Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: start Ubuntu  (Přečteno 25338 krát)

Mariocz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re:start Ubuntu
« Odpověď #50 kdy: 28 Ledna 2014, 14:30:58 »
Tak se pokus zvyknout si co nejvíc využívat právě oranžový tašky - Ubuntu software center
nebo případně příkazu sudo apt-get install nazev-programu
V software centru pak můžeš jednoduše programy odinstalovat (suda apt-get remove nazev-programu) a taky se ti pravidelně aktualizují. Pro další info si přečti wiki

Kdybys potřeboval odinstalovat program nainstalovaný 'dvojklikem', už to tak příjemné nebude.

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #51 kdy: 28 Ledna 2014, 16:15:56 »
Dobrý den,

mockrát děkuji za odpovědi, ještě bych měl dotaz, někde na internetu jsem se dočetl že systém Ubuntu velice často způsobí na noteboocích nějaký Brick a pak si to prý můžu vystavit do vitrýny, abych pravdu řekl že mám s toho docela strach.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:start Ubuntu
« Odpověď #52 kdy: 28 Ledna 2014, 16:28:58 »
Dobrý den,

mockrát děkuji za odpovědi, ještě bych měl dotaz, někde na internetu jsem se dočetl že systém Ubuntu velice často způsobí na noteboocích nějaký Brick a pak si to prý můžu vystavit do vitrýny, abych pravdu řekl že mám s toho docela strach.
Že by systém Ubuntu byl tak zákeřný, oproti jiným linuxovým systémům? Nějaký odkaz na tu "Brick"?
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #53 kdy: 28 Ledna 2014, 16:32:12 »
pohledám, ale nevím jestli to najdu, můžete mi prosím říci jestli je na tom alespoń část pravdy? vůbec nevím o co jde, jelikož ta diskuze probíhala v duchu znalců Linuxu, děkuji

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:start Ubuntu
« Odpověď #54 kdy: 28 Ledna 2014, 17:18:44 »
pohledám, ale nevím jestli to najdu, můžete mi prosím říci jestli je na tom alespoń část pravdy? vůbec nevím o co jde, jelikož ta diskuze probíhala v duchu znalců Linuxu, děkuji
;D Já teda nejsem znalec linuxu, ale bez toho odkazu ti to asi nikdo říct nedokáže. Pokud to není každý druhý odkaz při hledání "ubuntu brick" a ještě k tomu nějakej pár let starej štěk, tak se tím asi nemá cenu  zabývat.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #55 kdy: 28 Ledna 2014, 18:39:09 »
právě mi zabavil syn PC, že prý si může krásně hry vybírat, no to mám tedy radost  8)

Rover623

Re:start Ubuntu
« Odpověď #56 kdy: 28 Ledna 2014, 20:08:59 »
Bude to znít divně, ale v současné době, kdy jsou hotové počítače plné všelijakých "kurvítek", tak si použitím Linuxu můžeš životnost PC leda zvýšit.

Vím pouze o 2 věcech, první bylo časté parkování hlaviček disku, což byl ovšem problém disků a nikoli systému. Pouze polobůh Hulán, kterej si ani nedokáže nastavit hdparm došel k závěru, že je to problém systému. A potom ten novější problém se zmršenými UEFI u notbooků Samsung a Toshiba, kdy zavedení ovládacího modulu způsobilo chybu UEFI takovým způsobem, že BIOS (UEFI) umřel. Toshiba opravila BIOS, Samsung na to ve stylu "zákazníků máme dost" kašlal a tak bylo nakonec upraveno jádro.

Pokud vím, tak někdy kolem roku 2006 byla v distribuci Mandriva chyba, která skutečně fyzicky ničila optické mechaniky.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:start Ubuntu
« Odpověď #57 kdy: 29 Ledna 2014, 08:40:13 »
Pokud vím, tak někdy kolem roku 2006 byla v distribuci Mandriva chyba, která skutečně fyzicky ničila optické mechaniky.
Mám dojem, že je fyzicky neničila, "pouze" poškodila firmware a ten se dal nějakým postupem opravit. Dost jsem toho tenkrát četl na Mandriva fóru, ale paměť nějak selhává ;)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:start Ubuntu
« Odpověď #58 kdy: 29 Ledna 2014, 10:21:52 »
Největší záškodník je ten mezi klávesnicí a židlí! ;D
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #59 kdy: 29 Ledna 2014, 11:47:20 »
Co je to ten hdparm, nic takového jsem také nedělal. Jestli si tedy mohu dovolit ještě pár dotazů.

1) mám si zakoupit Antivir? Výrobci doporučuji že ano.
2) ještě bych potřeboval nějaký program na sledování teplot PC, hledal jsem v tašce a je tam toho hrozné moc, takže jsem nic nenašel.
3) je normální že tento systém není vůbec narocny? Protože procesor, paměť, HD stále chrapou, na win. Procesor stále něco dělal, HD blikal, tady je vše nějak mrtvé a strašně svižné, Ubuntu mi nastartuje za pět vteřin. Ptám se pro to ze mám pocit jakoby systém ani nevěděl že je tam nějaký Hardware, tak aby mi něco neskolabovalo, Děkuji.

Martin Krnac


Odesláno z mobilního zařízení.


geofre

Re:start Ubuntu
« Odpověď #60 kdy: 29 Ledna 2014, 11:53:12 »
Co je to ten hdparm, nic takového jsem také nedělal. Jestli si tedy mohu dovolit ještě pár dotazů.

1) mám si zakoupit Antivir? Výrobci doporučuji že ano.
2) ještě bych potřeboval nějaký program na sledování teplot PC, hledal jsem v tašce a je tam toho hrozné moc, takže jsem nic nenašel.
3) je normální že tento systém není vůbec narocny? Protože procesor, paměť, HD stále chrapou, na win. Procesor stále něco dělal, HD blikal, tady je vše nějak mrtvé a strašně svižné, Ubuntu mi nastartuje za pět vteřin. Ptám se pro to ze mám pocit jakoby systém ani nevěděl že je tam nějaký Hardware, tak aby mi něco neskolabovalo, Děkuji.

Martin Krnac

Ad 1) Výrobcům jde především o zisk, proto doporučují, že potřebujete vše co nabízejí, ale pokud neprovozujete server, tak antivir asi nutně potřeba nebude...
Ad 2) Pročtěte si tento článek, třeba se vám to zalíbí a pomůže...
Ad 3) Já právě teď jedu na těchto hodnotách: CPU1 30% CPU2 22%, dioda aktivity disku naprosto bez signalizace...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #61 kdy: 29 Ledna 2014, 11:56:57 »
Děkuji mnohokrát za odpověď, mám také ukazatel v listě, cpu11%, cpu2 1%, cpu3 1-2%, cpu4 2%, což je nějaké divné.

Odesláno z mobilního zařízení.


martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #62 kdy: 29 Ledna 2014, 11:59:56 »
Jo, conky, ani jsem ten článek nečetl, nainstaloval jsem to a hned sem to dal pryč, je to hnus a nic to neumí.

Odesláno z mobilního zařízení.


RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:start Ubuntu
« Odpověď #63 kdy: 29 Ledna 2014, 12:16:47 »
3) je normální že tento systém není vůbec narocny? Protože procesor, paměť, HD stále chrapou, na win. Procesor stále něco dělal, HD blikal, tady je vše nějak mrtvé a strašně svižné, Ubuntu mi nastartuje za pět vteřin. Ptám se pro to ze mám pocit jakoby systém ani nevěděl že je tam nějaký Hardware, tak aby mi něco neskolabovalo, Děkuji.

To si děláš legraci nebo to myslíš vážně že ti je líto že to není tak *censored* systém jako windows?

Co se týká těch ukazatelů tak...
http://wiki.ubuntu.cz/monitorov%C3%A1n%C3%AD_hardwaru
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #64 kdy: 29 Ledna 2014, 12:37:56 »
Není mi to líto, ale mám takový dojem že systém nebere ohledy na hradwer, právě proto dotaz na ty meřáky, prostě mám strach aby něco neodeslo, opravdu mi přijde ze je PC uplně mrtvé, větrák se točí hrozné pomalu, není skoro slyšet, HDD blikne asi jenom pětkrát pri bleskovem startu systému. Wim. také běží svižné, ale je vidět že se něco děje, HDD bliká, větrák je hlasitější atd, prostě je vidět že vše ze vším nějak komunikuje, proto ty dotazy.

Odesláno z mobilního zařízení.


RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:start Ubuntu
« Odpověď #65 kdy: 29 Ledna 2014, 12:47:38 »
To jak se to chová teď je NORMÁLNÍ a to jak se to chovalo na Windows byla prásárna nejvýšího stupně!
Není přeci normální aby počítač cokoliv dělal bez mého vědomí.
Musíte si uvědomit kdo pro koho pracuje, zda počítač pro vás, tak jak je tomu teď nebo že vy dřete pro počítač a obskakujete ho, tak jak je tomu bohůžel u windows.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:start Ubuntu
« Odpověď #66 kdy: 29 Ledna 2014, 12:58:31 »
Za pomoci hdparm se nastavuje doba pro uspání disku, dělá se to ale spíše u nových notebooků, kdy disk při provozu na baterii jakoby neustále "cvaká", jinak to není potřeba.

Antivir nepotřebuješ vůbec, maximálně tak na server, aby chránil připojené počítače s Windows. Pokud by jsi chtěl občas zkontrolovat systém, je k dispozici ClamAV + ClamTk (grafická nadstavba). Tím můžeš provést klasický sken počítače, třeba pro případ kdyby jsi odněkud stáhl něco infikovaného. Na Linuxu to totiž nepoznáš, protože se to nijak neprojevuje ani to nepoškodí systém, ale kdyby jsi to někomu s Windows poslal...

Na monitorování teplot je program lm-sensors, pro monitorování teplot disků ještě hddtemp, viz. http://wiki.ubuntu.cz/monitorov%C3%A1n%C3%AD_hardwaru?s[]=lm&s[]=sensors
K tomu nějakou schopnější grafickou nadstavbu, třeba v podobě psensor, tady http://wpitchoune.net/blog/psensor/ubuntu-integration/

Linux používá na rozdíl od Windows trochu jinou politiku řízení systému a to formou, že uživatel musí mít vždy k dispozici dostatek systémových prostředků (pokud kriticky docházejí, systém sám odstřeluje neaktivní služby a programy).

Windows bohužel vůbec neberou ohled na HW, neustále něco dělají s diskem (nejlepší způsob jak ho zničit), absolutně nejsou schopné ho odstavit pokud ho nepotřebují, jenže oni ho potřebují, protože na něj ten systém swapuje i když má paměti dost. Povolují na disku takové obludnosti jako je force-write a read. Řízení teploty je taky katastrofa, Linux ve většině případů nechává řízení teploty na BIOSu a pouze dohlíží aby měl HW optimální teplotu. Windows obvykle po startu okamžitě přeberou řízení a je jim úplně jedno co hlásí senzory. Navíc, tzv. nulové instrukce, generují procesory sami, nechápu proč má Windows potřebu jim k tomu ještě přidávat.

geofre

Re:start Ubuntu
« Odpověď #67 kdy: 29 Ledna 2014, 15:59:17 »
Jo, conky, ani jsem ten článek nečetl, nainstaloval jsem to a hned sem to dal pryč, je to hnus a nic to neumí.
Právě, že po přečtení článku by jste toto nemohl napsat... Conky si člověk může "vymazlit" naprosto k obrazu svému a naučit jej zcela vše, ale ne každému musí tento způsob vyhovovat...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #68 kdy: 29 Ledna 2014, 16:21:50 »
začínám mít z tohoto systému tak trochu strach, z ničeho nic po restartu na mě začal mluvit jakýsi elektronický hlas a říkla vše co jsem udělal, třeba - plocha, chromium a podobně, pomohl až restrart, to je normální že se to chová tak nestabilně a dělá si to co chce?

další věc, ve win jsem nastavil nabíjení baterie maximálně na padesát procent, je mi divné že tohle sežral i linux, sice neví co se děje, ale ukazuje že je baterie nabitá jenom na padesát procent a stále odhaduje za jak dlouho se vybije, vůbec neví že je připojen na el. sít, není to doufám žádný problém.
« Poslední změna: 29 Ledna 2014, 16:25:48 od martinkrnac »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:start Ubuntu
« Odpověď #69 kdy: 29 Ledna 2014, 16:35:26 »
Proč mám z tebe pocit že si z nás děláš legraci?

Možná jsi měl zůstat u Windows když ti tak skvěle vytěžuje tvůj hardware a jsi šťastný že počítač má stále co na práci.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #70 kdy: 29 Ledna 2014, 17:10:07 »
dobrý den,

nevím kde berete tu domněnku že si z vás dělám legraci, abych to trochu tedy vysvětlil a možná se i trochu představím. Je mi čtyřicet let, starám se o dvě děti a pracuji v mém stálém zaměstnání cca. 12h denně, dále vedu jeden internetový obchod, ač je to z podivem tak proto že mě to baví a je to můj koníček. Ve své  práci jsem na pozici kde vedu tým lidí již dvacet let, mé moto zní " raději se desetkrát zeptej než způsobíš nevratný problém " asi deformace z práce, právě proto se raději zeptám. Tento systém mě nadchnul a i přes mnoho varování tento systém nainstaloval, nemůžete se mi tedy divit že se ptám na něco co je pro vás zcela běžná věc, víte - když používáte nějaký standard několik let a ten standart nějak reaguje ( reakce windows ) tak se mi nemůžete divit že jsem překvapen a ptám se. Nicméně stačí říct a ptát se již nebudu, vrátím se k windows a na něco takového zapomenu, poté se mi potvrdí to co jsem se dočetl na jenom EN webu: cituji: nemůžete se divit že tento systém není více mezi lidmi, tahle komunita je dost arogantní a nepřijme jen tak někoho kdo není v dané oblasti znalí ( v žádném případě to neberte osobně ), ještě jednou tedy, moc se vám omlouvám, jestli jsem vás z něčím naštval, ale jak jsem psal, stačí říct a odejdu. Děkuji za pochopení.

Martin Krnáč

geofre

Re:start Ubuntu
« Odpověď #71 kdy: 29 Ledna 2014, 17:23:25 »
začínám mít z tohoto systému tak trochu strach, z ničeho nic po restartu na mě začal mluvit jakýsi elektronický hlas a říkla vše co jsem udělal, třeba - plocha, chromium a podobně, pomohl až restrart, to je normální že se to chová tak nestabilně a dělá si to co chce?
Žeby "Čtečka obrazovky Orca"? Jestli máte jen jeden uživatelský účet, mohl vám ji včera (při hraní si s počítačem) zapnout syn... Jestl inechcete aby se to opakovalo, neměl by být problém tuto funkci deaktivovat, popřípadě odinstalovat (jde to přes Centrum Softwaru pro Ubuntu).

A k té aroganci asi tolik... Jsem zde nováček, jsem nováček v užívání Ubuntu. Když se podíváte do mého profilu uvidíte, že jsem se registroval 29 Srpen 2013, 10:17:19. Měl jsem spoustu potíží, pokazil jsem si spoustu věcí, ale vždy mi bylo ochotně pomoženo a porazeno... Nějaké uštěpačné poznámky k tomu patří, neboť celá tato komunita je jen komunita lidí a lidé jsou různí...
« Poslední změna: 29 Ledna 2014, 17:28:22 od geofre »
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #72 kdy: 29 Ledna 2014, 17:25:47 »
a ano, tento program jsem tedy odinstaloval, děkuji vám tedy za odpověď.

Rover623

Re:start Ubuntu
« Odpověď #73 kdy: 29 Ledna 2014, 17:33:34 »
To nastavení nabíjení se zapisuje natvrdo do tabulky ACPI v BIOSu (proto to přejímá i Linux, přečte si to v BIOSu), ale je to prasárna nejhrubšího zrna a nejlepší způsob jak si zničit baterii. Ale jedno vám můžu říct, před 3 lety jsem kupoval 2 PB TJ65, na jeden šel Windows na ten druhý Linux. Ten s Linuxem pořád jede jako nový a skoro se nehřeje, ten kam šel Windows už má druhý disk, vyměněn jeden modul paměti a i přesto, že byl nedávno vyčištěn, pořád topí jak radiátor

martinkrnac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 90
Re:start Ubuntu
« Odpověď #74 kdy: 29 Ledna 2014, 17:33:41 »
začínám mít z tohoto systému tak trochu strach, z ničeho nic po restartu na mě začal mluvit jakýsi elektronický hlas a říkla vše co jsem udělal, třeba - plocha, chromium a podobně, pomohl až restrart, to je normální že se to chová tak nestabilně a dělá si to co chce?
Žeby "Čtečka obrazovky Orca"? Jestli máte jen jeden uživatelský účet, mohl vám ji včera (při hraní si s počítačem) zapnout syn... Jestl inechcete aby se to opakovalo, neměl by být problém tuto funkci deaktivovat, popřípadě odinstalovat (jde to přes Centrum Softwaru pro Ubuntu).

A k té aroganci asi tolik... Jsem zde nováček, jsem nováček v užívání Ubuntu. Když se podíváte do mého profilu uvidíte, že jsem se registroval 29 Srpen 2013, 10:17:19. Měl jsem spoustu potíží, pokazil jsem si spoustu věcí, ale vždy mi bylo ochotně pomoženo a porazeno... Nějaké uštěpačné poznámky k tomu patří, neboť celá tato komunita je jen komunita lidí a lidé jsou různí...

děkuji za odpověď, nijak se nezlobím a nikoho zde neodsuzuji a ani mi to nepřísluší, jenom jsem chtěl vysvětlit danou věc a budu dál rád za pomoc, děkuji

Martin Krnáč

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.