Proces aktualizace deb balíků je jednoduchý:
- Apt si stáhne aktuální seznamy z repozitářů a porovná verze balíků s těmi nainstalovanými. Edit: Tedy přesněji seznamy stáhne 'apt update', 'apt upgrade/dist-upgrade' vezme poslední verze, které najde ve /var/lib/apt/lists/
- Balíky s vyšší verzí nabídne ke stažení a instalaci ('upgrade' pouze ty, kde nedošlo ke změně závislostí, 'dist-ugrade' včetně těch, kterým se závislosti změnily).
- Stahují se vždy celé instalační balíky (.deb), i když se změnilo třeba jen číslo verze v metadatech, takže apt vypíše jejich sumu a rozdíl, který se po přepsání původních souborů skutečně projeví na disku.
- To, že po upgradu bude na disku rozdíl v řádu desítek kB neznamená, že změny se týkají pouze tohoto objemu dat, je to pouze rozdíl obsazení disku před upgradem a po upgradu, může být i záporný.
- Před rozbalením balíku (tady už úřaduje dpkg) se spouští 'prerm' skript původního balíku, následuje 'preinst' skript nového balíku - "Preparing to unpack"/"Připravuje se k rozbalení". Tyto skripty nejsou povinné, ne všechny instalace je potřebují.
- Instalační balík obsahuje archiv se soubory v adresářové struktuře, která odpovídá jejich umístění v cílovém adresáři (výchozím je root /), rozbalené soubory přepisují v systému ty původní.
- Spouští se 'postrm' skript původního balíku, (pokud existuje) a odstraňují se staré soubory.
- Spouští se konfigurační 'postinst' skript nového balíku (pokud existuje) - "Setting up"/"Nastavuje se".
- Hotovo. Pokud v nějakém kroku nenastala chyba
https://wiki.debian.org/MaintainerScriptsInstalační balíky většinou neobsahují vše, co daná aplikace potřebuje k běhu, využívá se sdílených knihoven (závislosti), které se instalují a aktualizují individuálně, tím jsou ty objemy také přirozeně redukovány.
Rozdílové aktualizace znamenají náklady navíc - musí to někdo udělat a přinejmenším udržovat životaschopné, znamenají také vyšší spotřebu datového prostoru a strojového času na straně distribuce.
'dnf' v RPM systémech jako Red Hat / Fedora, nebo Suse rozdílové aktualizace umí a jsou podporovány na straně distribuce, asi se to někomu vyplatí. Nějaké pokusy s delta aktualizacemi pro DEB (debdelta, .pdeb) se dají dohledat, ale zjevně se moc nechytly.
Mimochodem, chybná interpretace 'dist-upgrade' je evergreen, vždy se najde někdo, kdo se s vámi o tom bude hádat, aniž by se podíval do manuálu a ujasnil si to.
Myslím, že to má souvislost s tím, co se tu psalo o minimální instalačce Ubuntu - ta také stáhne a nainstaluje úplně vše a pak to po sobě čistí do té minimálky - tedy je celková doba instalace násobně delší, než plnotučná verze. A zde to vypadá podobně
.. se vždy stahuje mnoho set MB dat, ačkoliv v konečné instalaci se používají třeba jen stovky kB ..
Jasná polodemence a lenost vývojářů udělat inteligentní koncepci, kterou jsi jako logickou předestřel ...
Každopádně jsem nikdy příkaz dist-upgrade nepoužil a nemám pocit, že by mi něco chybělo ...
Myslet je dobré, ale současně platí, že z hovna bič neupleteš
Live system je na DVD už předinstalovaný, včetně aplikací, do nového systému se tato instalace jednoduše zkopíruje už hotová a proto je to také tak rychlé. Proto je po konfiguraci systému nutné aplikace nespadající do 'minimal' dodatečně odebrat. Komu se to nelíbí, buď zvolil špatné instalační médium, nebo chce něco, co není v nabídce.