Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Jaké prostředí je podle Vás lepší?

Gnome 3 Shell
23 (34.3%)
Unity
26 (38.8%)
Jiné
18 (26.9%)

Celkem hlasů: 67

Autor Téma: Gnome 3 Shell vs Unity  (Přečteno 32054 krát)

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #150 kdy: 05 Května 2011, 15:49:35 »
Dnes som sa dokopal k vyskúšaniu U11.04 a môžem jedným slovom povedať, že je vážne ÚŽASNÉ. Prečítal som si veľa názorov aké je to otrasné prostredie, ako sa to nedá ovládať a pod. Ale toto som vážne ani ja nedúfal, že to bude tak skvelé, jednoduché a intuitívne prostredie. V podstate som na podobnom rozložení fungoval už asi tak 2 roky (horný panel+dock - bez spodnej lišty/a to aj v GNOME aj v KDE). V podstate od čistej inštalácie nemusím nič meniť - páči sa mi to tak ako to je. Vývojárov za toto len pochváliť, že spravili kus práce a som rád, že sa vydali vlastnou cestou. Ubuntu je moja srdcovka a dúfam, že Ubuntu devs vo svojej skvelej práci budú pokračovať takto ďalej. :)
Na rozdíl od citovaného dávám přednost Gnome 3 na openSUSE nebo Fedoře, Unity mne neuchvacuje.

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #151 kdy: 05 Května 2011, 16:04:10 »
phplus :) každý má vlastnú voľbu. Na druhom disku mám takisto oSuse s KDE a pridal som si tam aj nové Gnome, ale moc ma neoslovilo. Uvidíme v budúcnosti. Nezastávam sa žiadneho prostredia a ani distribúcie, všetko sú len moje subjektívne pocity. Treba používať to čo vyhovuje najviac. Ale treba brať do úvahy aj to, že ako Unity, tak aj  Gnome shell sú ešte len na začiatku svojej cesty.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #152 kdy: 05 Května 2011, 17:23:56 »
phplus :) každý má vlastnú voľbu. Na druhom disku mám takisto oSuse s KDE a pridal som si tam aj nové Gnome, ale moc ma neoslovilo. Uvidíme v budúcnosti. Nezastávam sa žiadneho prostredia a ani distribúcie, všetko sú len moje subjektívne pocity. Treba používať to čo vyhovuje najviac. Ale treba brať do úvahy aj to, že ako Unity, tak aj  Gnome shell sú ešte len na začiatku svojej cesty.
Samozřejmě.

vmonkey

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 230
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #153 kdy: 05 Května 2011, 18:21:23 »
Přepínání oken pomocí Super+číslo je prostě masakr, to se jinak říct nedá :)

Já jsem dřív naopak vůbec víc ploch nepoužíval (asi nějakej starej a hloupej zvyk z Windowsů). A teď mi to s global-menu dalo konečně smysl a myslím, že je to o mnoho pohodlnější než přepínat ALT+TAB.
Okna samořejmě nepřepínám Super+číslo, ale CTRL+ALT a šipka, což mám stisklé i dřív než bych měl ALT+TAB, takže mi to vyhovuje.
Naopak mě ale mrzí, že je standardně nadefinován počet ploch na 4 a zbytek... uprav si v Compizu. Mě to sice problém nedělá... ale přívětivost uživatelského nastavení mi docela vadí. Unity používám už skoro půlrok (od jeho prvního vydání), hodně se toho změnilo a zlepšilo, opravdu klobouk dolů přede všema vývojářema. Udělali fakt hodně práce. A i jsem si na Unity brzo zvykl. Jenom doufám, že další verze (nejpozdějc v příštim LTS) bude použitelná i pro lidi, právě ty "nováčky u Linuxu", kteří si se systémem nechtějí moc hrát, kteří ho chtějí jen používat. Znovu ale říkám, že mně by možná i tohle nastavování stačilo.
« Poslední změna: 06 Května 2011, 17:57:29 od vmonkey »
Ubuntu 14.04, Acer Aspire v15 Nitro Black

Kedrigern

Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #154 kdy: 05 Května 2011, 19:42:50 »
Je treba si uvedomit jednu dulezitou vec. Kazde nastavovani je slozitost o kterou uzivatel nestoji. Me treba timto odrazuje dosti KDE - a to jsem pokrocily uzivatel. GIMP s tim ma take problem.

Dobry software je kompromis mezi moznostmi a jednoduchym ovladanim.

Ty plochy genialne vyresil Gnome-shell. Nastavovani v Compizu je imho ok. Vygoogli se to hned, kdyby to bylo jinak, tak si treba uzivatel omylem prida plochu a bude na nich ztracet otevrene aplikace.

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #155 kdy: 05 Května 2011, 20:23:13 »
+1
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #156 kdy: 06 Května 2011, 09:47:28 »
Nechci zakládat další téma.
Nevíte náhodou na jakém principu funguje vyhledávání v Centru softwaru pro Ubuntu a na jakém Dash?
Pokud dám cokoliv hledat v Centru... tak najde vždy to co hledám ale v Dash musím trefit nejlépe přesný název programu.
Třeba "Video editor" vám v Centru... najde vše ale v Dash nic i když tam Video editor je třeba Pitivi.
Jinak jsem s Unity velice spokojen a už se těším na další vydání.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #157 kdy: 06 Května 2011, 10:01:45 »
Tipnem si ze v centre softveru  sa vyhladava aj v popise ktori je dost podrobne rozpisany. V dash sa hlada v nazvoch programov alebo priamo nazvy suborov. Tieto ziadny popis nemaju.(aspon nie tak podrobny)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #158 kdy: 06 Května 2011, 10:48:04 »
Zaujímalo by ma čo sa pre bežného užívateľa zmení, keď Ubuntu prejde z Gnome2 na Gnome3 (pravdepodobne už v U11.10). Viem, že prostredie zostane Unity, ale neviem nikde dohľadať aké zmeny nastanú pre užívateľov systému. Viete niekto?

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #159 kdy: 06 Května 2011, 11:02:42 »
Zaujímalo by ma čo sa pre bežného užívateľa zmení, keď Ubuntu prejde z Gnome2 na Gnome3 (pravdepodobne už v U11.10). Viem, že prostredie zostane Unity, ale neviem nikde dohľadať aké zmeny nastanú pre užívateľov systému. Viete niekto?
Žádní změna nenastane - žádný přechod z Gnome 2 na 3 se totiž nekoná, právě v 11.04 nastal přechod Gnome 2 -> Unity.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #160 kdy: 06 Května 2011, 11:47:39 »
On ale asi myslel ze 11.10 uz nebude bezat nad gnome 2 ale nad gnome 3.
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #161 kdy: 06 Května 2011, 11:57:36 »
Pán Šubrt musím vás poupraviť a máte asi zlé informácie. Mýlite si Gnome3 s Gnome Shell ako tak vidím ;) Mark Shuttleworth už dávnejšie napísal, že Gnome 3 vymenia za G2 a to nemyslel prostredie, ale "podvozok". Preto som sa pýtal aké zmeny nastanú pre užívateľov...

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #162 kdy: 06 Května 2011, 12:00:08 »
On ale asi myslel ze 11.10 uz nebude bezat nad gnome 2 ale nad gnome 3.

No otázkou je, co myslí, změnami pro uživatele systému. Ano, 11.10 bude na Gnome 3, ale bude jen Unity 3D (+ dodělávaná varianta Unity 2D, aby se zabránilo problémům s akcelerací, kdy uživatel po nainstalování vidí něco jiného než když následně povolí ovladače). Nebude ani Ubuntu Classic sezení, při mém testování 11.10 už mi tato možnost skutečně zmizela.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #163 kdy: 06 Května 2011, 12:21:40 »
Pán Šubrt musím vás poupraviť a máte asi zlé informácie. Mýlite si Gnome3 s Gnome Shell ako tak vidím ;) Mark Shuttleworth už dávnejšie napísal, že Gnome 3 vymenia za G2 a to nemyslel prostredie, ale "podvozok". Preto som sa pýtal aké zmeny nastanú pre užívateľov...
I tak žádné zásadní změny pro uživatele nejspíše nebudou - to, co komunikuje s uživatelem bude nadále Unity. Samozřejmě samotné Unity projde do podzimu svým vlastním vývojem, možná, že nějaké věci, co v Unity nejsou/nedungují budou díky novějšímu "podvozku" fungovat. Ale zásadní změna pro uživatele se rozhodně čekat nedá.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #164 kdy: 06 Května 2011, 12:28:45 »
Ďakujem za odpoveď :) Tak bude najlepšie asi počkať a uvidíme aké budú zmeny.

boonn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 296
  • Urgulak the Great
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #165 kdy: 06 Května 2011, 15:44:32 »
najednou mi při aktualizaci přistane v počítači něco co je naprosto neslučitelné s původním

To je lež. Aktualizace vám nic takového neprovede. Přešel jste na novou verzi systému kde je tato vlastnost dlouho předem deklarována.

Ač nesouhlasím s Peregrinovo postojem, nesmlouvavě bych popíral i vaše tvrzení.

S Peregrinovým postojem nesouhlasím, protože považuji současný vývoj Ubuntu s veškerými jeho přínosy za úžasný, stejně jako verzi Natty.

S vaším postojem nesouhlasím, protože apriorní nastavení Unity při povyšování s sebou přináší nevyhnutelené ZASEKNUTÍ aktualizace A NEMOŽNOST naběhnutí systému po startu, jak deklaruji v předchozích příspěvcích. Tento problém by se však nechal velice snadno odstranit. Buď apriorním nenastavením unity, nebo možností výběru prostředí během povyšování/installace.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
   ~ Socrates
 Use linux flarerpg.org - great open source game

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Ubuntu 11.04 děs běs hrůza
« Odpověď #166 kdy: 08 Května 2011, 22:18:56 »
Tak jsem si nainstaloval Ubuntu 11.04 na novou partition, protože nechci kvůli experimentům rozhodit celý komp. Instalace proběhla bez problémů akorát nechodila wifi. Tento problém jsem hravě vyřešil bootováním se starým jádrem. To se snad vyřeší nějakýmy upgrady. Daleko horší bylo naprosto nepochopitelné grafické rozhraní po pár experimentech jsem zjistil, že lze zvolit klasické gnome, na které jsem zvyklý. Po přečtení různých příspěvků na toto téma mě vyděsil Vojta Trefný, který píše, o tom, možnost volby rozhraní,které mi vyhovuje bude v následujících verzích zrušena. KDE taky moc nemusím, tak uvažuji pro další upgrade o XUBUNTU.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Ubuntu 11.04 děs běs hrůza
« Odpověď #167 kdy: 08 Května 2011, 22:26:25 »
Jj. Vitaj v klube. :)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

folgenumer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #168 kdy: 13 Května 2011, 20:07:04 »
Tak ja se taky pridam  unity je super jde jen o zvyk stacily zhruba dva dny a samozrejme ubuntu wiky. Prepnout se do clasic me uz ted ani nenapadne na notebooku s 15 palcema je to super.ps nejvic me bavi prispevky je to hruza po patnacti minutach jsem se prepnul do gnome clasic.Proboha neni to malo na seznameni se snovym rozhranim kdyz jste si nainstalovaly prvni linux taky jste ho po patnacti minutach smazli?

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #169 kdy: 13 Května 2011, 20:32:46 »
Nás by to bavilo ještě více, kdyby byla interpunkční znaménka, potažmo čárky mezi větami. Díky.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Ludek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #170 kdy: 14 Května 2011, 16:02:32 »
Tak jsem se opravdu snažil, ale Unity je na mém ntb s Intel grafikou zcela nepoužitelné. Každých několik minut mi zmizí dekorace oken a musím zadat gtk-window-decorator --replace (nebo ekvivalent). Po čase zmizí i horní panel. Dalo by se říct, že je to compizem, ale není: V Gnome Classic funguje vše jak má včetně "totace kostkou". Podotýkám, že to jsem nastavil až poté, co mi Unity "padá".   :-\

boonn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 296
  • Urgulak the Great
Re: Ubuntu 11.04 děs běs hrůza
« Odpověď #171 kdy: 14 Května 2011, 18:45:32 »
Tak jsem si nainstaloval Ubuntu 11.04 na novou partition, protože nechci kvůli experimentům rozhodit celý komp. Instalace proběhla bez problémů akorát nechodila wifi. Tento problém jsem hravě vyřešil bootováním se starým jádrem. To se snad vyřeší nějakýmy upgrady. Daleko horší bylo naprosto nepochopitelné grafické rozhraní po pár experimentech jsem zjistil, že lze zvolit klasické gnome, na které jsem zvyklý. Po přečtení různých příspěvků na toto téma mě vyděsil Vojta Trefný, který píše, o tom, možnost volby rozhraní,které mi vyhovuje bude v následujících verzích zrušena. KDE taky moc nemusím, tak uvažuji pro další upgrade o XUBUNTU.

Zkus mrknout na toto: https://launchpad.net/ubuntugnome/

Má to být ubuntu s gnome 3 Shellem. Jak jsem vyčetl, a nevím, zda jsem to pochopil správně, tak unity je v ubuntu jen proto, že se Shuttleworthovi nelíbí nové gnome 3 Shell, takže na ubuntu ponechává gnome2 s naroubovaným unity.

Unity založené na gnome 2 (v budoucnu také na gnome 3*) má být asi protiváhou gnome 3 Shellu.

Jenže některým lidem se víc líbí nový gnome 3 Shell, kt. nevychází ze (prý) zastaralého, a dlouhodobě neudržitelného gnome2, ale je (skoro) komplet napsáno nově, takže se rozhodli vydávát ubuntu s gnome 3 Shellem jako tzv. ubuntu remix. Kdyby se zrovna neblížilo zkouškové, tak bych ho určitě vyzkoušel.

A k tomu bych ještě dodal, že nevím zda jsem to z různých útržků na internetu pochopil správně, každopádně na gnome 3 Shell se už dlouho těším. Abych se přiznal, mám rád hezké věci, ladnost, eleganci ... minimalismus a ne přeplácanost, nesoulad, rozhádanost, křiklavost. Miluju motiv ambiance, nenávidím unity. Nejsem mentálně retardovaný slepec.

ps: Unity používám také, ale jen na netbooku, kam ostatně vždy patřilo a patří ...
« Poslední změna: 14 Května 2011, 23:23:06 od urgulak »
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
   ~ Socrates
 Use linux flarerpg.org - great open source game

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Ubuntu 11.04 děs běs hrůza
« Odpověď #172 kdy: 14 Května 2011, 19:58:39 »
Tak jsem si nainstaloval Ubuntu 11.04 na novou partition, protože nechci kvůli experimentům rozhodit celý komp. Instalace proběhla bez problémů akorát nechodila wifi. Tento problém jsem hravě vyřešil bootováním se starým jádrem. To se snad vyřeší nějakýmy upgrady. Daleko horší bylo naprosto nepochopitelné grafické rozhraní po pár experimentech jsem zjistil, že lze zvolit klasické gnome, na které jsem zvyklý. Po přečtení různých příspěvků na toto téma mě vyděsil Vojta Trefný, který píše, o tom, možnost volby rozhraní,které mi vyhovuje bude v následujících verzích zrušena. KDE taky moc nemusím, tak uvažuji pro další upgrade o XUBUNTU.

Zkus mrknout na toto: https://launchpad.net/ubuntugnome/

Má to být ubuntu s gnome 3. Jak jsem vyčetl, a nevím, zda jsem to pochopil správně, tak unity je v ubuntu jen proto, že se Shuttleworthovi nelíbí nové gnome 3, takže na ubuntu ponechává gnome2 s naroubovaným unity.

Unity založené na gnome 2 má být asi protiváhou gnome3.

Jenže některým lidem se víc líbí nové gnome 3, kt. nevychází ze (prý) zastaralého, a dlouhodobě neudržitelného gnome2, ale je (skoro) komplet napsáno nově, takže se rozhodli vydávát ubuntu s gnome 3 jako tzv. ubuntu remix. Kdyby se zrovna neblížilo zkouškové, tak bych ho určitě vyzkoušel.

A k tomu bych ještě dodal, že nevím zda jsem to z různých útržků na internetu pochopil správně, každopádně na gnome 3 se už dlouho těším. Abych se přiznal, mám rád hezké věci, ladnost, eleganci ... minimalismus a ne přeplácanost, nesoulad, rozhádanost, křiklavost. Miluju motiv ambiance, nenávidím unity. Nejsem mentálně retardovaný slepec.

ps: Unity používám také, ale jen na netbooku, kam ostatně vždy patřilo a patří ...

Pochopil jsi to zcela špatně. Relevantních informací je i na tomto fóru dostatek. Unity je jen uživatelský meziksicht, stejně jako Gnome Shell, a už v příští verzi bude postaveno na novém Gnome 3.

boonn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 296
  • Urgulak the Great
Re: Ubuntu 11.04 děs běs hrůza
« Odpověď #173 kdy: 14 Května 2011, 23:21:34 »
Tak jsem si nainstaloval Ubuntu 11.04 na novou partition, protože nechci kvůli experimentům rozhodit celý komp. Instalace proběhla bez problémů akorát nechodila wifi. Tento problém jsem hravě vyřešil bootováním se starým jádrem. To se snad vyřeší nějakýmy upgrady. Daleko horší bylo naprosto nepochopitelné grafické rozhraní po pár experimentech jsem zjistil, že lze zvolit klasické gnome, na které jsem zvyklý. Po přečtení různých příspěvků na toto téma mě vyděsil Vojta Trefný, který píše, o tom, možnost volby rozhraní,které mi vyhovuje bude v následujících verzích zrušena. KDE taky moc nemusím, tak uvažuji pro další upgrade o XUBUNTU.

Zkus mrknout na toto: https://launchpad.net/ubuntugnome/

Má to být ubuntu s gnome 3 Shellem. Jak jsem vyčetl, a nevím, zda jsem to pochopil správně, tak unity je v ubuntu jen proto, že se Shuttleworthovi nelíbí nové gnome 3 Shell, takže na ubuntu ponechává gnome2 s naroubovaným unity.

Unity založené na gnome 2 (v budoucnu také na gnome 3*) má být asi protiváhou gnome 3 Shellu.

Jenže některým lidem se víc líbí nový gnome 3 Shell, kt. nevychází ze (prý) zastaralého, a dlouhodobě neudržitelného gnome2, ale je (skoro) komplet napsáno nově, takže se rozhodli vydávát ubuntu s gnome 3 Shellem jako tzv. ubuntu remix. Kdyby se zrovna neblížilo zkouškové, tak bych ho určitě vyzkoušel.

A k tomu bych ještě dodal, že nevím zda jsem to z různých útržků na internetu pochopil správně, každopádně na gnome 3 Shell se už dlouho těším. Abych se přiznal, mám rád hezké věci, ladnost, eleganci ... minimalismus a ne přeplácanost, nesoulad, rozhádanost, křiklavost. Miluju motiv ambiance, nenávidím unity. Nejsem mentálně retardovaný slepec.

ps: Unity používám také, ale jen na netbooku, kam ostatně vždy patřilo a patří ...

Pochopil jsi to zcela špatně. Relevantních informací je i na tomto fóru dostatek. Unity je jen uživatelský meziksicht, stejně jako Gnome Shell, a už v příští verzi bude postaveno na novém Gnome 3.

Ok, díky, upravil jsem svůj původní příspěvek o větu v kurzívě, že unity bude (možná) postaveno na gnome 3 a doplnil na některá místa slovo Shell aby bylo jasné, kdy mluvím o gnome a kdy o gnome shellu, protože je někteří lidé mají tendenci zaměňovat, i když asi dobře chápou ten rozdíl. Na mou obranu to nerozlišují (asi protože je to jasné) ani programátoři když píšou: "Future regular Ubuntu versions will ship with Unity instead of Gnome."
« Poslední změna: 14 Května 2011, 23:59:18 od urgulak »
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
   ~ Socrates
 Use linux flarerpg.org - great open source game

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Ubuntu 11.04 s Unity ... čo s ním
« Odpověď #174 kdy: 17 Května 2011, 11:54:36 »
zdravím všetkých Ubunťákov,
ľudkovia celý nadšený som upgrade-oval Ubuntu z ver.10.04 cez 10.10 až na verziu 11.04. Doteraz používaná 10.x verzia bola skvelá, už mi išlo (takmer) všetko na čo som si len zmyslel, jednoducho paráda, bola s tým radosť robiť. A začal sa zo mňa stávať vrúcny fanúšik Ubuntu. Možnosť upgrade-ovať na novú verziu potešila a zopár prečítaných recenzií o novej verzii tiež posilňovalo ďalší smer. Unity je vraj niečo nové a vzhľadom na doterajšiu (veľkú) spokojnosť s Ubuntu, som bol presvedčený o tom že chlapci z Cannonical-u majú zase niečo navrch.

A tak nastal upgrade na 11.04. Samotná operácia trvala snáď dve hodiny (downloadovaných nejakých 1700 balíkov) a až na nejaké hlášky, že nie sú podporované niektoré third-party balíčky, bolo všetko v pohode. Trochu čudne vyzerali hlášky o tom koľko balíkov bude odstranených a koľko už nebudem (vraj) potrebovať vôbec. No ale inak ako hovorím - v pohode.

Ale prekvapenie prišlo po štarte novej verzie. Skúsim to zhrnúť (ak má niekto recepty a tipy ako to opraviť/vylepšiť/zmeniť/žiť s tým, prosím dajte vedieť), takže:

1.) namiesto overených, vcelku vydarených a bezproblémových aplikácií od OpenOffice-u je tam teraz nejaký LibraOffice. Načo, pýtam sa autorov? Tamto bolo dobré, človek si na to zvykol. Bolo potrebné to meniť? Jediný rozumný a akceptovateľný dôvod beriem, ak to bolo kvôli poplatkom za aplikáciu, prípadne nejakým autorským právam (a z toho vyplývajúcich možných poplatkoch). Inak je to blbosť.

2.) na začiatku, po štarte systému odo mňa dvakrát pýta v dialogu "Unlock login keyring" heslo. Prečo?, predtým mi nič také na začiatku nevypisovalo a neobťažovalo ma to. (Doplňam, že bol robený upgrade z 10.10 na 11.04 a zdá sa že všetky nastavenia boli úspešne prevzaté)

3.) v hornej lište sú menu položky "File", "Edit", "View", "Places" a "Help", ktoré som si však vôbec nevšimol, pretože farba fontu je rovnaká ako podklad hornej lišty. Neviem asi je to vecou zvolenej témy, ale ako to zmeniť? Myslím len zmeniť tú farbu fontu a nie celú tému.

4.) ako sa dostať k veciam, ktoré boli kedysi pod menu položkou "Administration" a "Preferences"? V 10.x verzii to bolo jednoduché a často využívané. Tu táto cesta (cez vrchnú lištu) úplne chýba.

5.) ako upraviť bočný vysúvací sa panel s veľkými ikonkami aplikácií? Niektoré sa tam dajú preniesť systémom drag-n-drop ale niektoré ani náhodou (napr.v dash nájdená aplikácia "Google Earth" a tú tam cez drag-n-drop neprenesiem ani za svet)

6.) celé to čudo s názvom "Dash", čo to je? Ak potrebujem akúkoľvek aplikáciu, tak to mám minimálne o dva kliky viac ako v predchádzajúcej verzii, kedy som ju mal umiestnenú pekne pod menu položkou "Application - XYZ - nejaká aplikácia". Teraz musím kliknúť na ikonu Ubuntu v hornej lište, potom na (asi) "More apps", kde samozrejme sú zobrazené len niektoré aplikácie, takže si hore vybrať v zozname skupinu, kde viem, že sa nachádza, a potom buď je v zobrazených alebo je ešte potrebné kliknúť na "other..." a nakoniec klinúť na danú ikonku aplikácie. Načo to urobili tak zložito? Keby sa obsah toho Dash-u dal aspoň upraviť.

7.) celý Dash a jeho fungovanie, mám taký pocit že je zameraný na ponuku (a asi následný predaj) ďalších platených aplikácií. Veď prečo by ich stále zobrazovali v každom pohľade na Dash-i? Ja si nechcem kupovať žiadne nové aplikácie! Ak tak si niečo stiahnem, čo by malo byť hlavne free a nechcem za nič naviac platiť! Veď preto som prešiel z Windows-ov na Linux. A ak si už budem chcieť niečo kúpiť, bude to až nejaká veľká aplikácia, ktorú budem používať komerčne (tzn.pomocou nej budem zarábať). A nejaké malé volovinky, utilitky na uľahčenie bežného spôsobu života, za to platiť sa mi neoplatí. Tak načo v tom Dash-i ma stále obťažujú, tým že mi ponúkajú nejaké komerčné veci? Podľa mňa je to krok vedľa.

8.) ako upraviť obsah Dash panelu (úzky súvis s 6. a 7.). Rozdelenie na "Media apps", "Internet apps", "More apps", "Find files", ... a ponuku komerčného SW, mi nevyhovuje.

9.) zobrazenie o vybratej klávesnici (SK/ENG) je takisto, vďaka rovnakej farbe fontu na hornej lište dokonale neviditeľné. Pred upgrade-om bolo krásne viditeľné (použitá rovnaká téma) (viď.súvis s 3.)

10.) nefungujú Compiz efekty. To tuším bolo avízované aj v niektorých recenziách na Unity. Je to škoda, lebo také kývanie s pružným oknom aplikácie vedelo trochu potešiť v 10.x verzii

11.) ak napr.okno Firefox-u maximalizujem tak ikony na minimalizovanie, resp.restore veľkosti sú v rámci hornej lište. A prekvapivo nie na pravej, ale na ľavej strane. A opäť ich takmer nevidno, pretože opäť tá neštastná farba fontu.

12.) no a čo tie divné posuvníky (sliders) v zobrazených oknách? Ten čudlík vidno, iba keď si nad ním s myšou.

No neviem, neviem. Zatiaľ som z toho Ubuntu 11.04 dosť zarazený. A okrem toho sa mi zdá, že ani bootovanie nie je rychlejšie (na tom istom sroji) ako v predchádzajúcej verzii. Ba povedal by som skôr, že o nejakú tu sekundu (možno aj 15-20) dokonca aj pomalšie.
Ale cesta späť už asi nie je možná.

Poraďte a dajte tipy, čo s tým. Veď Ubuntu som mal tak rád.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.