo. škoda, že som nedal všetko dokopy a že nie je cz a sk fórum.vrátil som Debian 11

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #48 kdy: 02 Června 2022, 20:58:07 »
Všechny distra jsou různě nastavený, co se týče různých optimalizací. S většinou si s SSD na velmi slušných časech.
Pokud tě to zajímá více do hloubky, býval tu Gentoo Linux. Nebo Linux from scratch.

Koneckonců i na běžné distribuci se dá si zkompilovat na různé způsoby vlastní jádro různě optimalizované. A i vlasní programy nad jádrem.
Bav se.

Tyhle věci jsem užíval třeba v rodině, zkompiloval se na nějaké šunce program , např. video player... aby jelo to, co na tom běžně nejelo. CPU to nezvládalo. Atd.

Potom se asi budeš divit, jak rychle některé věci můžou běžet. Ty rozdíly jsou mnohdy velice velké.

A takhle se snaží někteří třeba udat jimi zkompilovaná jádra za prachy. A je tam jen pár věcí před kompilací jinak nastaveno.
« Poslední změna: 02 Června 2022, 21:01:49 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Pripojenie cez kábel
« Odpověď #49 kdy: 04 Června 2022, 15:38:30 »
Gentoo Linux som už pozeral na nete a čítal recenzie, ale najviac ma zaujal v poslednej dobe OpenSuse. Mint sa drží na rovnakej úrovni,aj Fedora, Manjaro a Ubuntu kleslo. Teda to je môj názor aby sme sa rozumeli. A Debian tiež nie je zlý. Ten ide na hocičom

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.