Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rady a doporučení pro nováčka.  (Přečteno 7182 krát)

Evocatum

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Rady a doporučení pro nováčka.
« kdy: 11 Října 2023, 18:10:59 »
Dobrý den. Prosím o radu pro člověka, který chce přejít natvrdo k Linuxu.
Linux částečně znám a pracoval jsem s ním. Okolnosti virové, bezpečnostní a jiné mě nutí k tomuto přechodu. Potřeboval bych dvě rady. První je ohledně distribuce a druhá hardware.

  • Distribuce
Chtěl jsem používat Mageiu. Nemám sice rád RPM ale jsem starší pes kterej se začíná chovat jako ženská. Bere Linux podle vzhledu. Proto ta Mageia. Přejít chci na Ubuntu Mate. Ale. Můžete mi nějak přiblížit, jak to vypadá s Mageiou do budoucna? Možná jen blbě hledám ale nenašel jsem nic, co by se s Mageiou vázalo. Nic v podobě fór a komunity jakou má Ubuntu nebo třeba Mint.
  • Hardware
Nebudu kupovat nic nového. Potřeboval bych rozjet to co mám. Epson L550, Epson WorkForce WF-2750 a Canon TS 3350. Při posledním testování mi to tiskárny vůbec nenašlo a na skenování jsem mohl zapomenout nebo byly výsledky tak žalostné, že se nedaly použít. Bude možné tento hardware rozjet pomocí Wine tak, že použiji software pro windows, dodávaný k těmto přístrojům?

Toto jsou ty dvě nejdůležitější věci na které bych rád znal Váš názor. Děkuji.

P.S. Hardware jsem se pokoušel rozjet na posledním Ubuntu Mate 24.03.[/list]

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #1 kdy: 11 Října 2023, 21:36:19 »
Bolo by dobre ešte vyskúšať niekoľko distribúcii z prvej desiatky https://distrowatch.com napríklad MX Linux, ktorý aj tu na fóre Ubuntu používa viacej expertov.
Ovladače pre Windows cez Wine sa nedajú použiť, Linux inak pristupuje k pripojeniu hardware. Všeobecne platí, že väčšina tlačiarní sa dá spojazdniť, treba však dlhšie hľadať postupy na internete pre konkrétny model.
Ešte by si mohol popísať o aký počítač sa jedná, hlavne grafickú kartu, s tým bývajú najčastejšie problémy.

Evocatum

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #2 kdy: 11 Října 2023, 21:48:54 »
Počítač je klasika. i7 2600, 16GB RAM, grafika NVidia GeForce GTX 1060 6GB, dva disky. Systémovej SSD a druhý 2,5" SATA. Já jsem starej na nějaky experimentování s distrem. Potřebuji něco ať to jede. No s tím hardwarem jsi mě teda vůbec nepotěšil.  :-\

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #3 kdy: 11 Října 2023, 22:12:04 »
Epson L550, Epson WorkForce WF-2750 a Canon TS 3350 by pravděpodobně všechny měly jet, i když nikoliv samy od sebe.

Hledal jsi alespoň trochu? Mně to zjištění trvalo cca 3 minuty... Bez samostatnosti a aktivního přístupu k věci to nepůjde. Hlavně nepiš, že Linux znáš, když ani netušíš, jak v něm pracují tiskárny.

Klíčové je toto (příklad). Samozřejmě při hledání používáš anonymního Velkého Bratra (tj. bez registrace) nebo jiný vyhledavač a následné třídění pomocí rychločtení a vlastní hlavy, případně lze V. B. předhodit doplňující či jiná klíčová slova, logické operátory atd. apod..

Obecně pak lze říct, že Epson je pro Linux jedna z nejlepších voleb (existují drivery od výrobce), Canon je na tom výrazně hůř, ale některé modely taky fungují. V Linuxu ovšem zpravidla nečekej  správu tiskárny typu "hejbací omalovánky" z widlí, které tě často souběžně nutí k nákupu drahého originálního spotřebního materiálu atd. Linuxové drivery jsou zejména vizuálně prosté a jednoduché, bez krávovin a dělají to, co mají (někdy trochu omezeně, ale použitelné to bývá).

Mageia: podle mě je dost okrajová a specifická, což může znamenat, že s některými věcmi mohou být (až neřešitelné) potíže. V dobách, kdy to byla Mandriva, jsem ji nějakou dobu i používal a spokojenost. Časy se ale změnily a rozšířenější jsou dnes jiné distribuce.

Pracovní prostředí:
osobně používám KDE, důvody už jsem tu a jinde psal víckrát. V kostce: asi největší možnosti přizpůsobení, v mnohém připomíná widle (kdysi jsem na nich fungoval a skončil s nimi s verzí 7 Prof.).

Na nVidia grafiku existuje buď výrobcův (tedy proprietární), nebo svobodný (open source) nouveau driver. Je třeba se rozhodnout, který použít a nekombinovat je (resp. nesnažit se o to). Proprietární může být výkonnější (pokud třeba hraješ hry, jinak je to asi nezajímavé), nouveau zase už je integrovaný v distribuci a nemusíš řešit nic extra.

Jo a já jsem taky "starej" a je nás tu víc, tak to vůbec nezkoušej používat jako omluvu příp. lenosti či neschopnosti.
« Poslední změna: 11 Října 2023, 22:33:56 od JirkaZ »

Evocatum

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #4 kdy: 11 Října 2023, 22:40:44 »
Hledal jsi alespoň trochu? Mně to zjištění trvalo cca 3 minuty...
Mě to trvalo minuty dvě. Mám vše přímo od výrobců tiskáren ale ve zdrojovym kódu. Kompilaci nezvládnu,zatím, a neřeším protože se všeobecně ptám před případným přechodem.

Hlavně nepiš, že Linux znáš, když ani netušíš, jak v něm pracují tiskárny
Ano, znám Linux. Je to stejny jako bych napsal, že znám svoji sousedku. Ano, znám svoji sousedku už 6 let ale netuším jakou barvu kalhotek používá a nevím jakou značku tampónů kupuje.

A ano, tiskárny jely na Ubuntu všechny. Dokonce si Ubuntu samo našlo síťovou tiskárnu. Fotky netisknu ale výsledky scannování byly opravdu hodně mimo stav použitelnosti.

Díky za upozornění na tu Mageiu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #5 kdy: 11 Října 2023, 22:46:38 »
1) drivery nejsou jako zdrojáky, ale jako *.deb nebo *.rpm (minimálně pro ten Epson). Špatně hledáš.

2) proč jsi nenapsal rovnou, že nešel scanner a tiskárny jo? Křišťálovou kouli tu nemáme. Scanner (pokud jde o Epson) nutně vyžaduje instalaci jejich driveru; ten, co je v distribuci, obvykle nefunguje.

Na scanování používej Xsane a nauč se s ním pracovat. Mám scanner Epson Perfection V200 Photo (najdi si moje zdejší příspěvky na toto téma) a v Kubuntu 18.04 i 22.04 jede naprosto špičkově.
« Poslední změna: 12 Října 2023, 09:19:21 od JirkaZ »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #6 kdy: 12 Října 2023, 09:48:12 »
Můžeš si stáhnout Live ISO a popřemýšlet, zda nejít místo MATE do XFCE prostředí. Z důvodů jednotného okna nastavení místo toho to mít roztroušeno po všech čertech, prakticky stejných nároků a celkově je takové modernější, víc možností přizpůsobení. Jen pozor. Může vypadat různě s různými distribucemi. Některé mají lišty jinak poskládané.

S hardwarem neočekávám problémy. S Nvidií doporučuji ovladač Nvidie, instaluje se většinou přes průvodce v distribucích. Nouveau nemá vyřešené frekvence a kdo ví, jak se na tom se spotřebou. Tam kde Nvidia ovladač bere 7.5Wattu může brát daleko víc. Nevidím důvod používat nedokončený Nouveau s kartou 1060.

A podle dotazů... bych tedy doporučil obligátní Linux Mint (XFCe či MATE). Nevím zda se tam také některé tiskárny instalují sami? A jako bonus tam máš už v základu pěkné prostředí, příjemné nástroje navíc oproti Ubuntu a co je hlavní, stabilitu.

Ohledně Magei, vím o jednom člověku, co to používá. Možná jej najdeš na root.cz. Pan Ježek.
« Poslední změna: 12 Října 2023, 10:05:25 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #7 kdy: 12 Října 2023, 12:45:17 »
Epsony tiskarny byvaj vpohode rozjet. Canon neni v pohode ani v Linux (byva s tim babracka - hlavne starsi modely) a ani jako hardware (nekvalita).
Co se tyce skeneru, tam vetsinou neni ten problem, ze nejde skener - on jde, ale nema opravneni a musi se pridat do pravidel udev (udev rules). Nemam na to kapacity to resit hloubkove, ale lze to dohledat. Mozna ne pro konkretni model, ale reseni je prenositelne s prislusnymi upravami (hwid). Take se stava, ze nekdo prehledne hw spinac pro skener (u stolnich samostatnych zejmena).
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Rady a doporučení pro nováčka.
« Odpověď #8 kdy: 12 Října 2023, 13:40:24 »
    Citace
    P.S. Hardware jsem se pokoušel rozjet na posledním Ubuntu Mate 24.03.[/list]
    Pre bežného užívateľa sa doporučuje používať tzv. LTS verziu, ktorá má podporu 5 rokov. Posledná Ubuntu LTS verzia je 22.04.3, prípadne Linux Mint 21.2, ktorý je postavený na Ubuntu LTS. Desktop si vyberieš aký bude vyhovovať.
    Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
    Linux Mint 19.1 Cinnamon

    JirkaZ

    • Moderátor
    • Závislák
    • ***
    • Příspěvků: 1756
    • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #9 kdy: 12 Října 2023, 13:45:34 »
    Hm, teď koukám, že to zkoušel asi někdy v budoucnosti (24.03)...

    Holt Linux zná, jo jo.

    Evocatum

    • Návštěvník
    • Příspěvků: 12
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #10 kdy: 12 Října 2023, 20:43:55 »
    Hm, teď koukám, že to zkoušel asi někdy v budoucnosti (24.03)...

    Holt Linux zná, jo jo.

    JirkoZ, ty seš strašnej prudič. Z tvých postů je cítit obrovská arogance. Jestli máš nějaky osobní problémy tak je vyřeš jako chlap a ne jako dítě. Jestli ta čtyřka tam nebude díky překlepu, že? Píšeš, jak jsi chytrej a geniální ale takovýto překlep okomentuješ s grácií cholerika.  Včera si u mě pacient zapomněl Neurol. Já ti ho velmi rád pošlu pokud to pomůže. A věř mi, pomůže to. V tomto oboru jsem totiž chytřejší jak ty v Linuxu.

    Ventero

    • Závislák
    • ***
    • Příspěvků: 3549
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #11 kdy: 12 Října 2023, 21:03:02 »
    Kdyby JirkaZ nemel zajem, tak ja bych ten neurol vzal - me se obcas sikne :D

    Jinak takhle dopredu to nema cenu moc resit - to je takove vareni mlhy jen - vyber si nejake distro, ktere bude vyhovovat - nejlepe nejake rozsirene a pak to budem resit jeden pristroj po druhem ..
    Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

    Evocatum

    • Návštěvník
    • Příspěvků: 12
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #12 kdy: 12 Října 2023, 21:13:43 »
    Můžeš si stáhnout Live ISO a popřemýšlet, zda nejít místo MATE do XFCE prostředí. Z důvodů jednotného okna nastavení místo toho to mít roztroušeno po všech čertech, prakticky stejných nároků a celkově je takové modernější, víc možností přizpůsobení. Jen pozor. Může vypadat různě s různými distribucemi. Některé mají lišty jinak poskládané.

    A podle dotazů... bych tedy doporučil obligátní Linux Mint (XFCe či MATE). Nevím zda se tam také některé tiskárny instalují sami? A jako bonus tam máš už v základu pěkné prostředí, příjemné nástroje navíc oproti Ubuntu a co je hlavní, stabilitu.

    Děkuji za přínosnou, pro mě, informaci. Linux Mint je stabilnější? Hmm, zajímavy. XFCE jsem nikdy moc nepoužíval. Na Linuxu, s přestávkami, pracuji hodně dlouho. Můj první Linux byl Ubuntu a u něho jsem zůstal. Konkrétně to byla verze Breezy Badger což je už hodně dlouho.  :) Nejraději jsem měl ale Hardy Heron. Byla to ale jiná doba kdy jsme si mohli na Canonicalu zdarma objednat lisovaná, tenkrát ještě CD, v originál obalu. S XFCE jsem začal pracovat v době, kdy Ubuntu zavedlo to zpropadeny Unity. To nesnáším dodnes.

    Proto nechci odcházet od Ubuntu a proto se Tě chci zeptat na tu stabilitu.Je to velký rozdíl stabilita Ubuntu vs. stabilita Mint?

    Evocatum

    • Návštěvník
    • Příspěvků: 12
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #13 kdy: 12 Října 2023, 21:17:52 »
    Jinak takhle dopredu to nema cenu moc resit - to je takove vareni mlhy jen - vyber si nejake distro, ktere bude vyhovovat - nejlepe nejake rozsirene a pak to budem resit jeden pristroj po druhem ..

    Mnohokrát děkuji za nabídku a brzy Tě budu otravovat. Jen co mi odpoví Roman Vacho.

    JirkaZ

    • Moderátor
    • Závislák
    • ***
    • Příspěvků: 1756
    • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #14 kdy: 12 Října 2023, 21:34:05 »
    Pan doktor by si měl nastudovat třeba tohle, zvýší mu to odborný rozhled.

    Dále se jím nebudu zabývat, ztráta času.
    « Poslední změna: 12 Října 2023, 21:35:50 od JirkaZ »

    Ventero

    • Závislák
    • ***
    • Příspěvků: 3549
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #15 kdy: 12 Října 2023, 21:35:17 »
    Tak vezmi Xubuntu - u me je to hlavni distro (prestoze MX je lepsi, ale jsem konzerva).
    Take je treba vzit v potaz, ze nebyva vetsinou vhodna nejnovejsi verze - chce to zvolit i s ohledem na stroj a rocnik periferii.
    Ostatne trend je spis opacny - cim novejsi, tim horsi - u Ubuntu to bohuzel plati tuplem.

    Ke zvazeni je take jit uplne ke klasice - Debian, popr. pokud jsou periferie trochu starsi a nema clovek nervy na psedobezpecnostni klacky pod nohy, tak na Devuen bez toho pazmektu systemd ..
    Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

    Evocatum

    • Návštěvník
    • Příspěvků: 12
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #16 kdy: 13 Října 2023, 02:09:20 »
    Pan doktor by si měl nastudovat třeba tohle. Zvýší mu to odborný rozhled.
    Jirko, já si už, ve svým věku, nepotřebuji rozšiřovat rozhled. Mám toho za sebou hodně. Jen jsem chtěl upozornit na tvůj způsob reakce. Nikdy jsme se neviděli a nijak jsem ti neublížil. Proto jsem se zarazil a pozastavil nad způsobem tvé komunikace a "pomoci".

    Citace
    Dále se jím nebudu zabývat, ztráta času.
    Ocenňuji tvoje rozhodnutí a kvituji ho. I mně se budou číst odpovědi lépe, když v nich nebude pod čarou napsáno "Seš tupej jak dřevěná sekera twl, tak sem nelez nebo si kup ocelovou".

    Roman Vacho

    • Moderátor
    • Závislák
    • ***
    • Příspěvků: 6029
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #17 kdy: 13 Října 2023, 08:33:22 »
    Můžeš si stáhnout Live ISO a popřemýšlet, zda nejít místo MATE do XFCE prostředí. Z důvodů jednotného okna nastavení místo toho to mít roztroušeno po všech čertech, prakticky stejných nároků a celkově je takové modernější, víc možností přizpůsobení. Jen pozor. Může vypadat různě s různými distribucemi. Některé mají lišty jinak poskládané.

    A podle dotazů... bych tedy doporučil obligátní Linux Mint (XFCe či MATE). Nevím zda se tam také některé tiskárny instalují sami? A jako bonus tam máš už v základu pěkné prostředí, příjemné nástroje navíc oproti Ubuntu a co je hlavní, stabilitu.

    Děkuji za přínosnou, pro mě, informaci. Linux Mint je stabilnější? Hmm, zajímavy. XFCE jsem nikdy moc nepoužíval. Na Linuxu, s přestávkami, pracuji hodně dlouho. Můj první Linux byl Ubuntu a u něho jsem zůstal. Konkrétně to byla verze Breezy Badger což je už hodně dlouho.  :) Nejraději jsem měl ale Hardy Heron. Byla to ale jiná doba kdy jsme si mohli na Canonicalu zdarma objednat lisovaná, tenkrát ještě CD, v originál obalu. S XFCE jsem začal pracovat v době, kdy Ubuntu zavedlo to zpropadeny Unity. To nesnáším dodnes.

    Proto nechci odcházet od Ubuntu a proto se Tě chci zeptat na tu stabilitu.Je to velký rozdíl stabilita Ubuntu vs. stabilita Mint?
    To jsme tedy začínali s Linuxem zhruba ve stejné době.

    Distribuce mají občas svoje slabší i silnější chvilky. Vlastně celkově software. Hlavně to nastává, když se mění nějaké velké věci. Např. přechody Alsa>Pulseaudio, X11>Wayland budiž příkladem.
    Linux Mint staví na Ubuntu repozitářích. Ubuntu zase na debianích. Tam není stabilita nějak rozdílná, pominu-li grafické prostředí, které nabízí Linux Mint v jedné ze svých odnoží, Cinnamon. Spíše jsem to myslel vůči některým jiným distribucím.
    Člověk to za ty roky tak nějak odpozorujem přečte si diskuze nebo se dá i něco najít v recenzích na www.distrowatch.com.
    Např.:
    https://distrowatch.com/dwres.php?resource=ratings&distro=mx
    https://distrowatch.com/dwres.php?resource=ratings&distro=mint

    Výběr distribuce

    Linux Mint je vlastně takové vylepšené Ubuntu o pár příjemných nástrojů a zároveň vykuchané od třeba Snapů. Ale je velmi jednoduché si je zase přidat.
    XFCE je, řekl bych dle použití v distribucích,  třetí nejpoužívanější prostředí. Základem je GTK, což je vlastně stavební kámen i GNOME. Je velice přizpůsobitelné. Může vypadat např. jako GNOME2 nebo styl Windows, lišta dole, start.
    Osobně používám u Mintu světlý vzhled, který je laděný do stříbrna.

    Xubuntu nemá tyto nástroje navíc, co má Linux Mint a v základu má lištu nahoře navíc a vzhledově vypadá hůře(ano, věc vkusu nebo pár kliknutí navíc).

    No ale pokud Ti vyhovuje nové GNOME, tak stojí za zvážení přímo Ubuntu.

    MX Linux myslím neumí povýšení distribuce. Prostě update na další verzi. To jsem se dočetl v recenzích od lidí, kterým to zhučelo. Vlastně mě to dost zaskočilo, že to oficiálně nepodporují.
    https://mxlinux.org/migration/

    Nerad bych tu způsobil hádky o distribuci. :-)

    Výběr grafického prostředí
    GNOME, KDE, XFCE, MATE.... dále bych se už asi nerozhlížel.

    KDE jsem v poslední době moc nedoporučoval, protože když jsem jej zkoušel ať už v minulosti nebo před pár měsící, tak zrovna nemělo svou chvilku a padaly aplikace na čisté instalaci různých distribucí. (Ale třeba teď jedu na KDE s Nvidia ovladačem a Waylandem a všechno zdá se šlape parádně včetně samozřejmě prohlížeče (čistý Wayland, nikoliv XWayland). Tak třeba zase změním názor do budoucna.)
    pro JirkuZ:
    S Nouveau je plocha použitelnější na Waylandu než s X11. X11 trpí strašným tearingem.

    Samostatnou kapitolou je potom balíčkovací systém. DEB (Debian) vs RPM (Red Hat). Tím odpadají další distribuce (pro mě) jako OpenSuse, Fedora, Cent OS, Manjaro a další.
    « Poslední změna: 13 Října 2023, 09:27:07 od Roman Vacho »
    Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

    Ventero

    • Závislák
    • ***
    • Příspěvků: 3549
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #18 kdy: 13 Října 2023, 11:37:10 »
    Xubuntu je takovy plnotucny zaklad s filozofii, ze tam neni, co vetsina lidi nepouziva a co kdo chce tam doplnit. A ano - v zakladu je xfce designove celkem osklive a ano da se to.mnohem mnohem zlepsit, dle preferneci a vkusu uzivatele.

    MX Linux dela dobre, pokud tam neni moznost povyseni - maji tak uctu k casu uzivatelu i poradcu na forech - o tom kolik povyseni kuze zpusobit potizi toho bylo napsano dost.

    Vyber prostredi (DE) souhlas - pokud nemas nejakou ultraplecku na server nebo misto radia, tak nema smysl koukat po jinych prostredich, nez Kde, Mate, Xfce popr. Ubuntu (Gnome) Pokud mas ultrasilny stroj a nevadi plytvani vykonem, tak muzes zkusit Cinnamon - akorat je hodne problematicky, nenazrany a ne az tak moc jiny, nez Mate.

    Osobne bych nekomu, kdo nechce moc nic resit doporucil takova vicehotova distra - pokud chces zustat v teto rodine, tak doporucim Mint, mozna ten Devuan nebo trochu vedle MX. Co ze to mas za HW vlastne - abys necpal na nejaky Celeron treba KDE ..
    Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

    radin

    • Aktivní člen
    • *
    • Příspěvků: 245
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #19 kdy: 13 Října 2023, 12:08:13 »
    Prošel jsem opravdu hodně distry linuxu - začal jsem na RedHat s KDE 1.4, postupně přes všechna výše uvedená. Nadlouho jsem se držel Ubuntu, dokud mne nevyhnalo Unity k Mintu-Cinnamon. Dokud nebyly problémy, vydržel jsem, ale pak jsem opět "zdrhnul" na Debian od V9.x po současný 12 - vždy s Cinnamonem a to rozhodně nemám žádný superstroj. Jednou jsem zkusil MX 18 ale za půl dne byl pryč - neustálé pády systému na NB. KDE mi nikdy moc nesedělo, jednak kvůli HW náročnosti a také jsem se v něm špatně orientoval.
    No, před několika dny jsem na základě tohoto fóra vyzkoušel MX 23 s KDE a zatím (!?) musím pochválit - sice mne trochu vypekl instalátor - přesněji dělení disků (připadá mi trochu nelogické, než jsem přišel jak na to, odstavil jsem si debian na druhém disku), ale vše zdá se funguje stabilně a i vzhledově vyhovuje. A co je překvapením - v Informacích o systému mi to hlásí: Debian 12. Takže - pokud to správně chápu - MX opustil původní Arch a přešel plně na Debian? Za mne jen dobře, protože stabilnější OS jsem zatím nepotkal...
    Kód: [Vybrat]
    System:
      Kernel: 6.1.0-10-amd64 [6.1.38-2] arch: x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 12.2.0
      ...
      Desktop: KDE Plasma v: 5.27.5 wm: kwin_x11 vt: 7 dm: SDDM Distro: MX-23_KDE_x64 Libretto July
        31 2023 base: Debian GNU/Linux 12 (bookworm)

    Prostě, každý si to svoje distro musí najít.
    Nobody is perfect!

    Ventero

    • Závislák
    • ***
    • Příspěvků: 3549
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #20 kdy: 13 Října 2023, 12:43:06 »
    MX není a nebyl na Archu - je postaven na Antixu a ten také vlastně vychází z Debianu - akorát, že je tam nějaká trochu jiná koncepce. Jinak myslím, že MX také drží sysvinit a nemá systemd.
    Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

    radin

    • Aktivní člen
    • *
    • Příspěvků: 245
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #21 kdy: 13 Října 2023, 17:25:09 »
    Pardon, nepoužíval jsem ani jeden, tak jsem se spletl - oboje začíná na A :)
    Nobody is perfect!

    Evocatum

    • Návštěvník
    • Příspěvků: 12
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #22 kdy: 13 Října 2023, 21:55:21 »
    Co ze to mas za HW vlastne - abys necpal na nejaky Celeron treba KDE ..

    Tak jak jsem uváděl ze začátku.
    Počítač je klasika. i7 2600, 16GB RAM, grafika NVidia GeForce GTX 1060 6GB, dva disky. Systémovej SSD a druhý 2,5" SATA.

    Roman Vacho

    • Moderátor
    • Závislák
    • ***
    • Příspěvků: 6029
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #23 kdy: 14 Října 2023, 13:18:09 »
    S tím pojede všechno jedna báseň.

    Abych tomu dal nějakou přidanou hodnotu.

    Nejkomplexnější grafická prostředí jsou GNOME a KDE.
    GNOME je takové zvláštní, atypické oproti Windows. Cokoliv navíc tam dodělávat  je tam lehce komplikovanější. Ale nemusí to být vůbec potřeba.
    KDE se snaží být jako Windows. Jde v něm uzpůsobit prakticky vše.

    Ostatní nejsou tak komplexní. Ale nemusí to ničemu vadit. Dále nevím jak to rozvinout. Nechám to na ostatních.

    Nejlepší je si asi stáhnout Live ISA a nabootovat a rozkoukat se v těch prostředích.

    Dokonce některé distribuce umí nabootovat rovnou s Nvidia ovladačem. Vím o Manjaro(KDE a možná i další obrazy s dašími DE?) a Endeavour(XFCE?).

    Ubuntu je GNOME. Kubuntu je KDE. Linux Mint má nejen XFCE a MATE.

    Instalace je snadná až na dělení disku. Tam velký pozor. Sám občas váhám kam nainstalovat zavaděč. Zda na sdX nebo na sdX1 nebo sdY.
    Když to člověk udělá špatně, nemusí mu třeba vedlejší OS najet. Tohle by mohli v těch distribučních instalátorech ještě zlepšit.
    « Poslední změna: 14 Října 2023, 13:46:16 od Roman Vacho »
    Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

    Evocatum

    • Návštěvník
    • Příspěvků: 12
    Re:Rady a doporučení pro nováčka.
    « Odpověď #24 kdy: 14 Října 2023, 15:30:32 »
    Instalace je snadná až na dělení disku. Tam velký pozor. Sám občas váhám kam nainstalovat zavaděč. Zda na sdX nebo na sdX1 nebo sdY.
    Když to člověk udělá špatně, nemusí mu třeba vedlejší OS najet. Tohle by mohli v těch distribučních instalátorech ještě zlepšit.
    Dělení disku mě netrápí. Nebudu mít více systému jak jsem to měl dříve. Nepotřebuji dual boot. Bude tam jen linux.

    Nejkomplexnější grafická prostředí jsou GNOME a KDE.
    GNOME je takové zvláštní, atypické oproti Windows.
    Ubuntu je GNOME. Kubuntu je KDE. Linux Mint má nejen XFCE a MATE.
    Romčo, ty desktopy mám sjety všechny. Mně by spíš vyhovovalo, dostam tam Gnome z Hardyho ale nedá se svítit.  ;D
    Někdo miloval Windows XP a taky se musel rozloučit.
    Ale psal jsi, že jsi začínal s Linuxem asi stejně jako já. V době Hardy Heron vycházelo ještě takovy jakoby kresleny Ubuntu. Education nebo EduUbuntu, nechce se mi teď hledat přesný název. To asi skončilo protože ho nikde nevidím. Bylo to určeny školám atp. Nepamatuješ si, co za desktop používala tato verze?

    P.S. 15:43 PM - Oops tak se omlouvám a opravuji. Edubuntu a ono vychází ještě dnes. Jen není uvedeno na titulce ubuntu.cz a proto jsem se omylem domníval, že zaniklo v systémovém propadlišti.
    « Poslední změna: 14 Října 2023, 15:43:19 od Evocatum »

     

    Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.